Skocz do zawartości
Pirotechnic

Oświetlenie LED - SMD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie, czy w po przerobieniu belki oświetleniowej z zwykłych świetlówek na żarówki na łączu typu Gu-10 typu SMD Led o poborze mocy 4W sztuka i barwie 10k daoby radę oświetlić akwarium o wymiarach :

150cm długie x 50 szerokie(głębokie) oraz 60cm wysokie ?

I następujące pytanie, ile musiałbym ich włożyć, by mieć dość jasno w akwarium :)

Pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedzi i ewentualne porady


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koło 100-150, ale może być mało, bo nie dpodajesz natężenia światła. Poza tym kolor...

Jak dla mnie bez sensu, ale ja się mogę nie znać.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może prawdziwą lampę?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też je rozważałem, lecz jedynie widziałem świetlówkę LED typu T8 w sprzedaży złożoną właśnie z ledów SMD, które są ponoć najlepsze w porównaniu do zwykłej samej diody led. Koszt takiej to 120-170zł.

Może jakby się ukazały opcje t5 to byłoby bardziej pasujące

a tu link do tego typu led w typie SMD na łączu gu-10 http://allegro.pl/zarowka-gu10-24-led-smd-ip44-80-60-27-4w-50w-ciepl-i2536143608.html

tu ma inną barwę 2800

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widzialem ostatnio lampe led na żarówkach ledowych, moze wiesz takie male halogeny co w rigipsach sie czesto montuje. bylo ich dosc sporo tak na całą tafle wody, oddalone kazda od siebie o jakies 3-4 cm. bylo wiecej bialych mniej niebieskich. efekt swietny nawet sie nie spodziewalem ze moze tak fajnie swiecic. no i przewaga takich zarowek jest to ze jak ci sie jakis cree spali czy walnie to nie masz zabawy z przelutowywaniem tylko wstawiasz nowa

edit:

o teraz zobaczylem linka i o tych wlasnie zarowkach mowie :)

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirotechnic, chcesz zaoszczędzić na kosztach czy po prostu kombinujesz ?

Widziałem ładne i funkcjonalne akwarium właśnie na takich żarówkach ledowych. Akwarium duże mniejsze niż Twoje. Nie chce skłamać ale autor tego baniaczka rzuciał wartością 560W jako oświetlenie.

Niestety takie żarówki nie dorównają ani świetlówkom T5 ani HQI.

No chyba, że chcesz tylko rybki trzymać...

Do oświetlenia nocnego czy też refugium/sumpa- jak najbardziej.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie oszczędność w poborze prądu, w pokoju jako oświetlenie mam w lampie sufitowej 4 żarówki tego typu i ładnie go oświetlają, więc pomyślałem, czy warto lub dałoby radę zamienić oświetlenie t5 (4x54w) na typowe ledy smd :)

dlatego pytam jak by to wyglądało technicznie, czy ma sens etc, czy nie warto próbować


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kręta droga często prowadzi donikąd


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zbiorniku typu fish-only pewnie sens byłby. Przy koralowcach- czarno to widze.

Jak chcesz zaoszczędzić to utnij z długości planowanego akwarium 50cm :)


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledzy dobrze radzą oświetlenie ma duży wpływ na jakość życia w akwarium , moim zdaniem jaka jakość światła taka jakość życia korali a poza tym z własnego doświadczenia wiem że nie ma co kombinować bo źle się to kończy


baniaczek 450+160sump oświetlenie t5+led obsada koralin mieszana mieszana 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy co tam trzymasz, ale z tymi LED-ami jest przesadzona wydajność, tylko te CREE może są konkurencją dla T5-tek i metal-halidów. Choć za rok-dwa sytuacja się pewnie odwróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzmy w warszawie to chyba nigdzie

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie oszczędność w poborze prądu, w pokoju jako oświetlenie mam w lampie sufitowej 4 żarówki tego typu i ładnie go oświetlają, więc pomyślałem, czy warto lub dałoby radę zamienić oświetlenie t5 (4x54w) na typowe ledy smd :)

dlatego pytam jak by to wyglądało technicznie, czy ma sens etc, czy nie warto próbować

proponuję zobaczyć w temacie zdjęcie tygodnia moją fotkę i wszstko będzie jasne

pytania na PV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niby co jest jasne? Że świecą? Tak samo jak dziesiątki innych.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem zbiornik 150 litrów na jednej T5 25 wat, jedna niebieska T5 oraz reszta ledy z taśmy.

