Skocz do zawartości
Michalevo

Goniopora

Rekomendowane odpowiedzi

Koral od kilku dni dziwnie się zachowuje, mam go już ponad 2 miesiące. Wcześniej pięknie się otwierał a teraz dziwnie się pompuje i zamyka a otwiera się w pełni tylko przy niebieskim świetle. Co może być przyczyna?

A tak było wcześniej

Edytowane przez Michalevo (wyświetl historię edycji)

zbiornik 150 / 50 / 60h , odpieniacz by Sebastek na pompie tunze 9420 , NJ 4500, cyrkulacja tunze 6065 + Jebao WP40

lampa 2x140W panele LED grzalka 300W

55kg LR 18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz parametry wody?

Czy coś ostatni zmieniałeś w baniaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goniopory tak mają. Początkowo przez jakiś miesiąc,dwa może trzy pięknie polipują aż coraz mniej i mniej, dostają infekcje (brown jelly) i po koralu.

Poczytaj trochę o gonioporach, tego korala nie powinno się generalnie sprzedawać ponieważ żadko się udaje go hodować w akwarium dłużej niż pół roku.

P.S. Nie spadł Tobie, stoi w innym miejscu.. Może też jemu cyrkulacja nie odpowiadać. Napisz coś więcej o parametrach wody i jak długo masz akwarium.

Edytowane przez grzegorz.k (wyświetl historię edycji)

250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś potwierdzi,że goniopory padają po niedługim czasie bo już to kiedyś słyszałem a mam zamiar kupić dwa duże zwierzaki i takie już kilka stówek kosztują ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar nie jest regułą iż padają po tak krótkim czasie.. bo jest pare osób które z powodzeniem je trzymają.

Jednakże jest to koral b,trudny w utrzymaniu i szczerze odradzałbym Ci go kupować. Mojego tez dopadło brown jelly.


200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam goniopore którą kupiłem od kolegi na poczatku tego miesiaca u niego stała już dosyć długo - po przełożeniu jej do mojego baniaka po dwóch godzinach już była cała otwarta - ale z tego co wiem są one dość kapryśne jak się obrazi może przez jakiś czas nie polipować. Michalevo kiedy wymieniałeś świetlówki może to być przyczyny ich wypalenia lub też mogła się jakaś uszkodzić i delikatnie mryga - skoro przy niebieskim świetle się otwiera będzie to jakaś mało poważna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mój rekord gdy byłem młody i głupi 11 miesięcy. jednak przeważnie nie dłużej niż pół roku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie Goniopory sztuk 4 nadal żyją. Najdłużej jest u mnie czerwona. Około 3 lat, reszta ~2. Stoją w dosyć silnym prądzie wody na piasku. Ładnie się pompują w dzień, za to w nocy są obkurczone. Wydaje mi się, że potrzebują sporo mikroelementów i niezbyt ubogą w NO3 i PO4 wodę. Cięte szczepki szybko oblewają się tkanką.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry książkowe , przelozylem go niżej bo myślałem ze ma za dużo światła,


zbiornik 150 / 50 / 60h , odpieniacz by Sebastek na pompie tunze 9420 , NJ 4500, cyrkulacja tunze 6065 + Jebao WP40

lampa 2x140W panele LED grzalka 300W

55kg LR 18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha swietlowek nie mam. Natomiast u mnie jest w miejscu o małym przepływie wody, gdy była w silnym nie otwierała się wcale...


zbiornik 150 / 50 / 60h , odpieniacz by Sebastek na pompie tunze 9420 , NJ 4500, cyrkulacja tunze 6065 + Jebao WP40

lampa 2x140W panele LED grzalka 300W

55kg LR 18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie goniopory żyją od 1,5 roku, Czerwona już prawie zeszła ale się zatrzymała i odrasta. Pomogło jej indywidualne karmienie. Szczepki które mam są małe ale nie ze sklepu. Zauważyłem, że lubią: stać blisko dna (u mnie jest piasek) w dość dużej cyrkulacji, średnie do słabego światełko, dużo papu (mrożonki, sztuczne, aminokwasy), z parametrów to mam zerowe NO3 a PO4 około 0,1. Acha i nie lubią ostrego światła


