Skocz do zawartości
WolfAtTheDoor

Projekt nieduzego akwarium z panelem dwukomorowym

Rekomendowane odpowiedzi

nudzilo mnie sie i zrobilem na szybko projekt prostego akwa z panelem

1 komora na porzadny odpiniacz wraz z filtrem i na grzalke oraz pompe do powrotu wody

2 komora na dolewke (wode RO-DI)

zamieszczam bo moze ktos kiedys wykorzysta cos z tego

z nowosci to projekt posiada miejsce na pompy cyrkulacyjne w specjalnych wnekach, po to aby je zamaskowac

troche nie wyszly mi dokladnie odleglosci na niektórych odcinkach - zaokraglamy. Jednostka miary - metr.

jestem otwarty na uwagi odnosnie projektu

1.jpg

2.jpg

3.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

obudowane:

8.jpg

9.jpg

10.jpg

wersja black:

11.jpg

Pozdrawiam.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek trzy uwagi. Po pierwsze wlot wody z akwarium do panela nie może znajdować się obok pompy cyrkulacyjnej. Szczególnie takiej działającej tuż pod powierzchnią. A to dlatego, że tworzony wir od niej będzie odpychał kożuch powierzchniowy i to nawet gdy pompy będą działały na przemian. Druga sprawa to problem z mieszaniem wody w warstwie przydennej. Akwarium ma wysokość ~0.5m a to oznacza, że są małe szanse by zapewnić sensowną cyrkulację wokół skały, szczególnie, że zbiornik jest wąski. Zastosowanie dysz kierunkowych z pomp także niewiele da moim zdaniem. Woda ma sporą gęstość a prędkość poruszających jej cząstek będzie spadała z kwadratem odległości od pompy. Nie obawiasz się że pompa cyrkulacyjna będzie zasysała korzuch bakteryjny? To raczej pewne. Pompa cyrkulacyjna w drugiej komorze też nie będzie miała lekko. Chyba, że dolewka będzie działała perfekcyjnie. W takim razie po co druga komora, o zmiennej wysokości słupa wody, jak to jest zwykle z komorą pompy obiegowej? Jeśli pompy pobierają wodę od przodu to będzie problem z ciśnieniem wstecznym. Pompy nie zdążą zassać tyle wody by ją następnie nieopodal zrzucić. No i gdzie będziesz miał wylot pompy obiegowej?

Panel ma tę przykrą właściwość, ze powinien być znacznie lepiej dopracowany pod względem funkcjonalności jak sump. Po prostu mniej miejsca wymusza większą funkcjonalność.

Pod zbiornikiem jest taka piękna szafeczka. Wręcz idealna na sump... :yes.

Mnie tym projektem nie przekonałeś. Nie zrobiłbym tego w ten sposób dla siebie dlatego i Tobie odradzę.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek trzy uwagi. Po pierwsze wlot wody z akwarium do panela nie może znajdować się obok pompy cyrkulacyjnej. Szczególnie takiej działającej tuż pod powierzchnią. A to dlatego, że tworzony wir od niej będzie odpychał kożuch powierzchniowy i to nawet gdy pompy będą działały na przemian. Druga sprawa to problem z mieszaniem wody w warstwie przydennej. Akwarium ma wysokość ~0.5m a to oznacza, że są małe szanse by zapewnić sensowną cyrkulację wokół skały, szczególnie, że zbiornik jest wąski. Zastosowanie dysz kierunkowych z pomp także niewiele da moim zdaniem. Woda ma sporą gęstość a prędkość poruszających jej cząstek będzie spadała z kwadratem odległości od pompy. Nie obawiasz się że pompa cyrkulacyjna będzie zasysała korzuch bakteryjny? To raczej pewne. Pompa cyrkulacyjna w drugiej komorze też nie będzie miała lekko. Chyba, że dolewka będzie działała perfekcyjnie. W takim razie po co druga komora, o zmiennej wysokości słupa wody, jak to jest zwykle z komorą pompy obiegowej? Jeśli pompy pobierają wodę od przodu to będzie problem z ciśnieniem wstecznym. Pompy nie zdążą zassać tyle wody by ją następnie nieopodal zrzucić. No i gdzie będziesz miał wylot pompy obiegowej?

