Skocz do zawartości
Luki

Śmierdząca skała..

Rekomendowane odpowiedzi

WItam

PAre dni temu kupilem skale do nowego baniaka. Skala przyjechala praktycznie bezposrednio do mnie. Problem polega na tym ze strasznie klepie. Poprostu jak otworzylem pudlo to az mnie odrzucilo. FIltruje juz sie 5 dzien ale nadal smierdzi, fakt mniej ale ze skala da poprzedniego zbiornika nie mialem takich akcji.

To normalne ze skala prosto z frahtu? Minie to samo czy jakos mozna temu zaradzic, podmiany wody czy co?

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany wody , duża cyrkulacja i dużo tlenu. To IMO nienormalne by aż tak syfilo. Oznacza to że jest dużo gnijących rzeczy, a to niedobrze :)


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłes skałę? W 99% skała "przezimowała" w boxie kilka dni i została do Ciebie potem wysłana.

Czyli teraz gnije - normalnie z frachtu nie ma prawa tak śmierdzieć.

Był już kiedyś taki przypadek, jeden z importerów zamówił sporo skały , Klient z rosji zrezygnował i kilkanascie boksów skały stało sobie parę dni , bez moczenia.

Cena była niesamowicie "atrakcyjna".

No comments.

Pozdrawiam

Przemek C.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum juz ktos mial taki problem. Po prostu nie odebral przesylki na czas. jakie duze akwa i ile tej skaly masz?? Moze zastosuj jakas zywice. Podobno usowaja oprocz produktow przemiany rowniez gazy przebarwienia i neutralizuja zapach. Usun co nie zywe.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa ok 300L a skaly wrzucilem 31kg


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj ja tez pare dni temu kupilem skale , ktora tez strasznie syfila mam ja dopiro 2 dni ale gdy sie pochyle nad zbiornik to nadal czuje jej woń,ponadto moja skala jest dodatkowo pokryta jakims bialym szlamem,powoli schodzi to ale tez nie wiem czy tak powinno byc i co dalej z tym robic,czy czekac???narozwoj wydarzen??? Zamoweilem teraz z drugiego zrodla skale i ciekaw jestem czy bedzie tak samo,to drugie zrodlo to reefshop mam byc wysylka w srode wiec i cos tez o tym napisze.ale moze ktos mi poradzi co robic z ta skala???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa wlasnie uroki kupowania przez net :) Wszystko kupilbym przez net ale nie skale. Ale teraz co z tym zrobic? Nic, zakraplac kalkwasser i mierzyc amoniak, ew. przy duzym amoniaku zrobic mala podmiane.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja swoje CAŁE akwarium skompletowałęm przez internet szczerze to nawet nigdy w realu niewidziałem morskiego akwarium tylko oprócz swego:) Niestety nie ma żadnej osoby która ma solniczke w Białymstoku-a może jednak ??


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To białe to pleśń ..:)

Moim zdaniem, ktoś wcisnął CI(Wam) smierdzącą skałę - przezimowaną w boksach, bez zalewania.

Po prostu - syf straszny.

zywa ona jest tylko z nazwy.

Pozrawiam

Przemek

(W drodze :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, jak to jest z reklamacjami w takim przypadku? Wydaje mi się, że jeśli wina nie leży po stronie kupującego - odebrał przesyłkę na czas, to chyba może reklamowac?


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Luki i @Robert Ł. napiszcie proszę z jakiego żródła macie tą skałę. Myślę, że nie tylko mi się to przyda.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się, że jest to kwestia "przezimowania" skały skały w jakiś nienaturalnych warunkach. Skała z Indonezji leci minimum ze 30 godzin, minumum z 10 godzin wcześniej pakowana, układana w boksach, ważona, nadawana - jakieś 2 doby poza wodą, tylko wilgoć.

Eksporterzy z Indonezji skałę przetrzymują we własnych zbiornikach kwarantannowych - jeżeli skała jest u nich krótko od wyciągnięcia z oceanu, ma na sobie takie mnóstwo glonów (widzałem zdjęcia), że niejeden pokolec zwiariowałby ze szczęścia. Im dłużej ta skała tam leży, tym bardziej to życie zanika.

Jeżeli importer zamówi towar i wysyłka jest szybko, ta obfitość życia niestety szybko marnieje i zaczyna rozkładać się pachnąc bardzo nieprzyjemnie.

To są ślady ŻYCIA i koszt brania skały prosto z frachtu. Jak skała przeleżała w zbiornikach kwarantannowych dosyć długa, ilość powierzchniowego życia jest mniejsza, smród mniejszy - bo nie ma już co obumierać. Ale wartościowo (biologicznie) skała jest tak samo wartościowa, bo ma ciągle wewnątrz zarodki i pożyteczne bakterie, które zajmą się filtracją naszej wody.

Jestem milion razy za kupowaniem skały już po kwarantannie - wtedy nie ma smrodu, wątpliwości i niedomówień.

Skała, IMO, powinna być lekka, porowata, mieć zróżnicowany kształt, zalążki życia widoczne przy zbliżeniu i po kwarantannie - nie szukając daleko przykładów kolega HARA ma ładne zdjęcia skałek na swojej www (2 posty wyżej) - tak IMO powinny wyglądać żywe skałki.

