Skocz do zawartości
Mystik

UPS - na pompę obiegową czy cyrkulatory?

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedys przegapilem wywieszke ze nie bedzie przez 5 dni pradu w godzinach od 9.00 do 15.00 a do tego w tym czasie bylem w pracy i dowiedzialem sie o tym 2 dnia bo wczesniej z niej wrocilem. Jak pierwszego i drugiego dnia sie nic nie stalo to temat troszke olalem. Akwa bylo srednio obciazone.

Z jednej strony chce pokazac ze skutki braku pradu nie zawsze sa tragiczne w skutkach a z drugiej strony ze awarie pradu moga wystepowac czesto :).

Wydaje mi sie ze jezeli chcemy kupic cos na podtrzymanie to niech to podtrzymuje chociaz te 6 godzin i wiecej.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mocno obciążonym zbiorniku z SPS i ukwiałami brak cyrkulacji przez 2 godziny nie jest taki wesoły...

Po godzinie bez cyrkulacji ukwiały miałem zwinięte w cebulkę a w innym zbiorniku do kosza poszło mi kilka acropor po zaniku prądu na około 2 godz.

Najgorszy jest brak cyrkulacji wody i dlatego chce podłączyć jedną tunze pod akumulator i wtedy nawet 24h nie będzie problemem.

Przetwornica, chyba, spowoduje niepotrzebne straty, pompę mogę zasilać bezpośrednio z akumulatora 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo zbiornik zbiornikowi nie rowny i inaczej reaguje na braki zasilania.

Ja opisalem tylko swoj przypadek i nie chce aby ktos bral mnie za przyklad do nasladowania :)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rok temu po awarii zasilania pojechał mi prawie cały zbiornik przez weekend nie było prądy więc zakupiłem taki komplet : przetwornicę z sinusem do tego akumulator 110ah + ładowarkę ,pompka ok 7w kręciła się 2,5 dnia i jeszcze nie miała dość :) teraz kiedy nie ma mnie w domu na dłuższy czas podłączam obieg NJ4500 i jak na razie wszystko jest ok.Z obiegiem nie sprawdzałem ile pociągnie ale myślę że długo.muszę kiedyś zrobić próbę.

Jak na razie sprawdza się wyśmienicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki akus pompeczkę 7W pociągnie ok. tygodnia, więc możesz spać spokojnie. Ale łącznie z obiegiem wytrzyma może z dobę (o ile NJ pracuje z mocą bliską nominalnej).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chcesz zasilacz podłączyć do akumulatora na którym ma chodzić pompa? Ups czy niektóre przetwornice mają automatykę która przełącza na zasilanie bateryjne tylko w przypadku zaniku prądu, a przy normalnej pracy zasilanie idzie z sieci doładowując jednocześnie w razie potrzeby akumulator. W Twoim przypadku akumulator będzie cały czas dostawał prąd i nie wiem jak to się odbije na jego żywotności, tutaj niech się wypowiedzą koledzy lepiej znający temat.

Przy mocno obciążonym zbiorniku z SPS i ukwiałami brak cyrkulacji przez 2 godziny nie jest taki wesoły...

Po godzinie bez cyrkulacji ukwiały miałem zwinięte w cebulkę a w innym zbiorniku do kosza poszło mi kilka acropor po zaniku prądu na około 2 godz.

Najgorszy jest brak cyrkulacji wody i dlatego chce podłączyć jedną tunze pod akumulator i wtedy nawet 24h nie będzie problemem.

Przetwornica, chyba, spowoduje niepotrzebne straty, pompę mogę zasilać bezpośrednio z akumulatora 12V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeże temat. Kto z Was ma zwykłego UPS podłaczonego do cyrkulacji i jak długo ups pociągnie na jednej pompie?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć. Zdefiniuj pojęcie "zwykły UPS" i "cyrkujacja".

chodzi o to że "zwykłe UPS"y mają różne pojemności akumulatorów, a co za tym idzie różne czasy podtrzymania tej samej rzeczy podpiętej pod nie.

