Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkich,

zaczynam post, w ktorym bede publikowac budowe zbiornika opartego wylacznie o filtr typu algaescrubber.

tu mozna obejrzec tego typu konstrukcje:

http://www.algaescrubber.net/forums/viewtopic.php?f=3&t=26

zalety?

-no3 i po4 zredukowane do zera

-ekslozja bogactwa zycia wodnego

-dluzsze trwanie pokarmu dla korali w zbiorniku (np. aminokwasy nie sa usuwane przez zaden przewymiarowany odpieniacz, wegiel czy zeokamienie i nie trzeba ich dodawac co dziennie)

-rozwoj planktonu

-woda natleniona lepiej niz odpieniaczem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult trzymam kciuki za Twoje pionierstwo:clapping. Watek bede sledzil z wielkim zainteresowaniem. Obejrzalem zdjecia, pooczytalem troche i musze przyznac ze tez mysle nad czyms takim u siebie. Ale odpieniacz zostaje. Mam zbyt duzo resztek pokarmowych po kakrmieniu niefoto wiec w moim przypadku tylko taka metoda nie zdaje egzminu.Potrzebuje czegos mechaniczego do klarowania wody. Ale jako dodatek do poprawienia parametrow mysle ze warto. Patrzac na niektore zdjecia z Twojego linka trzeba tez pomyslec nad jakas lepsza konstrukcja takiego filtra bo parowanie wody chyba jest masakryczne a o ryzyku porazenia prandem nie wspomne.

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KILDUT trzymam kciuki! Sam kompletuje sprzęt do tego, bo temat okręci mnie już od jakiegoś czasu. Odpalam za jakieś dwa miesiące po przeprowadzce.

@Grzegorz, to nie będzie pionierstwo :) już niektórzy się w to u nas bawią :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to pionierstwo w opisie na forum, chetnie obejrzalbym jakies zdjecia nie tylko samych filtrow ,ale samych zbiornikow, no i oczywiscie spostrzezen. Kolega ktory pracuje w zaprzyjaznionym sklepie, ma taki filtr i bardzo jest zadowolony, glonicka skrobie ostro, ale wspomnial tez o szalejacym KH. Chyba w koncu i wprosze sie na ogledziny, zapraszal wiele razy, ale ciagle brak czasu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SkoczekPL :

@Grzegorz, to nie będzie pionierstwo :) już niektórzy się w to u nas bawią :)

Rafał myślisz o mnie ???

Bo ja stary projekt wstrzymałem i będę robił nowy ale już taki wypasiony poznałem zasadę działania wiem jak co zrobić teraz tyko wszystko wprowadzę w życie .

Co do zalet to bardzo szybko zaczyna działać ale trzeba spełnić parę warunków :

1.Odpowiednia siatka (najlepsze co znalazłem to packi na owady z obi )trzeba tylko opaskami pospinać

2.Oświetlenie najlepiej rosły mi glony przy TYCH świetlówkach na cztery packi sztuka

3.Przepływ wody musi być dość spory bo inaczej światło wysusza siatkę i glony nie rosną

Są też minusy największym chyba jest to że woda zmienia kolor więc musimy stosować węgiel i jakąś filtracje mechaniczną np.włókninę która wyłapie większe cząsteczki

Wszystko co napisałem sprawdziłem u siebie w zbiorniku gdzie pływała skrzydlica PO4 I NO3 nie wykrywalne przez saliferta ,chociaż PO4 spadło później , pierwsze glony pojawiają się po około 4/5 dniach

P.S. Nowy filtr będę robił w zbiorniku wykonanym z lustrzanego plexi koszt takiego cuda to około 100zł /m2 jak ktoś będzie miał projekt mogę załatwić :)

KIDLUT jak coś to pisz sporo już sprawdziłem :)

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A siatka do wtapiania w klej? Taka budowlana. Klei się ją na ociepleniu domu przed tynkiem. Będzie się nadawać? Ma dość gęste oczka.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dudu :

A siatka do wtapiania w klej? Taka budowlana. Klei się ją na ociepleniu domu przed tynkiem. Będzie się nadawać? Ma dość gęste oczka.

Testowałem kilka siatek i naprawdę najlepsze efekty są tych packach ,ta budowlana jest cieniutka i nie bardzo się nadaje chociaż pierwszy egzemplarz uruchomiłem na siatce do terrariów jest bardzo podobna do budowlanej


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na dziale ogrodniczym (castorama i leroy na pewno, sprawdzalem) jest siatka z metra, bardzo gesta - na oko wyglada idealnie. nie to co budowlana.

Jacek - nie doczytales na forum od czego woda zmienia kolor?

