Skocz do zawartości
Yaardai

ReefMax by yaardai

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym pokazać wam nowozalanego ReefMAXa - skończyłem w nocy z 21/22.08.2012.

Do standardowego zestawu dołączyli:

- 2x Tunze 6015

- RO/DI (po RO - 10, po DI - 0)

- ok. 10 kg LR

- Nature's Ocean Bio-Activ Live Samoa Pink 9,07kg - trafi do środka za kilka dni, jak skała się przedmucha.

Małe kawałki skały trafiły do koszyków zamiast kulek. Grzałka została umiejscowiona w komorze z patykami, gdyż gdzie indziej się nie mieściła. Dostałem też gratisowe ponad 60l wody z lokalnego sklepu zoologicznego - akurat była podmianka.

Nie obyło się bez przeszkód. Zaczęło się od przesyłki - otwieram przy kurierze pudło: Wszystko OK! Ponieważ szafka była podpięta od dołu do przesyłki postanowiłem rozpakować pozostałą zawartość ze środka (coby lżej wnieść było na górę) a następnie odczepić paczkę z szafką. I wtedy.. kurier musiał wrócić spisać protokół szkody - całe dno potrzaskane prawdopodobnie gdzieś w sortowniach (5 ich podobno było po drodze). To było w piątek.. kilka rozmów z firmą gdzie kupiłem RM'a i we wtorek dostałem nowe akwa. Kurier miał zabrać "Dokumenty zwrotne" - zdziwił się, że zabiera tak samo duże pudło zamiast jakichś dokumentów. :)

Druga przeszkoda (mam nadzieję, że na dłuższy czas nie będzie już kolejnych). Nowodostarczony ReefMAX po 30 minutach działania po zalaniu przestał działać poprawnie - nie można wyłączyć białych świetlówek i tak mu zostało. Dzisiejsza szybka diagnoza serwisu - "proszę przysłać pokrywę, do wymiany 2 triaki, całość ma zamknąć się w 3 dni robocze".

To może jeszcze zdjęcie póki jeszcze nie wysłałem pokrywy. Trochę mglisto, ale skałę przed chwilą skończyłem układać. ;)

post-14708-0-98678900-1345654243_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Yaardai, nie lepiej kontynuować ten http://nano-reef.pl/topic/48311-reefmax-start/page__p__474323__fromsearch__1#entry474323 temat niż zakładać nowy wątek? pozdrowionka.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie skały pierwsza liga :thumbup:. Tylko,czy z lewej strony dojdziesz czyścikiem?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie skały pierwsza liga :thumbup:. Tylko,czy z lewej strony dojdziesz czyścikiem?

Żona pomagała ;) Mierzone czyścikiem - przejeżdża na styk. Za jakiś czas dojdzie piasek więc nie będę zjeżdżał do samego dołu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już prawie tydzień...

Od początku wlewam Seachem Stability. Pokrywa wróciła z naprawy z serwisu Aquaela - bardzo szybko i bezproblemowo załatwione i tu niespodzianka pokrywa zamiast naprawiania została wymieniona na nową.

Od wczoraj mogę więc świecić - na początek 15-20, białe 30 min po włączają się i gasną 30 min wcześniej.

Ujawniło się trochę życia:

- małe rozgwiazdy - część wygląda jak Asterina, pozostałe niezidentyfikowane

- kilka malutkich ślimaczków (chodzą po szybach, zajrzały do pompy ;) )

- jedna Aiptasia + 2 małe ale nie do końca zidentyfikowane

- tajemnicze "nogi" wystające z niektórych dziur w skale, np. po 3 koloru biało-czarnego z jednej dziury wystają

- małe rurówki

- małż (??) - chociaż nie mam pewności co to naprawdę jest

- i niestety chyba jedna Anemonia Manjano

Czekam na zestaw testów. Potem zamierzam dosypać piasek, a dalej czas chyba już na pierwsze zakupy życia :) ..oczywiście zależy co testy pokażą.

Z oznak dojrzewania - czerwonokrwiste plamki na skałach i plamka koloru ceglanego, które mocno świeci pod aktyniką - na razie pozostaje zagadką co to jest.

