Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam... od jakiegoś czasu śledziłem forum... czytałem i myślałem, planowałem ... aż w końcu natknąłem się na fajna ofertę na ebayu.. i zakupiłem akwarium 47x47x52.. angielskie miary :). Do tego w zestawie dostałem grzałka 200w, 2 pompy cyrkulacyjne.. (jedna firmy INTERPET 500l/ph druga nie wiem chyba cos podobnego), do tego 16kg skały... ładne kolory, 2x24W T5 i skimmer TMCv400 na pompie RIO2100 niestety te TMC to standard w Anglii mam do tego w akwarium cos jakby kieszen na tylnej szybce ale nie wiem co to jest :). W szafce na dole mam miejsca niestety jakieś 28x28cm i taki mógł by być sump... czy ma to sens ? czy lepiej umieścić wszystko w akwa?. Ma to być akwa przeznaczone wyłącznie dla koników morskich i paru miękasów... tak że oświetlenie nie jest wymagane zbyt duże.. planuje dorobić około 18 led cree ale o tym pomyślimy później. Czy mógł by mi ktoś udzielić rady na początek ... czy robić sump... jaka powinna być cyrkulacja i jak ustawiona? ile piasku? ewentualnie SUMPA jaka pompa obiegowa?.. jakieś rady itp dla Świerzego posolonego na wyspach... z góry dziękuje a jutro dodam fotki jak to wszystko wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcia tego akwa bo ta kieszeń to pewnie komin jest ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie możesz sugerować się standardowymi akwariami morskimi bo akwarium dla koników powinno wyglądać inaczej niż standardowy zbiornik morski.

Musisz osłonić wloty wszystkich pomp obiegowych. Standardowe [otwarte] pompy obiegowe nie nadają się bo jak do takiej podpłynie konik to pompa go zassie i będzie po koniu. Trzeba dobrać obsadę która nie będzie groźna dla koni - odpadają kraby, duża część korali i część ryb. Generalnie wszystkie ryby nie będą zbyt mile widziane bo stanowią one zawsze konkurencję pokarmową dla koni.

Cyrkulacja powinna być ustawiona tak żeby nie stresowała koni [słaba] a jednoczesnie żeby była możliwość odpalenia dodatkowej pompy na czas karmienia. Mysle ze wystarczy jesli kupisz mocniejszą pompę obiegową. Koniki nie mają żołądka i nie biorą zbyt chętnie martwego pokarmu. Chętniej polują na to co unosi się w wodzie. Dobrym rozwiazaniem jest też karmnik.

Można załozyć akwarium bez sumpa ale sump bardzo się przydaje.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec całość wygląda jak na zdjęciu... na razie bez pokrywy ale z czasem wszystko będzie :). Co do pojemnika na tylnej szybie to wygląda tak jak na zdjęciu. Przypomina to jakiś system filtracyjny. Ma 3 komory i parę dziur wiec nie wiem czy coś z tego zrobić czy lepiej kombinować z sumpem?. Pojemnik ma wymiary 26szer x 37wys.

post-11681-0-84891000-1351230546_thumb.jpg

post-11681-0-01177200-1351230684_thumb.jpg

post-11681-0-29358600-1351230695_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SUMPA to tak jak widać mam bardzo mało miejsca.. po delikatnej rozbudowie szafki wymiary 28cm x 28cm max i wysokości mogę zrobić nawet 50. Ale przyjmując że był by to sump 28x28x30 wychodzi około 23l pytanie jak ten sump miał by wyglądać. 2 komory? jedna na odpieniek druga na powrót i grzałka?.

post-11681-0-73000700-1351231038_thumb.jpg

post-11681-0-77238800-1351231049_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj skleiłem SUMPA wymiary maksymalne jakie zmieszczę .. szer:25 x dł36 x wys:27=23.5l. Wygląda to tak jak na zdjęciu. nie dodałem jeszcze przegród bo dalej czekam na wasza odpowiedź czy mam zrobić 2 komory czy 3??.Komora na odpieniacz minimalnie musi być dł 14cm wiec zostaje 22 do podziału.. czy warto to dzielić na 2 części . powiedzmy środkowa część na refugium 12cm szerokości.. i ostatnia na pompę i grzałkę 10cm. Czy to ma sens czy lepiej zrobić 2 komory...dodam ze jeszcze muszę wywiercić dziury w akwarium zrobić komin, połączyć hydraulikę itp... wiec trochę pracy i ryzyka przy tym jest a czy to się opłaci czy na takiego sumpa nie warto zachodu i po prostu połączyć wszystko do akwarium i nie robić sumpa?

post-11681-0-12731100-1351267829_thumb.jpg

post-11681-0-05717300-1351267846_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ze idzie do usunięcia... a czy możesz mi odpowiedzieć na moje pytania? bo nie wiem co mam dalej robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump zawsze sie przydaje , ja bym zrobił trzy przegrody :

zlot wody+14cm odpieniacz + powrót -zależy jaka masz pompę duża ...

Tak żeby woda przelała sie dołem do odpieniacza a następnie góra do pompy( powrót)..

Ja bym tak zrobił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sumpa zawsze warto zrobic. Będzie w nim cały sprzęt - grzanie, pienienie, sorbenty. Kup mocniejszą pompę cyrkulacyjną tak żeby nie kupować już obiegowej. Ale jeśli chcesz mieć konikarium to nie zakładaj w sumpie refugium bo glony pewnie i tak będa w głównym akwarium rosły. W sumpie zrób miejsce na watę filtracyjną węgiel i adsorbent fosforanów.