1. nie wyczyszczona siatka - glony ze starszej warsty, ktora przykryly nowe, zdechly

2. za malo swiatla - glony po bokach siatki zdechly

3. na siatce wyhodowales czarne/brunatne/czerwone glony - te trzeba czyscic czesciej niz raz na tydzien.

gdy na siatce rosna zielone glony woda jest piekniusia!

@Grzegorz Dyzma - z tego co czytalem na forum algaescrubber wystepuje EKSPLOZJA w rozwoju zycia w akwarium (kielze, robaki, slimaki, plankton, etc) po usunieciu mechanicznej filtracji. te male stworzonka dojadaja resztki pokarmu! najwieksza zaleta filtra typu algascrubber jest wlasnie mozliwosc odlaczenia odpieniacza i nie odpienianie aminokwasow i planktonu (martwego czy tam zywego jak w KZ revolution:) pomyslcie jak wiele stworzen przywiezionych na zywej skale obumiera, poniewaz cale ich jedzenie laduje w kubku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysl, chetnie tez bym przetestowal.

Nawet z powodu pobytu w markecie budowlanym kupilem wszystko.... oprocz siatki.

Wiec jak ktos wie gdzie mozna dostac ta siatke to bylbym wdzieczny...

(ponownie okazuje sie ze w Polsce sa problemy z kupnem pozdstawowych rzeczy :-( )


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult podoba mi sie twoj entuzjazm.Ciagnij temat i dzialania dalej. Jezeli chodzi o zycie na skale to mam eksplozje o ktorej piszesz na przewymiarowanym odpieniaczu. Powod? przerwa w lancuchu pokarmowym.Zrezygnowalem z ekipy czyszczcej jaka ma sie zazwyczaj. Ani jednej krewetki, (to one pucuja zycie na skale i wyjadaly papu z polipow) jeden turbo, dwa kraby, Nie mam tez zadnej babki, mandaryna czy rozgwiazdy. Z ryb 2 Angele,Garbik i byla Magnifica ale postanowila sobie wyskoczyc:-(

Przy 3 do 6 koskach pokarmu dziennie bez odpieniacza mialbym skisly zur, metna wode i eksmisje z domu z powodu zapachu.Robactwo nie jest w stanie tego przerobic.

Poza tym martwi mnie poziom rozpuszczonego tlenu w wodzie i z tego powodu poziom ph i kh

I pamietaj jeszcze o pogodzie. Lato upaly, w akwarium 28 a nawet 30 stopni,zrobi sie przyducha i..........sam dokoncz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

na dziale ogrodniczym (Castorama i leroy na pewno, sprawdzałem) jest siatka z metra, bardzo gęsta - na oko wygląda idealnie. nie to co budowlana.

Jacek - nie doczytałeś na forum od czego woda zmienia kolor?

1. nie wyczyszczona siatka - glony ze starszej warstwy, którą przykryły nowe, zdechły

2. za mało światła - glony po bokach siatki zdechły

3. na siatce wyhodowałeś czarne/brunatne/czerwone glony - te trzeba czyścic częściej niż raz na tydzień.

gdy na siatce rosną zielone glony woda jest piekniusia!

W lublinie jest tylko obi więc trzeba improwizować :cursin

Co do koloru wody to pogadamy jak postawisz i sam ocenisz oczywiście ,ale wiem jedno siatka czyszczona była co 3 dni bo leże w domu i szukam sobie zajęć ,światła myślę że było więcej niż potrzeba ,pierwsze owszem urosły brązowe glony ale potem tylko zielone .Woda w akwarium wygląda na czystą ale jak jak podmieniałem i wylewałem do białego brodzika to kryształ to nie był raczej :)

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek nie tylko OBI - jeszcze masz Leroy Merlin


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo ciekawi jak to bedzie dzialac u Ciebie, u mnie kreci sie to dopiero dwa tygodnie , siatka dosc ciekawie zarosla , jednak nie tak obficie jak na zdjeciach uzytkownikow www.algaescrubber.net.

Masz jakis pomysl na alga-reaktor, jakiej duzej powierzchni siatki i jakiej pompy masz zamiar uzyc do napedu

Ciekaw jestem efektow podczas dlugo falalowego uzytkowania.

Pozdrawia


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siatke mam zamiar uzyc tak jak mi sie zmiesci, czyli w pionie mam miejsca 60cm x 50cm. Mialem gdzies zapisana zalecana na algaescrubber.net wydajnosc pompy na kazdy centymetr bierzacy szerokosci siatki, ale nie jestem w domu teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również bardzo mnie ciekawi ten wątek życzę powodzenia i oby wszystko się udało ;] może ktoś jeszcze prowadzi zbiornik na tej metodzie ????