"cykrulacja" - ten sam ups będzie miał różne czasy podtrzymania czasu pracy w zależności czy podepniesz do niego coś co ciągnie 1W czy 100W.


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o standardowy ups do komputera, chciałbym podłaczyć tylko jedną pompę 15W


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykły ups,na tunze 6065 działa bez problemu,koralia 6 miała problemy z wystartowaniem


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pod komputerowego ups`a mam jvp podpięte, działa bez problemu, testowałem ostatnio jak elektryk dokładał mi bezpiecznik m.in. osobny na akwarium :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak "zwykły ups", to tak jakby spytać ile osób i jak szybko do innego miasta przewiezie "zwykły" autobus.

Spisujesz model upsa, goglasz chwilę, sprawdzasz sumaryczną pojemność i napięcie akumulatorów (np. 7Ah 12V), mnożysz (wychodzą 84Wh), dzielisz przez moc pomp (np. dla 15W 5,6h), mnożysz przez współczynnik przyjaźni 0,7-0,8 (straty w przetwornicy, na kablach, złączach, zużycie aku itp.) i dostajesz mocno przybliżony czas działania (w naszym przypadku 4h). Ot i cała filozofia, 5 min. roboty.

Przy dużych obciążeniach trzeba jeszcze wziąć poprawkę na znaczny spadek pojemności aku, np. w powyższym przykładzie dla obciążenia 7A (84W) aku wcale nie wytrzyma godziny, a ledwo ponad pół (pojemność spada do ~4Ah).

Edytowane przez kapuhy (wyświetl historię edycji)

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium nie mam, ale komputer z UPS tak. UPS: Trust 800 VA - Nie wiem, co za "geniusz" to wymyślił, ale jak tylko zanika napięcie (wyłączają prąd) to UPS dopóki nie padnie, to "piszczy". I to tak, że umarłego w pokoju obok by obudził :thumbdown: Wiem, że idea tego jest taka: "szybko zapisuj to, nad czym pracujesz i wyłącz komputer", ale nie da się tego "brzęczyka" znieść. Także przed zakupem UPS z zamiarem kilkugodzinnej jego pracy - radzę sprawdzić, czy ma brzęczyk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! mam w łapkach ups firmy apc - back ups 500 i w necie znalazłem info : Generuje niepełny przebieg sinusoidalny - nie nadaję się do zasilania pomp CO i innych silników prądy przemiennego. Czyli do pompy cyrkulacyjnej koralia nano 900 i do kaskady fzn2 się nie nadaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa ups Active jet Power 1200 i kiedyś jak brakło prądu to falownik Resun mi się spalił ale jebao śmigają dobrze . pompy obiegowej już nie pociągną.Może dobrze by było dokupić listwe stabilizująca spadki może przez to mi tamten falownik padł,nie wiem:(.No i biopeletki bez ups-u nie widzę to tez mam podpiete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też użyć zasilacza buforowego np. do zasilania falowników 12-24V. Można sobie pod taki zasilacz podpiąć dowolny akumulator. Gdy wystąpi przerwa w dostawie prądu wszystko leci z akumulatora. Prostsza i tańsza alternatywa.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie kilka rozważań na temat zasilaczy...

Pamiętajcie w tych rozważaniach że im większy UPS (na większą moc nominalną) tym większe są straty na nim i większe koszty utrzymania - Przy UPSie 300-500VA to nie jest jakaś duża różnica ale przy 2-4kVA to już będzie w bilansie zużycia zauważalna wartość...

Standardowo UPSy mają wewnętrzne baterie na 7-10 <rzadziej 15> minut podtrzymania mocy nominalnej czyli takiej jaka jest zawarta w opisie i nazwie modelu. Jak chcecie podtrzymywać dłużej to trzeba dodawać baterie lub baterypacki w przypadku rozwiązań dedykowanych lub iść w wyższy model <ale o tym niżej>. Trzeba też pamiętać że czas ładowania baterii zależeć będzie od mocy samego UPSa czy ma przewidzianą większą przetwornicę niż tylko taką na podstawowe baterie.

