Skocz do zawartości
luft

Zbijanie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Test ma datę ważności do 05-2015 to chyba jest ok a co do poprzedniego wyniku to robiony był ok miesiąca temu i wynik był 0.Mam jeszcze stary test Zooleku może nim sprawdze.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj jest 06-2015 i bardzo zle pokazuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jestem w kropce test Zoolek pokazał NO3 0.No i o co tu chodzi.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie źle robiłeś test.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do złego wykonania testu to raczej nie możliwe.

Kupiłem test JBL no i się okaże .


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam moim przypadkiem:

600 l wody w obiegu, zbiornik dość zarybiony

polowa grudnia

NO3= salifert 100, a może więcej, był brunatny

PO4= 1,0 hanka mała

dziś

NO3= 25-50 i spada

PO4= 0,09, było 0,04 ale podnioosłem

Metoda

Zmniejszenie ilości skały w sumpie na rzecz siporaxu - zmiana bakterii z biogro na aquaforest

VSV przez pompę dozującą

Biopellets XL 1 l filt FR509 na pompie NJ1700

Wymiana pompy podającej w odpieniaczu z NJ1700 na NJ 3000

Podmiany 1x 2 tyg 10%

Po4X4 na fosforany

Teraz z NO3 staram się schodzić wolniej

Nie chwalę się, ani nie wymądrzam, po prostu dzielę się swoimi doświadczeniami, jeżeli nie jesteście przekonani nie kopiujcie ich, a ruchy dobrze radzę przemyśleć, po wcześniejszej analizie o co biega.

ja swój zbiornik załatwiłem doradztwem ludzi, którzy dużo wypisują lub doradzają, a gowno się znają oraz swoim harpagaństwem :(

baniak wydaje mi się, że już udaje mi się wyprowadzić na prostą, a swoimi doświadczeniami, czyli błędami jakie popełniłem ku przestrodze chętnie się dzielę

Dzięki za pomoc dla Jędrka, Lufta i Seba (chociaż ten ostatni chyba nawet nie wie ale jednym postem sporo mi pomógł)

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem NO2=0,2 a NO3=10 zacząłem dawać bakterie nitryfikacyjne AF i nagle NO2 się całe utleniło do NO3 które skoczyło do podnad 100. Niestety nic na to nie pomagało i najszybciej było podmienić wode 50% i po 3 dniach znowu 50%.

Jak mi to wytłumaczył Oliwier z Tatarskiej (i miał racje w stu procentach):

- jak podmienisz 10, czy 15 % wody to NO3 ci spadnie do 75, a po tygodniu znowu się wyrówna do 100 bo system tego nie ogarnie.

- robiąc podmianę 50% zbijasz NO3 do 50 a po 2-3 dniach znowu 50% i masz NO3=25 a to już dużo łatwiej zbić bo jest to wartość DUŻO mniej groźna dla zwierzaków i system jest w stanie to ogarnąć.

Wtedy zacząłem metodę VSV i przez 5 tygodni zeszlo mi NO3 do 5


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem NO2=0,2 a NO3=10 zacząłem dawać bakterie nitryfikacyjne AF i nagle NO2 się całe utleniło do NO3 które skoczyło do podnad 100. Niestety nic na to nie pomagało i najszybciej było podmienić wode 50% i po 3 dniach znowu 50%.

Jak mi to wytłumaczył Oliwier z Tatarskiej (i miał racje w stu procentach):

- jak podmienisz 10, czy 15 % wody to NO3 ci spadnie do 75, a po tygodniu znowu się wyrówna do 100 bo system tego nie ogarnie.

- robiąc podmianę 50% zbijasz NO3 do 50 a po 2-3 dniach znowu 50% i masz NO3=25 a to już dużo łatwiej zbić bo jest to wartość DUŻO mniej groźna dla zwierzaków i system jest w stanie to ogarnąć.

Wtedy zacząłem metodę VSV i przez 5 tygodni zeszlo mi NO3 do 5

Sorki ale robiłem 3 x podmianę po 20 % w tygodniu przez 2 tyg i NO3 ani drgnęło, a NO2 było 0.

Podmiana 50 % wydaje mi się dość ryzykowna, tym bardziej 2-3 pod rząd.

Wydaje mi się, że akwa to nie szklanka z roztworem cukru, gdzie dodając świerzej wody, roztwór staje się mniej slodki.

U mnie to nie wystarczyło.

Dopiero zmiana kilku elementów systemu oraz wyeliminowanie przewidywalnego źródła zaczęło przynosić efekty.

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test Jbl pokazal 10 a moze nawet mniej.I badz tu madry i ktoremu zaufac?.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę, źle robisz testy lub źle je odczytujesz. Weź wodę i jedź do kogoś w okolicy lub do sklepu.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po czym to wnioskujesz ? .W morszczyznę bawię się 1,5 roku i jak do tej pory było wszystko ok to dlaczego miał bym robić coś zle no chyba że mam nie taka instrukcję do testu lub coś zmienił producent (Salifert).Jeżeli masz jakieś pomysły co mogę robić źle to proszę o sugestie.

pozdr.


160x55x50 600l sump 160l tunze6055 tunze 6025 2xaquel obieg eheim profilux 4x80wt5 2x120w led aquatrend dooser reaktor wapna i cala reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Salifert to raczej mało czytelny test jeśli chodzi o NO3. Miałem jeden który nie działał i pokazywął zawsze prawie 0, a tak naprawdę w wodzie było około 50 ppm. Zanieś wodę do znajomego akwarysty i sprawdź jeszcze innym testem. Z ogólnie dostepnych w sklepach w miarę dobre wyniki podaje Tetra i sera.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po czym to wnioskujesz ? .W morszczyznę bawię się 1,5 roku i jak do tej pory było wszystko ok to dlaczego miał bym robić coś zle no chyba że mam nie taka instrukcję do testu lub coś zmienił producent (Salifert).Jeżeli masz jakieś pomysły co mogę robić źle to proszę o sugestie.

pozdr.

