Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako że nie mam serca pakować żadnej ryby do 30 litrowego akwa postanowiłem zmienić swoją 112L z nature aquarium na morskie... przerabiałem niedawno morszczaka i znam swoje błędy więc o tyle powinno być mi łatwiej ruszyć od nowa... mam już testy, mam skałę(martwą) ale ożywi się jakoś... do kupienia tylko deltec mce 600 bo nie planuje sumpa, a dolewka będzie z dużej bańki 20L weżykiem ręcznie. akwa będzie przykryte więc parowanie mniejsze (teoretycznie). Pokrywa będzie chłodzona najpierw sprawdzę czy ruszy wszystko bez nadmiernej temperatury...

z twardych jedynie LPS euphylia reszta na miękko. Być może oswoje się z metodą Ballinga póki co zanim baniak dojrzeje i bedzie potrzebował mikroelementów to minie sporo czasu... (węgiel i purigen np.) postaram się zmieścić w komorze deltec-a.

rozruch planowany na 1.09 bo wracam wtedy z urlopu a 10 wrzesnia postaram się kupic deltec-a...

A 30L wykorzystam jako izolatkę i hodowlę glonów....

Niedawno dojechały Lampa Blau lumina 4x24W i piasek Samoa pink....

zbiornik stoi pusty z wsypanym piachem przepłukanym porządnie bo niezły brud wyszedł... resztę zostawie odpieniaczowi. skała martwa płucze się w wodzie bo używana była w poprzedniej dużej kostce później zabawa w układanie początkowo...

zastanawiam się czy nie wykorzystać kubełka wpakować do niego absorbery typu węgiel i skałę... co koledzy myślą o tym? planowany odpieniacz deltec mce 600. akwa bez sumpa tylko kubełek i odpieniacz no i podmianki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling przy takich koralowcach nie będzie konieczny, podmianki uzupełnią braki.

Kubełek - trochę problematycznie się do niego dostać, ja z nim wystartowałem ale po czasie zaczął mnie wkurzać to odłączyłem, już lepsza kaskada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co my o tym myślimy... hmmm MCE 600 to zewnętrzny odpieniacz, więc o jakim "zmieszczeniu w komorę" Kolega myśli?

pomimo tego 30 litrowego akwa to chyba jednak doświadczenia i wiedzy trochę brakuje... po co piach samoa pink płukać w wodzie? chyba, że istnieje sucha odmiana samoa pink a jeśli tak to suchy piach "wypłukany" + "wypłukana" sucha skała zaowocuje owocnym i nieprzemijającym miesiącami dojrzewaniem... rozumiem, że jedyna flora bakteryjna będzie pochodzić z preparatów?

ale ok każdy ma jakiś "swój" sposób i pomysł na akwarium morskie... jak to się mawia na tym forum "każdy system jest inny"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płukanie LS to błąd. W czym go płukałeś?

MCE 600 pod miekko i euphylię w 112l to IMO za duży odpieniek. (mam nadzieję że mce600 nie po to byś mógł mieć więcej ryb bo to kolejny błąd) Kup coś tańszego np blue 1000 też zewnętrzny.

Kubeł się nie nadaje.

Jeśli baniak ma być bez sumpa albo panela to użyj kaskady ze skimerem to zniwelujesz tworzenie się kożucha na tafli. Do kaskady możesz nawet dopasować małą grzałkę. Absorbery na początek nie będą konieczne, a wręcz nie wskazane.

Jeśli chcesz ożywić martwą skałę to kup chociaż z kilogram żywej żeby wprowadzić trochę życia (wieloszczety, rurówki, mysis, kiełże etc.)

Do takiego małego zbiornika wprowadź tylko kilka ryb.

np: parka ocelarisów, jakąś małą babkę, po dostatecznym dojrzeniu baniaka mandaryna i koniec.

plus ekpia sprzątająca: kraby, wężowidła, krewetki, ślimaki

Dla miekkasów syfek jest wskazany. Jak wytrzepiesz wodę mce 600 to nie będą zadowolone.

Nie za duży odpieniacz, spokojna cyrkulacja, mądra obsada, podmianki i będzie gicior.

Dozowanie nie będzie Ci potrzebne.


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"LS" był z erybki sprawdziłem, był kompletnie suchy i nie był słony... wypłukałem troche w RO syf był olbrzymi. a bakterie bede lał i nabierze życia. skała martwa była sucha odkurzyłem ją i moczyłem w RO.