Panel ma tę przykrą właściwość, ze powinien być znacznie lepiej dopracowany pod względem funkcjonalności jak sump. Po prostu mniej miejsca wymusza większą funkcjonalność.

Pod zbiornikiem jest taka piękna szafeczka. Wręcz idealna na sump... :yes.

Mnie tym projektem nie przekonałeś. Nie zrobiłbym tego w ten sposób dla siebie dlatego i Tobie odradzę.

Dzieki za cenne uwagi...

W takim razie nalezy przesunac w projekcie grzebien na max od tej pompy.

oczywiscie pompy w tych mini-komorkach bylyby skierowane tak by dmuchac w dół - na projekcie tego nie widac.

problem z pompami mozna moze jeszcze zalatwic tak - znalezc miejsce w klapie na oswietlenie pomiedzy ledami na wbudowanie dwóch pomp ktore lekko zanurzone w tafli wody beda dmuchac pionowo od góry - co o tym sadzisz?

"No i gdzie będziesz miał wylot pompy obiegowej?"

wylot wezyka z pompy obiegowej bylby w miejscu gdzie wezyk z dolewki.

zeby zrobic sump na dole trzeba jeszcze komin robic a ztym jest duzo pracy jesli chcesz fachowo miec.

Swoja droga dziwie sie ze zaden producent nie potrafi wypuscic na rynek odpieniacz ktory mialby wbudowana pompe - jednym wezem by zasysal wode z akwa, przepuszczal ja przez siebie a z drugiej strony kolejnym wezem by oddawal spowrotem do akwa...

pozdrawiam

Edytowane przez WolfAtTheDoor (wyświetl historię edycji)

6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może zamiast pomp cyrkulacyjnych zrobić miejsce na Wavemaker :) ?

ale czy obejdzie sie to bez dodatkowej cyrkulacji?

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie polecam przenoszenia pomp w okolice oświetlenia. Pompy cyrkulacyjne będą miały w tym przypadku min. 6...8W mocy, żeby przepuściły przez siebie 600...800L wymagają chłodzenia wodą nie tylko przepływającą wewnątrz. Na dodatek potrzebują sporej ilości wody by wytwarzać stosowny strumień. Inaczej nic z tego nie będzie. Pompy cyrkulacyjne na powierzchni to nie najlepszy pomysł, jak już wspomniałem. Sprawa kożucha proteinowego jest nadal aktualna.

Pompa obiegowa musi/powinna mieć sztywne wyprowadzenie.

Odpieniaczem może być Turboflotor I 400 lub coś podobnego. Pod względem zwartości konstrukcji jest jednym z lepszych do paneli filtracyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Którędy te pompy cyrkulacyjne mają zasysać wodę ze zbiornika, bo nie bardzo kumam

Wysłane z mojego HTC One X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritter ale te pompy mialyby tylko uchwyty przymocowane do tej gornej pokrywy - generalnie bylyby zanurzone w wodzie i dmuchalyby w dół i wisiałyby niczym żyrandole na suficie - plusy takiego rozwiazania to czesciowy kamuflarz (brak widocznego okablowania i przyssawki pompy).

JODLA -

pompy na projekcie maja wlasne mini-komory które caly czas sa wypelnione woda z glownego zbiornika i sa z nim połączone.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: Swoja droga dziwie sie ze zaden producent nie potrafi wypuscic na rynek odpieniacz ktory mialby wbudowana pompe - jednym wezem by zasysal wode z akwa, przepuszczal ja przez siebie a z drugiej strony kolejnym wezem by oddawal spowrotem do akwa...

właśnie tak działa odpieniacz w Reef-Maxie, jedna pompa robi za za odpieniacz i obieg


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@WolfAtTheDoor czy byłeś u jakiegoś kolegi morszczaka ? oglądałeś akwarium na żywo ? jak to działa?

mam wrażenie że nie ,a zaczął bym od tego


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli uwazasz ze z wykonaniem komna jest duzo pracy to nie odbierz mnie zle, ale zastanow sie czy warto zakldac solniczke.

