Skocz do zawartości
dale

Dlaczego warto słuchać innych :)

Rekomendowane odpowiedzi

Lubię chodzić własnymi ścieżkami. Moje pomysły także. Umyśliłem sobie kostkę morską. Ładną, nie za drogą, bez sprzętu w środku...

Powstał projekt - wydawało by się przemyślany. Z cyrkulacją opartą na obiegówkach. Oświetlenie t5, chłodzenie wentylatorami itp... Ładnie wyglądał na kartce... Sprzęt zamówiłem, dostarczono, a jakże... problemy zaczęły się później. A to statecznik nie chce ściemniać, a to idiotyczne złączki w tymże stateczniku (jak by kostek nie można było dać...), a to maksymalna długość przewodu pomiędzy świetlówką a statecznikiem. Że o wymiarach, dosyć nonszalancko traktowanych w sklepach, nie wspomnę...

W międzyczasie okazało się że dwie pompy jednak generują hałas, rurki i złączki mają większą średnicę niż zakładałem...

Słowem, projekt uległ zmianie.

Na razie oświetlenie na t5, ale jak się będą dopalały, czyli za jakieś 4 miesiące, zamawiam na forum lampę diodową (muszę tylko poszukać w PW Użytkownika, który się oferował pomóc w tej kwestii - muszę obgadać detale dotyczące sterowania, żeby wprowadzić zmiany do sterownika). Cyrkulację zrobię na jednej pompie cyrkulacyjnej, lub zestawie dwu, ze sterownikiem, żeby jakieś zmiany można było wprowadzać...

Morał z tego taki, że można burzyć mury i chadzać własnymi drogami, ale jest to droższe i poza nauką na własnych błędach, nic się nie skorzysta. A tyle sobie obiecywałem, uczyć się na cudzych... :)

ps. plan pompy obiegowej do cyrkulacji, umieszczonej w kominie, nie wypalił, bo skubana, zaciągała wodę z baniaka, zamiast się zapowietrzyć...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladajc solniczke najlepeij zalozyc wlasny temat. Po pierwsze fajniej sie czyta i sledzi. Po drugie co wazneijsze latwiej pomaga. A wszystko poto zeby kolejne osoby nie musialy wywazac otwartych drzwi.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz dobrze radzi bo kto pyta i czyta :thumbsup: nie błądzi


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto albo "wie lepiej", albo będzie chciał spróbować. Problem w tym, czy potem będzie w stanie szczerze ocenić własne pomysły. Nie każdy przyzna się do błędu.

Temat założę, jak opadnie mgła w zbiorniku. Na razie wolę stanu pokoju nie dokumentować - Żona wyjechała z Dziećmi na wczasy, ja dojeżdżam w piątek - do tego czasu ogarnę mieszkanie :).

A tak przy okazji, dwa krótkie pytania - czy warto grys koralowy dawać na podłoże (mam samoa pink i LS aragonit substrat) - myślałem o nim, jako o podłożu dla bakterii. Czy może do sumpa w skarpecie ?

Oraz, nie będzie mnie przez dwa tygodnie, czy mogę przenieść obsadę z obecnej kostki (30 l) do baniaka ok 200 l, zalanego sporą ilością "używanej" wody, razem ze skałą i podłożem z obecnego akwarium ? Miałbym tam dolewke i automatyczne chłodzenie - tylko trochę boję się odpalać odpieniacz - kwiaty będą podlewane co 3 dni, więc wtedy też będzie jakaś kontrola stanu baniaka...

Czy po prostu przepiąć do tej kostki obecną działającą filtrację ? Obsada się nie zwiększy... Tylko ilość wody..


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.