Skocz do zawartości
Kośmid

Proporcje diód Cree

Rekomendowane odpowiedzi

Pieniądze są, złote rączki są, chęci też ale pewności brak.

Krótka piłka panowie, do wykorzystania ~ 40 diód Cree.

Jakie proporcje RB do CW i jakie dodatkowo warto dać ?

22x RB + 16x CW + 2 czerwone ?

Pytanie dodatkowe- Jakiej wielkości powinna być lampa ( radiator w tym przypadku ) żeby równomiernie oświetlić akwarium o powierzchni 90x 40cm ?

Ja wiem, ~120W to wcale nie tak dużo jak na taki litraż ale umówmy się, ja nie płace za prąd.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci pisałem. Moc ok, 24RB, 12CW,2 czerwone.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej odpowiedzi nie dostałem od Ciebie ale dziękuje za tą tutaj !

Mmm fajnie, RB są tańsze niż CW.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci że proponujesz za dużo białych i zmień proporcje na korzyść RB. Poza tym możesz spróbować z diodami xt-e i dać ich o połowę mniej.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to około 120w w cree oświetli akwarium trochę ponad 200l?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2:1 RB:CW i chętnie jeszcze widziałbym więcej niebieskiego. Przy 1:1 będziesz doświetlał świetlówkami niebieskimi :). Czerwone kwestia gustu, mogę określić, że robią światło mniej sterylne - a 2 czerwone diody potrafią zmienić odcień - ja osobiście wyłączam czerwone wolę sterylność.

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie trzeba mieć możliwość regulacji chociaż widziałem śliczny zbiornik kolegi erni który miał proporcje 1:1.

Na kartce rozmieściłem sobie diody w miare symetrycznie i wyszło mi 25RB + 15CW + 2Red.

Tyle pytań...

Myślicie, że radiator 60x 20 będzie OK ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak poczytał na Twoim miejscu. Irytuje mnie to bo nie po to się męczyłem. Zasilanie nitek o ilości diód innej niż 6 lub 9 ze standardowych zasilaczy jest nieefektywne i skutkuje znacznym nagrzewaniem drivera.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że są to odczucia subiektywne, znajomy który u mnie był powiedział że dla niego jest dobrze przy dużo większym udziale białego, ja biały ściemniam do 50% mimo że jest ich o połowę mniej. Jeśli podobają ci się jasne zbiorniki (bardziej białe światło) to warto zrobić mocniejszą lampę - regulacja kanałów daje wtedy duże możliwości, na dwa tygodnie masz zabawę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak poczytał na Twoim miejscu. Irytuje mnie to bo nie po to się męczyłem. Zasilanie nitek o ilości diód innej niż 6 lub 9 ze standardowych zasilaczy jest nieefektywne i skutkuje znacznym nagrzewaniem drivera.

Rozwiń myśl bo nie zrozumiałem.

6 diód-> 1 driver to wiem...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo nie 25 szt tylko ewentualnie 24 i nie 15 a 18szt tak aby połączyć 6 szt w jednym obwodzie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ah no tak bo one różnią się wymaganym amperażem. Yszty Marek matole...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci że proponujesz za dużo białych i zmień proporcje na korzyść RB. Poza tym możesz spróbować z diodami xt-e i dać ich o połowę mniej.

czy to chodzi o te diody?i dlaczego o połowę mniej

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/21522/pid/24300/page/1/backurl

http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/21522/pid/21086/page/1/backurl


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to około 120w w cree oświetli akwarium trochę ponad 200l?

Diody led cree dają jak niejedna osoba już pisała kilkukrotnie więcej światła niż inne żródla i niektórzy z powodzeniem stosują 0.5W/L, znajdż min. wątek Jaro, nie wiem czy pisał na nano-reef ale na pewno na aqua-ref. Jak zobaczysz jakie ma sps-y przyrosty i kolory szczęka opadnie :) Poza tym większość jak ma nawet 1W/L to i tak skręca to prawie 50%.

Z tego co się zdążyłem z orientować czytając setki wątków, to więcej watów daje ci większy zakres do regulacji kolorku wedle swoich potrzeb choć by wizualnych/estetycznych, ale dla zwierzaków wychodzi na to, że wystarcza sporo mniej ;)

Zaznaczam, że to tylko opinia laika oparta na obserwacjach forum i wypowiedziach forumowiczów, użytkowników, majsterkowiczów itp itd :)

Pozdrawiam

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy z powodzeniem stosują 0.5W/L, znajdzi wątek Jaro, jak zobaczysz jakie ma SPSy przyrosty i kolory szczęka opadnie :)

Pozdrawiam

i jakoś tego nie widzę i można by napisać nie wierzę (ale to nie kwestia wiary)

Ja mam 96W czy jakoś tak + 72W świetlówek na 130 litrów akwa i zastanawiam się czasami czy światła nie jest za mało...

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, to nie kwestia wiary, po prostu min. odszukaj wątek Jaro na aqua reef, o ile dobrze pamiętam 400L akwarium ma/miał dwa moduły po 90W ledów a korale takie, że głowa mała. Poza tym jak już pisałem spora część forumowiczów skręca diody prawie o 50% o czym pisze otwarcie na forum i też ma piękne korale.Dlaczego to u ciebie się nie sprawdza - nie mam pojęcia, może jakieś inne czynniki mają na to wpływ.

i jakoś tego nie widzę i można by napisać nie wierzę (ale to nie kwestia wiary)

Ja mam 96W czy jakoś tak + 72W świetlówek na 130 litrów akwa i zastanawiam się czasami czy światła nie jest za mało...

Masz prawie 1.5W/L w tym większą połowę w ledach, które dają kilkukrotnie więcej światła niż standardowe żródła, może problem tkwi w zbyt dużej a nie małej ilości światła?! W przyrodzie wszystko "musi być" na umiarkowanym poziomie, żeby mogło dobrze funkcjonować.

Tak sobie myślę, jak bym w pokoju o litrażu 68750 założył sobie 1.5W/L zamiast żarówki 60 czy 100W, nie musze się zastanawiać nad tym jak funkcjonowałby mój organizm w takim świetle ;). Przykład może nie do końca adekwatny do sytuacji, ale na pewno coś obrazuje.

Edit.

Jeżeli jakieś żródło światła daje z 1W kilka razy więcej światła niż inne żródło również z 1W, więc taki przelicznik 1W/L i więcej to chyba nie do końca trafne założenie?!

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.