I nie chodzi mi tu o umiejetnosci wiedze czy ilosc pracy a zaangazowanie. Chcesz miec akwarium czy nie? to nie kobieta ze musisz ustalac kompromisy.

Robisz projekt, my Ci mozemy ocenic, doradzic. Zanosisz to do szklarza i praktycznie wszystko wykona.

Owszem mozna miec akawruim z panelem, ale po co dokladac obie tyle pracy np ze schowaniem pomp i utrudniuac im prawidlowa prace.

Dlaczego jak juz koniecznie nie chcesz sumpa w szafce pod spodem nie mozesz umiesci karnistra na dolwke kawalek wezyka, fajka pompka i woda dolana.

Ale wroce do kosztow bo wiem ze kazdy sie zawsze z nimi liczy, a i ty juz wspomniales o nich w innym watku.

Ile zaplacisz za wykonanie takiego akwarium? (bo mowa o dwoch lewych rekach tez byla) docianie, szlifowanie tych wszystkich szybek, przegrodek, zlozenie tego do kupy pod wymiar. Sam widzisz ze pytasz o odpieniacz do panela i pompe obiegwa.

Zapytaj szklarza ile zaspiewa za sklejenia takiego ustrojostwa z ktorym potem bedziesz walczyl a ile tradycyjnego akwarium z kominem.

Koszt sumpa to jakies zwykle akwarium slodkowodne gdzie wystaczy wkleic szybe by miec dwie komory.

Pompe obiegowa panel <--> akwarium i tak musisz kupic. Toche wydajniesza upompuje wode z sumpa.

Ten i tak zajmuje powierzchnie ktora zajmuje szafka a ty masz latwy dostep i obsluge, wiekszy wybor sprzetu i w finale finalow wieksze akwarium wiecej wody w obiegu lepsze warunki dla zwierzat. Koszt nieznacznie wiekszy.

Po co sobie robic pod gorke


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel to po prostu tansza sprawa.

Masz wszystkiego mniej, mniej wezy/rurek, slabsza pompe mozesz zamontowac, nie musisz robic komina i masz 1 akwarium dzielone a nie 2. Ja jak czytam to forum to widze ze dobrze funkcjonuja akwaria i bez sumpa i bez panelu - i to najtansze rozwiazanie, natomiast ta masa sprzetu psuje efekt, dlatego ten panel u mnie mialby na celu głównie zwiekszyc estetyke maskujac sprzet.

"w szafce pod spodem nie mozesz umiesci karnistra na dolwke kawalek wezyka, fajka pompka i woda dolana."

to jest prowizorka.

"Ale wroce do kosztow bo wiem ze kazdy sie zawsze z nimi liczy, a i ty juz wspomniales o nich w innym watku.

Ile zaplacisz za wykonanie takiego akwarium? (bo mowa o dwoch lewych rekach tez byla) docianie, szlifowanie tych wszystkich szybek, przegrodek, zlozenie tego do kupy pod wymiar. Sam widzisz ze pytasz o odpieniacz do panela i pompe obiegwa."

Wlasnie nie wiem ile - to szklarz by robił a jaka cena takiego podziału akwa to nie wiem - jak ktos z Was ma info to uprzejmie prosze o podanie. W kazdym razie sumpa tez by musial podzielic szklarz. Na jedno wyjdzie.

