Skocz do zawartości
Maciekelkk

PROŚBA O POLECENIE Adsorber azotanów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...

Mam prośbę o polecenie dobrego Adsorbera azotanów , mam dosyć wysokie NO3 –25 .

Przydał by mi się wkład lecz nie wiem który był by dobry,.

Z góry dziękuję ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie PO4 przy tym?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wodka już nie działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ostatnio wywnioskowałem to purigen jest rzeczywiście skuteczny. Na twoje akwa 100g do torebki w miejscu dużego przepływu wody i po sprawie, u mnie pomogło. Purigen plus normalne podmianki (2-3 tygodnie i powinno być ok).

Co ważne to znajdź przyczynę i ją usuń, bo u mnie to był problem źle ustawionego podajnika automatycznego na czas wakacji, więc tylko jednorazowe wahnięcie ale z 30 zbiłem prawie do zera.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie PO4 przy tym?

Po4 nie wykrywalne wiec nie moge zastosowac wódki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak kondycja korali i ryb?jeżeli jest wszystko ok z nimi to po prostu troszkę ogranicz karmienie miałem to samo i żadnego absorbera nie dawałem.Samo przeszło i nikt nie ucierpiał.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak kondycja korali i ryb?jeżeli jest wszystko ok z nimi to po prostu troszkę ogranicz karmienie miałem to samo i żadnego absorbera nie dawałem.Samo przeszło i nikt nie ucierpiał.

Ryby i korale jak na razie rewelacja...Dziękuje...

Myślę ze za dużo karmie trzy razy dziennie, pół kostki artemia plus pół kostki ikry. Na przemian kolejny dzień solowiec oraz kryl i diskus to mieszanka różnych ikr z witaminami.

W obsadzie 7 rybek plus 3 krewetki

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby i korale jak narazie rewelacja...Dziekuje ...

No widzisz skoro rewelacja to nie ma sensu walić chemii,spokojnie samo ci przejdzie.pzdr


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purigen raczej nic nie wprowadza do akwa, ja widze że twarde mają się o wiele lepiej a miękkie to zależy który ale nie widzę róznicy przed zastosowanie i po. Jak kto woli rozwiązań często jest kilka:).

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W morszczynie nie ma póki co równie skutecznego adsorbenta, który działa równie szybko, skutecznie na NO3 jak adsorbenty na PO4.

Purigen fantastycznie działa w akwarystyce słodkowodnej na azotany bezpośrednio i efekty widac wręcz gołym okiem. Natomiast w słonej wodzie purigen działa bezpośrednio tylko na amoniaki, azotyny, z którego powstają azotany.

Wielu kolegów pisze w różnych wątkach, że purigen to ściema dziwiąc się świeżym morszczakom po co na start kupują purigen.

Zapewne są zrażeni tym, że nie udało im się zbić NO3. W oparciu o to co napisałem wyżej myślę, że warto stosować ten środek zwłaszcza przy odpalaniu baniaka (skrócając czas dojrzewania) oraz w stabilnym zbiorniku (w którym zawsze może "coś wyskoczyć").

pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tego co napisał Lufcik dodam, że NO3 przy zerowym PO4 jest trudnij zbić niż przy odwrotnej sytuacji, bo jeżeli NO3 mamy zerowe to możemy je zawsze podbić za pomocą NaNO3, natomiast samego PO4 nie da się bezpośrednio dodać - przynajmniej ja nie znam takiej metody.

Sposobem na ograniczenie NO3 jest zmniejszenie karmienia, zwiększenie filtracji ewentualnie podmiany wody.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 podbijam za pomocą KH2PO4 (robienie roztworu i dawkowanie, gdzies w moim dzienniku - moje szkła w stopce)

pozdro

p.s.

Podbijanie PO4 wiąże się zawsze z jakimś ryzykiem i lepiej się 2 razy zastanowić, żeby sobie nie zafundować większych problemów.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku byłem naprawdę sceptycznie nastawiony do taki materiałów jak purigen, jestem ogólnie przeciwnikiem "chemii" w akwa, pewnie jak większość z Was. Jednak czasami można sobie pomóc szczególnie jak coś pomaga w widoczny sposób a trudno zauważyć skutki uboczne. Narazie stosowałem chemiclean, purigen i phosguard, pomogły mi w znaczący sposób przejść przez dość trudny pierwszy rok prowadzenia akwarium. Jest to szczególny czas dla każdego poczatkującego. Gdyby nie chemilcean nie wiem czy do dzisiaj nie miałbym na skale, koralach i podłożu cyjano, teraz jest wszystko ok i akwa cieszy oko a prace nad nim to czysta przyjemność. Oczywiście trzeba zawsze dmuchać na zimne i uważać przy dawkowaniu. Mam nadzieję że kiedyś na tyle zrozumiem moje akwa że nie będę musiał tego używać ale jeszcze nie ten czas.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku byłem naprawdę sceptycznie nastawiony do taki materiałów jak purigen, jestem ogólnie przeciwnikiem "chemii" w akwa, pewnie jak większość z Was. Jednak czasami można sobie pomóc szczególnie jak coś pomaga w widoczny sposób a trudno zauważyć skutki uboczne. Narazie stosowałem chemiclean, purigen i phosguard, pomogły mi w znaczący sposób przejść przez dość trudny pierwszy rok prowadzenia akwarium. Jest to szczególny czas dla każdego poczatkującego. Gdyby nie chemilcean nie wiem czy do dzisiaj nie miałbym na skale, koralach i podłożu cyjano, teraz jest wszystko ok i akwa cieszy oko a prace nad nim to czysta przyjemność. Oczywiście trzeba zawsze dmuchać na zimne i uważać przy dawkowaniu. Mam nadzieję że kiedyś na tyle zrozumiem moje akwa że nie będę musiał tego używać ale jeszcze nie ten czas.

