Skocz do zawartości
Myrcin

kalkulator na obliczenie komina

Rekomendowane odpowiedzi

witam

słyszałem, że jest kalkulator do wyliczenia powierzchni komina. gdzie takiego szukać? i najlepiej z tłumaczeniem, bo po angielsku to nie bardzo będę rozumiał, o co chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się jeszcze nie spotkałem z czymś takim,nie wiem do czego miało by to służyć.Zazwyczaj raczej chodzi o grubość rury spustowej by woda swobodnie spadała do sumpa i tu trzeba dostosować do tego odpowiednią wielkość by się śrubunki zmieściły.Nie zapominać jeszcze o rewizji i powrocie.Czy o to chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś koło tego. szukam i szukam, żeby wiedzieć, co ewentualnie przygotować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny jaki znam kalkulator do tego typu rzeczy, jest tutaj:

http://www.reefcentral.com/calc/drain.php

Z tym ze jest po angielsku ( ale bez problemu dasz sobie radę z google translatorem ) i trzeba uważać na jednostki. Tam są galony i cale, ale to sobie można po przeliczać.

I nie obliczy Ci ile powierzchni ma mieć komin, tylko policzy Ci minimalne średnice rur i minimalną długość grzebienia żeby uzyskać zadany przepływ ( czyli w domyśle wydajność pompy obiegowej na danej wysokości podnoszenia ).

Pozdrawiam


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im większy zbiornik tym przekrój rury większy.Ja mam do mojego zbiornika rurę spustową fi 40mm.Podasz litraż zbiornika to na pewno ktoś Ci doradzi.Zawsze lepiej mieć większą rurę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ooo, dokładnie o to chodziło. tyle że w sprawach techniki to ja jestem noga, stąd moja niedokładność w powiedzeniu, o co mi chodzi. litraż st. 112 l, pomyślałem że sump to dobry typ filtracji takiego zbiornika, mógłbym się trochę na tym pouczyć tematu filtracji ogólnie zanim przejdę na większe, bo w obecnym zbiorniku chodzi kaskada.

i jako że pierwszy raz podejmuję temat filtracji sumpem (przez 16 lat akwarystyki słodkowodnej filtrowałem zbiorniki w zasadzie tylko wewnętrznymi) jeszcze nie wszystko ogarniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba obliczac jak mozna poczytac stosowne tematy i zmalpowac od kolegow przy okazji dowiadujac sie czego jeszcze. Na Twoje akwarium rura 25mm w zupelnosci wystarczy. Zrzut, rewizja a powrot 16mm lub 20mm. Robiac powrot na zewnatrz akwarium komin wyjdzie 60mm x120mm


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki serdeczne za konkret. akurat jeśli chodzi o filtrację sumpem to się dopiero dokształcam, bo nigdy jako takiego filtra nie używałem. ale teraz przynajmniej wiem co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pocieszę Cię jeszcze,że jak zrobisz sumpa to po czasie i tak stwierdzisz,że mogłeś zrobić go inaczej.Mój prawdopodobnie będzie zmieniony bo nie wszystko mi w nim pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem jak to jest potem ze stwierdzeniem "kurde, mogłem zrobić to lepiej" :) takie szybkie jeszcze pytanie-dostałem sumpa 3-komorowego, od lewej komora-dolny przepływ-komora-górny przepływ-komora (wybaczcie brak fachowego nazewnictwa, ale jak mówiłem, w sprawach technicznych jestem noga). jednak czytałem, że i dwukomorowy sump byłby dobry. jka jest różnica między nimi w walorach filtracyjnych? bo na moje oko w 3-kpmprpwym zachodzi lepiej z racji oddzielności zachodzących w komorach procesów, jednak mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt sumpa musi być dostosowany do sprzętu i sposobu filtracji jaka w nim będzie.A więc odpowiednia komora na odpieniacz,pompę obiegową,media filtracyjne jak na przykład siporax,miejsce na filtry przepływowe z węglem,rową,purigenem jeśli ktoś planuje.Dobrze by od pompy obiegowej rura szła najlepiej po linii prostej,bez zakrętów 90 stopni by ograniczyć spadek wydajności tej pompy.Tak więc prawie każdy ma sumpa inaczej zrobionego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy bardzo ciasnych szafkach i duzych sprzetach latwiej operowac w sumpie z dwoma komrami niz trzema. Czasmi nawet nie ma co dzielic, dlatego w malycg zestawach (kosteczkach) co raz czesciej pojawiaj sie sumpy dwukomorowe. Ponizej linki, ale nie zrazaj sie niektorymi fotkami. To wszystko jest proste welcome.gif

http://nano-reef.pl/topic/24545-sump-opis-i-projekty/

http://nano-reef.pl/topic/40110-wnetrza-szafeksump/page__st__40


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytałem o sumpach w dziale dla nowicjuszy, to aż dreszcza dostałem. doczytam wątek z pierwszego linku, natomiast zaciekawił mnie sump Natana, muszę się do niego odezwać i podpytać, co i jak. jeszcze pytanie-czy obok szyby dzielącej sump na komory muszą być jeszcze wklejone drugie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wg. Ciebie wystarczą szyby dzielące sumpa bez żadnych dodatkowych kombinacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pewnym czasie w starym zbiorniku zmieniłem sumpa na nowy,który miał tylko jedną przegrodę,na pompę obiegową,ale jak wspomniałem sump ma być dostosowany do potrzeb własnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.