Skocz do zawartości
Tester

Mars - coraz blizej.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zauwazylem tematu na NR a uwazam ze zasluguje na osobny watek.

Dzisiaj na powierzchni marsa wyladowal kolejny lazik. Tym razem wielkosci terenowki. Nie wiem jak dla Was ale dla mnie ladowanie to istny majstersztyk i zwyciestwo umyslu i technologii nad prawami fizyki.

Polecam filmiki:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/sonda-curiosity-wyladowala-na-marsie-7-minut-horro,1,5209475,wiadomosc.html

Animacja z ladowania :


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o tym lądowaniu dzisiaj. Zaprojektować wszystko z taką dbałością o szczegóły, przewidzieć wszystkie możliwości, wynieść w przestrzeń kosmiczną, obliczyć trajektorie z taką dokładnością przy poruszających się planetach i wpływającej na ruch obiektu ich grawitacji... Ciekawe co jeszcze 'hardkorowego' muszą najwięksi w NASA robić... Nie ograniam, Ci ludzie to jakiejś maszyny, wielki podziw. Właśnie dlatego astronomia jest dla mnie interesująca, cały czas zaskakuje i wprawia w osłupienie :)

To chyba największy obecnie projekt związany z Marsem i chyba długo tak pozostanie, bo czytałem ostatnio że NASA rezygnuje z załogowej misji na planetę, przynajmniej na jakiś czas. Związane jest to oczywiście z KRYZYSEM i obcięciem budżetu dla NASA, szkoda ... Ruskie mająpole do popisu teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o tym lądowaniu dzisiaj. Zaprojektować wszystko z taką dbałością o szczegóły, przewidzieć wszystkie możliwości, wynieść w przestrzeń kosmiczną, obliczyć trajektorie z taką dokładnością przy poruszających się planetach i wpływającej na ruch obiektu ich grawitacji...

to jedno, a drugie to fakt ze ladowanie odbylo sie calkowicie pod kontrola komputera bez zadnej zdalnej ingerencji czlowieka. Ladowanie trwalo 7 minut a fala radiowa Mars - Ziemia 14 minut. Absolutnie zadnej mozliwosci korekcji.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i elegancki system zasilania... Radioizotopowy generator termoelektryczny. "Terenówka" trochę prądu ciągnie. Tak naprawdę nie ma alternatywy dla robotyki w kosmosie. Wysyłanie ludzi to kosztowna ekstrawagancja. Samo lądowanie miało także unikalny jak dotąd przebieg. Poprzednio używano poduszek w ostatniej fazie i robot lądował gdzie popadło. Teraz użyto precyzyjnej rakietowej patformy hamującej tuż przed przyziemieniem a właściwie przymarsieniem :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, lądowanie, te etapy. Ten program przez nich napisany musiał być bezbłędny, odpalenie jakiegokolwiek etapu w niewłaściwym momencie, na złej wysokości lub nieodpowiedniej prędkości groziło rozbiciem się łazika... I nie mieli okazji tego przetestować w prawdziwych warunkach z taką atmosferą, jak ma Mars. Testowanie sprzętu to było lądowanie na Marsie dopiero.

kosmos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za duzo sciemy w tym dla mnie :harhar:


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

A w dodatku Polacy zaprojektowali jakieś urządzenie, które zastosowano w tym łaziku :)

Tak w ogóle, to jestem przekonany, że na marsie odkryją życie :D nie mówię to o obcych cywilizacjach, ale o jakiś prymitywnych organizmach. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to początek szybkiego końca naszej cywilizacji :)

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie takze zawsze interesował kosmos, pamiętam jaka była euforia podczas lądowania pathfindera. Transmitowali to wydarzenie w tv. Dla zainteresowanych podsyłam stronkę gdzie przeczytacie o wyszystkich misjach i na biezaco mozecie sprawdzac co sie dzieje

http://www.sondykosmiczne.republika.pl/msl.html

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie macie zdanie odnośnie znalezienia śladów życia tam na czerwonej planecie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie macie zdanie odnośnie znalezienia śladów życia tam na czerwonej planecie?

