Skocz do zawartości
cYg

Pompka do dolewki nieautomatycznej

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zmajstrować sobie prostą dolewkę wody. Aktualnie wiadro z wodą stoi w szafce pod akwarium i dolewam ręcznie raz na dzień, albo nawet na dwa. Nie jest to najlepszy pomysł bo leci zbyt duży strumień i są duże wahania parametrów.

Automatycznej dolewki nie chcę bo nie mam sumpa i w razie awarii wszystko się wyleje, a mam drewnianą podłogę i jeszcze bardziej drewnianą sąsiadkę piętro niżej :)

Wymyśliłem sobie, że do wiadra w szafce pod akwa włoże małą pompkę i poprowadzę wężyk do akwarium. Pompkę podłączę do biedronkowej listwy i będę ją uruchamiał kilka razy dziennie włącznikiem. Nie będzie to dla mnie duża uciążliwość, a dla szkiełka z korzyścią bo częściej, mniejsze ilości i mniejszy strumień.

Nie znam się na pompach obiegowych bo nie miałem z nimi do czynienia, ale rozumiem, że ma mieć odpowiednią wysokość podnoszenia (u mnie różnica między dnem szafki, a rantem szkła to 130cm) i moc.

Czy nada się coś takiego?:

http://erybka.pl/product-pol-499-Aquarium-Systems-Maxi-Jet-750.html

http://erybka.pl/product-pol-500-Aquarium-Systems-Maxi-Jet-1000.html

http://erybka.pl/product-pol-554-Eheim-Compact-600.html

http://erybka.pl/product-pol-2350-Aquarium-Systems-New-Jet-800.html

Nie musi być super cicha bo nie będzie pracowała nonstop, nie musi być niezawodna bo jak się popsuje to wyślę do serwisu i przez ten czas dramatu nie będzie. Ma spełniać swoje zadanie i być nie droga :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie ostatnie pompy odpadają, ledwo dadzą radę z podnoszeniem na 1,3m. Pompka do kempingów to popularne rozwiązanie, chociaż u mnie akurat woda dostała się po ośce wirnika do silnika i całość przerdzewiała. Ale jest na bezpieczne 12V.

Możesz jeszcze pomyśleć nad pompą perystaltyczną ustawioną na dawkę dobową mniejszą niż parowanie, nie przelejesz wody, dolewka będzie bardziej płynna, a sam będziesz uzupełniał "pod korek".

Nie demonizowałbym dolewania RO raz na dzień czy dwa dni, chyba że parują Ci ogromne ilości wody. Sam dolewam tak "z ręki" od trzech lat i z wahaniem parametrów nie ma kłopotu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zastosowałem pompke samochodowa do spryskiwaczy chyba za 16zł i zasilacz 12V za 9zł.Tez włączam przyciskiem na listwie biedronkowej.Dziala u mnie juz prawie rok i wszystko jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo. Nie pomyślałem, że można zaadaptować do tego celu pompki kempingowo-spryskiwaczowe :) Ta kempingowa ma fajne parametry, ale z przesyłką koszt podobny. Podawałem linki z erybki bo jutro będę robił zamówienie więc przesyłka i tak opłacona. Rozejrzę się na alledrogo za tymi wynalazkami.

Rozumiem, że poza tymi dwoma ostatnimi erybkowymi to te pierwsze Aquarium Systems Maxi-Jet 750/1000 dadzą radę?

Ręcznie nie chcę też dolewać bo mam wiadro zazwyczaj pod skrobaczkami, szczypcami, fizeliną i innymi duperelami więc muszę to za każdym razem wyciągać co jak się domyślacie nie motywuje do regularnych dolewek :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest dla Ciebie wysokość podnoszenia wody, wydajność jest mało istotna. Parametr 1,3m dla pompy oznacza, że do tej wysokości podniesie wodę w wężyku przy zerowej wydajności-będzie utrzymywała taki poziom, ale bez przepompowania wody. Minimum to co najmniej kilkanaście cm więcej, niż wymagana wysokość podnoszenia, a i wtedy przepływ będzie bardzo ślamazarny. O ile oczywiście producent nie naciągnął tego parametru i to 1.48m dla drugiej pompy nie jest tylko pobożnym życzeniem.

Właśnie dlatego do dolewek tak dobrze sprawdzają się pompy do kamperów-przy max. ponoszeniu rzędu 5-6m zapominasz o problemach z wysokością :) Przy zbiornikach z sumpami może być w zasadzie dowolna pompka, bo podnoszenie jest na symboliczną wysokość.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest dla Ciebie wysokość podnoszenia wody, wydajność jest mało istotna. Parametr 1,3m dla pompy oznacza, że do tej wysokości podniesie wodę w wężyku przy zerowej wydajności-będzie utrzymywała taki poziom, ale bez przepompowania wody. Minimum to co najmniej kilkanaście cm więcej, niż wymagana wysokość podnoszenia, a i wtedy przepływ będzie bardzo ślamazarny. O ile oczywiście producent nie naciągnął tego parametru i to 1.48m dla drugiej pompy nie jest tylko pobożnym życzeniem.

Właśnie dlatego do dolewek tak dobrze sprawdzają się pompy do kamperów-przy max. ponoszeniu rzędu 5-6m zapominasz o problemach z wysokością :) Przy zbiornikach z sumpami może być w zasadzie dowolna pompka, bo podnoszenie jest na symboliczną wysokość.