Tzn jakie zlozenie? Ja kupilbym tylko akwarium o wymiarach 65x45x45 - przegrody w srodku by zrobil szklarz, zrobienie szafki to mniejszy problem. Najwiecej trudnosci sprawilaby mi korona z oswietleniem,

Poza tym nigdzie nie powiedzialem ze ja bede ten projekt realizowal. :)

Pozdrawiam serdecznie

Ps w akwa z sumpem tez masz zamaskowane pompy??

Ps 2. "wieksze akwarium wiecej wody w obiegu" to akurat moim zdaniem zaleta majaca 2 oblicza - wiecej wody = wieksze koszta.

Edytowane przez WolfAtTheDoor (wyświetl historię edycji)

6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jesli koszt wezy i rurek i koszt slabszej pompy przechyla szale to juz sie nie mieszam, a zycze powodzenia

Po prowizorce ktorej uzywa 99% akwarystow (odzielny zbiornik, pompka wezyk czujnik) czekam na twoj nowy temat np Jak wymyc zbirnik na dolewke.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D

dlaxczego nie odpowiedziales na post sciptum?

generalnie celem tego projektu mialo byc wynalezienie nowych rozwiazan odnosnie maskowania pomp, ktore umiejscowione tradycyjnie na szybach moim zdaniem psuja efekt nawet najladniejszego akwarium.

Edytowane przez WolfAtTheDoor (wyświetl historię edycji)

6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne tylko drogie troche, ale dodalem do zakładek - moze kiedys sie przydac - rozumiem ze ten kamuflarz sprawdzi sie w narozniku?


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to wszędzie, w skale czy tam narożniku. Wkładasz pompę w dziurę i przykrywasz(bez skojarzeń proszę(LOL))

No i zapomniałem że temat w diy jest, zawsze możesz sam takie cuś ulepić z gruzu mniej czy bardziej budowlanego :evil:

Edytowane przez snajpa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo to sobie wyobrazam jak pompa bedzie w skale - masz w ogole jakies zdjecie jakby to wygladało?

no i nadal pozostanie problem widocznego kabla...


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło do głowy, że jeśli dolewka nie będzie perfekcyjnie działała to obie, dwie, komory nie zapewniają stałego poziomu wody niezbędnego odpieniaczowi. Dodatkowym problemem jest to, że jeśli woda wydostaje się bezpośrednio z odpieniacza do komory pompy to nie będzie miejsca gdzie będzie mogła się odgazować nieco np. kawałka szyby przegrody. To rodzi problem dostawania się pęcherzyków powietrza do pompy i dalej. Jak panel to i odpieniacz w nim. Szczególnie, że przeznaczasz na niego 20cm szerokości, która ot tak ma się marnować?! Jak chcesz zewnętrzny odpieniacz to zrezygnuj w ogóle z panela. Wody w systemie nigdy dosyć.

Jak pisałem pompy powinny pracować w zanurzeniu i mieć dostęp do odpowiedniej ilości wody. Pomysł by je ukryć za żywą skałą na dole nie jest taki zły. Dałoby się to zrobić nawet w panelu.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób sump i nie marudz o te pare groszy,Szkot jestes?

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej wody= większe koszta. :) :) super, top w takim razie nie stawiaj w ogóle baniaka, nie bedzie kosztów.

Im więcej wody tym łatwiej utrzymac stabilne parametry. Zrobisz panel w którym 3/4 miejsca będą zajmowały pompy,i dolewka, to óżniej będziesz w baniaku montował filtry z adsorberami i innymi węglami, wtedy to będzie "pięknie";)

W ogóle to strasznie komplikujesz i za wszelką cenę chcesz na nowo odkryć koło.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ritter ale te pompy mialyby tylko uchwyty przymocowane do tej gornej pokrywy - generalnie bylyby zanurzone w wodzie i dmuchalyby w dół i wisiałyby niczym żyrandole na suficie - plusy takiego rozwiazania to czesciowy kamuflarz (brak widocznego okablowania i przyssawki pompy).

JODLA -

pompy na projekcie maja wlasne mini-komory które caly czas sa wypelnione woda z glownego zbiornika i sa z nim połączone.