IMG_6994.JPG

IMG_6993.JPG

IMG_6992.JPG

IMG_6991.JPG

Edytowane przez Yaardai (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazieleniło się.. ale jakoś tak łagodnie chyba to przebiega - może to kwestia wody z działającego akwa: ok. 70l.

Zrobiłem testy:

NH3/NH4<0,1

PO4<0,25

NO2=0

NO3=5

Zasolenie: 1022

A wygląda to teraz tak:

2012-09-08%252017.10.43.jpg

2012-09-08%252017.11.03.jpg

Proszę o opinię co do ekipy czyszczącej (planuję zakupić w najbliższym czasie):

- kraby:

Calcinus sp. - Red Leg Hermit Crab

2x Clibanarius sp.

Mitrax Crab

- ślimaki:

3x Nassarius sp. - Sand Snail

2x Tectus fenestratus

Strombus sp.

- krewetki:

Lysmata wurdemanni lub 2x Lysmata seticaudata lub 2x Lysmata kuekenthali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biało-czarne nogi machające ze skał to zapewne dzikie wężowidełka. Jak wstawisz większe zdjęcia, to może będzie coś widać.

Czym mierzysz PO4, czy ten zakres <0,25 jest najmniejszy?

Z ekipy czyszczącej dałbym 2-3 strombusy, są dużo lepsze od tectusów w sięganiu w zakamarki.

Powodzenia :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez ostatnio odpaliłem reefmaxa :smiling: Polecam kraby(mitrax to mój ulubieniec) i tectusy. Z Nassarius sp. i krewetkami się wstrzymałem, ponieważ gdzieś przeczytałem, żeby wpuścić je jak będą już ryby, żeby mogły się żywić resztkami jedzenia po rybach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 wychodzi mi bliżej 0, a następny kolor to 0,25 - stąd "<", bo nie wierzę w PO4=0 ;)

3 strombusy - nie za dużo? którą odmianę polecasz?

Wężowidła wychodzą ok. godziny po wyłączeniu światła, a ich nogi są tak cienkie, że ciężko je uchwycić aparatami, które mam. Muszę się zaczaić może uda mi się zrobić zdjęcia jak będą blisko krawędzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki test jest w morskim bezużyteczny, potrzebny jest zakres z minimalnymi wartościami rzędu 0,05-0,1 ppm, oprócz elektronicznej hanki w miarę przyzwoity jest test Seachemu.

Nigey nie zastanawiałem się nad odmianami strombusów, zawsze kupowałem po prostu strombusy :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie to wyglada :) ja mam swoj reefmax od niecalych dwoch tygodni. ale nie zabieralam sie tak profesjonalnie jak ty :) bede sledzic to co robisz :p pozdrawiam !


narodziny - wrzesień 2012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojoj coś mi się wydaje że ukwiał to dużo ale to dużo za wcześnie dałeś ten zwierzak powinien trafić do baniaka kilka miechów później.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie siedzi za karę, a raczej nie siedzą ;) Po lewej stronie Lobophytom - tak go odebrałem, przyczepia się do skałki, jest świeżo po cięciu. Po prawej natomiast 2 grzybki, które dostałem luzem i postanowiłem w ten sam sposób przymocować do skałki.

To jakiś problem, że użyta została "firanka"? Najdalej za 2 dni planuję zdjąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...,to coś siedzi za karę w tej siatce ? tak z ciekawości pytam :ninja:

A kolega jak szczepki przyczepiał do skałki? Na super glue? Czy "uszy" przebijał koralom igłą od szczykawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he,he :) testowałem na wszystko ale nie na więzienie :)

a na poważnie teraz wiem że najlepiej koral (miękki) przyrasta się do skałki jak jest otwarty (napompowany),jako podłoże dobre są małe kawałki skał lub grys koralowy,umieszczone w płaskim pojemniku żeby ruch wody ich nie wywiał :) jak się przyrośnie wtedy małą skałkę doklejam do większej a później to już tylko kwestia czasu,przyklejam na kropelkę :) każdy sposób jest dobry,jak jest skuteczny ale taki widzę pierwszy raz,podejrzewam że prędzej wrośnie się w firankę niż do skałki.


