Skocz do zawartości
t2mek2

Jak zrobic wode morska?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam akwarium Cube 35/35/35 43l Narazie zalewam samym RO bez skały i piachu to chyba netto wody bedzie 42-43l

Ile wsypac gram soli na litr wody RO?

Sól jest firmy Instant ocean, a zasolenie chciałbym miec 1.023 - 1.024

Gdzieś wyczytałem ze 35g na litr przy 25'C. czy tak bedzie dobrze?

Moze jest jakiś kalkulator do tego?

Aha i podczas puszczenia wody przez filtr RO (bez membrany) nie poleciała brudna woda ale to chyba nie kataklizm ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, ze na salimetr nie wystarczyło kasy? :wallbash:


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Będzie napisane na wiadrze soli którą kupisz.

Ale i tak poproś jakiegoś kolegę z refraktometrem żeby potwierdził wynik, a najlepiej kup sobie własny refraktometr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem, ze na salimetr nie wystarczyło kasy? :wallbash:

ha ha...

a na powaznie dodaj tyle wody zebys mial pozadane zasolenie...czyli jednak salimetr potrzebny..

Edytowane przez dziuso27 (wyświetl historię edycji)

Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

no nie super :D

tak ogólnie :)

bez membrany RO. :D ale jazda czyli co ?

kolega robi jakąś wypuche ?

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 zł max 20 i byś nie musiał zadawać tego pytania na forum,i na każdej soli jest napisane jak ją dozować ile gr na litr wody...

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne sole, różne proporcje dla konkretnego zasolenia, uśredniając wychodzi 35g/l ale bez pomiarów zasolenia będzie jazda po bandzie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

Spróbuj 35g na 1L wody.

Bez sprawdzenia wyniku choćby jakimś pływakiem nie ma mowy o wlaniu tego do akwarium.

Wodę RO sprawdź TDSem.

Edytowane przez Pucek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dokładnie. Nasyp mniej niż pisze na wiaderku, zmierz zasolenie i powoli dosypuj soli żeby było tyle (zasolenia) ile ma być. Potem już będziesz wiedział na oko ile wsypać do naczynia.

Tam w Łodzi jest masa akwarystów, zagadaj do kogoś żeby Ci wszystko wytłumaczył na żywo ;)

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....

Aha i podczas puszczenia wody przez filtr RO (bez membrany) nie poleciała brudna woda ale to chyba nie kataklizm ;)

Mam nadzieję że to nie tą wodę solisz ... ?


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj 38g na 1L wody.

Bez sprawdzenia wyniku choćby jakimś pływakiem nie ma mowy o wlaniu tego do akwarium.

Wodę RO sprawdź TDSem.

hmm..ciekawe czy kolega ma tds-a skoro z salimetrem ciezko...

zaopatrz sie chcocby w zwykly splawik i bedziesz wiedzial ile sypac..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic nie wsypuj bo szkoda soli jak przedobrzysz,ale pożyczenie miernika nie załatwi problemu bo bez niego ani rusz.A napisz coś więcej o sprzęcie co tam masz?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za RO bez membrany?

Człowieku poczytaj troszkę. Takie pytania są żenujące. :realmad:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za RO bez membrany?

Człowieku poczytaj troszkę. Takie pytania są żenujące. :realmad:

moze chodzilo chlopakowi o przeplukanie wkladow..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za RO bez membrany?

Człowieku poczytaj troszkę. Takie pytania są żenujące. :realmad:

Myślisz ? A może Twoje odpowiedzi ? Skąd wiesz że to nie chodziło o przepłukanie wkładu węglowego ?!

Dopytaj a nie od razu jedziesz po kimś nowym!

rozumiem, ze na salimetr nie wystarczyło kasy? :wallbash:

Rozumiem że Ty masz 240 litrów bo na 400 litrów zabrakło kasy ?

Co się z Wami dzieje ? Słoneczko za bardzo daje czadu ?

Ostrzegam, następnym razem wyślę Was na wakacje.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

IO daj ok 38g na litr to powinno być ok.1,023 ale to nie jest gwarancją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, może z własnego doświadczenia. Jeśli chodzi o IO.

Na pudełku jest informacja by stosować 33gr/L dla zasolenia 1,021 przy temperaturze 25"C.

Ja stosuję 35gr/L, mam wówczas zasolenie 1,024. Ale powtarzam, ale zawsze sprawdzam salimetrem. Zdarzało się iż partia soli z różnych wiader dawała ciut inne zasolenie, które trzeba było korygować. I to nie w górę ale w dół bo było za wysokie.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał.

