Skocz do zawartości
Arturs

Dobór sprzętu akwarium 50x40x40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przeczytalem mnóstwo watków na forum w sumie od miesiaca nic innego nie robie ;)

W najbliższym czasie mam zamiar postawic akwarium 50x40x40 wiem, że nie jest to jakiś olbrzym

ale na początek żeby nabrać doświadczenia powinno być wystarczające. Aktulanie mam akwarium holnderskie

, które mnie dość mocno ciekawi. Wydaje mi się, że nadszedł czas na zmiane holndera na solniczke, jednak

nie jestem jeszcze co do tego przekonany, dlatego takie małe próbne akwarium. Jak mi się spodoba to postawie

wieksze akwarium ;)

Właśnie staje przed wyborem sprzetu i tutaj pojawia się mnóstwo pytań na które mam nadzieje uzyskam odpowiedz.

Cały czas sie zastanawiam czy instalować w takim akwarium odpieniacz (na forum jest dużo wpisów, że jest on konieczny

ale znajdują się też takie, że odpieniacz w takim akwa nie jest konieczny)

Rozważam zakup dwoch modeli

HYDOR SLIM SKIN NANO oraz TURBOFLOTOR BLUE 500

Zależy mi na cichym odpieniaczu.

Głowie się też jaka zastosować tam cyrkulacje.

Do wyboru mam Koralie 1600 i 900 lub 2 Koralie 1600 lub jakieś inne rozwiązanie, które może mi ktoś podpowie.

Jaki jest przelicznik światła w morskich akwariach np czy 1W/1l jest wystarczające czy za dużo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Eh kolejny post w stylu zróbcie wszystko za mnie :wallbash:, polecam jeszcze trochę się pomęczyć nad działem dla nowicjuszy :rtfm:, rady w stylu jaki odpieniacz, jaka lampa, jaka cyrkulacja oraz czy stosować zeo czy bio pelet ======== to zależny co chcesz wsadzić do środka !!!!!!!!.:smoke:

Napisz co zamierzasz hodować, czy będzie sump i jaka kwotą w przybliżeniu dysponujesz a na pewno forumowicze pomogą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Sam jeszcze nie mam akwa wiec nie powiem nic w oparciu o doświadczenie ale od dawna czytam forum wiec jakaś wiedza teoretyczna jest i w oparniu o nią powiem Ci, że generalnie przyjeło sie aby cyrkulacje przeliczac w sposob nastepujacy: wielkosc akwa mnozymy dla miekkich korali razy 30 natomiast dla bardziej wymagajacych spsów o 50 natomiast jest to na tyle umowne, ze w praktyce dochodzi do pewnych rozmierznosci, niemniej jednak przyjmijmy, ze na poczatek powinno wystarczyc 30 tak wiec 80l Twojego akwa mnozymy razy 30 i wychodzi 2400l/h wiec koralia 1600 i 900 daja razem 2500l/h, jak to wyglada praktycznie to niech sie wypowiedza osoby majace podobne zbiorniki, o odpieniaczu powiem tylko tyle, ze bym zamontował nawet w malutkim zbiorniku, chocby by tomko w kaskadzie w akwa o pojemnosci 30l... a jesli chodzi o swiatlo to 1w/1l to tak optymalnie dla miekkich korali (też teoretycznie, za duzo napewno nie)

Niestety nie moge powiedziec nic z wlasnego doswiadczenia ale zycze Tobie i sobie, zebysmy takowe mogli jak najszybciej zdobywac, pozdrawiam Adam T.


220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może ja podpowiem trochę

zakładam teraz kostke 40x40x40 , ze sprzetu mam

odpieniacz tunze doc 9002

cyrkulację 2x tunze 6015

oswietlenie 60w led , ale pewnie bedzie trochę skręcone na początku


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej kostce mam koralie 1600 x2,

Jeśli pytasz o przelicznik światła to znaczy, że nie przeczytałeś działu dla nowicjuszy - tam masz napisane jakie są przeliczniki - a przede wszystkim jakie źródło światła planujesz?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juko, świetna postawa, trzymaj tak dalej =.= Sam pewnie nie miałeś żadnych dylematów na początku bo wszystko już wiedziałeś.... wku***a mnie takie coś, chłopak się pyta i to z sensem, sprecyzowal konkretnie swoje pytania, a ty wyskakujesz, że 'w stylu zrób wszystko za mnie'...

sorry za offtop, ale czasem nie da się czegoś takiego przemilczeć.. po to jest to forum kurna!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

W morskim wszystko zależy od tego, co zamierzasz w nim trzymać. Przelicznik światła to rzecz dosyć umowna. Prostym koralom miękkim wystarczy i 0,6 co nie znaczy, że acropory będą rosły przy 1,3 W/L. Ogólnie na razie możesz przyjąć 1W/1L.

