Skocz do zawartości
officer

50 litrów wspomnienia z wakacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Zbiornik wystartował 12.09.2014 szkło opti 35x35x40(h) tylna ścianka obklejona folią samoprzylepną.Skała sucha ze sklepu salarias w ilości 4,7 kg (wiem jakie są plusy i minusy suchej skały) dodam iż wcześniej po sklejeniu ceresitem cx5 skała moczyła się jakieś 2 tyg w wodzie destylowanej (śmierdziała jakby chlorem??). Ze skałki sklejona upragniona grota dla zwierzaków gdyby miały gorsze dni i chciały sie schować,a pod skałką plastikowa kratka wycięta pod kształt skały aby ta nie stała bezpośrednio na szybie . Grota ma wpływ nieregularny z przodu jak i z tyłu.Piasek żywy w ilośći 4,5kg wszedł cały. Kaskada FZN3 i litr siporaxu 25mm ,niedługo dołożę gdy będzie taka potrzeba purigen i phosguard. Grzałka eheim jager 50W - stary typ-z jednym tipem do regulacji i kalibracji(nigdy nie używana więc rarytas).Odpieniacz TMC V2 skim 80 micro a do tego jako zasilanie aquabee up 1000 na igiełce,choć jest to zbędne bo odpieniacz sam sobie zasysa i miesza powietrze z wodą więc wystarczyłaby najzwyklejsza głowica do zasilenia.Odpieniek łatwo ustawić na pianę suchą i mokrą.Przyznam,że rozważam opcję wyeliminowania odpieniacza gdyż pompa troszkę burzy efekt. Lampa full spectrum 20 diód po 3W osobna regulacja dla diód kolorowych i osobna dla royal blue w postaci potencjometrów.Lampka chłodzona wentylatorkiem, jest przeszklona,ma przestrzenie do odprowadzania powietrza, nie grzeje się i ma soczewki na diodach.Aktualnie stoi na szybie a niebawem będę spawał stelarz by wisiała nad bańką. Woda:zasolenie 1,024.Dostałem 20 litrów wody z działającego zbiornika od michal98 a reszta mojej na bazie soli aquaforest którą dostałem w gratisie z uprzejmości od sklepu coralhouse na start.Fotki mega trudne do zrobienia - telefon nie ogarnia barw pomimo próby ustawień z balansem bieli,ostrością etc, niestety wyszły zupełnie inne niż w rzeczywistości.Wszystkie foty zrobione na tych samych ustawieniach a każda wyszła inna.Czekam na dojrzewanie i wykwit glonów .

post-23638-0-79925300-1410886824_thumb.jpg

post-23638-0-81678800-1410886869_thumb.jpg

post-23638-0-73623500-1410886874_thumb.jpg

Edytowane przez officer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta grzałka to chyba będzie tylko miejsce zajmowała :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest na poddaszu, w drugim akwarium słodkim 45x45x45 mam ustawione 25 stopni i w zimę załącza się dość regularnie więc możliwe że się przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wygląda :) Będę obserwować, choć ja bym trochę inaczej pokleiła tą skałkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam prośbę,czy mógłbyś napisać coś więcej na temat samej lampy?

Chodzi mi o markę,typ.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam prośbę,czy mógłbyś napisać coś więcej na temat samej lampy?

Chodzi mi o markę,typ.

Z góry dziękuję.

