Skocz do zawartości
Naskar

Lampa led - zbiornik 120l

Rekomendowane odpowiedzi

fakt "standardowy przelicznik" powinien być w cudzysłowie. Chodziło mi o to, że raczej większość informacji jakie znalazłem na forum wskazuje, że projektując akwarium dobieramy oświetlenie tak aby był to własnie 1W na litr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślisz kolego pio ogółem o lampie ? Będzie dobra ?

Z mojego doświadczenia, po przerobieniu różnych lamp t5, hqi oraz led, stwierdzam że dla twoich potrzeb ta lampa jest w zupełności wystarczajaca, .

80 w cree w panelu 40cm oświetli ci cały baniak, regulacja mocy i kanałów umozliwi ci dobranie odpowiedniego koloru i masz dodatkowo wschody/zachody.

Wiekszej mocy nie potrzebujesz.

Tak jak ci ktoś sugerował wczesniej dopytaj jakie to ma ustawienia, drivery, zasilacz i w efekcie faktyczną moc.

Zapytaj kogoś kto się zna, na przykład lubusika. Kolega jest w stanie obiektywnie udzielic ci fachowych informacji, do tego potrafi wypowiadać sie na poziomie a nie wymadrzać;)

Edytowane przez pio7 (wyświetl historię edycji)

96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzi . Mam też możliwość zakupu używanej Lampy PS Black Python 90 W BTEX . Która będzie odpowiedniejsza ? Lepsza ?

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytajac trochę ponad rok temu w tym temacie np. w poście 116 http://nano-reef.pl/topic/32561-pacific-sun-metis-crp/page__hl__ledy__st__100

przelicznik dla spsów jest jasno określony przez producenta lamp led dla 400w HQI odpowiednik 160-200w leadach czyli jak ktoś ma baniak 400litrów i ma 400w w HQI to 1w/l i spsy rosną bo powinny i zmieni na lampę led to 200w w leadach na spsy starczy to po co ten 1w/l?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo ledy ledom nierówne. Niektóre dają mniej światła z wata niż hqi. Wtedy też zastosowałbyś tą "zasadę"?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale cały czas rozmawiamy o cree,lepszych nie ma wiec to zamiennik o połowę mniej od 400w hqi.tak?

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w przypadku Xp-g i xp-e. Przy nowszych ten stodunek jest jeszcze lepszy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ja już nic nie rozumiem jeśli lampa na cree xp-g i xp-e bo takie przeważnie są diy na zbiornik 200l wystarczy 100w to po co ten 1w/l?dla estetyki czy po to aby ją na 50% skręcić


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, żeby ją skręcić.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dla mnie to spora część kasy wyrzucone w błoto bo po co kupować tyle diod a potem skręcać o połowę jak można zastosować połowę tej ilości i świecić nie skręcając jej np.CW 1300mA i RB 900 mA.Diody się szybciej wypalą czy co?jeśli na takim i tak już skręconym prądzie będą pracować


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy odpowiednio wysterowanym prądzie dla ledów cree, skręcanie ledów spowoduje wydłużenie ich żywotności i jak to się ma przy świeceniu dla 100%. Czy w tym przypadku nie ma to znaczenia dla ich żywotności.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to wpływ na ich żywotność, ale szczerze mówiąc mam to głęboko czy będą świeciły 7 lat czy 9 bo pewnie za 5-6 będziemy świecili zupełnie czym innym. A mając zapas mocy mamy dowolną możliwość kształtowania barwy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zapewnianie producentów ze lampa led na pewno poświeci 10 lat i praktycznie nie straci na mocy to może okazać się nieprawda bo skąd wiadomo czy prad 900mA dla RB nie jest za duży bo tak przeważnie dla się ustawia i lampa nie ma sterowania to po 5 latach może szlak ją trafi ale pewnie się nie znam i głupoty pisze.

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No owszem, dziecinne rozumowanie, aż trudno zaprzeczyć.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj kogoś kto się zna, na przykład lubusika. Kolega jest w stanie obiektywnie udzielic ci fachowych informacji, do tego potrafi wypowiadać sie na poziomie a nie wymadrzać ;)

w tej lampie na 99% jest sterownik wlasnie od Lubusika...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No owszem, dziecinne rozumowanie, aż trudno zaprzeczyć.