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezłe jaja sa opisane w FAQ ze strony algaescrubber.net - postaram sie to przetlumaczyc na PL i wkleic tu na forum, tylko czasu mam malo, ale zrobie co sie da. FAQ:

http://www.algaescrubber.net/forums/viewtopic.php?f=9&t=68

Looknijcie tu:

http://www.marineaquariumsa.com/featuredsystems/Aug2009/

ja nie mam czasu sie drapac po glowie i zastanawiac "ciekawe jak to wyjdzie". Wg mnie po prostu nie ma na co czekac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mnie również bardzo się spodobała ta metoda a zwłaszcza jej prostota, niestety po przeczytaniu kilku artykułów na ten temat jestem lekko zaniepokojony różnymi opiniami na temat tej metody filtracji dla przykładulink. Ale mam nadzieję, że temat będzie się szybko rozwijał, bo jest naprawdę interesujący.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też poczytałem, wiadomo że metoda sama w sobie nie jest zła, jest tylko zbyt wiele niewiadowmych jak dla mnie, a przede wszystkim nie widzialem ani jednego sps-owego baniaka opartego na tej metodzie, do tego odstrasza mnie to całe "druciarstwo". No i kwestia zasadnicza, tak naprawdę wyznacznikiem skuteczności bądź też nie jakiejkolwiek metody filtracji jest jak dla mnie wygląd zbiornika który ta metoda obsługuje, kondycja i kolory korali, nie wyniki testów. Napewno metoda ta jest bliżej odwzorowania naturalnych warunków, bliżej natury, tyle tylko że nie wiemy tak do końca czy naśladowanie natury przełoży się tak do końca na polepszenie efektów?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Seb. Ja buduje taki system nie ze wzgledu na obnizenie po4 i no3, lecz bardziej z nadzieja na to, ze po odlaczeniu odpieniacza woda bedzie bogatsza w skladniki odzywcze dla korali (a nie zooksanteli), a co za tym idzie korale beda moglby sie odzywiac z mniejsza pomoca zooksanteli. licze na naturalny ksztalt i kolor korali. czy mi sie uda? czas pokaze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki i czekam na foty, najlepiej z teraz i zalóżmy za pół roku:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT jakis update? jak przebiegaja prace?

Ja troche utknalem. Jak wczesniej wspomnialem wolalbym zastosowac te metode jako dotatek. Pomyslelm ze wykozystam miejsce w szafce nad sumpem. Na poczatku wszystko fajnie, pomyslalem ze dobra do zrobienia takowego ustrojostwa bedzie plastikowa kuweta zamykana co by zmniejszyc parowanie. Lekkie szczelne staloby na polce nad sumpem, latwo wyciac otwory pod srubunki na doprowadzenie i odprowadzenie (na wezach) wody do sumpa i nagle ZONK. Mam dwa zrzuty wody jeden chcialem puscic na odpieniacz a wlasnie drugi jak zasilanie do tego skrabera. Tylko ze jak wylacze obieg a wylaczam na karmienie czasami nawet na dwie godziny to cieplo z oswietlenia wysuszy mi glony chyba na takiej siatce i po ptokach.:clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

instalacja praktycznie gotowa, jeszcze tylko klosik na zarowki, bo juz mi jedna zamokla i poszla do kosza. skala ma byc w poniedzialek wiec zrobie fotki i wszystko zaprezentuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jak zawsze po co kąbinować jak coś działa


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawku, CO dziala ?! chyba masz na mysli wywalanie planktonu i jedzenia dla korali do kubka odpieniacza, bo owszem - jesli chodzi o to to odpieniacz dziala i to wysmienicie.

poza tym - po4 i no3 ma byc zero, oraz wiekszy redox bo wiecej tlenu w wodzie.

takie sa zalozenia. a Twoja postawa cale szczescie nie byla podzielana przez Henrego Forda, bo bysmy jezdzili dalej furmanka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#218354 KIDULT :

Slawku, CO dziala ?! chyba masz na mysli wywalanie planktonu i jedzenia dla korali do kubka odpieniacza, bo owszem - jesli chodzi o to to odpieniacz dziala i to wysmienicie.

poza tym - po4 i no3 ma byc zero, oraz wiekszy redox bo wiecej tlenu w wodzie.

takie sa zalozenia. a Twoja postawa cale szczescie nie byla podzielana przez Henrego Forda, bo bysmy jezdzili dalej furmanka

Czy są zbiorniki typowo SPS na tej metodzie z dobrymi wynikami ? I jak możesz to napisz mi co się dzieje jak PO4 i NO3 spadnie do zera i glony padną to co robisz i kiedy ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.