Skocz do zawartości
golob1210

Mieszanie soli / Źle rozpuszczająca się RC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w najbliższym czasie planuje zmaine soli z Reef Crystals na Kent Marine Sea Salt, lecz w pojemniku zostało jeszcze sporo RC a szkoda ją wyrzucić więc nasuwa się pytanie, czy mieszanie soli tzn. jedna podmianka na jednej następna na drugiej jest dopuszczalna? Chodzi mi dokładniej o to czy wymieszanie tych soli nie będzie miało jakich kolwiek nieporządanych skutków.

Drugie pytanie kierowane jest raczej do osób które używają Reef Crystals. Czy u was też po jakimś czasie od otwarcia (u mnie miesiąc) ta sól nie chce się za dobrze rozpuszczać tzn. podczas mieszania jej nawet przez 48 godzin zostaje osad?

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Nie powinno być problemów z mieszaniem soli

2) sól możesz mieć źle wymieszaną, sól w pojemniku powinno się mieszać odczasu do czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pomoże coś jesli zacznę ją teraz mieszać czy już nic nie da się zrobić? bo podczas jej mieszania z RO nie raz próbowałem nawet dwoma pompami ale nic to nie dawało osad jak był tak się nie chciał rozpuścić:/


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mieszam dwie sole, podczas jednej podmianki mam dwie sole zmieszane bo powoli przechodze na Coral Pro.

Podczas następnej podmianki będę miał pół na pół. Skutków nie widze żadnych, zwierzęta nie reagują.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pomoże coś jesli zacznę ją teraz mieszać czy już nic nie da się zrobić? bo podczas jej mieszania z RO nie raz próbowałem nawet dwoma pompami ale nic to nie dawało osad jak był tak się nie chciał rozpuścić:/

Prawdopodobnie masz walniętą sól , bo sól powinna Ci się w 100% rozpuścić. podobny efekt możesz zaobserwować dosypując składniki ballinga do soli, sól się rozpuści a na dni zostanie kreda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy mieszaniu RC nie mam problemów z osadem. Po kilkunastu minutach zostaje jeszcze trochę drobnego pyłku ale potem się rozpuszcza. Mieszam RC wsypując do 5-cio litrowej butelki z RO/DI (zostawiam kilka cm od góry bez wody), kilka razy po minutę-dwie w ciągu kilku godzin. Potem wlewam.

Mieszałem również w pewnym momencie 3 sole na raz - RC, Red Sea Coral Pro i zwykłą Red Sea, brak negatywnych skutków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli sól ci się zbryli to potem są takie cyrki z jej rozmieszaniem,przynajmniej u mnie tak było.Więc teraz raz w tygodniu biore wiaderko z solą i mieszam patykiem no i bardzo szczelnie zamykam żeby się wilgoć nie dostała.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osad powstaje w wyniku zawilgocenia soli i jej kontaktu z powietrzem (a szczególnie CO2). Powstaje wtedy nierozpuszczalny związek wapnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wam za nową dawkę wiedzy i informacji:D


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem sól Preisa poprzednio obecnie używam soli Kenta. Zrobiłem podmianę po tygodniu od razu na nowej soli i powiem szczerze że moje zwierzaki może tego tak źle nie odebrały ale pod koniec tygodnia zauważalne było pogorszenie warunków może i od tego że sól preis miała inne wartości. Osobiście nie polecam nagłego skoku a wrecz przeciwnie powoli poł na pół mieszać z docelowa. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już powoli zmieniam sól z RC na Red Sea Salt, zamiast kent. Po 4 dniach widać znaczną poprawę:D W rozpuszcaniu soli i w akwarium:D Dzięki za sugestje i porady


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zaobserwowałeś? Jakiego rodzaju to jest poprawa? Pytam bo kończy mi się sól i trzeba coś kupić...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kąd stosuje Red sea SPS-y i LPS-y poszły do przodu jak burza. Miękkie zaczęły lepiej się pompować i szybciej się dzielić.

A i parametry unormowały się.


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego byłeś niezadowolony z RC? Ja ją stosuję i rozpuszcza się bardzo szybko. Jedyny problem jaki z nią miałem to rdzawy osad na wiadrze w którym się mieszała. Myślałem, że to wina pompy Aquaela i zmieniłem na Maxijeta. Jednak osad jeszcze się pojawia, chociaż już w minimalnej ilości. Nie wiem co to jest, może coś się wytrąca z niej podczas mieszania, albo partia jakaś trefna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównymi powodami było:

1. RC bardzo szybko "psuła" się tzn nie chciała się rozpuszczać i pozostawiała osad.

2. Potrzebowałem bogatrzej soli dla LPS i SPS


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RC też jest bogatą solą, a psucie się wynikało najprawdopodobniej z niewłaściwego przechowywania otwartego opakowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.