Skocz do zawartości
rafik350

Ekipa czyszcząca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Zastanawiam się nad "ekipa czyszczacą" do mojego baniaka 270l

Myślę o kilku ślimakach turbo i kopiacych, jakieś kraby, krewetki, wężowidła...

Moze pomożecie dokładniej dobrać poszczególe gatunki, liczbe sztuk itp

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj się ponieść wodzy fantazji. Większość z tych stworzeń żyje ze sobą w zgodzie.

Możesz dać po jednej krewetce z każdego gatunku jakiego znajdziesz ( czyszczące, debelius, tańczące, kaukenthali, hispidus...)

10 turbo, 10 kopiących np.: Nessarius vibex- robią oj robią, kopią aż miło/

Nie jestem fanem krabów ale pewnie miejsce znajdzie się dla jakiegoś Mitraxa czy Elegansa.

Jest szansa, że małe wężowidła przybyły ze skałą do zbiornika. W sklepach da się kupić duże wężowidła np.: Ophiomastix annulosa.

Wężowidła to stworzonka wyjadające resztki z między skał na przykład, przydatne jak 2KC po gorączce sobotniej nocy.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafik jakie masz zasolenie?ostatnio miałeś bardzo wysokie,jak korale ostatnio miałeś sporo problemów w postach widzę,jake testy?kupiłeś już jakieś,jak tak to jakie masz parametry wody,ekipa czyszcząca to indywidualna sprawa i jak wielu akwarystów tyle rodzai ekip.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafik jakie masz zasolenie?ostatnio miałeś bardzo wysokie,jak korale ostatnio miałeś sporo problemów w postach widzę,jake testy?kupiłeś już jakieś,jak tak to jakie masz parametry wody,ekipa czyszcząca to indywidualna sprawa i jak wielu akwarystów tyle rodzai ekip.

Powoli wychodzę na prostą, mam jeszcze drobny problem z NO3 (to pewnie równiez przez brak ekipy czyszczącej), Mg - słabo rozmieszana sól z Aquamedic, i troche okrzemek

Podaje parametry:

Mg: 1800

Ca: 390

KH: 900

PH: 8,0

Zasolenie: 1,024

Temperatuta: 24"C

NO2: 0

NO3: 2,5-5

PO4: 0

NH4: 0

Obsada:

Hepatus, Żółtek, dwa błazny

Sarcophyton, Sinumaria, Acanthastrea, Discisoma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd taki Mg?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 nie takie kiepskie - to nie brak ekipy ja mam 5 mg/l, MG wysokie ale nie martw się tym (jakie testy? ja mierzyłem MG zoolkiem i miałem taki wynik, sali. pokazał 1380 !!!!!!!!) KH 900 ? hahahaha, chyba 9 :). Reszta ok.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 nie takie kiepskie - to nie brak ekipy ja mam 5 mg/l, MG wysokie ale nie martw się tym (jakie testy? ja mierzyłem MG zoolkiem i miałem taki wynik, sali. pokazał 1380 !!!!!!!!) KH 900 ? hahahaha, chyba 9 :). Reszta ok.

KH - 9 OCZYWIŚCIE:)

Ca, Mg i KH Reef Foundation, pozostałe Salifert

A co proponujesz do ekipy czyszczącej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem rozgwiazdę piaskową (wcale nie głodowała-żyje do dziś i jest tłuściutka), 2 kraby elegansy, 2 krewetki wundermani (aiptasia była) i śl. turbo. akw 130l


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz odpowiedzieć na proste pytanie? Skad taki Mg. Dozowałeś coś?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasz, to może błąd odczytu. Jakiś dziwnie wysoki kosmicznie. Test a test to duża różnica, zoolek przekłamuje na łeb - nigdy już go nie zastosuję. Kupuję saliferta i jest ok. (różnica była kolosalna 500 mg). Może warto aby Ci kolega sprawdził innym testem.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żadnych nie kupowałem bo w skale (tych małych gadów hihi) miałem mnóstwo, zresztą teraz ich tylko przybywa, piach aż się rusza od nich.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toteż przy takim Mg nie wpuszczałbym żadnych ślimaków ani krewetek lub aklimatyzował ze dwa dni.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że skorupiaki i mięczaki są aż tak mocno wrażliwe na Mg,

