Skocz do zawartości
inmar

Problem z aparatem fotograficznym

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Nikona D5000 od jakiegoś roku i o ile kiedyś było w porządku to od jakiegoś czasu aparat często nie chce robić zdjęć,naciskam spust i nic się nie dzieje,dopiero jak ruszę ręcznie obiektywem to robi zdjęcie,ale już niezbyt ostre.Czyściłem styki obiektywu,ale nic to nie dało.Nie wiem co zrobić dalej,może można by wgrać nowe oprogramowanie....?. W tej chwili fotki robi do kitu co widać w wątku z moim akwarium.Temat już poruszałem,ktoś mi już doradzał,ale nie pamiętam i prosiłbym ponownie o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo masz wyłączony autofokus, albo obiekt, który chcesz sfotografować jest za blisko i obiektyw tego nie ogarnia - zależy, czy to się dzieje tylko jak chcesz coś cyknąć w akwa, czy z innymi rzeczami też.

Spróbuj zamiast przysuwać obiektyw do fotografowanego przedmiotu odsunąć go i zamiast tego zzoomować - porada może błaha, ale często właśnie takie najprostsze głupoty nie przchodzą do głowy.

Ewentualnie możesz mieć włączone coś takiego jak kilkupunktowy autofokus - wtedy zamiast jednego punktu na którym ma być skupiana ostrość jest kilka, albo nie jest on na środku. Jak naciskasz spust do połowy to miga gdzieś kolorowy punkcik? Powinien migać na środku, chociaż nie pamiętam dokładnie jak to jest w Nikonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę teraz masz pole do popisu żeby robić fajne zdjęcia , do tej pory to aparat decydował co ma być ostra a co nie , a teraz to Ty o tym decydujesz , ja swoje zdjęcia robię tylko i wyłącznie na ręcznym ustawianiu ostrości.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal,Twoje fotki są naprawdę super.Co do ustawień to AF i VR mam załączone,pole ostrości było zmieniane a najczęściej było na Automatyczny.Problem się dzieje niezależnie od miejsca fotografowania,nawet na dworze w środku dnia.Aparat jest na gwarancji i zastanawiam się czy nie wysłać go do serwisu,ale wcześniej chciałbym wyeliminować inne możliwości co by se wstydu nie narobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zadzwoń do serwisu Nikona w Warszawie, panowie tam są życzliwi to Ci pomogą i jak coś to sprzęt do serwisu. Spróbuj jeszcze z poziomu menu zresetować aparat do ustawień fabrycznych, bo może coś w sofcie się zafiksowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aparat resetowałem i nic nie pomogło,z serwisem trochę pisałem 2-3 miesiące temu,poprosili o wysłanie fotek,potem o zresetowanie aparatu i coś tam jeszcze,ale teraz nie pamiętam a maile mam w pracy.Generalnie specjalnie nie pomogli,ale też nie dokończyłem z nimi sprawy do końca i chyba to odnowię.Może obiektyw się zepsuł ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz:

Menu - tryb ostrosci - nie moze byc ustawione na manuala...

Wysyłane z mojego HTC HD2 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikon hehe :) w pracy mam to samo, czasem nie łapie zupełnie - nic sie nie dzieje, musze odpiąć i przypiąć obiektyw i działa.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostaw sobie wybór punktu ostrości na środkowy (zapewne krzyżowy) i popróbuj pokadrować (wciskając spust migawki do połowy) starając się by właśnie przez ten punkt środkowy przechodziło coś kontrastowego, chropowatego

nie wiem jak jest w Nikonie, ale sposób ostrzenia ustaw na One Shot (nie na Ai Servo, ani nie na AI Focus)

jak naciskasz spust do połowy to naprawdę nic się nie dzieje, czy obiektyw jeździ góra-dół szukając ostrości ?

nie upadł Ci czasem obiektyw ?

