Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Moi Drodzy,

zaopatrzyłem się w zasilacz jak w poniższym linku:

https://sklep.eltron.pl/files/product/733/925/762/733925762.pdf

Jego nota katalogowa mówi, że przy prądzie 1050 mA generuje napięcie od 2 do 40V. Podłączyłem do niego w ramach testu 20 szt. power LED Cree XP-G w szeregu i ustawiłem na urządzeniu maksymalny prąd=1050 mA. Układ wprawdzie działał jedynie kilka minut (nie miałem czasu na dłuższe testy), ale przy takim prądzie, spadek napięcia na każdej z diod był rzędu ~ 3.1 - 3.2 V. Sumując tę wartość z 20 sztuk, również po zmierzeniu miernikiem uniwersalnym, spadek napięcia na całym układzie diod znacznie przekraczał 60 V. Moje pytanie jest takie:

czy mogę bezpiecznie podłączyć do tego urządzenia 20 szt diod w szeregu, które dają łączny spadek napięcia znacznie większy niż mówi nota katalogowa, czy mój test był po prostu szczęśliwym trafem i miałem farta, że nie uszkodziłem zasilacza? Bardzo bym chciał zasilić wszystkie 20 LED tym zasilaczem maksymalnie dużą wartością prądu - najchętniej 1050 mA, co jest szczytem możliwości tego urządzenia. Taki układ miałby naturalnie oświetlać akwarium przez ok 10 godzin dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ledy (nawet / a zwłaszcza CREE) nie będą dobrze świeciły

zasilacz ma 42W a 20 sztuk ledów (po 3W) 60 - czyli masz za słaby/zły/źle dobrany zasilacz

do 20 ledów CREE (3W) potrzeba zasilacza ponad 60W - powinien być "zapas" mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kumam.

Masz zasilacz 42W. Chcesz podłączyć 20 diod po ponad 3W każda i się pytasz czy miałeś farta.

Moim zdaniem przy 1050mA i 40V można podłączyć tylko 10 diod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nic nie kumam.

Masz zasilacz 42W. Chcesz podłączyć 20 diod po ponad 3W każda i się pytasz czy miałeś farta.

Moim zdaniem przy 1050mA i 40V można podłączyć tylko 10 diod.

licząc po 3,5V (średnia) dla diody -11 sztuk z kawałkiem - powiedzmy 12 (przy 3,3V)

(a tak na marginesie - po co wydawać kupę kasy na CREE a żałować na zasilacz ? kup drugi /niekoniecznie taki sam/ połącz po 10 sztuk i tyle)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam to już jakis czas i powiem szczerze że co strona to większy zamęt mam w głowe. Zapewne odpowiedź na moje pytanie jest w tym temacie lecz wybaczcie mi ignorancję ale jak już wiem co mam zamówić gdzie indziej jest napisane na odwrót.

Uzyskać chcę lampę o mocy 48-50W, zastosować chcę diody powerled (ewentualnie cree gdy będzie problem z dostępnością Powerled) drivery i zasilanie dobiore jak mi pomożecie. Problem mam z doborem barw, znam zasadę 2rb na każdą cw ale chciałabym w mojej lampie dodać zielone, czerwone, pomarańcz i uv. Zależy mi na błękitnym świetle z różowo fioletową poświatą. Czy kolejny raz żółtodziób może liczyć na waszą pomoc jakie diody, ile ich i jakie barwy dla tej mocy?

Na ten moment nie bede bawił się w zmierzchy i wschody, komputery i potencjometry, co najwyżej dwa zasilacze , oddzielny dla białych i oddzielny dla niebieskich.

Z góry dzięki.

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to w czym problem?

Montuj i świeć.