Dobra, przekonałeś mnie jednak :) Kupię taką do kampera bo zdolności tych co wymieniłem są faktycznie na styk, a na dane producenta zawsze biorę poprawkę :)

Przeglądałem też na alledrogo pompki do spryskiwaczy, ale dobre ceny mają tylko używki, a one są całe uwalane w smarze więc nie będę ryzykował, że nie doczyszczę


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem też na alledrogo pompki do spryskiwaczy, ale dobre ceny mają tylko używki, a one są całe uwalane w smarze więc nie będę ryzykował, że nie doczyszczę

Coś słabo szukasz http://allegro.pl/pompka-spryskiwacza-corsa-astra-golf-polo-gratis-i2671851229.html

Wejdż do pierwszeego lepszego sklepu motoryzacyjnego i do 20zł kupisz.

Edytowane przez hyziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, wygląda na to, że słabo szukałem. Powiedz mi jeszcze kilka słów o montażu.

Rozumiem, że działa ma 12V więc muszę zmontować zasilacz. Jak go podłączyć do pompki? Do tych dwóch blaszek, tak? i pompka na zewnątrz - jeden wężyk do wiadra, a drugi do akwa?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w takiej dolewce stosuje najzwyklejszego chińczyka HJ-1122, podnosi do 1,5m i dobrze sobie daje radę. A jego cena... 30zł

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w motoryzacyjnym taką do spryskiwaczy - koszt 30zł.

post-13450-0-40680500-1349776000_thumb.jpg post-13450-0-06117900-1349776011_thumb.jpg

Ma owalne gniazdo z dwoma bolcami, ale nie mieli wtyczki więc zapytam później w elektrycznym, żeby to jakoś wyglądało. Skoczę też później do Castoramy po wężyki i dam znać co z tego wyszło :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyziu, sprawdzałeś może jak z wysokością podnoszenia takiej pompki? Faktycznie są w dobrej cenie.

U mnie podnosi na jakiś metr ale ma takie ciśnienie że podniesie i na 3 metry.Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie takie pompy kempingowe - jest OK. Miałem pompkę od spryskiwaczy - nie nadawała się - za mała wydajność. Nie dala rady podnieść wody na 1 metr. Poza tym strasznie warczała.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie takie pompy kempingowe - jest OK. Miałem pompkę od spryskiwaczy - nie nadawała się - za mała wydajność. Nie dala rady podnieść wody na 1 metr. Poza tym strasznie warczała.

Widać pompka pompce nie równa :)

Ja dzisiaj zostawiłem swoją u znajomego mechanika żeby poszukał czy nie ma wtyczki i jutro postaram się poskładać. Zobaczymy co z niej będzie... :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem pompkę pod zasilacz 11,5V 0,16A i nie wciąga wody nawet do pompki przez 20cm wężyk. Czy zasilacz jest za słaby? Pompka brzęczy tylko...


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pompce musi być woda, sama jej nie zaciągnie.Ja mamw roślinniaku rozwiązane podawanie nawozów na pompkach od spryskiwaczy.

Musisz na końcu wężyka, tym przez który będzie wylatywała woda, dać zawór zwrotny, za zaworkiem jeszcze kawałek wężyka żeby móc do niego wcisnąć końcówkę od strzykawki, najlepiej 100 ml z apteki i zassać wodę strzykawką.

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja na spróbowanie wziąłem dwa krótkie wężyki i zassałem ustami wodę tak, że była w pompce - i nie ruszyła. Jakich używasz zasilaczy?


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompka jest nad zbiornikiem z ro a wężyk mam puszczony na zewnątrz do dołu dolewki i do góry takie U obok zbiorniczka bo jak dasz z pompki bezpośrednio do góry to woda będzie uciekać z pompki . Zasilacz mam zwykły z allegro za 9zł,Zaciągam wode ustami i już trzyma ,zepsuł mi się aparat bo zrobił bym ci zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Ci jutro jak będę w domu.

Pozdrawiam, Marek


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,16A to straszna mizeria i pompki raczej nie pociągnie. Nie znalazłem co prawda żadnej pompki z deklarowaną mocą, ale np. z takiego tematu wynika, że to dość prądożerne urządzenia. Moc poniżej 2W mają małe wentylatorki komputerowe, pompa do kampera bierze na pewno ponad amper, z taką do spryskiwaczy nie powinno być inaczej.

Słychać, że w ogóle startuje? Masz jakiś typ tej pompki?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz wziąłem od wiatraków właśnie. Pompka po odpaleniu brzęczy, ale na nic nie ma siły. Mam jeszcze taki uniwersalny zasilacz ze zmiennym prądem i polaryzacją, ale szkoda mi go obcinać bo czasem się przydaje. Może skoczę jutro na giełdę i coś sobie poszukam - skupię się na tych >1A

Na pompce modelu nie ma, ale na Allegro widziałem ją i pisali, że do Audi się nadaje

http://allegro.pl/pompka-spryskiwacza-audi-bmw-3-5-7-mercedes-vw-i2671851298.html

Edytowane przez cYg (wyświetl historię edycji)

4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie mocą tej pompki się nie chwalą.

Spróbuj podpiąć ją na chwilę kablami "na pająka" do wtyku zasilacza, to będziesz wiedział, czy przy większym będzie działać.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro popróbuję - dzisiaj już mnie żona pogoniła z łazienki :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.