Wnioskuję po wynikach, które otrzymujesz... :)

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.Jestem nowy na forum i początkujący jeśli chodzi o akwa morskie ale testy Salifert na NO3 to jakaś lipa.Ma moich pokazywało wynik 25 natomiast w sklepie na Hance 5:).Co do testów na Po4 to JBL i Sera Pokazywały 0,0 a na Hance 0,9:(. w co wierzyć i co kupić bo w kropelkowe to chyba nie warto inwestować

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam.Jestem nowy na forum i początkujący jeśli chodzi o akwa morskie ale testy Salifert na NO3 to jakaś lipa.Ma moich pokazywało wynik 25 natomiast w sklepie na Hance 5:).Co do testów na Po4 to JBL i Sera Pokazywały 0,0 a na Hance 0,9:(. w co wierzyć i co kupić bo w kropelkowe to chyba nie warto inwestować

Pozdrawiam

Salifert na no3 to lipa. U mnie i w sklepie pokazywał 50, natomiast na dużej hance i w innym sklepie na testach red sea pokazal 8:)) zainwestuj od razu w red sea, nie pożałujesz.


opti 100/40/50, odpieniacz Deltec SC 1455, obiegowa NJ 4500, oświetlenie Blau Lumina 639 T5 6x39W (5 włączone), cyrkulacja Jebao RW-8, sól Preis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Lufcie czytając ten post nasuwa mi się pewien pomysł, który podda pod myślenie jak ważne jest właściwe wykonywanie testów oraz jakie różnice w wynikach mogą powstać przez niby tak same ich wykonywanie.

Test jest prosty (ważne aby uczestnicy siebie nie podpatrywali oraz nie wymieniali uwag przed nim - mają robić je tak jak robią)

- 5 do 10 osób

- ten sam test

- każdy wykonuje w nowej fiolce, ważne nie używanej

- osoby nie podpatrują techniki Kolegi

sądzę, że wyniki zaskoczą :)

test to narzędzie, mniej czy bardziej dokładne w pomiarach, ale bardzo duży wpływ na wynik ma błąd w wykonaniu, a jeszcze gorszy tzw sumowanie błędów małych, które może mieć zaskakujący wpływ na wynik (chemicy będą wiedzieć o czym mówię)

Może ktoś z was zna skład fiolek saliferta, jeszcze lepiej reakcję wzgl której przebiega

może pracujecie w laboratorium i jesteście w stanie to określić - to by pomogło.

Co do saliferta przeszedłem przez ostatnie 4 miesiące przez wszystkie układy kolorystyczne - od brunatnej do prawie białej (aktualnie 2-5) - test na NO3 wymieniam max co 3 miesiące

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dyskusji pojawily sie glosy, ze latwo zbic no3 z wysokiego poziomu, ja niestety mam z tym duży problem wiec moze cos mi podpowiecie. No3 skoczylo mi do poziomu ponad 100mg/l po przelaniu odpieniacza pod moja nieobecnosc. Podmianami i bakteriami zszedlem do 50 dosc szybko, jednak od tego czasu juz ponad 2 miesiace ani drgnie. Podmiany robie normalnie co tydzien z odsysaniem syfu z sumpa, zaczalem jakis czas temu dozowac wodke ale juz kilka tygodni leje i doszedlem do 15ml dziennie na 500 litrow a efektu nie ma. Czy sa jakies zależności no3 od innych parametrów, ktore moga blokowac jego redukcje?


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sa jakies zależności no3 od innych parametrów, ktore moga blokowac jego redukcje?

Np nadmiar ryb, lub ich przekarmianie.

Jesli możesz to pomyśl nad wykorzystaniem komory sumpa jako refugium.

PS

Jak duże masz akwarium? Piszesz o 500L, a w stopce masz 240L


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zaktualizowałem stopkę. Ryb mam mało jak na tą objetość. Są 3 pokolce, chelmon i 2 ocelarisy - te same od wielu lat, kiedyś pływały 240 litrach z większą liczbą kolegów i przy gorszym odpieniaczu i nie miałem problemów. Karmię 2 kostki mrożonek dziennie. Pozostałe parametry utrzymuję na stałym poziomie - pompa dozująca i dolewka. PO4 w momencie kiedy NO3 było na poziomie 100 wynosiło cos ok 4, teraz dawno nie mierzyłem. Wiem, że przy zerowym NO3 ciezko zbić PO4, natomiast czy nie ma jakiś zależności w drugą stronę?


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tą strone ma to większe znaczenie.

Jednak watpie, że przy NO3 ok 50mg/L masz zerowe PO4

PS

Jeszcze pod awatarem :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że zerowe PO4 blokuje spadek NO3? Jeśli tak to będę musiał sprawdzić fosforany. Też wątpię aby były zerowe ale kto wie...


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany zapewne tez masz bardzo wysokie. Zastanów się co jest przyczyną tak wysokiego no3, może należy zaszczepić świerzą populacją bakterii zbiornik.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany zapewne tez masz bardzo wysokie. Zastanów się co jest przyczyną tak wysokiego no3, może należy zaszczepić świerzą populacją bakterii zbiornik.

Jak rozpoczynałem walkę z wysokim NO3 to od razu zacząłem podawać nowe bakterie (inne niż wcześniej). Brakuje mi już pomysłów co może być przyczyną i jak z tym walczyć. :-(


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.