A jeżeli ktoś bierze skałę z frachtu, to powinien się liczyć ze smrodkiem w domu i wylewaniem kubka co parę chwil.

Przy dobrym ruchu, odpienianiu, smrodek minie po jakiś 2 tygodniach - ważny jest tylko bardzo dobry ruch wody w zbiorniku - jeżeli go nie będzie, miejscowo pojawi się biała pleśń.

Dam sobie szczypce i odwłok odciąć, że skała jest bardzo dobrej jakości - z pewnością jak ją kupowałeś miała mnóstwo życia na powierzchni.


#NAZWA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w tamtym roku kupowałem trochę skały na dokładkę 7-8kg (marzec-kwiecień). odebrałem ją moze z 5 h op lądowaniu w PL. Była to jedyna skała jaka mi się zaśmierdziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO musze zgodzic sie z kolega Krewetka_3, skala lezy u mnie jakis tydzien, ruch wody to narazie OR3500 i maxijet 750, ale o tylko na chwile bo czekam na Tunze Turbelle 7000l/h :) to dopiero bedzie jatka, ale wracajac do tematu, krewetka ma racje, skalka juz przestaje klepac i naprawde ma w i na sobie duzo zycia, stad ten zapach.

Pozdrawiam all


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reklamacji nie będzie ;-) Luki, wrzuć jakieś foty.


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuce dzisiaj wieczorkiem


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto zdjecia skałki:

822-pc070003.jpg

822-pc070004.jpg

822-pc070005.jpg

822-pc070006.jpg

822-pc070007.jpg


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha swierzynka ;) Pewnie padl jakis konketny krab w srodku albo i co wiekszego. Skala rzeczywiscie ladna, troche malo ciekawe ksztalty, patrz na pH i amoniak zeby w razie czego uratowac jednak troche zycia. W razie czego kalkwasser Twoim przyjacielem. I podmianki w razie amoniaku. Jak takie swierze kawalki trafia do dojrzalego zbiornika to czasami przezywaja naprawde ciekawe stwory ;)

Tu http://nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&pic=172 jest zdjecie takiej skaly w kilka tygodni po wlozeniu do w miare dojrzalego zbiornika, przezylo sporo roznych ciekawostek i nawet rosly, praktycznie zadna gabka czy co tam bylo nie obumierala.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bylo mnie ale juz jestem , ja swoja skałe kupiłem w sklepie internetowym www.korale.pl na terenie Warszawy.A co do tej skały ze sklepu reefshop to towar pierwsza klasa polecam wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam tu pytanie do AquaManiaca (i nie tylko):

juz drugi raz radzisz uzycie kalkwasser. W jakim celu? Czy to ma byc dezynfekcja?

Chodzi mi konkretnie o to, ze bedzie wytracany Calciumfosfat ktory odlozy sie w dekoracji i moze pozniej sluzyc jako pozywka dla bakterii i glonow.

Narazie tym swiezym skalkom zostalo to oszczedzone.

Moge sie mylic i zauwazylem, ze jestem jenym z niewielu majacych taki punkt widzenia. Zauwazylem, ze w Polsce wielu leje kalkwasser do akwa a w Niemczech od dobrych 10 lat prawie nikt.A przeciez jest to tansze i prostsze niz kalkreaktor lub Balling.

Czy jest ktos kto te teorie moze potwierdzic lub zaprzeczyc?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.marin.de/salzwasser/deutsch/doityour/gessert/kalkzuga.htm

(i nie wypisuj glupot jak nie masz pojecia chlopie , nie wiem w jakiej czesci niemiec mieszkasz ale chyba nei najlepiej tam akwarystyka morska stoi ;)

Podejrzewam ze tam POD tym Hamburgiem do kupe takich wiosek w ktorych o niczym nie maja pojecia , a juz napewno o metodzie Wilkens``a bardzo znanej i stosowanej do dnia dzisiejszego z powodzeniem przez wielu akwarystow na calym swiecie.

Ps; Mialem tuaj nic juz nie napisac ale mnie wkur...do lez ;)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani powiem Ci szybko w skrocie bo nie mam czasu wiecej na to forum ...

Kalkwasser swietnie neutralizuje wszytkie kwasy organiczne , a na taka podsmierdziala skale to juz dziala rewelacyjnie czego o kalkreaktorze w tym wypadu powiedzeic nie moge .

zdrowia zycze .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekło zamarzło ;) - Swirlej napisał ;) witamy witamy

ale dlaczego z tak negatywnym nastawieniem

A kalkwasser fakt - dobra rzecz. Tanio i wygodnie załatwia podstawowe bolączki w akwarium rafowym:

- utrzymuje PH na wysokim poziomie (brak kłopotów z glonami)

- wysoki poziom wapna

- niski poziom fosforanów (akurat to wytrąca do piachu i jak się przestaje dozować kalkwasser to jest to problem, ale trzymając się tej metody jest ok)

Przy większym akwarium nie jest to już takie łatwe i bezobsługowe jak przy małym (jak sie ostatnio przekonałem) i chyba bede musiał sobie sprawić kalkwasser reaktor.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani na reefkeeping jest parę artykułów ludzi którzy stosują kalkwasser od lat i wypowidają się bardzo pozytywnie choć twoje argumenty nie są pozbawione sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.