Wyglądało świetnie i widać że korale rosły :)

A wczoraj na allegro widziałem żaróweczki LED SMD 5w 80 ledów w żarówce na złączu Gu10.

Jeszcze trochę i faktycznie będzie można przesiąść się na ledy.

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem takie doświadczenie zamiast wymieniać jedną t5 kupiłem za 50pln zasilacz plus 2m niebieskiej SMD 3528 chyba coś około 18W, przyznam że więcej światła to daje od świetlówki(napewno w jednym kierunku więcej) chociaż to co widzisz to w przypadku kolorów troche mało wystarczające do oceny jakości światła. Tak czy siak jest to dość tanie światło i być może warte uwagi ale nie wiem czy bym się zdecydował cały zbiornik tym oświetlać, jeżeli już to bym użył sporej kombinacji źródeł i na początku bym czymś doświetlał. Co do samej taśmy to polecam tą zabezpieczoną przed wilgocią(w silikonowym pokryciu) bo te zwykłe bez zabezpieczenia dość szybko korodują pod wpływem soli i się wypalają, gdyż wilgoć łatwo wchodzi w taką diodę. Wiem bo przez jakiś czas paliłem wieczorem jedną niebieską 5W SMD 5050 na GU10(bez szybki zabezpieczającej) i dwie diody już padły po około roku użytkowania. Tak więc jak nie masz pasków w obudowie to tylko te w silikonie. Sam jeżeli bym tak oświetlał zbiornik to raczej tylko doświadczalnie.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim odpalę 450 litrów w przyszłym roku, w tym postaram się 4 żarówki LED SMD 5w na Gu10 z szybką wziąć na próbę odpalić przy zbiorniczku 50 litrów (pozostałość po słodziaku).

Jeśli wypali, albo sam zrobię lampę DIY i napiszę parę słów, jak nie wypali, wrócę do tego o czym każdy pisze :)

co do taśm, właśnie o takich w powłoce silikonowej myślałem, jeszcze 2 miesiące temu cała taśma była za około 200-300zł, teraz trafiają się na allegro już po 80-120zł :)

Technologia się robi popularniejsza, to i sprzęcior tanieje :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w oświetleniu głównym taśmy LED smd5050 i SPS-y 10cm pod powierzchnią wody, 17cm od lampy. Rosną, ale chyba niżej byłoby marnie. Jeszcze rok temu można było się pokusić na taśmy (śmiesznie tanio i prosta konstrukcja lamy), ale obecnie LED Cree z chłodzeniem pasywnym biją na głowę każde inne LED-y. Wydajność Lm z W w taśmach jest śmieszna w porównaniu do Cree. Nadają się do refugium czy filtrów glonowych, gdyż uzyskuje się równomierne oświetlenie.

Do światła głównego według mnie stanowczo nie warto.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego albo led SMD w typowej żarówce, albo łączenie lutem diod Cree :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suma sumarum nie wiem czy to się opłaca na większą skalę, ostatnio zakupiłem diody XT-E białe 7000-7500K R4-0D na ebayu z jednej możesz uzyskać okło 400 lumenów 10pln/sztuka bo była promocja teraz coś około 11pln. Przykładowo dla 10 sztuk diody masz 100pln plus zasilacz z radiatorem podejrzewam że jakieś 100-150pln więc lampa bez kabli pleksi i innych bajer wychodzi 250pln. Musisz teraz znaleźć lampki SMD co mają coś około 400lumenów za 25 pln. No i barwa 7000-7500! będzie ciężko. Trudno znaleźć światło tańsze niż diody dużej mocy tak jak cree tyle że trzeba to jakoś poskładać i obrobić żeby wyglądało i wtedy dochodzą jeszcze koszta ale "goła" lampa jest dość tania, szczególnie biała.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W najmocniejszych żarówkach siedzą smd5050 lub smd5252, to samo w taśmach, więc...?



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.