Rozumiem ze dywagacje na temat tego projektu sa czysto akademickie, bo projekt jest wynikiem nadmiaru zbednego czasu, a nie konkretna checia realizacji 8-). Niemniej jednak zainteresowal mnie bo koncepcja jest godna przemyslen. Ale naprawde trzeba podejsc do sprawy z odrobina wiedzy i realizmu. Estetyka jest moze slusznym kierunkiem ale trzeba tez wiedziec jakie sa realia. Inaczej ktos moglby sugerowac sie takim projektem i zrobic sobie duze kuku. Tak wiec.....

Chyba niebardzo wiesz jak dziala pompa cyrkulacyjna. Nawet najmniejsze pompy typu Tunze 9025 potrzebuja byc zanurzone w wodzie (conajmniej 3-4 cm). Inaczej nie pracuja bo ciag zasysajacy wode odslania wirnik i pompa sie zatrzymuje. Nie dasz rady podwiesic pompy na gornej pokrywie tak aby ja cala zanurzyc, nie mowiac juz o 3-4 cm wody nad nia.

Mysle ze twoj projekt moznaby usprawnic tak aby dzialal jako akwarium morskie. Ja mialem akwarium panelowe przez trzy lata. Mialem w nim podobne rozwiazanie do twojego tzn. ukryta pompe cyrkulacyjna w panelu. Ale to koniec podobienstw. Moja pompa (tunze 6025 wlasnie) dzialala u mnie jako obieg i miala wylot poprzez dzire wywiercona w sciance panelu. Uwierz prosze ze taka mala pompa w kominie czy tez przegrodzie (jak zwal tak zwal) o szerokosci 10 cmx15 cm wysysa z tej przegrody bardzo duzo wody. Pracujac pozostawia nad soba 1-2 cm. Tak bylo u mnie, ale moja pompa byla obnizona o 15 cm od powierzchni. W twoim projekcie w ulamku sekundy pompa wyssie wode z tego panelika i przestanie pracowac. Zasysanie wody do tej komory przez wylot z pompy to nieporozumienie. A niestety z twojego rysunku wynika ze tak wlasnie ma byc. Pompa nie moze jednoczesnie zasysac i wypychac wody ta sama dziura bo nie bedzie pracowac....

Proponowalbym powiekszenie kominow na pompki cyrkulacyjne w dol i obnizenie wylotow pomp conajmniej o 15 cm, a jeszcze lepiej do polowy wysokosci. Od gory do tych kominow z pompami cyrkulacyjnymi nalezaqloby dac przelewy z grzebieniami, aby woda mogla do nich wplywac gora a wyplywac bez przeszkod wylotem pompy. pamietac trzeba ze pompy potrzebuja dostepu do nich reka aby moc je wyjac i wyczyscic lub cokolwiek zrobic. Taki ruch z pompami cyrkulacyjnymi powoduje oczywiscie ze watpliwym staje sie pozostawienie przestrzeni wolnej pod komorami pomp bo i tak niebyloby pewnie dostepu do tej przestrzeni. A wiec spokojnie mozna te paneliki przedluzyc do dolnej szyby akwa. (mam nadzieje ze to co smaruje jest zrozumiale, narysowalbym ale ja nie mam tyle czasu co ty....) W srodku zostaje nam miejsce na reszte. Odzielenie pompy obiegowej od odpieniacza jest chyba niezbedne. Pompa obiegowa rowniez wysysa wode z panela obnizajac w nim poziom. Nie wiadomo jaka pompa i jaki odpieniacz, ale jest szansa ze pompa obiegowa wyssie tyle wody ze odpieniacz juz nie bedzie dzialal. Sama pompa odpieniacza tez wysysa wode z panela..... Dlatego mysle ze nalezaloby zrobic jednak przegrode w srodkowej czesci i podzielic to na dwa. Jedna czesc na odpieniacz, grzalka itp (choc tego itp to nie wejdzie zbyt wiele w tym projekcie) druga czesc na pompe obiegowa) Dolewke tak czy siak wywalilbym pod szafke. Zupelnie nie wiem jak ktos mialby dolewac wody do zbiornika na dolewke (przeciez ona sama sie nie dolewa.) zbiornik na dolewke musisz uzupelniac a jaki bylby dostep do tego co zaprojektowales to nie wiem. Od tylu akwa chyba tylko i ciezko nalac by tam bylo z wiadra np. chyba tylko wezykiem od RO ale RO musiloby byc niedaleko, lub wezyk dlugi bardzo... 8-)