wyjasnij mi tylko po co szukac sladow zycia? No chyba ze z ciekawosci.... W samej galaktyce drogi mlecznej sa miliardy gwiazd i planet, samych galaktyk sa miliardy miliardow. Uwazasz sie za wybranca wszechswiata? Zeby szukac bakterii trzeba pompowac ciezko zarobione biliony dolarow? Wykarmi NASA tymi wynikami badan umierajacych ludzi z glodu na ziemi? Ludzie przestana sie zabijac? A moze zaczna inaczej myslec? Kpina i sciema w tym wszystkim. Nie widze powodow zeby bic brawo. Homo Sapiens osiagnal dno moralne ...szkoda komentowac i koncentrowac sie na tym, przynajmniej dla mnie. Moze ktos czuje sie bardziej dumny ze ludzie potrafili wyslac play station na Marsa a nie potrafia podac sobie dloni na ziemi, jakos ja nie potrafie.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację szukanie igły w stogu siana to dla mnie tez czysta głupota,nawet jak znajdą to pewnie zabiorą do nas na ziemie to cholerstwo kto wie czy to jakiś wirusów z sobą nie przywiezie,a jak dzisiaj usłyszałem wypowiedź ministra Sikorskiego na TVN24 że Polskę stać na wysłanie własnych satelitów to mi ręce opadły,100mln zł taka przyjemność by nas kosztowała twierdził...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polskę stać, pewnie, jak odbiorą więcej emerytom, zwiekszą VAT i wiek emerytalny, zaoszczędzą na służbie zdrowia to poleci i 10 satelitów! Tylko tak dalej...

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Pucek

No tak, jak zawsze pojawia się argument typu "głodne dzieci w Afryce".

Problem w tym, że ile by tego jedzenia nie rozdać, zawsze będzie za mało. Nie wiem czy wiecie, ale w Afryce jest już 3 pokolenie ludzi, którzy są wychowani tylko na ciężarówkach z żywnością... Nie mają pojęcia o uprawie, hodowli itp. tylko jedzą i rozmnażają się. I problem narasta. Należy tym biednym ludziom dać wędkę a nie rybę. Zresztą, nie o tym ten temat.

Ja też kiedyś miałem marzenia o świecie idealnym. Ale zawsze będzie głód, wojny itp. Jak nakarmisz głodnych to zaczną się bić o kasę, jak im dasz kasę, zaczną się wojny o władzę, zdobędą władzę, to będą chcieli rozszerzyć swoje terytorium itd.

Ja uważam, że badania naukowe są bardzo istotne. Dzięki nim, mamy postęp. Mogę pisać tego posta i w dodatku z laptopem na kolanach a nie czekać aż mi się w "machinie liczącej" lampy rozgrzeją.

Nawet jak by znaleźli jakieś życie, może być z tego dużo korzyści. Np. można wyizolować jakieś nowe substancje, może bardzo pomocne w zwalczaniu niektórych chorób. Samo konstruowanie tego łazika pewnie przyniosło jakieś nowe rozwiązania w dziedzinie materiałów, wytrzymałości, łączności, bezpieczeństwa itp. Mogą się one w jakiejś formie znaleźć np. w normalnych samochodach za jakiś czas.

Także nie biadolmy tylko wspierajmy naukę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie sie marzy mega maszyna pochłaniająca z atmosfery dwutlenek węgla :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darecki, wiesz gdzie bys byl gdyby taki dajmy na to Ludwik Pasteur nie poczyul sie wybrancem ludzkosci i nie zaczal badac bakterii?

