Skocz do zawartości
mariusz_s

Po zaniku napięcia pompa nie rusza.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako iż przesiadłem się na większe akwarium. W maszynowni stanął też większy odpieniacz.

Pienidło jest na pompie AquaBee 2000/1. Niestety już drugi raz zdażyło się, że pompa nie wystartowała. Na szczęście oba przypadki wystąpił po wyłączeniu prądu przeze mnie. Niestety miałem też kilka zaników prądu kiedy byłem poza domem. Na szczęście wówczas pompa ruszała bez problemu. Niestety jak pompa nie ruszy, trzeba ją rozebrać i delikatnie ruszyć wirnikiem. Wówczas startuje bez problemu.

Jakie są następstwa w takiej pompie która nie wystartowała. Obawiam się, że może dojść do spuchnięcia uzwojeń stojana na skutek przegrzania. Pompa nie kręci więc nie wiruje pole magnetyczne. Mowa to o kilkugodzinnym "zacięci". A może tylko tyle, że stoi i nic więcej.

Proszę o wasze spostrzeżenia. Obecnie mam UPS, który podtrzymuje zasilanie tylko pompy obiegu.

pozdrawiam,

Mariusz


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

pompa się spali, :wallbash:

ja tak w zeszłym tygodniu załatwiłem pompę w reaktorze, pracowała trzy lata, mignęło światło i stanęła

pewnie gdybym się wcześniej zorientował to pracowała by do dziś a tak się spaliła :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem problem podobny - pompa po wylaczeniu pradu i ponownym wlaczeniu czesto nie startowala....winne bylo zabrudzenie pompy -a konkretniej mechanizmu zastawki (plytki) obok wirnika ---model pompy AQUAMEDIC PH2000.

Budowa tej pompy jest jakas niefortunna- i tak trzeba co max 2 mce ja gruntownie oczyscic-zeby nie bylo niespodziankiu po awarii pradu....

Co do UPS-a to jest to pomysl..jednak biorac pod uwage ,ze pomopka troszke W bierze-a przerwa w dostawie pradu moze byc troszke dluzsza niz te kilka godzin...to zastanowil bym sie nad zakupem przetwornicy sinusoidalnej (czysty sinus) i jakiego dobrego zelowego aku min 50AH.

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w UPSie jest akumulator 12V wiec zawsze go można podmienić na aku o większej pojemności, jak tylko masz miejsce.

Należy przy tym pamiętać, by kable dobrze zaizolować, by nie doszło do jakiegoś zwarcia, bo z akumulatorami nie ma żartów, dobrze nałożyć jakiś bezpiecznik na jedną klemę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

w UPSie jest akumulator 12V wiec zawsze go można podmienić na aku o większej pojemności, jak tylko masz miejsce.

Należy przy tym pamiętać, by kable dobrze zaizolować, by nie doszło do jakiegoś zwarcia, bo z akumulatorami nie ma żartów, dobrze nałożyć jakiś bezpiecznik na jedną klemę.

Napięcie [V] i pojemność [Ah] to 2 różne "historie" - jak prąd i poziom kaszki na talerzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie [V] i pojemność [Ah] to 2 różne "historie" - jak prąd i poziom kaszki na talerzu.

Jakimś cudem nie czaję do czego zmierzasz, mam UPS-a w którym był akumulator 12V 7Ah, podmieniłem go na 12V 60Ah i śmiga jak ta lala, jeszcze nie testowałem ile to pociągnie, ale myślę że z dobę da rady

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zdanie które napisałeś [cytuję: " w UPSie jest akumulator 12V wiec zawsze go można podmienić na aku o większej pojemności, jak tylko masz miejsce."] można zrozumieć na różne sposoby...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdanie które napisałeś [cytuję: " w UPSie jest akumulator 12V wiec zawsze go można podmienić na aku o większej pojemności, jak tylko masz miejsce."] można zrozumieć na różne sposoby...

Interpretuj jak chcesz.

Akumulatory 12V są ogólnie dostępne w sprzedaży o różnych pojemnościach, w UPSie się stosuje akumulatory przeważnie do 12Ah, a w samochodach stosujemy od 45Ah, te akumulatory różnią się pojemnością i wielkością (gabarytami).

Więc jak masz napięcie 12V na akumulatorze to możesz zamienić je na takie o większej pojemności, gorzej jest jak w UPSie masz zastosowane akumulatory o innym napięciu, a są też takie.

Jako ciekawostka

W mojej poprzedniej firmie UPS miał akumulatory o łącznej pojemności 60kAh

są to 4 baterie, w których każda bateria składa się 24akumulatorów 2V o pojemności 15000Ah

taki 1 akumulatorek 2V waży ok 500kg, a ich w tym pomieszczeniu jest 96szt.

Wielkość tego UPS-a to taki większy pokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki DarekB30, tak też myślałem. No cóż trzeba będzie zaopatrzyć się w zapasową pompę. A tą regularnie czyściść. Szkoda, że ten typ tak ma.

Co do sensowaności UPS'a, u mnie ma on za zadanie podtrzymać zasilanie max do 1h czasu. Zazwyczaj maksymalnie tyle nie ma prądu. A jak nie ma dłużej a ja jestem w delegacji to i przetwornica nie pomoże.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki DarekB30, tak też myślałem. No cóż trzeba będzie zaopatrzyć się w zapasową pompę. A tą regularnie czyściść. Szkoda, że ten typ tak ma.

Co do sensowaności UPS'a, u mnie ma on za zadanie podtrzymać zasilanie max do 1h czasu. Zazwyczaj maksymalnie tyle nie ma prądu. A jak nie ma dłużej a ja jestem w delegacji to i przetwornica nie pomoże.

ja bym pod ups-a podpiął tylko pompy obiegowe, a co do przetwornicy to raczej nie pomoże, bo to się wiąże z zakupem prostownika buforowego, które nie są tanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem pompy AB przez ponad 3 lata i nigdy żadna nie miała problemów z startem.Jedna chodziła na obiegu a druga zasilała odpieniacz.Potem jak kupiłem ATI z PSK2500 na meshu to ta własnie pompa sama nigdy nie zastartowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę. Mam nadzieję, że to jest to. Na ośce wirnika były zaplątane włókna z waty filtracyjnej. Ciekawe jakim cudem to wcześniej przegapiłem. U mnie nie ma waty w akwarium. Musiała zostać jeszcze z akwarium poprzedniego właściciela. A niby czyściłęm wszystko dokładnie.

Pompa swoją drogą i tak jest do wymiany. Buczy tak, że nie idzie zebrać myśli. Chyba najlepsze czasy ma już za sobą. Myślę nad Tunze HydroFoamer Silece 9420.040.

Edytowane przez mariusz_s (wyświetl historię edycji)

Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.