Skocz do zawartości
T.TOM.T

CZARNOGÓRA 2012

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu wróciłem z urlopu w Czarnogórze i jak obiecałem kilku zainteresowanym forumowiczom chciałbym podzielić się kilkoma spostrzeżeniami i informacjami.

Przejechanie i poznanie wybrzeża Czarnogóry nie wymaga wiele wysiłku gdyż linia brzegowa tego kraju liczy tylko 293 km, tylko gdyż sąsiednia Chorwacja to 5835 km - te proporcje już mówią wiele o szeroko pojmowanych możliwościach turystycznych obu tych krajów.

Nad Adriatyk jechałem trasą ("ekonomiczną") przez Słowacje, Węgry,następnie Serbie w strone Belgradu a potem w kierunku Czarnogóry i jej stolicy Podgoricy .(Tychy-Ulcinj ok.1300 km / 22 godziny jazdy w tym w kolejce na granicy Węgiersko-Serbskiej ok.40min , a na Serbsko-Czarnogórskiej 1 godz.)

Noclegi w miejscowości Ulcinj rezerwowałem w marcu, ale jadąc "w ciemno" bez problemu można znalezć miejsce. Praktycznie w każdej miejscowości widoczne ogłoszenia wolnych kwater a przy drogach "naganiacze"

Ulcinj dość znacznie różni się od innych miast Czarnogóry czy też Chorwacji, gdyż przeważającą część mieszkańców stanowią albańczycy i to ten język, kultura i kuchnia dominują na ulicach. Lekko orientalny charakter tej miejscowości dodają jeszcze znajdujące się tu meczety. W mieście oprócz promenady z wielką ilością lokali gastronomicznych , dyskotek-promujących lokalną muzyke i sklepami z tandetnymi pamiątkami jest również niewielka historyczna starówka wysunięta w głąb morza. Plaża w centrum piaszczysta , leżaki płatne - zatłoczona. Bardziej swobodnie jest na kilku skalisto-kamienistych plażach położonych w małych zatoczkach kilkaset metrów na południe. Ze względu na mało komfortowe zejście do wody - miejsce może niezbyt przyjaznedla małych dzieci, ale dobre dla fanów snorkelingu i życia podwodnego- choć oczywiście trzeba zaznaczyć że szału nie ma na tych "namiastkach rafy"

Dla wypoczywających z dziećmi godna polecenia jest wielka piaszczysta plaża która zaczyna się ok.3-4 km na południe od Ulcinj i ciągnie się przez kilkanaście kilometrów (oprócz zagospodarowanych i płatnych części z leżakami i parasolami jest dużo odcinków gdzie można na piasku rozbić sobie nieodpłatnie swój "kramik")

Ulcinj i okolice

sml_gallery_9934_2212_731360.jpgsml_gallery_9934_2212_1046593.jpgsml_gallery_9934_2212_1433107.jpgsml_gallery_9934_2212_1496666.jpgsml_gallery_9934_2212_551581.jpgsml_gallery_9934_2212_751137.jpg[/img]sml_gallery_9934_2212_217205.jpg[/img]sml_gallery_9934_2212_415350.jpgsml_gallery_9934_2212_751137.jpgsml_gallery_9934_2212_939707.jpgsml_gallery_9934_2212_1216675.jpgsml_gallery_9934_2212_217205.jpg

Plaż w zatoczkach na północ od Ulcinj aż do Baru nie polecam. Lepiej wygląda to od Baru na północ w kierunku Petrovaca. Zdaję sobie sprawe że każdy ma swój gust i inne oczekiwania jednak moim zdaniem najlepszy odcinek wybrzeża znajduje się pomiędzy Petrovacem a Budvą, z wyłączeniem samej Budvy gdzie plaże miejskie są bardzo wąskie i niesamowicie zatłoczone. W Budvie warto zobaczyć starówke z twierdzą wysuniętą w morze. Przy okazji wycieczki do Budvy można wpaść do Sveti Stefan i jeżeli ktoś ma nieograniczony budżet skorzystać z najdroższej w europie plaży za 75 euro od osoby, albo troche tańsza 50 euro