Bys mieszkal w lepiance i pasl kozy razem ze mna bo brak ciekawosci nie popchnelaby cywilizacji do przodu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjasnij mi tylko po co szukac sladow zycia? No chyba ze z ciekawosci.... W samej galaktyce drogi mlecznej sa miliardy gwiazd i planet, samych galaktyk sa miliardy miliardow. Uwazasz sie za wybranca wszechswiata? Zeby szukac bakterii trzeba pompowac ciezko zarobione biliony dolarow? Wykarmi NASA tymi wynikami badan umierajacych ludzi z glodu na ziemi? Ludzie przestana sie zabijac? A moze zaczna inaczej myslec? Kpina i sciema w tym wszystkim. Nie widze powodow zeby bic brawo. Homo Sapiens osiagnal dno moralne ...szkoda komentowac i koncentrowac sie na tym, przynajmniej dla mnie. Moze ktos czuje sie bardziej dumny ze ludzie potrafili wyslac play station na Marsa a nie potrafia podac sobie dloni na ziemi, jakos ja nie potrafie.

pozdrawiam

Jak by wszyscy tak myśleli, to pewnie jeszcze byśmy z drzewa nie zleźli. Na szczęście ciekawość jest naturalną cechą człowieka i działania nią inspirowane nie podlegają do końca prawom logiki. Dlatego mamy coś takiego jak postęp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester nie ma co się denerwować każdy wyraża swoje zdanie na ten temat,dareckiemu bardziej chodziło o mega kasę którą tam trzeba zainwestować wpompować i cierpliwie czekać na efekty,z tym głodem w afryce to też mam podobne odczucia pomagać jak najbardziej ale z pomocą powinny tez iść inne środki takie jak np ta wędka...Ogólnie temat fajny ale polemizować nad tym wszystkim teraz to trochę za wcześnie ja bym poczekał na pierwsze osiągnięcia o ile takowe będą,a co tych nowych technologi które pomogły w wyniesieniu i doprowadzeniu bezpiecznie do lądowanie tego łazika to jak najbardziej na pewno jest tam wiele nowych technologi dopiero testowanych z którymi zwykły szarak będzie miał do czynienia za kilkanaście lat jeżeli do czegoś te nowe technologię się przydadzą w życiu codziennym...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat ziemia to ma problem z nami ludzmi, przed ktorymi musi sie bronić. Jestesmy tutaj gośćmi, choc miejsca na ziemi jest jeszcze bardzo duzo to jednak zbyt mocno plądrujemy i niszczymy planete. W tym wszystkim NASA i pieniądze jakie na ta agencję idą akurat mogą pomóc za sprawą nowych technologii, ktore to dadzą możliwosc wegetowania ludzkosci na usmierconej ziemi. Ot podwójny paradoks.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by wszyscy tak myśleli, to pewnie jeszcze byśmy z drzewa nie zleźli. Na szczęście ciekawość jest naturalną cechą człowieka i działania nią inspirowane nie podlegają do końca prawom logiki. Dlatego mamy coś takiego jak postęp.

No tak postęp ale wzgdlędem czego...ostatni postęp zaczął się w drugiej wojnie światowej rozkwit technologi które są niezbędne dla wojska a potem wykorzystywane w miarę możliwości w życiu codziennym jak np mikrofalówka laptopy tel komórkowe itd...no i uwzględniając w tym wszystkim same loty w kosmos które dzięki pojmanym nazistą ruszyły w Ameryce.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bobber ja sie wcale nie denerwuje i sorki Darecki jesli tak to odebrales. Chodzi mi tylo ze to wlasnie ciekawosc prowadzi do postepu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bobber ja sie wcale nie denerwuje i sorki Darecki jesli tak to odebrales. Chodzi mi tylo ze to wlasnie ciekawosc prowadzi do postepu

Zgadzam się Ciekawość jak ten łazik...następny ponoć ma się nazywać Cierpliwość :harhar:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darecki, wiesz gdzie bys byl gdyby taki dajmy na to Ludwik Pasteur nie poczyul sie wybrancem ludzkosci i nie zaczal badac bakterii?

