Skocz do zawartości
otarod

Jaka sól na start ?

Sól  

24 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak? sól wybraliby?cie zaczynaj?c znowu od nowa?

    • ubog?
      21
    • bogat?
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Cierpliwość to skarb akwarystyki morskiej. Jestem cierpliwy a w planach zostało mi kupno soli. Jest wiele rodzajów soli ale na start mnóstwo osób poleca sol ubogą (instant ocean) a mało kto bogatą. Ostatnio słyszałem że lepiej zainwestować w sól bogatą przejść plagi które rzadko kogo omijają a później gdy zbiornik dojrzeje i ustabilizuje cieszyć się bo żadne metody nie zastąpią bogatej soli i podmiany cotygodniowej.

Jeżei zaczynalibyście znowu od nowa jaką sól byście wybrali NA START ?

Wodę będe miał z RO/DI ale jaką sól według was w niej rozpuścić. JEżeli to ma znaczenie to planuje docelowo mieć LPS i SPS.

Edytowane przez otarod (wyświetl historię edycji)

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO, jak już zrobi sie ciasno 9od korali) zmień na AF.

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwość to skarb akwarystyki morskiej. Jestem cierpliwy a w planach zostało mi kupno soli. Jest wiele rodzajów soli ale na start mnóstwo osób poleca sol ubogą (instant ocean) a mało kto bogatą. Ostatnio słyszałem że lepiej zainwestować w sól bogatą przejść plagi które rzadko kogo omijają a później gdy zbiornik dojrzeje i ustabilizuje cieszyć się bo żadne metody nie zastąpią bogatej soli i podmiany cotygodniowej.

Jeżei zaczynalibyście znowu od nowa jaką sól byście wybrali NA START ?

Wodę będe miał z RO/DI ale jaką sól według was w niej rozpuścić. JEżeli to ma znaczenie to planuje docelowo mieć LPS i SPS.

Kent, Tropic Marin

kiedyś używałem z erybki GroTech CoralMarine i byłem z niej zadowolony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem startuj na ubogo z IO, moim zdaniem czym mniej nawalisz na starcie tym mniej problemów. Ja osobiście startowałem na IO (50% z likwidowanego zbiornika i 50% IO),a i tak mam plagi. I tak na starcie przecież nie zawalisz życiem po brzegi. A to co będzie w baniaku to i tak kiedyś urośnie. Nie ma złotej reguły na czym lepiej zastartować. Prawda jest taka ile zbiorników tyle opinii. To pytanie z cyklu: jaki samochód kupić jako pierwszy po zrobieniu prawa jazdy, aby się nauczyć jeździć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na IO i cały czas na niej jadę. Jedyny problem to było KH, ale to pikuś bo podbić ten parametr to jedno z najłatwiejszych wyzwań na początku. Nadal jej używam, jadę na razie na miękko, więc Ca mam cały czas 430 Mg 1320. PH i KH stabilne, miękasy rosną jak złoto, więc bogatszej na razie nie potrzebuję.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowanie bogatej soli na starcie nie musi skutkować plagami, u mnie mimo że zaczynałem na bogatszej soli Red Sea coral pro to dojrzewanie przebiegało bardzo łagodnie, więc nie ma reguły. Dziś wiem że kolejny raz wystartuje na uboższej. Nie warto stosować bogatej soli na starcie ponieważ goła skała nie potrzebuje odpowiednich poziomów wapnia czy magnezu i taka sól jest po prostu tańsza, wprowadzając później koralowce można przejść na bogatszą sól, wprowadzając stopniowo korale twarde które przecież rosną, trzeba i tak dodatkowo wspomagać się ballingiem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zalanie kup najtańszą, możesz jeszcze podnieśc kh do 10-11 co utrudni życie glonom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z autopsji wiem ze najlepiej wystartować na ubogiej IO. nie kupuj jej jednak za dużo bo potem warto zmienić na bogatszą.

Ja wystartowałem na IO, po jakimś czasie zacząłem zasiedlać koralami. Niestety wszystkie traciły bardzo szybko kolory. Któregoś pięknego dnia wpadł kolega i mówi zmień sól IO jest super ale jak się bawisz w dozowanie. No i rada chyba skutkuje bo kolory powoli wracają :).

pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.