Co do odpieniacza to zna ktoś na wymiar ale żeby pompa nie dyndała w akwa???

więc deltec mce 600 odpada ale musze znaleźć zamiennik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli nie kupiłeś LS tj live sand a zwykły suchy piach. to płukanie jest ok.

co do odpieniacza to w moim poście chodziło o to, że MCE 600 to zewnętrzny odpieniacz wiszący na krawędzi akwa więc nie wymaga teoretycznie żadnej komory, panela, itd. Jego klonem ale wewnętrznym jest MCE500 ten może być w całości w komorze ale też może być w środku w akwa bez żadnego podziału.

Jeżeli sprecyzujesz o co tak naprawdę chodzi w Twoim projekcie to będzie łatwiej cię zrozumieć. Teraz to wygląda na to, że niewiele wiesz albo chcesz mieć wszystko na patelni.

i jeszcze raz podkreślę, że jak dla mnie sucha skała, suchy piach to proszenie się o długie dojrzewanie, a jeżeli myślisz, że dzięki temu uratujesz się od plag to jesteś w błędzie, plagę pierwszą lepszą przyniesiesz ze szczepką lub rybą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli to był suchy piasek, to nie był to LS.

2. kubek_77 - MCE600 ma w komorze wylewki miejsce na media filtracyjne - więc można tam włożyć woreczek z węglem czy purigenem, co jest nawet uwidocznione w instrukcji obsługi.

3. Piasek lepiej wsypać na końcu - więc jeśli nie jest jeszcze zalany, to lepiej go wyjąć i później wsypać. Ustawienie skały na piasku to zawsze ryzyko, bo jak coś podkopie skałkę, to cała konstrukcja może runąć na szybę, szybka zrobi brzdęk i po ptokach.

4. Coście się tak uczepili tych kupełków - bez sensu, bez sensu - właśnie że z sensem - robi za normaly filtr przelewowy. Na początek idelane miejsce na węgiel, czy jako zwykły łapacz syfu wypełniony gąbką czy watą.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, kubełek nie bez sensu, tylko bywa trochę męczący, mnie osobiście denerwował i nie chciało mi się do niego zaglądać, ale to nie znaczy że innych też będzie wkurzał :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dojrzewanie dość łagodne... ślimaki i krab zasuwają, glony jaśniutkie ale nitek nie ma:) więc znośne. W akwarium pływają dwa błazny, krewetka czyszcząca i mandaryn, z korali na razie:

grzybek maaały

sarcophyton długopolipowy...

calvularia fluo też mała szczepka

od kuilku dni chodzi hydor nano 135. i daje radę. ciąg dalszy za jakiś czas aż dojrzeje bardziej.

będę musiał tylko zdjąć naklejkę :)

post-11627-0-56362600-1364211035_thumb.jpg

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik na dzień dzisiejszy wygląda tak. zaczynam filować na rozgwiazdę piaskową bo nie chce mi się piasku kopać codziennie no i mam nieco nalotu...

zasolenie póki co 1023,

Ca ok 400

Mg nie mierzyłem

temperatura w dzień ok 26-27 stopni, w pokoju mam 24...

przypominam akwarium jedzie bez sumpa... jest odpieniacz slim skim 135 i woreczek purigenu wsadzony za niego tak aby woda go opływała..

Obsada: dwa małe błazenki, mandaryn, L. Amboinesis, slimoki i krabik.

zdjęcia telefonem więc wybaczcie

Ośqiwtlenie zmieniłem na HQI 70W plus diody blue...

post-11627-0-67591200-1366278411_thumb.jpg

post-11627-0-98150000-1366278515_thumb.jpg

Edytowane przez grzeniu3754 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz wyłącz ogrzewanie w mieszkaniu :popo:;)

co zrobiłeś z lampą blau


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 000K HQI plus paski diód niebieskich... coś bede musiał zamówić, royal blue.

lampa blau była rozebrana bo miałem świetlówki w tej samej koronie co teraz jest HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok to dorzucę coś. mam dość wąskie akwa ale coś wymyślę. lepiej będzie kupić żywą skałę żeby znowu suchej nie wprowadzac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć tylko żywej, zdecydowanie przyspieszy to dojrzewanie i stabilizację baniaka, tym bardziej, że masz mało miejsca i po prostu szkoda marnować go na suchą skałę, której i tak już masz wystarczająco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano od ok 8:00 akcja powiększanie Zbiornika z 80cm długośći na 120cm w sumie bedzie 168L.

szerokość i wys się nie zmieni. Chcę dołożyć więcej skały i korali. Planuję trzymać razem L. Amboinesis ze Stenopusem :)

No i wybudowaną lampę LED w najprostszej postaci powieszę nad baniakiem zamiast HQI które grzało wodę latem do 29 gdyby nie sciąganie pokrywy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.