Bys mieszkal w lepiance i pasl kozy razem ze mna bo brak ciekawosci nie popchnelaby cywilizacji do przodu.

swietnie to ujales. Co ? Musial leciec na Marsa? To samo dotyczy postepu technologicznego. Materialoznawstwo, technika lacznosci itp. Mozna to wszystko osiagnac wiele tanszym sposobem i nie potrzebne sa mega miliardowe projekty. Akurat przy takich przedsiewzieciach te uboczne ale praktyczne ida do kosza i nigdy nie widza swiatla dziennego.

Odnosnie biegania po drzewach do dzis. No jakos przez tysiaclecia i ostatnie stulecia czlowiek poradzil sobie ze zlazeniem z tego drzewa bez koniecznosci ladowania czlowieka na ksiezycu (chociaz takie nigdy miejsca nie mialo).

Zeby sie rozwijac intelektualnie i technologicznie to trzeba przedewszystkim rozwinac edukacje i stworzyc do niej warunki. Niestety tam gdzie sa potrzebne fundusze nigdy nie trafiaja. Wkurzajace jest ze wlasnie dzieki takim pseudo humanitarnym projektom strzelania w kosmos zdalnie sterowanych samochodzikow zapomina sie o stworzeniu warunkow na ziemi aby ludzie dojrzeli do takich projektow.

Zawsze byly wojny i pazerstwo wiec? Co, skoro zawsze tak bylo to znaczy ze musi byc? No to jest argument...hehe akurat przychodzi mi do glowy cytat z filmu Pasikowskiego: "...nie pojde do szkoly, znowu mnie beda wszyscy pier....."

A ja dalej twierdze ze mimo mozliwosci przejazdzki po marsie z panem samochodzikiem czlowiek spowrotem wlazi na drzewo tyle ze tym razem zajmie to kilka lat a nie tysiace.

Wlasnie paradoks polega na tym ze kogo nie zapytacie dookola to wam kazdy powie ze nie jestesmy sami we wszechswiecie, rocznie tysiace swiadkow naocznych na swiecie podaje relacje obserwacji "wizytorow" a rzady panstw w tym i NASA oficjalnie zaprzecza i podaje ze to nie mozliwe. Teraz bedzie szukac form zycia na Marsie. Normalnie scyzoryk sie otwiera w kieszeni.

Napisalem juz dwa razy ze to sciema. Teraz pisze po raz trzeci. Swiadomosc ludzka przerasta mozliwosci agend aby oczywiste prawdy utrzymac w ryzach wiec trzeba umotywowac mega finansowe projekty wiec podaja co ludzie chca uslyszec. To takie proste. Ta wizyta na Marsie ma calkiem inne priorytety, na pewno nie dla bakterii.

Tester, odnosnie obmurowania lepianek. No coz, badania nad bakteriami sprawily wiele pozytecznego ale pozostaje ale, czy tylko pozytecznego? Mysle ze nie warto polemizowac. Pozostanmy na sprawach pozytecznych. OK, zgodze sie ale jakos mnie dalej nie przekonuje argument wizyt kosmicznych. Czy one sa potrzebne aby laboratorium biologa nie stalo puste? Ta mysl technologiczna czy technologia kosmiczna ma sie jakos nijak do tego co chciales mi przekazac. W instytucie dalej siedza koty z "joyami" w glowach. Do dzis mam w pamieci smrod po tych stworzeniach z kotlowni na stokach.

Wszelaka dysputa jak najbardziej wskazana. Nikt sie tutaj nie obraza. Chlopaki luzik. To sa moje takie konkluzje. Przeciez intelekualna "klotnia" tylko nas moze uszlachetnic.

pozdrawiam

Ach, nie wiem czemu sie tak tych bakterii uczepilem ale w sumie to moze jakas tam korzysc moze byc. Nie wiem tylko jak dlugo trwa proces dojrzewania baniaka na bakteriach ProdibioMars. Sprawdzal juz moze ktos? Bo nie wiem ile tego lac:harhar:

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.