Choć na twoim miejscu jednak pobawil bym się chociaż w regulację jasności każdego kanału, przyda się aby znaleźć taka barwę jakaś Cię interesuje. Nikt Ci nie pyta gotowego przepisu bo każdy to widzi inaczej, jeden woli niebiesko, inny biało, jeszcze inny różowy. Jak nie wiesz co chcesz to zrób tak, żeby się przekonać co Cię usatysfakcjonuje. Miałem podobny problem.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób 3 nitki/kanały x6 sztuk,

na podstawkach

http://allegro.pl/radiator-podstawka-plytka-6x-led-alu-88x61mm-i6257582233.html

lub "paskach"

http://allegro.pl/radiator-podstawka-plytka-6x-led-alu-280x20mm-i6297423282.html

albo 6 nitek/kanałów x3 sztuki (i szalej z kolorami do woli )

http://allegro.pl/alu-pcb-plytka-star-3x-led-1w-3w-5w-49mm-b-i6258426813.html

http://allegro.pl/radiator-podstawka-plytka-3x-led-30x90mm-alu-i6257600020.html

3W ledy 700mA (18 sztuk w sumie) i masz 54W, do tego zasilacz 3,5A i sterowanie AQma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No to w czym problem?

Montuj i świeć.

Choć na twoim miejscu jednak pobawil bym się chociaż w regulację jasności każdego kanału, przyda się aby znaleźć taka barwę jakaś Cię interesuje. Nikt Ci nie pyta gotowego przepisu bo każdy to widzi inaczej, jeden woli niebiesko, inny biało, jeszcze inny różowy. Jak nie wiesz co chcesz to zrób tak, żeby się przekonać co Cię usatysfakcjonuje. Miałem podobny problem.

Wysłane z galaktyki S4

Ok to zatem jak porobić nitki? Ile uv 2x3w pomarańcz, czerwony i zielony po jednej to mam łącznie z uv 5 szt. Zostają cw i rb. Rozumiem że "kolor" można ustawić dla każdej z barw? Bo myślałem że białe tylko mają takie szerokie zakresy żeby to zauważyć.

Jeżeli 25/75 mają być cw do rb to zostaje mi 4 cw na 8 rb no to ni cholery w szóstki się nie składa ;) czy kosztem napięcia dać po jednej rb do wiązki kolorowych i cw?

Można by było jeszcze zrobić po trzy

Red, orange, green

2xuv + cw

3xcw

3 wiązki po 3x rb

Tylko wtedy dobrać drivery...

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

drivery to najmniejszy problem - po to są żeby (diodom) dobrać właściwe napięcie (co innego gdybyś chciał się bawić rezystorami)

a najlepiej jest po prostu wybrać lampę (firmową a nie chińczyka) która w/g Ciebie świeci najlepiej .. i masz gotowy wzór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze radzi, jeśli widziałeś lampę i podobało Ci się światło wystarczy skopiować ilosc i kolor diod. Jeśli nie masz kilka możliwości.

1

Robisz rb plus cw w stosunku 1 do 3, schemat sprawdzony proste jak budowa cepa.

2 chcąc się bawić kolorami robisz lampę na modułach led rgb, trzy 20 załatwiają sprawę.

Poczytaj temat Maga, jest z takiej lampy jak twierdzi bardzo zadowolony, a nie jedna już robił dla testów. Są zdjęcia zbiornika i wszystko opisane co i jak, połączenia, budowa, gotowiec jednym słowem.

3

Masz od Maga gotowy sterownik, po co wytwarzać otwarte drzwi.

Robisz sześć kanałów, rb, blue,cw, deep red, Green, uv czy co tam sobie wymyślisz

Każdy osobno sterowany, apka na kompa, sterownie przez bluetooth, apka na android. Jednym słowem full wypas :)

Przemyśl co c hcesz osiągnąć i zdecyduj, to przejdziemy do szczegółów. Kolorów nie mieszamy. Co ile i czego to zależy od twoich wyborów.

Ja osobiście proponuje diody 5W, są wydajniejsze niż 3 W.

Kolory mogą być po 3W.

3x5W cw

6x5W rb

3x3W blue będzie robić też za nocne

2x3W uv

2x3W Deep red

2x3W green

Siedem driverów, szerokie spectrum barwy, moc trochę większa niż zakładałeś, ale regulowana także luz :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własne widziałem lampę gdzie były czerwony , pomarańcz i zielony a reszta tak jak pisałem na każdą diodę cw dwie rb i dodatek tych trzech kolorów dawało zadowalajacy dla mnie efekt. Ponadto chciałabym dołożyć uv dlatego potrzebuję waszej pomocy. Nie wiem czy dwie to w sam raz. Znalazłem diody CW o zakresie 12000-20000 i rozumiem że amperami mogę wysterować pożądaną barwę? Czyli białe idą pod driver z regulacją?

