Skocz do zawartości
zielony mintaj

Wyhoduj sobie bakterie

Rekomendowane odpowiedzi

Na reefcentralu znalazłem kiedyś opis hodowli bakterii, niestety nie mogę znaleźć wątku- na szczęście skopiowałem sobie treść posta a że mam wolną chwilę to przetłumaczyłem i wrzucam. Używacie na własną odpowiedzialność :D

Składniki:

- słoiki

- zasolona (świeża) woda

- nawóz ze stosunkiem N-P-K 38-5-5 (w oryginale jest mowa o nawozie do trawników)

- cukier

1. Dodaj do słoika 300 ml zasolonej wody, następnie pół łyżeczki nawozu. Mieszaj aż do rozpuszczenia (roztwór moze mieć zielonkawe zabarwienie). Napowietrzaj minimum godzinę aby utlenić wolne żelazom które może powodować w przyszłości problemy.

2. Napełnij drugi słoik 250 ml zasolonej wody i dodaj 50 ml roztworu z pierwszego słoika. Zmierz azotany, powinny wynosić ok. 50 ppm. Jeżeli tak nie jest, dodaj zasolonej wody lub roztworu z pierwszego słoika tak, aby poziom NO3 wynosił 50.

3. Dodaj 2 łyżki stołowe cukru i mieszaj do rozpuszczenia (mała warstwa cukru na dnie jest ok). Dodaj ok. 5 ml wody z dojrzałego akwarium i zakręć słoik. Wstrząsaj codziennie i monitoruj zawartość azotanów i fosforanów, powinny spaść do zera (może to zająć od jednego do dwóch tygodni). Ważne jest, aby słoik przechowywać w ciemności w temperaturze pokojowej.

4. Po uzyskaniu zerowych azotanów i fosforanów powtórz procedurę z pkt. 2. Zamiast dodawać 2 łyżki cukru, dodaj 1 łyżeczkę oraz 5-10 ml roztworu z bakteriami z drugiego słoika. Zamknij i przechowuj w temperaturze pokojowej w ciemności. Zmierz NO3 i PO4 po 24 godzinach. Jeśli azotany i fosforany nie spadły do zera, dodaj kolejną łyżeczkę cukru i na drugi dzień ponownie zmierz azotany i fosforany. Powtarzaj tak długo, aż poziomy NO3 i PO4 będą zerowe (może to zająć 2-4 dni).

5. Po osiągnięciu zera bakterie są gotowe do użycia w ilości 3-6 ml roztworu na 400 l wody wraz z źródłem węgla. Bakterie można przechowywać w lodówce do 3 miesięcy, chłodzenie spowalnia ich metabolizm, ale nie zabija.

Autor: Phil aka philbo32 aka invert phil, reefcentral.com


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja!!! :thumbsup: spróbuję z czystej ciekawości, jak się uda to po co wydawać kasę na drogie firmowe bakterie


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh miałem iść spać .... no nic, idę szukać słoika :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reefcentralu znalazłem kiedyś opis hodowli bakterii, niestety nie mogę znaleźć wątku- na szczęście skopiowałem sobie treść posta a że mam wolną chwilę to przetłumaczyłem i wrzucam. Używacie na własną odpowiedzialność :D

No ładnie, można sobie wychodować Microbacter7 w domu :-)


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Ja kiedyś w podobny sposób dla eksperymentu rozmnażałem zeobak, ale zamiast nawozu używałem suchą karmę w granulkach. Słoik i mierzyłem parametry, gdy spadły - siup do sumpa.

Można sobie w ten sposób hodować bakterie z wody, bez dodawania czegokolwiek.

Jest w necie opis gościa któremu nie działały pellety ponieważ miał monokulturę bakterii w starym akwarium i były to jakieś mało wydajne. Hodował sobie nowe w "z powietrza" w pojemniku i lał do zbiornika. Pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko - skąd się biorą bakterie wody morskiej w słoiku ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Jędrzej kawka wskazana :coffee:

3. Dodaj 2 łyżki stołowe cukru i mieszaj do rozpuszczenia (mała warstwa cukru na dnie jest ok). Dodaj ok. 5 ml wody z dojrzałego akwarium i zakręć słoik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrzej kawka wskazana :coffee:

3. Dodaj 2 łyżki stołowe cukru i mieszaj do rozpuszczenia (mała warstwa cukru na dnie jest ok). Dodaj ok. 5 ml wody z dojrzałego akwarium i zakręć słoik.

No takkkk... tu jest mowa o bakteriach z akwarium dojrzałego :harhar:


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

No takkkk... tu jest mowa o bakteriach z akwarium dojrzałego :harhar:

z pustego i Salomon nie naleje :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydlaby sie szczep Nitrospira :)

W ten sposob mozna rowniez hodowac sobie bakterie prosto z fiolki ProdiBio - nie koniecznie z akwarium.

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fajny ciekawy temat mam pytanko a czy idzie pomnozyc wlasnie bakterie ktore kupujemy w sklepach?


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie to mialem na mysli :)

A jak to wlasnie sie robi? np mam teraz pol butelki bakterii chcialbym je teraz pomozyc co dokladnie jest im potrzebne oraz w jakich proporcjach i jakie warunki dokladnie potrzebuja?


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normad - zakladam ze metoda z pierwszego postu jest w miare uniwersalna, chociaz zeby miec czyste szczepy to zrobilbym czysta solanke i do niej dolal bakterii

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę- czyli zamiast wody z akwarium wlewamy "sklepowe" rozrobione w czystej solance.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie by bylo gdyby sie to powiodlo zaoszczedzilo by sie troszke kasy nie mowiac o swojej satysfakcji .