Lampa kupiona u kolegi Marqus za niecałe 400zł plus przesyłka. Zdjęcia są jego autorstwa i myślę że się nie obrazi za to że je wykorzystam. Diody 3W,można świecić samymi kolorowymi lub samymi royal blue lub wszytskie na raz.Na każdym kanale czy to rb czy kolor wiatraczek załącza się automatycznie. Ogólnie bardzo się z niej cieszę,piękne barwy tylko nie da się tego ująć.

post-23638-0-91738000-1410894012_thumb.jpg

post-23638-0-69534900-1410894017_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś po 7 dniach od startu na sklejonej grocie z suchej skały pojawiają się ogniska glonów na skałkach czyli coś zaczyna się dziać- świecę 4,5h dziennie planuję co tydzień lub 10 dni zwiększać o godzinę.Tak więc czekam i obserwuję dalej, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też się coś powoli zaczyna dziać :) W niektórych miejscach brązowieje mi skała i rosną na niej włoski jak pod pachą gimnazjalisty ;) Wybrałeś suchą skałę żeby uniknąć plag?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem ponieważ można powybierać fajne kawałki dowolnie bez problemu posklejać,obrabiać i brak różniastych intruzów.Czytałem dużo o suchej skale jak i żywej a oglądając projekty które powstały na suchej nie miałem wątpliwości :) minus jrst taki że będę miał dłuższe dojrzewanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziemy widzieć jak się sytuacja będzie rozwijać :) Ludzie z suchą skałą są zwykle zadowoleni i więcej jest tych z restartami po żywej...

Ja w tym baniaku, jako poligonie doświadczalnym, chciałam zacząć tradycyjnie od żywej skały, mam nadzieję, że nie będę tego żałować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ładnie ułożone/poklejone :) Dla zwierzaków też jest troszkę przestrzeni do manewrowania :)

Będę zaglądał.

PS: lampa to typowy chińczyk czy to jakiś custom?


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa produkcji skośnookich elektroników ,ale bardzo solidna :).Dziękuję za miłe słowa, bardzo jestem zadowolony z ułożenia groty, dużo miejsca na korale, przestrzeń do czyszczenia szyb też jest a z przodu jest spora "plaża" na ewentualne dokładki korali choć wolę aby ślimaczki miały gdzie spacerować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś minął 9 dzień - oto co zaczyna dziać się ze skałką i częściowo z piaskiem.

post-23638-0-80111700-1411332391_thumb.jpg

post-23638-0-09115900-1411332510_thumb.jpg

Edytowane przez officer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie brązowy pyłek który jak na razie nie zwiększa się a wręcz jest w fazie spoczynku lub nawet odwrotu :) - już nie puszcza bąbli tlenu.Leję wg zaleceń special blend.

Edit: foto tego co dzieje się w akwa.Foto wykonane na 20% mocy jedynie diód jasnych bez niebieskiego- inaczej nic nie widać,foto z komórki.Nikt nic nic nie pisze,ale może choć ktoś ogląda a i następni startujący na suchej skale coś podpatrzą.

Edit 30.09.2014 po brązowych glonach ani śladu, wycofały się, znów jest piękny piaseczek i ładne skałki.Ciekawi mnie czy jeszcze coś się pojawi z glonów ?

post-23638-0-60847800-1411760418_thumb.jpg

Edytowane przez officer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, tzw cykl azotowy masz już zamknięty? Ja startowałem maj/czerwiec na suchej skale (43kg) + kawałek żywej (2kg) + sporo wody z działającego baniaka. Żeby zamknąć cykl azotowy "lałem" wodę amoniakalną 25%. Po tych 3 miesiącach skałę mam czyściutką, łażą po niej jakieś robaczki, pojawiły się wieloszczety, parametry są żyleta więc dołączyłem do grona zadowolonych ze startu na suchej. U mnie wysypy glonów bez problemu w ok jeden tydzień ogarnęła 2 razy Dolabella (2 razy bo po pierwszym razie ją oddałem do sklepu a potem znowu pojechałem kupić:)), teraz dokarmiam ją nori.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma się świetnie.Jakiegoś spodziewanego szału z glonami nie było- fakt na piachu jest taki pyłek lekki i widać jakby piasek był brudny ale to okrzemki- z każdym dniem coraz mniej.Co mnie zaskoczyło to to że na skale pojawiły się placki od 2-4mm lekko błękitne/ białe najlepiej widoczne w świetle niebieskim- dopiero dziś to zauważyłem gdyż byłem 3 dni nieobecny w domu.Czy możliwe że to tak upragnione przez wszystkich glony wapienne? Jeśli tak to spodziewałem się ich po ok. 3 miesiącach :). Jako że parametry są ładne a do kaskady zawędrował phosguard i purigen do akwa trafiło pierwsze życie.W rozmowie z panem z nowo otwartego w Cz-wie sklepu z akwarystyką morską za jego wiedzą na temat morszczyzny do akwa trafił:

