Skocz do zawartości
anx

Hydrometr-jakie zasolenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam hydrometr http://allegro.pl/salimetr-hydrometr-aerometr-refraktometr-uchylny-i2632094829.html jest to hydrometr grawitacyjny i mam pytanie: jakie powinien wykazać zasolenie ? Z tyłu opakowania jest napisane że między 1.020 a 1.023, a w temacie Co robić a czego nie robić jest napisane że powinno być 1.026.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czarnej skali masz podane zasolenie. Trzymaj 35 ppt.

Edytowane przez Włodzimierz (wyświetl historię edycji)

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to kwestia jednostek w których mierzy przyrząd. W tym przypadku tak jak napisał Włodzimierz trzymaj 35ppt co powinno na drugiej skali odpowiadać 1.026 SG co w konsekwencji odpowiada 1.023 density (w 25 stopniach C) do którego dążymy.

Generalnie 35ppt=1.023 density (g/cm3) = 1.026 specific gravity (SG) w 25stopniach.

Jeśli masz możliwość to sprawdź sobie poprawność z innym przyrządem (pływak, refraktometr) bo można się zdziwić jakie są niedokładności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zglebialem temat,jako ze posiadam splawik JBL (wyskalowany na ciezar wlasciwy,czyli S.G.).Otoz na jego skali zielony obszar jest w zakresie 1020-1026,wiekszosc zrodel w internecie podaje prawidlowe zasolenie 1.023 S.G (czyli srodek tego przedzialu).Skad wiec owe przytaczane 1.026 S.G.?

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najdokładniejszy jest refraktometr z ATC (kopensacja temperatury). Wtedy nie musisz brać poprawki na temperaturę. Miałem 2 spławiki i wieczny problem z odczytem. Obecnie korzystam z refraktometru Blau i jestem mega zadowolony.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź spławik do wody o temp 4 stopni. Powinno być 1,000


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd można wiedzieć, który spławik jest jak wyskalowany ? Bo mam dwa pokazują rożne wartości i może to jest kwestia skali ? Jeden mam JBL a drugi dostałem razem ze starym akwa (zdaje się jest AM)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem temat z powyzszego linku i dalej mam watpliwosci.Czy moze ktos mi napisac,jakie zasolenie trzymac w/g splawika JBL?

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 35ppt=1.023 density (g/cm3) = 1.026 specific gravity (SG) w 25stopniach.

skąd masz to przeliczenie ? Bo patrzę po kalkulatorach i wszędzie przelicza się 1:1

baszurek: dla korali lepsze większe zasolenie więc pewnie dlatego podają 1.026

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź spławik do wody o temp 4 stopni. Powinno być 1,000

trochę odwietrzę bo zaczynam mieć wątpliwości co do mojego zasolenia a mianowicie:

miałem kiedyś i mam nadal hydrometr sery ale po przeczytaniu dużo postów że może być błędne zasolenia zakupiłem hydrometr jbl porównałem na początku pomiar i tak sery pokazywał 1027 a jbl 1025 ale do czego zmierzam

wyczytałem gdzieś że w wodzie ro powinien każdy pokazywać 1000 i tak sery pokazuje równe 1000 natomiast jbl kompletnie opada na dno i któremu wierzyć?

przed chwilą robiłem pomiar zasolenia i sera pokazuje 1027 a jbl 1024

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze kumam to ważne jest miejsce po przecinku ? sera to specific graviti 1.027 a JBL to density 1024 = 36 ppt

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze kumam to ważne jest miejsce po przecinku ? sera to specific graviti 1.027 a JBL to density 1024 = 36 ppt

a co z tym odczytem wody RO czy jeden i drugi powinien pokazać 1000


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego nie wiem, może ktoś napisze czym różnią się jeszcze te dwie skale? wydaje mi się z na niektórych przyrządach jest błąd np. na moim chińskim spławiku w pudełku grotecha. Mierzy w specific graviti a "zielone pole" jest dla density ?Figure-3.jpg

1.0265.

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważajcie bo te szklane (spławikowe) areometry mają tendencję do zmiany położenia skali przy gwałtownym ich poruszniu lub wkładaniu do pudełka. Skale te to zwykle ruloniki papieru niczym nie umocowane i się przesuwają jak chcą, a potem ma człowiek problem czemu zmienia mu się zasolenie z dnia na dzień. :smiling:


8076_8309.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu dla jedenego pytania. Chodzi o to że jak kompletowalem sprzęt do mojej pierszej solniczki, kupiłem splawik, niestety nie wiem czy mierzy dobrze i w jakich jednostkach.

W RO o temp 25ºc pokazuje 1.000

W RO o temp 4ºc pokazuje 1.002

Skala zielona jest od 1.022 do 1.028.

Wg was mierzy on gęstość czy ciężar właściwy? No i czy przeklamuje? Bo wg mnie o 0.002 ale sam nie wiem.

post-23184-0-93783300-1404509967_thumb.jpg

Edytowane przez mithil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he. No i masz. Jazda po kosztach, też tak zaczynałem, dobrze, że są źródła...

http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

Przeczytaj co napisałem, to będziesz wiedział...

Skoro RO w temp. 25 to 1, to mierzysz SG dla temp. 25, czyli teoretycznie nabyłeś idealny spławik. gratulacje.

Pytanie, czy zawsze mierzysz SG w temp. 25stC? Jak robisz solankę?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kosztach ale przy okazji innych zakupów się trafił za grosze, więc kupiłem.

Dzięki za linka do artykułu, tego jeszcze nie znałem a już sporo przeczytałem.

Dzisiaj będę solil pierwszy swoj zbiornik :)

Ro nagrzane do 25 stopni, 1/2 soli wsypana, pomiar po czasie i potem dosypywanie do 1.026 sg - bo powiedziałeś że splawik w sg podaje. Chyba dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.