Budva i okolice

sml_gallery_9934_2212_1433107.jpgsml_gallery_9934_2212_782179.jpgsml_gallery_9934_2212_45486.jpgsml_gallery_9934_2212_775950.jpgsml_gallery_9934_2212_882579.jpgsml_gallery_9934_2212_98259.jpgsml_gallery_9934_2212_876604.jpg

Kierując się dalej na północ od Budvy mamy Zatoke Kotorską która specjalnie mnie nie urzekła (ale muszę tu zaznaczyć że swoją opinie wyrażam tylko na podstawie obserwacji z okna samochodu). Oprócz samego Kotoru może jeszcze Risan zasługuje na jakieś wspomnienie. Pozostałe miejscowości to maleństwa z wąziutkimi plażami usytuowanymi praktycznie bezpośrednio przy głównej ruchliwej drodze tranzytowej wokół zatoki , poza tym duża ilość hodowli małży również ogranicza dostęp do wypoczynku nad wodą.

Podczas pobytu w Czarnogórze zrobiliśmy sobie także wycieczke nad Jezioro Szkoderskie (południowe wybrzeże to w większości Park Narodowy, woda w jeziorze bardzo ciepła choć zdecydowanie mniej przejrzysta niż w morzu. Ogólnie slabo rozwinięta infrastruktura turystyczna, ładne widoki zdecydowanie inna fauna i flora niż na wybrzeżu.

Jez.Szkoderskie i okolice

sml_gallery_9934_2212_1034102.jpgsml_gallery_9934_2212_1343604.jpgsml_gallery_9934_2212_70355.jpg[/img]sml_gallery_9934_2212_1149301.jpgsml_gallery_9934_2212_70355.jpg

Jeszcze informacje na temat nurkowania zorganizowanego. W Ulcinj nie ma centrum nurkowego, ani agencji turystycznej która organizuje wyprawy nurkowe (ponoć była w ubiegłym roku ale nie cieszyła się zbytnią popularnością). W Budvie natomiast jest sklep z profesjonalnym sprzętem do nurkowania, a także centrum nurkowe oferujące impreze z dwoma zejściami pod wode za 45 euro - można ich znalezć w swoim firmowym namiocie na deptaku przy plaży miejskiej (poza tym namiary na jednym foto)

Droga powrotna via Dubrovnik, któreg nie muszę chyba reklamować bo jego atrakcyjność przyćmiewa wszystkie atrakcje Czarnogóry razem wzięte (cena za nocleg w Dubrovniku od 20 euro w góre - niechętnie wynajmują na 1 noc). Potem już na północ przez Bośnie Hercegowine do Serbi następnie Budapeszt, Banska Bystrica. Na granicy Czarnogórsko-Chorwackiej kolejka ok.1 godz., a na Serbsko-Węgierskiej 2 godz. Bośnia Hercegowina odprawiała na bieżąco - z tym że przejeżdzałem tam w nocy.

Podsumowując , na pewno nie były to Nasze wakacje życia . Jednak z całą pewnością był to urlop udany i przyjazny dla portfela bo ceny są jakieś 50% niższe z dość widoczną regułą "im bardziej na południe tym taniej" niż w sąsiedniej bardziej zamożnej Chorwacji.

Więc cena to duży argument przemawiający za Czarnogórą , jednak jak dla mnie w zupełności wystarczyłby 1-tygodniowy pobyt w tym kraju , a drugi tydzień np.gdzieś w Chorwacji i jeżeli jeszcze kiedyś w przyszłości zdecydowałbym się ponownie odwiedzić ten kraj wybrałbym wlaśnie taką opcje.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania chętnie odpowiem.

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez T.TOM.T (wyświetl historię edycji)

200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mniej wiecej tak jak pisalem wczesniej , probowaliscie "grilowni" na plazach gdzie samemu sie naklada dodatki do buly z miechem?


