Skocz do zawartości
t2mek2

Jak zrobic wode morska?

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko pięknie ładnie napisałeś, dzięki tylko że ja mam mębrane w tym filtrze RO.

czytalem gdzies ze podczas "płukania" filtra ( czyli prefiltrów, bez obudowy membrany i samej membrany)

ludziom leci na poczatku brudna nawet "czarna" woda. u mnie czegos takiego nie było, ale to chyba nie powód do zmartwień? :) i cały czas tylko o to mi chodziło w tym zapytaniu :)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

U mnie też nic takiego nie było. Węgiel może puścić trochę pyłu, ale nie musi.

W sumie prefiltry są po to żeby to wyłapać.

Ja puszczam kilka litrów przez węgiel, potem jeszcze raz z prefiltrami, no i trzeci raz już z membraną (zamieszczają ostrzeżenie o substancji konserwującej którą należy wypłukać spuszczając kilkanaście litrów w kanał).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duża część stosowanych obecnie filtrów węglowych nie pyli, więc nie masz się czym przejmować. Gdybyś miał syfiącą wersję, to przy płukaniu bez odpięcia ostatniego prefiltra mogłeś go zapchać, ale to zobaczysz po ew. spadku wydajności. Masz TDSa, sprawdzałeś jakość wody?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak będziesz miał czas to podjedz do mnie do rąbienia ab to blisko łodzi postaram się pomódz ci na początku , sam nie dawno nie wiedziałem ile soli wsypać na litr nie kazdy jest taki doskonały jak koledzy z forum :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak SkoczekPL, mam 240 litrów bo na 400 zabrakło kasy. :harhar:

Przepraszam t2mek2, moj komentarz faktycznie zabrzmiał niegrzecznie, ale nie miałem tego na celu. Po prostu obecnie większość nowych tematów na forum wynika jedynie z tego, że ludziom nie chce się najpierw poczytać tematów z działu dla nowicjuszy, a Twój temat sugerował jakbyś kompletnie nie wiedział o co chodzi i chciał zasolić "na oko".

Jak dobrze wiemy to, że producent napisze cos na opakowaniu, nie oznacza, że tak jest na prawdę. Mozna odpowiedzieć na takie pytanie 35g/l ale co jeśli kolega na prawdę nie miał by salimetru, a trafi mu się walnięta partia soli? Życie, które trzymamy w akwariach jest zbyt cenne aby bezgranicznie ufać producentom.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę potwierdzić to co kolega wyżej napisał, bo czytam Wasze wszystkie odpowiedzi i się dziwie, sam stosuje sól IO i sypie 39-40g/l żeby uzyskać zasolenie 1024 przy temp. 25 st. także bez salimetru się nie obejdzie :)


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja też czytam te wszystkie wypowiedzi i przypominają mi się tematy, w których wiele osób pisało o dużej niedokładności spławików czy nawet dokładniejszych przyrządów do mierzenia gęstości/zasolenia wody. Nie pamiętacie?

Czy bardziej prawdopodobne, że to spławik będzie przekłamywał o kilka stopni, czy to, że producent soli niedokładnie miesza składniki swoich soli, by trzeba było stosować zupełnie inne jej ilości na litr wody, by uzyskać odpowiednie zasolenie?

Ja sypie tyle soli ile zaleca producent i spławik pokazuje mi tyle, ile powinno być. A czy prawdopodobne jest, że w moim przypadku producent soli źle wymieszał sól i sypię złe proporcje, lecz mam rypnięty spławik, który przekłamuje w taki sposób, że wydami się, iż mam odpowiednie zasolenie?

:D


Pozdrawiam,

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na soli Instant ocean i reef crystal jak się nie mylę masz napisane ile g na L w tej albo w tej albo na obydwu na opakowaniu było podane 33g/1l

:welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze można zapytać jaki błąd ma waga, którą będziesz tę sól ważył :p

Każdy pomiar jest obarczony błędem, jednak w tym przypadku nie chodzi o błąd pomiaru, lecz o ślepe zaufanie we wskazania producenta. A co do spławików, to nie ma dokładniejszej szybkiej metody pomiaru zasolenia niż dobry spławik. Ja pomimo, że wiem ile mniej wiecej musze wsypać soli objętościowo to zawsze ja sprawdzam spławikiem. Wolę dmuchać na zimne, bo jak coś sie w baniaku stanie to nic mi z tłumaczenia, że producent soli tak napisał.


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. :) Marcin juz nie ma za co, owszem jestem nowy ale ciagle czytam i nie zalewałbym baniaka gdybym niewiedział jak.

wsypałem 1,4kg na 40l i przy 25'C wychodzi mi 1.021 wiec teraz siedze i dosypuje co godzine, ale sie nie podnosi :D

Wiec tak na przyszłosć proponuje 38g/l IO i po sprawie. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

IO daj ok 38g na litr to powinno być ok.1,023 ale to nie jest gwarancją.

Pisałem kilka postów wczesniej :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, od teraz Twoje rady stawiam pnad wszystkie hehe :D nie no bałem sie na początek ze przesole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.