Skocz do zawartości
lostdhar

Kostka 30x30x30 czy 40x40x40?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się ostatnio nad założeniem akwarium morskiego, docelowo miało być akwarium roślinne o dużym litrażu ale żona strasznie marudziła więc musiałem zdecydować się na coś mniejszego.

Po około 2 tygodniach czytania i oglądania zdjęć po parę godzin dziennie zaciekawiły mnie małe akwaria morskieJ Wytypowałem dwie wielkości na które mogę sobie pozwolić ze względu na ograniczone miejsce do dyspozycji mam szafkę o blacie 55X40 i to jest moje ograniczenie główne.

Dwie kostki 30x30x30 lub 40x40x40. Poniżej przedstawię wyniki moich poszukiwań i przemyśleń z czego zrodziły się dwa projekty.

W akwarium chce hodować :

- zoanthusy

- grzybowieńce

- clavularia

- brierium

- Xenia

Oraz proste SPS-y :

- euphyllie

- facia/favites

- caulastrea

Wersja I 30X30X30:

- akwarium Float 30x30x30 27 litrów (już jest)

- HBL 701 http://allegro.pl/fi...2597338324.html ( czy skimmer jest mi potrzebny? Jakie wkłady filtracyjne? absorbery jakie i kiedy zacząć stosowanie? chemipure i purigen?)

- SNB-450 Lampa 24W do akwa. morskiego Power Compact http://www.allegromat.pl/aukcja100788 lub Deco Light Duo Marine Aquaela 2x11W

- Koralia Nano 900

- odpieczniacza brak lub odpiernicza własnej roboty ze strzykawek

- Sól Instant Oceant

- żywa skała 5kg

- żywy piasek 3 kg jak już się skała oczyści

- Salimetr jaki?

- grzałka raczej brak ewentualnie jaka?

- termometr cyfrowy http://allegro.pl/cy...2597034728.html

- testy kH, Ca, Mg, NO3 i PO4 jakie jeszcze i jakiej firmy?

- obsada czyszcząca jak? (krewetka ,krab, 2 ślimaki turbo)

Wersja II 40X40X40:

- akwarium kostka 40x40x40 może OW

- HBL 701 http://allegro.pl/fi...2597338324.html

- 2xSNB-450 Lampa 24W do akwa. morskiego Power Compact http://www.allegromat.pl/aukcja100788 lub 2x Deco Light Duo Marine Aquaela 2x11W ewentualnie jeżeli radzicie coś innego?

- 2xKoralia Nano 900 czy cos innego?

- odpieniacz ze strzykawek lub http://erybka.pl/pro...ano-135-35.html czy polecacie coś innego w miarę taniego?

-żywa skała 10-12 kg?

-żywy piasek 9kg?

- termometr cyfrowy http://allegro.pl/cy...2597034728.html

- testy kH, Ca, Mg, NO3 i PO4 jakie jeszcze i jakiej firmy?

- 2 błazenki co jeszcze?

- jaka obsada czyszcząca?

Powoli kompletuje sprzęt gdyż jest podobny w obu zestawach proszę o pomocne rady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim dzięki, że poczytałeś forum przed założeniem tematu. Widać, że wszystko już prawie wiesz :)

Wymiar 30 odrzućmy na starcie bo skoro masz możliwość większego to nie ma co się zastanawiać :)

Skoro masz szafkę 55x40 to może takie szkło :) Wiele by Ci to ułatwiło w kwestii doboru światła bo w tym rozmiarze zmieściłbyś już T5.

Kostka 40 to tylko PC lub LED. Ja się na PC nie zdecydowałem głównie przez średnie opinie i koszty eksploatacji. Na LEDy nie namawiam bo skoro kasa jest ograniczona to nie ma tematu.

Cyrkulację polecam 1600+1600 lub 1600+900

Odpieniacz ze strzykawek+ Purigen i Phosguard + uczciwe podmiany pewnie wystarczą. NIe ma taniego i dobrego odpieniacza do głównego zbiornika.

Skały max 10KG- najwyżej dokupisz. Widzę, że jesteś z Warszawy więc najlepiej kup 7-8kg, poukładaj i dokup ew brakujące elementy wymyślonej kompozycji :)

piasku 9kg będzie ok

testy KH Ca Mg polecam Saliferta NO3 i PO4 nie wiem :) ja mam też saliferta i tak jak inne pokazują od zawsze 0 :)

koniecznie filtr RO/Di bo o nim nie pisałeś.

kaskadę mam FZN-3 i jest bardzo zadowolony, ale na forum znajdziesz dobre opinie też o tańszych

ekipa dopiero za jakiś czas - tym bardziej obsada. Dzisiaj się tym nie martw (Korale które wymieniłeś jako SPS to LPS:) )

Poważnie pomyśl o tym szkle 55-40 :)

pozdrawiam


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne rady:) Korali jeszcze nie znam za bardzo, bo póki co się koncentruje na sprzęcie więc mógł wkraść się błąd. Z szafką jest pewnie problem jest ona strasznie wysoka 1,23 m a chciałbym aby dało się obserwować z łóżka obok tej szafki. Także potrzebuje czegoś mniejszego czy orientuje się ktoś gdzie w Warszawie robią szafki na zamówienie pod wymiar?

Biorę pod uwagę jeszcze akwarium 60cm długości coby dopasować oświetlenie t5. Ale póki co to by zmieniało całą koncepcję a żonę ciężko przekonać zwłaszcza że ona uważa że jeżeli uda mi się z 30l to wtedy może będzie większe:(

Filtr RO/DI oczywiście przewiduje.

Jakby jednak się żony nie udało przekonać prosiłbym o rady dotyczące zbiorników które opisałem wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

im wieksze akwarium tym wieksza szansa ze sie uda. Idac tym tropem, jesli wystartujesz z 30L to duzego nie postawisz, a jesli nawet postawisz to cala kasa wydana na 30L pojdzie w komin :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje zmienić koncepcje i przekonać żonę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyslij żone na wczasy a jak wroci to juz akwarium postawisz. :thumbup:


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie możesz postawić szerszego niż 40 to zostaw 40, ale daj 60 długości :)

Jako, że różne osoby różnie rozumieją pojęcie długość/szerokość powiem wprost - postaw prostokątne akwa krótszym bokiem do ściany :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaszło małe przemeblowanie i udało się wygospodarować miejsce:) jest nowy plan akwarium 60-70 cm długości x40x40( 70x50x40). Na razie na początek zbierania jest oświetlenie belka 6x24W z maksymalnym rozstawem podpórek 70 cm:)

Myślę nad sumpem albo panelem.

Czy ktoś może polecić jakąś stolarnię w Warszawie gdzie zrobią mi szafkę stabilną na tyle żeby się nie rozpadła? szklarza albo firmę która sklei mi akwarium z OW, wywierci dziury i wklei komin, sam raczej bym się bał w gotowym wiercić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest nowy plan:) akwarium 70x45x40:) plus sump ale to opisze w inny wątku muszę jeszcze trochę poczytać i zaplanować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.