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mniej wiecej tak jak pisalem wczesniej , probowaliscie "grilowni" na plazach gdzie samemu sie naklada dodatki do buly z miechem?

nie na plaży nie próbowaliśmy, ale w samym centrum Ulcinja tak byla tam właśnie taka troche samoobsługowa knajpa właśnie z mięsem a'la kebab i różnymi dodatkami do własnego skomponowania.

:scooter:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze do wątku. co prawda jeszcze nie wróciłem, ale jestem tutaj już tydzień. Zaznaczę, że nie mam porównania z Chorwacją. Więc spodziewałem się wrażeń o oczko wyżej. Ogólnie kraj bardzo piękny lecz ... brudny. Nie jest drogo. Jest co zwiedzać. Co do Adriatyku, to jest piękny lecz ja osobiście w nim życia ciekawego dla morszczaka nie zobaczyłem dużo. Kontakt z wodą miałem w Budvie i za Petrovacem - czyli jestem około 30-40 km wyżej niż kolega przedmówca. Warunki socjalno-bytowe znośne, choć są luksusy o jakich pisano powyżej, ale ja mam odczucie, że czasami widać jeszcze dużo pozostałości po dawnych czasach związanych z Jugosławią. Kraj ten ma około 800 tysięcy ludności więc jest niewielki i ma potencjał turystyczny, tylko widać brak pieniędzy i niedoinwestowanie. Dużym plusem dla mnie jest dostępny bezpłatnie dostęp do netu w hotelu. Poniżej wstawiam parę aktualnych fotek:

montenegro_01.jpg

Dawna stolica Czarnogóry czyli Cetinje i jeden z wielu monastyrów w tym kraju.

montenegro_02.jpg

"Plaża" betonowa w miejscowości Tivat nad zatoką Kotorską. Dosłownie w centrum miasta. Muszę przyznać - nasze plaże w Polsce są po prostu super.

montenegro_03.jpg

Pod wodą w poblżu plaży w Budvie, gdzie przebywam nic kolorowego i ciekawego się nie dzieje.

montenegro_04.jpg

Na końcu plaży za Petrowacem w wodzie też syfek przybrzeżny i jakaś biała ściera w wodzie. To zdjęcie powinienem zamieścić w dziale "identyfikacja" na naszym forum, może ktoś by przegrzał w końcu serwer "reeflex'a" ;-)

montenegro_05.jpg

Ta sama plaża i pustki w wodzie ciąg dalszy.

montenegro_06.jpg

To samo zanurzenie tylko parę metrów dalej i mnóstwo jeżowców. Zerknijcie na tego w prawym górnym rogu ma poprzyczepiane kawałki foliowych śmieci. Niestety takich widoków tu jest dość dużo.

montenegro_07.jpg

Powyżej panorama z Sveti Stefan ponoć najbardziej rozpoznawalnego miejsca Czarnejgóry.

montenegro_08.jpg

I na koniec panorama plaży i portu w Budvie. Plaże kamienisto-żwirowe.

Jak coś jeszcze mi wpadnie ciekawego to napiszę w tym wątku, aby nierozpoczynać "nowego" o Czarnogórze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę to plaża jest betonowa ? Ja jak byłem w Turcji,skąd mam niemiła wspomnienia miałem podobną.Dzieciak mi się przewrócił to obdarł sobie całą buzię.Syf,k..i m.. była wszędzie,zero szacunku dla turystów,choć by wymuszonego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę to plaża jest betonowa ? Ja jak byłem w Turcji,skąd mam niemiła wspomnienia miałem podobną.Dzieciak mi się przewrócił to obdarł sobie całą buzię.Syf,k..i m.. była wszędzie,zero szacunku dla turystów,choć by wymuszonego.

Dobrze widzisz - niestety w tutejszych miastach, które są małe plaża bardzo często jest w porcie lub z nim graniczy stąd te betony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony warto poznać inne części świata,ale z drugiej strony jak ktoś ma ograniczony budżet to lepiej pojechać w pewne miejsce.

Ja chyba kilka razy jeszcze pojadę do Egiptu do hotelu Farrana Clap gdzie już było kilkoro kolegów z forum,którym za namiary ponownie dziękuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.