Cyrkulacja 2x1600, jeśli już chcesz Koralie. To w końcu 80L.

Konieczność stosowania odpieniacza zależy od "gęstości" obsady. Chociaż ja uważam, że jest wskazany.

Nic nie piszesz o sumpie. Planujesz jakiegoś? Bo sump ułatwia prowadzenia akwarium. Jest więcej miejsca na różne pierdoły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wstępię chciałbym podziekować za dotychczasowe odpowiedzi - te pomocne. Te nie wnoszące nic przemilcze. Wydaje się, że warto trzymać się zasady nie chcesz pomóc nie pisz.

Czytałem różne wątki na forum chyba najwiecej o odpieniaczach i cyrkulacji a najmniej o właściwym oświetleniu.

Jest to bardzo szeroka dziedzina akwarystyki, gdzie jest sporo firm produkujących sprzęt.

Pomimo przeczytania znacznej ilości postów bardzo ciężko jest podjąć decyzję o dopasowaniu właściwych pomp mających

na celu zapwnienie odpowiedniej cyrkulacji. Wiem mniej wiecej jak to powinno być ale dość trudno jest wybrać optymalne

rozwiązanie. Zdecydowałem się jedynie na firme Hydor czyli koralie bo na coś

w końcu trzeba się zdecydować ale być może lepszym rozwiązaniem były by cyrkulatory TUNZE. W tym miejscu właśnie liczyłem/licze na doświadczenie forumowiczów, którzy pewnie mieli styczność z różnymi rozwiązaniami w swoich akwariach.

Najtrudniej jest jednak wybrać właściwy odpieniacz - jak juz zdecydujemy sie na jego wybór.

Wydaje się że nie ma optymalnego rozwiązania do akwarium bez sumpa i raczej bez panela. Do wyboru są TUNZE 9002

HYDOR SLIM SKIN NANO lub TURBOFLOTOR BLUE 500. (przynajmniej te brałem pod uwgę)

Z tego co wyczytałem to TUNZE 9002 jest głośny więc z tego względu go odrzuciłem. Z mojej puli do wyboru został tylko

HYDOR i AQUAMEDIC. Według mnie HYDOR jest dość estetyczny i pod tym względem przewyższa Aquamedica, jednak

Aquamedic jest wydajniejszy i pewnie z powodzeniem mogłybym go również zastosować w wiekszym akwarium. Jego minuse jest estetyka (konieczna by była jakaś zabudowa) ale podobno bardzo cichy jest.

Nad akwarium zawisnie oświetlenie 80W - z możliwością regulacji mocy na diodach LED CREE (przynajmniej narazie jest taki plan)

Zycie w akwarium to raczej proste w hodowli miękasy z 2 błazenki jakieś ślimaki itp. Coś bezproblemowego na początek

co wybaczy błędy niedoświadczonemu akwaryście. Tak naprawde jak już akwarium będzie dojrzałe albo będzie dojrzewać

zastanowie się nad jego dokładnym wyborem.

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odpieniacz to tak jak już pisaliśmy Slimskim sprawuje się i wygląda bardzo dobrze - jeśli chodzi o wydajność to skup się na szkle które będziesz miał teraz - zapewniam Cię, że jeżeli zdecydujesz się na większe akwarium to zrobisz też sumpa i wtedy i tak będziesz myślał o innym sprzęcie. A ten odpieniek możesz wtedy wystawić na targowisko ze stratą 50-100zł i na bank pójdzie.

Moc cyrkulacji zależy w dużej mierze od

1. Ilości skały - jak dużo to cyrkulacja większa bo będzie przez skałę wygaszana, dobrze wtedy jak są min dwie sztuki bo więcej zakamarków jest. Jak masz mało skały, albo brak to jedna pewnie zrobi wystarczający ruch. Nic nie piszesz o kaskadzie - ona też trochę kręci.

2. Obsada - jeśli SPSy to większa, a jak koniki morskie to bardzo mała :) - skoro jednak nie piszesz nic o tym to pewnie planujesz standard miękasowo-elpeesowo-błazenkowy więc dwie koralie będą ok.

O oświetleniu poczytaj w dziale dla nowicjuszy przypięty temat. Nie chodzi o to żebyś poznał dokładny przelicznik, ale żebyś zrozumiał zasadę. Często forumowicze doradzają moc lampy na podstawie litrażu i obsady, ale nie spotkałem się żeby ktoś brał pod uwagę wysokość zbiornika, a to bardzo ważne kryterium. Do wysokości 40cm i litrażu 80L potrzebujesz mniejszą moc niż do 80L z 60cm wysokością. Ale o tym poczytasz w owym temacie. Ja bym Ci doradził Lampę na Cree 70-80W z regulacją mocy żebyś mógł ją skręcić. Ja mam 72W W:40% i RB:70%


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.