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yaardai dopiero zaczyna swoją przygodę więc wszystko jeszcze przed nim. Ja osobiście najlepiej stosowałem firankę, fakt jak się koral pompował to trochę wyłaził przez oczka ale się nie wrastał, próbowałem igieł, gumek recepturek, kleju i zawsze z niepowodzeniem. Dużo oglądałem na "YOUTUBE" jak to inni robią i sie dziwiłem że wystarczyła gumka, u mnie po dwóch dniach gumka przecinała korala.

Edytowane przez Darev (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś, tj.5 października doszło do pierwszego zabójstwa. 2 kraby współdziałając zamordowały ślimaka. Współudział miała również jedna z krewetek, która posiliła się resztkami.

Niestety wszystko wydarzyło się bez świadków w postaci osób, które mogłyby próbować przeciwdziałać. Kraby w dalszym ciągu obracają muszlę ślimaka wydłubując resztki.

Zostawić niech sobie same poradzą? Czy może lepiej wyciągnąć, wygotować w RO muszlę, "wyparzyć" w mikrofali? Nie wiem na razie co począć? Czy coś złego może się stać krewetkom kosztującym resztek martwego ślimaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16.10.2012 - Prace porządkowe

Poczyściłem tylną szybę, tam gdzie dało się dotrzeć. Wymieniłem włókninę na patykach - użyłem pasków AquaSzuta zamiast oryginalnych. Dolałem Kenta Coral Builder, żeby podnieść KH. Zrobiłem test Mg i Ca Salifertem - 1250 i 390. Wyniki są mniej więcej zgodne z używaną solą - IO.

Co polecacie w związku z wynikami testów:

- zmieniać sól na bogatszą

- podnosić Mg i Ca - preparatami, jakimi?

- zostawić bez zmian, nie dotykać ;)

??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zmieniłem sól na aquaforest.. wsadziłem już kilka korali i Ca mi zjeżdżało więc decyzja była oczywista.. mam nadzieję sobie poradzić z parametrami regularnością i właśnie wspomnianą solą.. obsady rybnej raczej nie planuję dużej (na razie mam 3) więc nie tykam odpieniacza bo i tak na razie nie ma co robić..


5572_5646.png

225l (125x40x45) OptiWhite, DeltecAP600, 2xTunze6055 + multikontroler 7095, NJ4500, oświetlenie LED Loccutus, IKS Aquastar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zdarzyło się ostatnio:

Kilka dni temu - NAGLE - ukwiał wybrał się na spacer i po dobie zwiedzania wrócił bardzo blisko swojego pierwotnego miejsca. Teraz prezentuje się całkiem okazale i nie drażni przy tym innych mieszkańców.

Zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach 1 ślimak i 1 krab. Po krabie, pewnego poranka, znaleźliśmy kawałki szczypiec. Muszli ani kraba ani ślimaka nie odnalazłem. Znalazłem za to informację, że kraby też zrzucają wylinkę. Na razie ślimak i krab mają status - zaginiony.

Dzisiaj natomiast "podzieliła się" Capnella. Od kilku dni obserwowałem "balonik", który na niej wyrósł. Właśnie testuję rozwiązanie z igłami jako "ogrodzenie" - z tego co wyczytałem powinno poskutkować skutecznym przyrośnięciem do skałki. Pytanie: ile to będzie trwało?

2012-10-23%252019.19.50.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przyrośnięcie capnelli (szczepki) do skały zajęło ok miesiąca . Bynajmniej po takim czasie byłem pewny ,że przyrosła .

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu odnalazł się zaginiony krab. Ślimaka nadal nie widać. Capnella przyrosła do skały po kilku dniach. W międzyczasie już drugą szczepkę musiałem mocować.

Dziś, kraby urządziły sobie walkę - jeden skończył jako inwalida - stracił 3 odnóża (szczypce wyglądają OK) i jeden czułek skrócony o połowę. Porusza się z trudem po skałach - głównie podpiera się szczypcami. Czy jest możliwe, że odrosną mu utracone kończyny? Ile wylinek na to może potrzebować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.