Tomasz konkrety bo nie napisałeś czy 900mA dla RB to odpowiedni prąd ze za 10 lat będą jak nowe a jesli nie to jaki?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob

No to akurat z daleka widać. Ciekawe tylko jakie ktoś może udzielić info gdy nie widzi driverów...

@Sygen

a co to ja wróżka jestem?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to za parę lat okazać się może ze 900mA to był za duży prąd i po diodach


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj 100 mA i będziesz mógł spać spokojnie. :welcome:


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiesz nie nie oto mi chodzi tylko o konkretne zapewnienia że ledy naprawdę mają taką żywotność czy to tylko marketing aby się sprzedawały


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga to ciekawe, kiedy ktos napisze, ze jego LED lampa ma juz 10 lat i wszystko dziala.

Mysle, ze za 10 lat, obecne lampy beda juz w muzeum folklorystycznym. :spam:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampę LED datowaną na 2009 rok. Działa do dzisiaj. Ma już ok. 3 lata.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze wiesz nie nie oto mi chodzi tylko o konkretne zapewnienia że ledy naprawdę mają taką żywotność czy to tylko marketing aby się sprzedawały

moim zdaniem jako osoby która zajmuje się od paru lat handlem właśnie ledowymi źródłami światła, to jest marketing, to też staram się zawsze przekazywać klientom, bo to, że na opakowaniu jest napisane "czas świecenie 25 000 lub 50 000 godzin" to jest doskonały chwyt marketingowy i nic więcej. Po pierwsze podany czas świecenie jest wyliczany na podstawie szacowanego czasu żywotności, poza tym jest średnim czasem żywotności. Czyli jedne ledy świecą 10 000 inne 40 000 godzin, tak więc wpisanie 25 000 będzie średnim czasem świecenia. Są żarówki energooszczędne które świecą u nas w domach po nawet 10 lat, a na opakowaniu było napisane 8000h które wykorzystaliśmy po 2 do 4 pierwszych lat jej stosowania. Podobnie jest z ledami, także nie wierzyłbym w tysiące godzin podawane przez producentów, jednak pewne jest to, że świecą dłużej i mniej racą barwę niż pozostałe źródła światła.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na długość życia ledów wpływa wiele czynnkików. Czestość włączania, temperatura pracy.

Dlatego Sygen zaleca się by lampa była przewymiarowana. Diody zasilane prądem 700mA lub 900mA pożyją dłużej niż katowane ich nominalnym prądem 1200mA czy 1500mA, a dla niektórych nawet 3000mA. Wiadomo im wyższy prąd tym więcej ciepła które trzeba odprowadzić. Lekkie zachwianie przewodności cieplnej na złączu dioda radiator i już smażymy diode 70-90"C. Nie jest to takie niespotykane, lekkie wygięcie płytki MCPCB lub radiatora i styk już gorszy. A pasta termoprzewodząca nie jest złotym środkiem na wszystko.

Ja w lampce do refugium dałem diody XM-L ich maksymalny prąd to 3000mA. Zasilam je 700mA. Temperatura radiatora to 25"C w pobliżu diody (pomiar bezdotykowy). Chłodzenie jest pasywne, tylko radiator. Oczywiście przy 700mA mam tylko 260lm gdzie przy 3000mA było by prawie 1200lm. Można pokusić się o stwierdzenie iż zamiast 2 diod mogłem dać 1 i poprostu większy prąd. Ale pytanie jakie trzeba było by dać chłodzenie wymuszone (wentylatory) i co się stanie jak wentylator padnie. Ugotuje się dioda(y) przez brak szybkiego odprowadzenia ciepła?


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoja droga to ciekawe, kiedy ktos napisze, ze jego LED lampa ma juz 10 lat i wszystko dziala.

Mysle, ze za 10 lat, obecne lampy beda juz w muzeum folklorystycznym. :spam:

jestem podobnego zdania i podejrzewam że za parę lat pojawia się posty typu moja lampa straciła na mocy albo po sprawdzeniu przyrządem spektrum światła okaże się ze diody się wypaliły bo podany był za duży prąd np.1200mA na CW itp.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.