Póki co to co płyna ma się świetnie, korale tez ładnie pompują, więm ze "twardzieli" z tym Mg muszę unikać, dopóki nie zbije do 1400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To coś źle wiesz. Twardziele bez problemu, nie wiem czemu miałbyś unikać - chyba ze względu na pozostałe parametry. Ślimaki i krewetki wytrzymują nawet więcej pod warunkiem że podnosisz stopniowo. Teraz natomiast z normalnego poziomu chciałbyś je wrzucić na 1800...

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze nad ekipa czyszczaca warto sie glebiej zastanowic bo potocznie przyjetne ziwerzaki takie jak kraby, krewetki, rozgwiazdy czy babki wcale nie pomagaja jak nam sie wydaje. Moze mechanicznie ruszaja piaskiem przez co zewnetrzna warstwa wizulanie jest czystsza, ale kto robil przesiadke na wieksze z pewnoscia dostawal szoku ile "syfu" zdazylo sie skumulowac. Przyczyna jest prosta - brak lancuchow pokarmowych wynikajacy wlasnie ze zle dobranej ekipy

Zeby odpowiedznio dobrac ekipe czyszcaca nalezy zrobic podzial wg preferencji zywieniowych czyli co jedza a czego nie i tak dobrac gatunki by sie uzupelnialy a nie likwidowaly

Miesozercy

Roslinozercy

Detrytusozercy

Filtratorzy

Ja nie lubie tej ogolnie przyjetej ekipy chyba z rodzaju akwarium jakie mam. Z reszta kazdy kto ma LPSy chce je nakarmic majac towarzystwo wscibskich krewetek czy krabow wie o czym mowa. Do tego krewetki to niestety drapiezniki przy ktorych drobne robactowo takie jak kielze, isopody, widlonogi itd nie maja sznas. Sa wszedobylskie a mimo to leniwe. Czesto w wyniku karmeinia ryb calkowicie koorzystaja i zatracaja chec czyszczenia ryb z pasozytow, natomiast czyszcza akwarium z tych najmniejszych. Kraby to takie mlalo wydajne niesforne kosiarki. Oszem glony skubia, ale w skali problemu jaki czasami mamy musielibysmy miec ich chyba setki zeby byl jakis efekt. Oprocz tego obrabiaja piasek z mikrofauny, wlaza i stresuja korale.

Rozgwiazda piaskowa to bardziej symbol wakacji nad morzem niz akwariiowej sprzataczki. Najczesciej ja kupujemy co by wzruszla nam poiach co by sie nie zbryal, ale czesto zdycha z braki inflalny spowodowanej oboecnosci juz wymienionych predatrow i popularnych babek. Te kopia robia zadymy i mimo ze czesc detrytusu idzie w komim i piasek jest czystszy to pomijajac wyjadanie wszystkiego z piasku sypia i nim do okola na korale ilosc detrytusu jaka pozostake jest i tak ogomna.

Potem dokoncze co i jak dalej no i ile i jakie gatunki w moim akwarium pomagaja najbardziej

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o roślinożerce to mogę polecić Mespille Globulus. Przed zakupem obawiałem się, że zrobi mi "przemeblowanie" w akwarium, tzn. będzie przestawiał nieprzyklejone szczepki, ale jest wręcz odwrotnie. Nawet delikatnie wchodzi na podstawkę każdego korale i objada z glonów. Oprócz tego czyści skałę z glonów o wiele szybciej niż kraby. W tydzień zjadł tyle glonów ile pięć krabów w kilka miesięcy.

Pozdrawiam Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz bardzo fajne przemyślenia, szkoda tylko że przez dwa i pół roku nie dopisałeś obiecanej reszty :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.