Jeżeli znalazłem kolory 700mA i RB też 700mA to mogę je razem pod jeden driver połączyć?

Zauważyłem że niektórzy zapalają najpierw białe a potem niebieskie i analogicznie wieczorem cieszą oczy oświetleniem bez białych diod czy rozdzielenie na dwa zasilacze powinieniem rozłożył białe i reszta czy jakoś inaczej?

Ja wiem że pytania być może tendencyjne ale gdzie mam pytać jak nie tu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo kombinujesz :)

Jak pisałem nie łącz kolorów w jedna nitkę. Dobrze zauważyłeś jeśli zrobisz każdą nitkę osobno masz pełne możliwości. Nie trzeba dwóch zasilaczy, wystarcza drivery ze sterowaniem Pwm. Znajdź temat Maga o lampie aquma Led control, tam jest wszystko opisane instrukcje i cała reszta.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Znalazłem diody CW o zakresie 12000-20000 i rozumiem że amperami mogę wysterować pożądaną barwę? (...)

absolutnie NIE - "amperami" sterujesz moc - a widmo/kolor będzie taki sam

led np. Royal Blue 450-455nm będzie świecił 450-455 i przy 150mA i przy 700mA (mowa o diodzie 3W 700mA) - tyle że te 150mA to będzie świeciło ledwo ledwo - ale kolor będzie BEZ ZMIAN

a jak chcesz łączyć kolory to diody MUSZĄ mieć ten sam prąd (innymi słowy nie łączymy diód 350mA z 700mA)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się tak uparliście, trzeba pamiętać że nitka ustawi się do niższego napięcia i nie wykorzystasz pełnej mocy silniejszych diod.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra odeslaliscie mnie do magu a ja pisalem ze chwilowo na poczatek nie chcę programować lampy, ma sie zapalić i gasnąć co najwyzej przy pomocy programatorów sieciowych z rozdzieleleniem na pojedyncze zasilacze.

a jak chcesz łączyć kolory to diody MUSZĄ mieć ten sam prąd (innymi słowy nie łączymy diód 350mA z 700mA)

Ja własne znalazłem diody które w wiekszości posiadają prąd 700mA dlatego pytałem czy mogę :)

I co najwazniejsze jak wtedy rozdzielić barwy na te zasilacze? Jeden białe a drugi same niebieskie i pozostałe kolory? Blue będzie chodzić jako nocne, czy uv wtedy też ma działać?

Wiem i zdaje sobie sprawę że lepiej od razu zaprogramować lampe , tylko naprawde boje sie ze nie ogarne i polegne na innym polu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uparcie namawiacie mnie na programowanie... Ja rozumiem że właśnie diy daje od samego początku możliwość montażu właśnie wdzystkich tych bajerów które tradycyjne oświetlenie T5 nie posiada.

Dobrze niech wam będzie zbuduje lampę już ze sterowaniem... Nie wiem kiedy na to znajdę czas , ile spiernicze i wyrzucę do śmieci ale trudno... Walka z wiatrakami...

@BIG DADDY zaproponował mi bardzo fajny dobór diod, czy CW z tym zakresem 12000-200000 będą ok?

Jak już każdą wiązką będę mógł sterować to jak to jest z tymi wschodami i zachodami? Co ma się kiedy zapalić i w jakiej kolejności ma gasnąć? Diody blue mają świecić całą noc?

Łączna moc znacznie przekracza moje potrzeby, nie martwi mnie to za bardzo bo 48W to u mnie ok 0,75W/l chcę hodować miękasy i proste w utrzymaniu lps-y. Zapas mocy się przyda jak (oby) zmienię zbiornik na większy, martwi mnie za to wydzielanie ciepła bo radiator na to mam przygotowany 120mmx450mmx35mm wysterowanie całości na niższą moc zmniejszy wydzielanie ciepła? Uwzgledniam oczywiscie wiatrak kub dwa tylko wolę się upewnić za wczasu.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

edit/ sterownik magu obsługuje 6kanałów tą kombinację co mi podał big daddy ma 7 które mogę połączyć?