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie goniopory żyją od 1,5 roku, Czerwona już prawie zeszła ale się zatrzymała i odrasta. Pomogło jej indywidualne karmienie. Szczepki które mam są małe ale nie ze sklepu. Zauważyłem, że lubią: stać blisko dna (u mnie jest piasek) w dość dużej cyrkulacji, średnie do słabego światełko, dużo papu (mrożonki, sztuczne, aminokwasy), z parametrów to mam zerowe NO3 a PO4 około 0,1. Acha i nie lubią ostrego światła

W takim razie może poszukać dla niej miejsca o większym przepływie , możesz bardziej zdefiniować indywidualne dokarmianie ? :)


zbiornik 150 / 50 / 60h , odpieniacz by Sebastek na pompie tunze 9420 , NJ 4500, cyrkulacja tunze 6065 + Jebao WP40

lampa 2x140W panele LED grzalka 300W

55kg LR 18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyłączonych pompach cyrkulacyjnych obsikuję je mieszanką różnych mrożonek (ikra,czerwony plankton,solowiec,lasonogi i co tam tylko jeszcze jest w zamrażarce)+ cyclop eeze i coral phyton'em tak średnio 2-3 razy w tygodniu. Częściej za dnia, w czasie gdy karmię ryby, bo w nocy goniopory są schowane.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy temat był poruszany,napewno było o warunkach dla tego ciężkiego do utrzymania korala,ale chyba nie było tematu na jakiej soli utrzymujecie przy życiu swoje Gonioporki...

Naszło mnie to bo od kilku tygodni zmagam się tym koralem który u poprzedniej osoby pompował się jak szalony i wyglądał pięknie,a umnie marnieje i wegetuję,Używam soli RC a wczesniej Goniopora żyła w zbiorniku z solą Korallen Zucht, wychodzi na to że parametry mamy w zbiornikach takie same i umnie w tym poprzednim zbiorniku to jednak czegos jej brakuję.U znajomego w sklepie znowu Goniopora przepięknie się pompuję na soli Microbe Lift...

Jakich Wy soli używacie?

Chodzi mi tylko o zbiorniki z Gonioporami.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AS RC, AF z probiotykami i bez, Kent, kilka lat temu TM BA. Myślę, że to nie sól ma wpływ. Różne cuda się u mnie dzieją z SPS-ami i LPS-ami ale Goniopory od ponad 4 lat mają się dobrze, nie ma też problemu z fragmentacją. Daję plankton zielony, ikrę krabów i inne drobne pokarmy mrożone. Podobno Goniopory potrzebują sporo żelaza do prawidłowego wzrostu.

Znajomy używa soli Fauna Marin i też ma ładne Goniopory

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wydaje mi się, że po pierwsze: sól nie ma żadnego znaczenia.

Po drugie: Goniopora jest czasem kapryśna ale chyba nie jest super-trudnym koralem.

Po trzecie: używam... :blushing: Aquaforest i goniopory żyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Goniopory.

post-8647-0-15668700-1398860305_thumb.jpg

post-8647-0-31650500-1398860310_thumb.jpg


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Włodek nie masz jednej soli tylko podmiany robisz na kilku?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 lata TM BA, potem zalałem Kentem na pół roku, potem ponad 2 lata AF z probiotykami, później pół roku AF bez probiotyków i obecnie od 2 miesięcy AS RC. I od kilku lat codziennie daję kostkę zielonego planktonu i kostkę jakiejś ikry.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz i to daje do myślenia,czyli nie ciągniesz nonstop na jednej soli tylko zmieniasz co jakiś czas coś,to już pewien trop.

Debora jak długo masz Goniopore?

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sama Goniopora lobata co na zdjęciu wyżej tylko z 2 grudnia 2009. Czyli 4,5 roku wcześniej.

A druga, zielona z 16 października 2010 czyli 3,5 roku wcześniej. W międzyczasie obie były cięte.

post-8647-0-60797700-1398861713_thumb.jpg

post-8647-0-33489300-1398861923_thumb.jpg

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Debora jak długo masz Goniopore?

Jedną rok, drugą jakieś 7 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną rok, drugą jakieś 7 miesięcy.

I od początku na AF?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli na 10,000 zarejstrowanych na NR już wiem od dwóch że Goniopora ma się dobrze na soli AF,i o to mi chodzi tylko szkoda ze tak mało osób się wypowiada.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.