Edytowane przez spirou (wyświetl historię edycji)

17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spaść mi nie spadł,przynajmniej nie mi.Jeśli chodzi o robienie fotek to po prostu przyciskam do końca i nic się nie dzieje.Innymi razy zdjęcia robi i nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zatrzymujesz spust migawki do połowy celem wyostrzenia, czy od razu do końca ?

w canonach zdarza się, że jeśli nie znajdzie ostrości, a Ty dusisz spust migawki to aparat zrobi zdjęcie


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co robić zdjęcie skoro AF nie wyostrzył?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar , jeśli masz jakiś znajomych , którzy posiadają nikona to zwyczajnie w świecie pożycz sobie obiektyw i zobaczysz czy będzie działał , jeśli bedzie ostrzył to wiadomo , że masz walnięty obiektyw , jeśli nie to znaczy , że coś jest nie tak z body i wysyłasz do naprawy :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal,najlepsze wyjście.Seb,chodzi o to,że on w ogóle nie chce pstrykać czasem.Czasem nawet krajobrazu nie zrobi a tu już zbytnio nie ma za dużo ostrzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem to problem ze stykami body - obiektyw ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moi zdaniem (sorry) ale to problem z fotografem :blushing: ,

Marek - jak nie czekasz na AF to nie dziw się, że masz zdjęcia nie ostre.

Weź aparat w sobotę do Krakowa, myślę że znajdzie się ktoś ( ;) ) kto rzuci okiem na aparat ;)

mówię - nie mam styczności z Nikonem, ale D5000 to entry level, i nie zawsze to, że to lustrzanka - znaczy że da radę.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem wcześniej,że kiedyś tego problemu nie było,robił fotki zawsze.Ja wiem,że AF musi mieć czas na ustawienie ostrości,ja zazwyczaj naciskam do końca,AF ustawia sobie ostrość i wtedy robi dopiero a tu czasem nic się nie dzieje,można naciskać,puszczać,naciskać a aparat na to nic,obiektyw stoi w miejscu,nie pomaga nawet zmiana kadru.Aparat zawsze mam na zlotach a kto wstawia z nich najwięcej zdjęć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem że to brak reakcji na naciskanie tzw"guzika" szczerze miałem kiedyś podobny problem z moim D80 padł styk pod przyciskiem 2pozycyjny jest marnie wykonany w tych modelach-objawy były podobne-polecam poszukać jakiś dobry serwis w okolicy. ale nie taki co do Wawy wysyła. Z serwisem Nikona bywają kłopoty kto siedzi w foto od dawna wie o czym gadam-starczy opinie poczytać na foto forach. zadzwonię do mojego zaprzyjaźnionego serwisu i podpytam ale to po 9 dopiero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodów może być masa od popsutego spustu przez awarie AF VR to wcale nie polecam to dobry bajer marketingowy

ewentualnie przy pracy na ogniskowej powyżej 400mm się przydaje moim skromnym zdaniem

opis pasowałby do uszkodzenia styku pod spustem migawki. Ciężko stwierdzić wirtualnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem do zaprzyjaźnionego serwusa w mojej okolicy i potwierdzili moje tezy

jeśli nie ostrzy lub czasem ostrzy podczas wciskania spustu migawki "guziczka"raz robi fotki raz nie i często nieostre

to jest wielce prawdopodobne że to awaria spustu migawki jak wcześniej pisałem

jednak może paść wiele rzeczy

warto by sprawdzić jak koledzy wspominali na innym obiektywie lub body-da to informacje jaki element padł

czy body czy szkło.

potem bym wyłączył wszelki ustawienia auto dać na manual i sprawdzić czy zrobi ostre foty

da to info czy optyka i układ zapisu jest ok czy nie

wyłącz VR to kolejny element układanki jaki może się zepsuć ,ponadto spowalnia on AF i jeśli naciskasz dość mocno może w efekcie końcowym uniemożliwić wyostrzenie tego co byś chciał mieć na fotce ostre

jak coś zadzwoń to pogadamy bo nie chce tu techno opisami zanudzać kolegów

co nieco o sprzęcie foto od strony technicznej i serwisowej wiem, tel ci dam na priwa

pozdrawiam dyzio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.