Generalnie czas podtrzymana wydłuża się w przybliżeniu odwrotnie proporcjonalnie do % obciążenia UPSa względem mocy nominalnej ale jest to w przybliżeniu liniowe tylko do pewnego momentu i najczęściej poniżej 50% (lub 30% w lepszych i droższych modelach) straty zaczynają być wyraźnie zauważalne w czasie autonomii - krzywa podtrzymania albo przynajmniej kilka jej punktów powinny być zawarte w DTRce każdego UPSa liczącego się producenta...

Do tego należy jeszcze uwzględnić wydajność takiego układu zasilającego do określenia której w przybliżeniu wystarcza parametr cos(fi) podawany w DTRce każdego UPSa - co polecam sprawdzać bo niestety producenci nas najczęściej troszkę oszukują podając w opisach głównych nazwach modeli wartość podstawową wyrażoną w jednostce VA bez uwzględnienia strat układu (to niestety tak troszkę jest jak podawanie długości przyrodzenia wraz z kręgosłupem...)

Najlepiej prześledzić to na jakimś przykładzie - dla uproszczenia weźmy małego UPSa na poziomie 1kVA i nominalnym czasie podtrzymania przy wewnętrznej baterii 10 min.

- 1kVA przy cos(fi)=0,8 (jak dla większości prostych ale nie najtańszych UPSów) daje nam podtrzymanie 800W przez 10min. Jeśli zejdziemy do 400W to możemy oczekiwać że bateria wytrzyma ok 20min, ale jak zejdziemy do 100W to nie będzie to już 80 min, a może być tylko ok 60min lub mniej a dla 50W zysk może wynosić zaledwie pojedyncze minuty.

Czyli w skrócie jak przewymiarujecie za bardzo UPSa to paradoksalnie nie będzie miało za bardzo znaczenia czy podepniecie do niego obieg czy cyrkulację...

Wiadomo że jeżeli zwiększymy pojemność baterii to nam się ta charakterystyka zmieni i przesunie się odrobinę na naszą korzyść punkt zauważalności strat ale zwiększenie ponad miarę będzie skutkowało też znacznym wydłużeniem czasu ładowania baterii co może mieć wpływ na ich żywotność jeśli mamy częste awarie i UPS będzie pracował na wiecznie niedoładowanych celach...

Dodatkowo dla popularnych maleństw podbiurkowych cos(fi) drastycznie spada - dla przykładu w APC500CS wynosi 0,6 - czyli zamiast 500W jak sugeruje nazwa (przy cos(fi)=1) podtrzymuje zaledwie 300W przy nominalnym czasie.

Czyli jeśli ten zasilacz miał by cos(fi)=1 to na standardowej baterii 12V 9Ah powinien podtrzymać 108W przez 1h, a w praktyce dla pompy obiegowej ok 50W czas podtrzymania wyniesie ciut ponad 1 godzina ...

Ja obecnie mam podpięte w kaskadzie 2x wspomniane APC500CS i do nich pompę obiegową Jebao DC6000 która mi bierze na pełnych obrotach ok 42W i obecnie na jednym wytrzymuje jakieś 75 minut ale docelowo chcę dać do obu większe baterie i pozostawić je w kaskadzie z tym że do pierwszego podpiąć obieg i drugi UPS, a do drugiego cyrkulację, w ten sposób przez pewien czas woda mi będzie śmigać na wszystkich pompach (oprócz odpieniacza), a jeśli awaria będzie dłuższa to pozostanie sama cyrkulacja przez dłuższy czas...

Dodatkowo taki UPS ma jeszcze dwie zalety - 1) filtrowanie zakłóceń na gnieździe bez podtrzymania dla reszty sprzętu (jak pójdzie przepięcie to najwyżej się UPS spali a nie wszystko w akwa (łącznie z lampą za grube pieniądze)

2) trzymanie w miarę stabilnego napięcia na wyjściu - po podpięciu wspomnianej pompy przez UPSa dostała ona nagle wigoru jakiego nie miała od nowości, a poziom wody w kominie stoi równo bez konieczności dokonywania żadnych korekt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.