Percnon gibbesi( niestety mithraxa nie było) ale Pan zapewnił mnie że u mnie duży nie urośnie i że nie jest to jakiś wyborny bandyta.Dodatkowo w akwa zagościła Lysmata Amboinesis oraz dzięki uprzejmości małej garstki osób z nano reef szczepki koralowców :zoa z fluo pomarańczowym środkiem,discosoma red oraz blue, sinularia spp, maleńki sarcopython oraz caulastrea stalowa- pięknie się pompuje i wystawia "macki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma się świetnie.Jakiegoś spodziewanego szału z glonami nie było- fakt na piachu jest taki pyłek lekki i widać jakby piasek był brudny ale to okrzemki- z każdym dniem coraz mniej.Co mnie zaskoczyło to to że na skale pojawiły się placki od 2-4mm lekko błękitne/ białe najlepiej widoczne w świetle niebieskim- dopiero dziś to zauważyłem gdyż byłem 3 dni nieobecny w domu.Czy możliwe że to tak upragnione przez wszystkich glony wapienne? Jeśli tak to spodziewałem się ich po ok. 3 miesiącach :). Jako że parametry są ładne a do kaskady zawędrował phosguard i purigen do akwa trafiło pierwsze życie.W rozmowie z panem z nowo otwartego w Cz-wie sklepu z akwarystyką morską za jego wiedzą na temat morszczyzny do akwa trafił:

Percnon gibbesi( niestety mithraxa nie było) ale Pan zapewnił mnie że u mnie duży nie urośnie i że nie jest to jakiś wyborny bandyta.Dodatkowo w akwa zagościła Lysmata Amboinesis oraz dzięki uprzejmości małej garstki osób z nano reef szczepki koralowców :zoa z fluo pomarańczowym środkiem,discosoma red oraz blue, sinularia spp, maleńki sarcopython oraz caulastrea stalowa- pięknie się pompuje i wystawia "macki".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcia :) jak nie masz glonów to pewnie prędzej widzisz zwierzaki niż ja ;)

U mnie może dzisiaj dolabella się pojawi...reszta- ślimaki, kraby- coś tam skubią ale tutaj potrzebny jest większy kaliber, żeby zmiany były widoczne. Pewnie powoli glony by same zeszły, jak skała przestanie oddawać...

Nie mam jeszcze żadnych korali i nawet xenii się boję włożyć bo w zasadzie nie ma miejsca nieporośniętego długim, falującym zielskiem, więc chociaż na kosiarkę popatrzę ;)

Trzymam kciuki coby dojrzewanie dalej przebiegało tak łagodnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) wrzucam foto co prawda pływają farfocle bo caulastrea była karmiona - nawet w mordce ma jeszcze kawałek jedzonka- super wciągają główki jedzonko potem pompują się na potęgę i bujają w prądzie jak baloniki.Karmię pipetą szklaną o długości 37cm plus dorobiona i przycięta gruszka z apteki- super sprawa.Niestety foto z telefonu a forum ogranicza rozmiar załączników i mogę jednorazowo dodać 3 fotki.Resztę dodam jak ktoś odpisze żeby nie walić post pod postem

post-23638-0-34042100-1412769558_thumb.jpg

post-23638-0-94855500-1412769598_thumb.jpg

post-23638-0-08809100-1412769622_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne Caulastree :)

Gdzie nabyłeś taką pipetę szklaną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.