Dodam co wchodzi w skład mojej filtracji: komora pierwsza GroTech RemoPhos, komora druga gąbka na niej odpieniacz gąbkę czyszczę, co drugi dzień, trzecia komora filtr przepływowy a w nim 200 g Korallen-Zucht Activated Carbon. Czwarta pompa obiegowa, podmianę robię systematycznie 10% raz na tydzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio słyszałem że wszystko to to samo ale.. różni się szybkością zbijania i tym co dzieje się później, podobno niektóre po pewnym czasie zaczynają oddawać to co nagromadziły. Znowu 'podobno' Rowa mimo ceny sprawdza się najlepiej, można ją max długo trzymać bez ryzyka no i spadki parametrów natychmiastowe.

Sam nigdy nic takiego nie stosowałem, teraz mam pelletki w małej ilości jako wspomagacz i możliwość większego karmienia.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tyle, że kolega tu ma problem z NO3

wiec mu nie mieszajmy o adsorbentach PO4 (rowa, phosguard nie oddają)

Purigen też nie oddaje

No i na czas zbijania NO3 wódką wyjąć ten GroTech RemoPhos


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tyle, że kolega tu ma problem z NO3

wiec mu nie mieszajmy o adsorbentach PO4 (rowa, phosguard nie oddają)

Purigen też nie oddaje

No i na czas zbijania NO3 wódką wyjąć ten GroTech RemoPhos

Dokładnie tak, wiesz o co chodzi. Mam nadzieje że nie mieszam :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biokulki :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby i korale jak na razie rewelacja...Dziękuje...

Myślę ze za dużo karmie trzy razy dziennie, pół kostki artemia plus pół kostki ikry. Na przemian kolejny dzień solowiec oraz kryl i diskus to mieszanka różnych ikr z witaminami.

W obsadzie 7 rybek plus 3 krewetki

ja karmiłem 2 kostki na dzień

masz za mały odpieniacz i żadne adbsorbery tego nie załatwią :whistle:


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purigen wyłapuje DOC (dissolved organic carbon =rozpuszczony organiczny węgiel) oraz DON (dissolved organic nitrogen rozpuszczony organiczny azot) - powoduje to że rozpuszczone białka lub mniejsze związki organiczne (aminokwasy) nie zostają wprowadzone do obiegu azotu. Nie ma białek, nie ma amoniaku, azotanów III i azotanów V. Spadek poziomu azotanów V po zastosowaniu purigenu jest związany z brakiem dopływu "nowych" dawek azotu a nie z wyłapaniem "starego" azotu ,który zostaje raczej przetrawiony przez akwa. Reszta zalet wymienił luft.

Edytowane przez Przepol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

do tego co napisał Lufcik dodam, że NO3 przy zerowym PO4 jest trudnij zbić niż przy odwrotnej sytuacji, bo jeżeli NO3 mamy zerowe to możemy je zawsze podbić za pomocą NaNO3, natomiast samego PO4 nie da się bezpośrednio dodać - przynajmniej ja nie znam takiej metody.

Sposobem na ograniczenie NO3 jest zmniejszenie karmienia, zwiększenie filtracji ewentualnie podmiany wody.

PozdrT

Żeby podbić PO4 wystarczy dodać np K3PO4...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....

Dziękuję bardzo za wszelkie porady. Zdecydowałem się na dodanie purgine http://erybka.Pl/product-pol-81-Seachem-Purigen-100ml.Html.A następnie szykuje się na zakup nowego odpieniacza i tu moja Prośba o polecenie któregoś łącznie w obiegu mam ok 170 l i niestety miejsca w panelu nie za dużo wymiar przegród mam 13 x 13 cm...

Z góry jeszcze raz dziękuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

leczy Cie tylko zewnętrzny odpieniek :welcome:

Tak myślę lecz który ....DZięki i Pozdrawiam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za pompa jest w tym odpieńku, ile ciągnie powietrza?.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.