1.Ile zapodac bakterii do nowej solanki przed rozmnozeniem?

2.Jakie bylo by stezenie naszych rozmnozonych bakterii i ile zapodawac do akwa?


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie kusi sproboac wyhodowac bakterie na medium SOB lub LB ktore uzywa sie stanadardowo do hodowlii bakterii w laboratorium. Moze ktos juz probowal ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech mnie ktos oswieci po co i dla czego dodawac bakterie do akwarium dojrzalego?

Ja tu wyskakuje z pytaniem ale wybaczcie ja podmieniam wode z oceanu i nic nie dodaje wiecej.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie nowych szczepow bakterii do istniejacego dojrzalego ma za zadanie zminejszyc ryzyko powstania monokultury. Nie wszystkie szczepy bakterii sa tak samo wytrzymale na zmienne warunki w akwarium i na skutek rozynch zmian i konkurencji moze dojsc do przewagi jednago szeczpu nad innymi a w koncy do pozostania jednego szczepu. Jest to zjawisko niekorzystne. Dodatkowo w ekspansywnym szczepie moze dojsc do uaktywnienia zjadliwosci bakterii co moze odbic sie na zyciu w akwarium i niestety naszym


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie nowych szczepow bakterii do istniejacego dojrzalego ma za zadanie zminejszyc ryzyko powstania monokultury. Nie wszystkie szczepy bakterii sa tak samo wytrzymale na zmienne warunki w akwarium i na skutek rozynch zmian i konkurencji moze dojsc do przewagi jednago szeczpu nad innymi a w koncy do pozostania jednego szczepu. Jest to zjawisko niekorzystne. Dodatkowo w ekspansywnym szczepie moze dojsc do uaktywnienia zjadliwosci bakterii co moze odbic sie na zyciu w akwarium i niestety naszym

Fachowo wytlumaczyles ale odpowiedz mi czy ty dodawal bys nowe bakterie na moim miejscu jesli ja biore wode juz z jakimis bakteriami. Czy mozna dodawac te w ampulkach jak np. Tetra Bactozym ?

Edytowane przez Ferag (wyświetl historię edycji)

450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodawanie nowych szczepow bakterii do istniejacego dojrzalego ma za zadanie zminejszyc ryzyko powstania monokultury. Nie wszystkie szczepy bakterii sa tak samo wytrzymale na zmienne warunki w akwarium i na skutek rozynch zmian i konkurencji moze dojsc do przewagi jednago szeczpu nad innymi a w koncy do pozostania jednego szczepu. Jest to zjawisko niekorzystne. Dodatkowo w ekspansywnym szczepie moze dojsc do uaktywnienia zjadliwosci bakterii co moze odbic sie na zyciu w akwarium i niestety naszym

Jaka szkoda że nie zabrałeś głosu w temacie:

Bakterie, bakterie. czyli –przystępnie o tych stworkach” (dział -ogólny) Gdybyś to co teraz, napisał tam i wtedy, to nie musiał bym uciekać przed nagonką niektórych kolegów, którzy mocno negowali mój temat- aby w innych sytuacjach go popierać, ot taka przewrotność.

Temat powraca i będzie powracał wielokrotnie.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fachowo wytlumaczyles ale odpowiedz mi czy ty dodawal bys nowe bakterie na moim miejscu jesli ja biore wode juz z jakimis bakteriami. Czy mozna dodawac te w ampulkach jak np. Tetra Bactozym ?

Zasadniczo 99% bakterii nie "lata" swobodnie w wodzie tylko pelza po jakiejs powierzchni. Dlatego woda morska nie jest obfita w bakterie. Z drugiej strony jesli Twoje akwarium jest zdrowe i wolne od plag nie zmienialbym nic co naruszyloby istniejace status quo. Po co zmieniac cos co sprawnie dziala.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka szkoda że nie zabrałeś głosu w temacie:

Bakterie, bakterie. czyli –przystępnie o tych stworkach” (dział -ogólny) Gdybyś to co teraz, napisał tam i wtedy, to nie musiał bym uciekać przed nagonką niektórych kolegów, którzy mocno negowali mój temat- aby w innych sytuacjach go popierać, ot taka przewrotność.

Temat powraca i będzie powracał wielokrotnie.

Pozdrawiam.

:welcome:

Godeusz, rozróżniaj proszę "nagonkę kolegów" od posiadania własnego zdania, które nie musi być identyczne z Twoim. Chyba że Słowacki wielkim poetą był i kropka.

Ferag, zajrzyj sobie do tej ankiety i będziesz wszystko wiedział - ile osób, tyle opinii. Na pewno lanie bakterii nie jest niezbędne. Można lać dla świętego spokoju-sporo osób tak robi. To chyba jeden z trudniejszych tematów, bo dotyczy zjawiska ciężkiego do "zmierzenia" i obiektywnego zweryfikowania, szczególnie w tak złożonym środowisku.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak weźmiecie wodę z akwarium i wychodujecie bakterie to gdzie tu jest dodawanie NOWYCH bakterii ? Dodacie te same co macie w zbiorniku tylko w większej ilości na litr ...

Chyba lepiej hodować te sklepowe, bo pewnie ich skład jest bardziej zbilansowany lub zawiera więcej tych bakterii których w zbiorniku jest mniej - pytanie czy podczas hodowli te proporcje się nie odwrócą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.