Pienidło moim zdaniem jest ok i nie trzeba go wymieniać. Chcesz mieć konikarium a nie zbiornik sps.

co do obsady to tu wszystko jest:

http://www.seahorse.org/library/articles/tankmates/tankmates.shtml

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu konkretna odpowiedź.. a możesz w skrócie opisać mi jak mniej więcej to zrobić? Jeśli chodzi o sump to myślisz żeby zrobić 3 komorowy? 1 komora odpieniacz, 2 komora sorbenty i 3 grzanie i powrót.. ?. czyli mówisz ze te 2 moje pompy cyrkulacyjne se za słabe? możesz mi polecić jakaś firmę, model?i mam takie pytanie czy warto by było kupić jakaś lepsza pompę do odpieniacza... ( obecnie rio 2100) a ta rio 2100 dać jako powrotną?.. czy lepiej ta zostawić a dokupić powrót. Jeśli tak to jaka pompa będzie najlepsza .. dodam ze pompa musi unieść wodę na 120cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa do odpieniacza w zasadzie moze byc taka jak efektywny obieg. Czyli jesli obieg wyniesie (uwzgledniajac podniesienie wody) 1000L/h to pompa do odpieniacza moze byc taka sama.

Ta Rio 2100 byla orginalnie z tym odpienkiem?

Sump zrob dwukomorowy. I tak to bedzie malenstwo wiec szkoda dzielic na 3 czesci.

Splyw i odpieniacz w jednej a powrot w drugiej komorze


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na pompa była w zestawie.. tak że taka sama kupie na powrót.. i jeszcze kwestia średnicy rur.. czy 220mm starczy? bo nie wiem jaki diamentowy cutter do szkła kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziury wywiercone (2 jedna odpływ, 2ga rezerwa). Komin schnie... mini sump gotowy... (w planach mam przebudowę szafki i zrobienie nowego sumpa ale to za jakiś czas...tylko nie wiem gdzie w UK moge grzebień dostać i będę musiał chyba zrobić sam z plexy czy to dobry pomysł ?. jutro jak mi się uda podłącze hydraulike i wstawię parę fotek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

plexi jest dość kruche i ciezko z niego coś wyciąc ręcznymi narzedziami. Lepiej chyba kupić np pe pp pvc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie jeszcze na temat tych pomp cyrkulacyjnych jedna firmy INTERPET 500l/ph druga nie wiem chyba coś podobnego... czy będą dobre do konikarium czy lepiej zmienić je na coś innego ?. Jeszcze dojdzie powrót który tez miesza wodę to może lepiej zamiast tych 2ch wstawić jedna lepsza?. Mam pytanie jeszcze odnośnie światła obeznie mam cos takiego Hagen Glo T5 Aquarium Lighting Starter Unit 2 x 24W czy to wystarczy na obsadę z koników kilka krewetek i jakieś błazenki.. do tego jakieś miękasy.. czy lepiej dokupić jeszcze taka sama i zmontować lampe z 4X24 T5 powiedzmy 3 białe i jedna niebieska albo jakieś inne połączenie zęby dało ładna barwę. Ogólnie prosił bym o jakąś rade na oświetlenie do tak małego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec dzisiaj dodałem mini Hydraulikę do mini sumpa :). z odpływu rura z zaworem trafiająca do pierwszej komory z odpieniaczem, obok rezerwa tak samo. Czy rezerwa nie jest za nisko?.. czy taki odpływ z wywierconych dziur to dobry pomysł??. Do 2giej komory wsadzę grzałkę i powrót (RIO2100) i rurą poprowadzę do góry.. jeszcze nie wiem czy dam na środek z 2ma wypustami czy za komin. Odnośnie tego to ma to jakieś ręce i nogi?.. bo robiłem to sam i nie wiem czy dobrze wszystko zrozumiałem :).

Dzisiaj zrobiłem także zakupy:

Cyrkulacja 2x jvp101 ( bo tamte były zdecydowanie za słabe)

1 x Rio 2500 Subermisible Water Pump Powerhead 2972 Lph

1 x Aqua Medic Overflow Comb with Holder (32cm) ()

1 x Caribsea Ocean Direct Natural Live Sand (20lb) ()

1 x Reef Crystals Salt 8KG

Zostało jeszcze doklejenie Grzebienia do komina i test z wodą. Proszę o jakieś rady odnośnie hydrauliki. Wiem że wygląda amatorsko ale najważniejsze żeby działało a z czasem jak każdy będę robił postęp (mam już kilka pomysłów).

post-11681-0-08609600-1351451171_thumb.jpg

post-11681-0-60737100-1351451192_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalsze fotki...

mam jeszcze takie pytanie.. czy da się odmyć takie tłustawe plamy po silikonie?

post-11681-0-91741700-1351451238_thumb.jpg

post-11681-0-70105100-1351451264_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Są rozpuszczalniki do silikonu.

Rury powinieneś skleić klejem do pvc a nie silikonem. Na gwinty nawiń teflonową taśmę to nie bedzie woda się przesączać przez gwint i łatwiej będzi ci wkręcać i wykręcać rurę.

Jeśli chcesz mieć konikarium to pompy jvp 101 się nie nadają. Jeśli konik podpłynie do takiej pompy to ona może go zabić lub zranić. Uszkodzenie pancerza konia morskiego często prowadzi do śmierci. W konikarium powinno się stosować pompy z zabezpieczonym "wlotem" wody tak żeby konik nie wsadził w ten "wlot" ogona i żeby go nie zassało.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jeśli chodzi o połączenie to jest ok ?.

Co do tej pompy to jaka byś polecił? i jakiej mocy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W.w pompa nie ma wydajności 2000l/h. Sam taką posiadam i ma może coś około 600-1000l/h maxx. :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.