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt Cię nie namawia :)

Sam chcesz mieć lampę z regulowanymi kolorami, już pisałem jakie masz możliwości, możesz połączyć wszystko na sztywno z zasilaczem podpinać, odpinać testować i zostawić jak Ci się spodoba, możesz kupić i osiem zasilaczy, do tego programatory...

To ma być tanio?

Jak nie masz czasu to się nawet za to nie zabieraj, mija się z celem. Taka lampa kosztuje sporo pieniędzy, diy również ale dużo mniej i masz większe możliwości żeby zaspokoić swoje potrzeby.

Jeśli nie masz czasu, to znaczy że pracujesz, a to znaczy że lepiej kup sobie coś gotowego.

Ja nie mam pieniędzy na markowy drogi sprzęt, więc siedziałem po nocach. Tyle trwała budowa lampy?

Nie, tyle trwało nauczenie się podstaw elektroniki, wertowanie for, czytanie książek itp. Staram Ci się pomóc, to się nie obrażaj że Ci tu coś wciskamy.

Koszty sterowania:

Arduino nano 18zł

Zegar 7zł

Rzeczywiście oszałamiająca kwota....

Jeśli chcesz mieć sterowaną przez bluetooth bądź smartfonem to jeszcze 20 zł na modul bluetooth

Drivery 7x7.50

Co do tego jak to połączyć i jak działa to już pisałem, Aquma Led Control, w instrukcji jest napisane więcej niż wszystko, wystarczy tylko potrafić interpretować znaki widziane na ekranie(czyli czytać :) )

Tak 12000K będą ok

Jak pisałem w instrukcji jest wszystko. Każdy kanał ma swoją godzinę wschodu i zachodu oraz ile czasu ma trwać wschód i zachód. Pełna dowolność. Nocne zaznaczasz ptaszkiem i ustawiasz do ilu procent ma wygaszać. Nie chcę mi się pisać tego samego sto razy. Wszystko zrobił już Magu. Możesz do niego napisać, kupisz sobie gotową płytkę, zaprogramuje Ci arduino itp, nie obraź się Ale nie trzeba wtorkowej inteligencji żeby to ogarnąć.

Wystarczy spojrzeć na mnie :)

Ja w swojej lampy nie mam typowego radiatora, wszystko działa nie masz się czym martwić, choć jakiś chłodzenie trzeba przewidzieć, jeden went wystarczy. Jeśli Ci się chce, zajrzyj do mojego tematu o lampie może coś podpatrzysz.

Powodzenia :)

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się absolutnie nie obrażam :) daleki jestem od tego.

Sam kiedyś stwierdziles że dla 40-60l zbiorników jest nisza w gotowych lampach. Chciałem zrobić lampę która świeci i gaśnie a z czasem dołożyć do niej sterowanie i bajery. Może to będzie droższe, może nie od razu ale za to będzie świecić, będę mógł wystartować z baniakiem a w czasie dojrzewania zbiornika czytać, uczyć się i eksperymentować. Nawet jak to będzie droższe to z pewnością wygodniejsze. Tak naprawdę nie zamierzam postawić lampy z kilkoma wiązkami każda z oddzielnym zasilaczem, chciałem mieć dwa pasma białe i niebieskie poniewarz jestem w posiadaniu dwóch programatorow sieciowych.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Łączna moc znacznie przekracza moje potrzeby, nie martwi mnie to za bardzo bo (...)

i słusznie bo chcesz mieć kolorowo, a koralowce potrzebują właściwie tylko

Royal Blue 450-455nm

lub/i

wg. ostatnich trendów producentów i tego co czytałem w nowszych opracowaniach to warto rozszerzyć zakres nawet do 400-460nm. Tylko niebieskie są konieczne.

cała reszta to dla naszego oka - żeby było ładnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot i cała filozofia :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamawiam diody jak przykazał big daddy do tego skontaktuje się z magu w sprawie gratów. Rozumiem że tłumienie mocy diody zajmie się sterownik, ale moc zasilacza musi być taka żeby świeciły pełną mocą? Tłumikiem jest AQma z andurino?

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

powiedzmy ...

najprościej mówiąc drivery z PWM (Pulse-Width Modulation) są sterowane z Arduino (jaśniej ciemniej włącz wyłącz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego magiczną liczbą diód w wiązce jest 6? Dlaczego nie trzy czy dziewięć?!

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.