RO bez DI to jakiś dziwny zestaw. Ktoś kto się chce zabezpieczyć zakłada żywicę.

Ale RO w postaci tylko kolumn filtracyjnych bez membrany to jakiś dziwoląg . Dlatego taka moja wypowiedź.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurka chwile mnie nie bylo a tu tyle odpowiedzi

kto powiedział ze nie mam salimetra? i kto powiedzial ze mam Filtr Ro bez mebrany?

Chodziło mi o to ze puscilem wode przez prefiltry a nie przez mebrane...

co z tego ze mam salimetr jak przesypie soli i co potem...

Wsypie 35g/l moze wyjdzie to 1.023 -1.024

i na pudełku nie mam napisane ile mam sypac tylko ze z 2kg wyjdzie 60l zasolenia 1.020

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypuj zawsze trochę mniej i badaj salimetrem. Po trochu dosypuj aż wartość zasolenia będzie taka jaką chcesz :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie zostaw ciut miejsa w wiadrze do podmian i koryguj obniżając zasolenie przez dolanie samej RO.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O przepraszam, jednak jest tak jak marius_z pisał na pudełku 33g/l dla 1.020

Chyba juz wszystko wiem, polece 35g/l poczekam, pomierzę i dodam :)

PS. Dzieki admin za plecki, tez mnie to zirytowało.. no ale nic znałazlo sie pare pomocnych odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja już od 4 lat stosuję sól Preis, robiąc podmianę zawsze dodaję 2850 gr na 75 litrów wody i zawsze wychodzi 1,0235 mierzone spławikiem JBL,

Edytowane przez rutra (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Wez taka solidna lyche do zupy. Nie mylic z whisky ;). Daj lyche soli, czubata na litr. Zdziwisz sie jak dokladna to miara ;)

Jb


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Witam. Posiadam akwarium Cube 35/35/35 43l Narazie zalewam samym RO bez skały i piachu to chyba netto wody bedzie 42-43l

Ile wsypac gram soli na litr wody RO?

Sól jest firmy Instant ocean, a zasolenie chciałbym miec 1.023 - 1.024

Gdzieś wyczytałem ze 35g na litr przy 25'C. czy tak bedzie dobrze?

Moze jest jakiś kalkulator do tego?

Aha i podczas puszczenia wody przez filtr RO (bez membrany) nie poleciała brudna woda ale to chyba nie kataklizm ;)

Filtr RO bez "membrany" to nie jest filtr RO. Może być to filtr który oczyści wodę - bo może to być np kolumna z kationitem i anionitem plus filtr mechaniczny ale nie będzie to filtr odwróconej osmozy. Podstawową częścią filtra odwróconej osmozy - RO jest "membrana". A to że woda nie jest brudna w takim sensie, że nie jest zamulona nie oznacza wcale, że jest czysta.

Zasolenie można określić za pomocą wielu jednostek - ppm, promil ppt g/l itd... >> ale 1.023 - 1.024 [domyślam się że g/cm^3, kg/dm^3 itd] to jest gęstość wody a nie zasolenie.

Gęstość wody zmienia się wraz z temperaturą. Jeśli więc mierzysz gęstość wody aerometrem i na tej podstawie określasz zasolenie to musisz przywiązywać wagę do błędu jaki popełniasz w przypadku w którym mierzysz gęstość w innej temperaturze niż ta w jakiej został wyskalowany aerometr. Aerometr to prosty przyrząd - zwykły spławik z podziałką określającą głębokość zanurzenia - na upartego można sobie zrobić swój w domu.

Do policzenia ilości soli jaką trzeba dodać do danej ilości wody wystarczy kalkulator w postaci grafitowego ołówka i kartki.

Łychy do zupy są różne - w domu mam chyba z 4 różne wielkości takich łyżek...

PS. Dzieki admin za plecki, tez mnie to zirytowało.. no ale nic znałazlo sie pare pomocnych odpowiedzi.

Nie ma co się irytować - kto pyta nie błądzi. Nie ma głupich pytań są tylko mniej lub bardziej mądre odpowiedzi. Ale myślę że o mądrość nie ma co się spierać bo nawet największy myśliciel i tak w zasadzie nic nie wie a ten kto myśli że wszystkie rozumy pozjadał nawet jeszcze nie wie czego nie wie...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.