Dolewka w oddzielnym zbiorniku pod szafka (bo przeciez musisz miec miejsce na urzadzenie dolewajace czyli pompe perystaltyczna (no chyba ze zastosujesz jakas glowice ze slodkowodnego filtra wewnetrznego, ale to chyba nienajlepsze rozwiazanie). Tak czy siak rurka od dolewki wiszaca z tylu akwa nie bylaby taka straszna zwlaszcza ze kable od pomp cyrkulacyjnych i grzalki i tak musza tam wisiec.....

A jesli chodzi ci o koszty to mozna jeszcze zrezygnowac z pompy obiegowej i uzyc jednej z cyrkulacyjnych jako obiegowej (tak jak mialem ja)., Wystarczyloby nie robic jednego z panelikow dla pomp cyrkulacyjnych jako oddzielnego czyli trzebaby obnizyc boczna szybke tego paneliku w panelu tak aby woda mogla sie ze srodkowej czesci przelewac (w panelu) do paneliku z pompa cyrkulacyjna. Wtedy oczywiscie trzebaby zlikwidowac grzebien gorny i przelew w tym paneliku. Przelew z akwa bylby w srodkowej czesci.

Mam nadzieje ze cos z tego zrozumiales. Jak masz czas to moze uwzglednij moje uwagi na projekcie i zobacz co ci wyjdzie.


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak projekt to tylko wizja - bron Boze to realizowac.

Dzieki za cenne uwagi - daje plusa.

Cóz za prosto to chcialem zalatwic a to jak sie okazuje takie proste nie jest:)


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz miec wizje kup telewizje.

Moim zdanm pompy cyrkulacyjne z powodzneiam mozna zamocowac w obudowie tymbardziej tunze gdzie regulacja jest w kazda strone.

Wkleja sie prostopadle pasek ze spienionego PVS czy akrylu tak by wchodzil do wody. W poprzednim baniaku gdzie wzmocnienie mialem tuz nad woda mialem pompe i moglem ustaiowc cyrkulacja na srdku akwarium prostopadle do dna - tylko po co

Skapy placi 2 razy w morszczyszniei niejednokrotnie 3

Na wczesniejsze post scriptum Ci nie odpowiedizlem bo powstalo ono po Twojej edycji kiedy w tym samym czasie Ci odpisywalem

Ale masz

cyt: Ps w akwa z sumpem tez masz zamaskowane pompy??

Ps 2. "wieksze akwarium wiecej wody w obiegu" to akurat moim zdaniem zaleta majaca 2 oblicza - wiecej wody = wieksze koszta.

http://nano-reef.pl/...140#entry239306

zdjecie 5 i 6

wiecej wody = wieksze koszta? bzdura

Brak doswiadzcznia i wiedzy, oraz proba na skroty = wieksze koszta

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"wiecej wody = wieksze koszta? bzdura "

uzasadnij?

moim zdaniem idzie wiecej soli, wiecej pradu na oswietlenie wiekszego litrarzu oraz wieksze koszta startowe - zakup skały i organizmów zywych.

"Brak doswiadzcznia i wiedzy, oraz proba na skroty = wieksze koszta"

z tym sie zgodze, nawet z autopsji wiem (ale nie chodzi o morszczyzne). Narwancy maja gorzej.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.