Skocz do zawartości
Pante

Lampa HQI dla SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ bedę miał możliwość dowolnej rekonfiguracji mojej lampy Giessmana Infiniti zastanawiam sie nad kilkoma kombinacjami.

1. 2 x 250 + 4 x t5

2. 2 x 250 + 2 x t5 < tak mam obecnie.

3. 2 x 150 + 4 x t5

4. 2 x 150 + 2 x t5

Lampa ma wisi nad akwa o wymiarach 120x50x50

Nastawiam sie na SPS'y maja rosnąć i ladnie sie wybarwiać.

Oczywiscie najbogatsza jest wersja 1 daje razem mnóstwo światla ale też bierze prawie 800W prądu przy zapalonych wszystkich świetlowkach i HQI oraz potwornie grzeje akwa powodując dużą huśtwake temperatur.

Dlatego zastanawiam sie nad opcją 2 x 150W + 4 x t5, czy ktoś ma doświadczenia z HQI i SPS;ami?

Wiem że LED najlepsze ale nie stac mnie na dobre lampy LED, sa jeszcze stanowczo za drogie.

Którą opcje polecacie i dlaczego? Jakie zastosować żarniki? Obecnie mam gissmany 21 000K i ją kombinacje świetlowek ATI?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie nowej lampy to już raczej stać cię na ledy.

Ja też jestem na etapie rozważania, bo już miałem kupić nową lampę T5 (8x80) ale tak sobie liczę i liczę. I policzyłem jakby to było z przypadku Infiniti.

Bo nawet jeśli kupując mamy pierwszą partię żarników i świetlówek w komplecie to później mamy wymianę. 1 raz żarniki i 2 razy świetlówki w roku (wg wszelkich prawideł i norm ogólnie przyjętych rzecz jasna, bo można wydłużyć czas wymiany) to tak ok. 1200 + koszt lampy 4500 to masz już 5700. Do tego dochodzi różnica w poborze prądu tak ok. 300 W. Zakładając tą różnicę przy świeceniu na maxa czyli jakieś 6 godz. to masz rocznie jakieś 1300 pln. Dodając te oszczędności do ceny zakupu lampy i wymiany źródeł śwatła mamy 7000 pln. A za to to już można kupić dobre ledy. No chyba że lampa używana i kupiona okazyjnie za małe pieniądze, to te różnice rozłożą się na kilka lat więcej.

Sam jestem jeszcze niezdecydowany, więc tym bardziej będę śledził twoje poczynania w tym temacie.

PS> Dobra, nie ma tematu, bo dopiero ślepy zauważyłem że masz już lampę. Idę spać, bo coś ze mną nie tak.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc ,

Ja używam takiej lampy z 4 T5. Polecam ci zdecydowanie cztery t5. Mozna bardzo ładnie uzupełnić barwę hqi. Teraz mam zarniki giesseman crystal (16500k)l ale faktycznie wolałem corale 12000k. Świeciły cieplejszą barwą. Wsród t5 mam jedna Purple.Daje duzo różowego fajnego światła. Z mojego punktu widzenia konfiguracja 2x250w +4x54w jest optymalna. Spsy pieknie rosną i są ładne kolorki. Jak pewnie doskonale wiesz lampy to nie wszystko czego spsom potrzeba do szczęścia :). 150W bedzie za słabe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli HQI to tylko 250w albo same t5.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, wiem że 250 jest najlepsze ale czy przy baniaku raptem 300L o wymiarach 120x50x50 jest konieczne? Czy 150W żarniki nie maja racji bytu?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do trzysetki dałbym 2x150 jeśli się upierasz. Jednak przeskok w jakości światła na tych samych żarnikach a różniących się tylko mocą jest olbrzymi. Na korzyść 250 oczywiście.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście ,ze pod 250 lepiej a pod 400 jeszcze fajniej a najlepiej acry jaśnieją pod 1000 ,ale jak czytam ,ze pod 150 w 600 l zbiorniku nie da się utrzymać sps ,ze nie będą rosły i takie tam bzdury to mi się słabo robi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz to masz teraz 2x250 hqi i 2xt5 wydaje mi sie że jest to bardzo dobre światło ,jednak gdybyś zrobił 2x150w hqi i 4xt5 też by było bardzo dobre ,kwestia tylko jakie dasz żarniki ,kolejna sprawa czy zamierzasz karmić korale czy nie bo karmiąc korale przy słabszym świetle uzyskasz lepsze barwy niż dając w 50cm zbiorniku mocne światło ,przy np zeo 2x150 2xt5 wystarczy w zupełności tak samo w metodach probiotycznych prowadzenia zbiornika ,kolor korali nie jest ,aż tak uzalezniony od mocnego światła tylko od parametrów i karmienia choćbys nie wiadomo jak świecił przy nie własciwych parametrach wody i karmieniu nie uzyskasz np żółtego koloru jedyne co możesz zrobić to prześwietlić korala ale wtedy nie będzie żółty tylko blado zielony albo nawet biały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam oczywiście karmić korale. W zasadzie karmie je codziennie.

Planuje zmienić lampę bo nie radzę sobie z temperaturą w akwarium, jest to zbyt mała masa wody do tak mocnej lampy, a kupowanie chłodziarki mi się nie uśmiecha wtedy to taniej wyszła by dobra lampa LED. Miałem poprzednio przez rok 2 x 150W + 2 x 24 AM i nie miałem takiego problemu z temperatura choć lampa wisiała niżej nad akwarium.

Jakie żarniki polecasz do konfiguracji 2 x 150W + 4 x T5 ?

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej konfiguracji np: 2 x 150W Reeflux 12kK i 4 x BluePlus t5 ATI A najlepiej sprzedaj tą lampę i kup sobie SunPower ATI 6x54W do Twojego zbiornika była by idealna. Poza tym, mniejszy rachunek za prąd i nie będzie grzało wody jak w przypadku HQI a kolory i przyrosty będą takie jak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niechce zakladac nowy temamt podepne sie do tego.

Posiadam lampe giesmanna 4x t5 1x 150 Hqi Zamowilem w Giesmannie zarnik 25 stycznia do dzis nie otrzymalem.

Odpowiedz od producenta bedzie soon. troche mnie to wkurza chetnie zrezygnuje z zamowienia.

Tylko prosba do was jaki zamiennik za ten model

http://www.giesemann.de/583,2,MEGACHROME%20blue,.html

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i na jakim żarniku stanęło ?


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.