Skocz do zawartości
minio_p

Problem z utrzymaniem stałego poziomu wody w kominie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam problem z utrzymaniem stałego poziomu wody w kominie. Po ustawieniu wody zaworem, po jakimś czasie zaczyna się on obniżać, przez co wzrasta zasolenie. Regulacji dokonuje zaworem na spływie. Mam automatyczną dolewkę. Co jest tego przyczyną? Pompa obiegowa, czy coś innego. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w sumpie poziom wody jest stały dzięki dolewce, a w kominie wody ubywa, przez co w całym akwarium wody jest mniej, a ilość rozpuszczonej w niej substancji pozostaje bez zmian. To tak, jakby odparowało 2 litry wody, a dolewka ich nie uzupełniła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz stały poziom wody w sumpie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w sumpie poziom wody jest stały dzięki dolewce, a w kominie wody ubywa, przez co w całym akwarium wody jest mniej, a ilość rozpuszczonej w niej substancji pozostaje bez zmian. To tak, jakby odparowało 2 litry wody, a dolewka ich nie uzupełniła.

jakby nie bylo, zasolenie nie wzrasta. Masz ustawic staly poziom w kominie, czyli uzycie rewizji albo rozwiazanie kolegi z forum Jaczal, ktorego ja nie rozumiem osobiescie. Ostatnio tez widzialem na you tube taki plywaczek na zejsciu, sam ustalal poziom wody w kominie ale nie napisal gdzie to kupil


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, jeżeli poziom wody jest na wysokości rewizji, poziom wody jest stały. Tylko w tedy trochę woda mi chlupie, ponieważ rurka rewizji w sumpie kończy się nad poziomem wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przytnij rewizje pod kątem i podnieś poziom wody w kominie, nadmiar będzie spływał rewizją


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przytnij rewizje pod kątem i podnieś poziom wody w kominie, nadmiar będzie spływał rewizją

Tak właśnie mam,ale i tak czasem chlupnie woda przez rewizję.

Wahania poziomu wody w kominie są spowodowane skokami wydajności pompy obiegowej,które są znowu powodem skokami w sieci elektrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takich zmianach poziomu wody w kominie dobrze sprawdzaja się zawory bramowe, dość łatwo, szybko i precyzyjnie można wyregulować, przeregulować,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, ze zasolenie moze wzrosnac, poniewaz dolewka nie dolewa, gdyz w sumpie poziom sie podniosl kosztem obnizenia poziomu w kominie.

Jesli nie masz rury rewizyjnej, ktora troszke woda powinna kapac po przykreceniu zaworu na splywie, to bedzie ciezko.

Slyszalem juz o rozwiazaniu (w systemie bez rewizji), ze przez rure spustowa przewleczono waz. Jego koniec wystaje 2 cm nad rure splywu (w kominie) i poziom wody tak jest zaworem ustawiony, ze czesc wody wpada do tego weza. Rura jest wtedy 2 cm zatopiona a te 2 cm to margines dla pompy, podajacej wode w zaleznosci od napiecia w sieci lub jej widzimisie (zalezy jaka pompa).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Stani, właśnie o to mi chodziło z tym wzrostem zasolenia. Mam rewizję i postaram się nią wyeliminować problem. Myślałem tylko, że jest to wina pompy obiegowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pusc troche wody rewizja. Ta nadwyzka wody nad rura spustowa daje troche pola do popisu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu masz za mało wody brutto w obiegu. Spływa do sumpa, przestaje. Pompa wpompuje do akwarium, spływa i tak w kółko


570 l, odpieniacz DIY, 2x120 W Led Erybkowe, sump w budowie, Profilux Plus II, 100 Kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Z tym zaworem bramowym to dobry pomysł. Muszę zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, czy warto wydać 10x więcej kasy na zawór?


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa zawory.Jeden służy do zamykania jakby co, a drugi za nim jest regulacją. Bramowe były za drogie :) mam też rewizję

Poziom mam stały,ale jak podmienim wode z baniaka to wpierw spada poziom w kominie. dopiero potem za jakieś 15 minut w sumpie.gdzie jest automatyczna dolewka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w końcu kupię zawór bramowy u Skiby,ale mój będzie kosztował około 400zł dlatego go nie kupiłem od razu.Czasem mam tak,że mam ustawiony zawór i jest dobrze kilka tygodni a pewnego dnia,najczęściej w nocy zaczyna chlupać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem, ze zasolenie moze wzrosnac, poniewaz dolewka nie dolewa, gdyz w sumpie poziom sie podniosl kosztem obnizenia poziomu w kominie.

tyle tylko że zasolenie wzrasta jak woda przede wszystkim odparuje co oznacza, że związki pozostają w nieodparowanej wodzie i wtedy zwiększa się ich ilość, a jak się przelewa "związkową" wodę z naczynia do naczynia to zasolenie raczej nie ma prawa wzrosnąć, prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pływaczek zawsze powoduje powrót poziomu wody w kominie do ustalonego. Gdy potrzebuję zdemontować skarpetę po czyszczeniu filtra glonowego to zamykam na ten czas spływ, co skutkuje powrotem wody przez rewizję. Po otwarciu zaworu zaczyna spadać poziom w kominie, ale do ustalonego na pływaku.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyle tylko że zasolenie wzrasta jak woda przede wszystkim odparuje co oznacza, że związki pozostają w nieodparowanej wodzie i wtedy zwiększa się ich ilość, a jak się przelewa "związkową" wodę z naczynia do naczynia to zasolenie raczej nie ma prawa wzrosnąć, prawda?

Prawda, ale koledze chodzi o to jak woda mu z komina spłynie do sumpa to podnosi sie stan wody w sumpie i musi dużo więcej wody odparować z sumpa aby dolewka zadziałała.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój pływaczek zawsze powoduje powrót poziomu wody w kominie do ustalonego. Gdy potrzebuję zdemontować skarpetę po czyszczeniu filtra glonowego to zamykam na ten czas spływ, co skutkuje powrotem wody przez rewizję. Po otwarciu zaworu zaczyna spadać poziom w kominie, ale do ustalonego na pływaku.

wlasnie to mnie bardzo interesuje jak to wyglada na zywo. Widzialem juz rysunek pogladowy i przyznam ze bardzo skomplikowane elementy jarze w sekundy, ten natomiast jest taki prosty ze nie kumam...coz za ironia losu, moze ja jeakis autystyk jestem hehe :wallbash:

w kazdym razie wiem ze to dziala i musi byc bardzo praktyczne

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czeech,

juz Kaktus napisal.

Taki wlasnie wzrost zasolenia kolega opisal; z komina splynie do sumpa powiedzmy kilka litrow wody, ktora powoduje, ze dolewka sie przez dlugi czas nie zalaczy. Zanim zadziala, musi ten nadmiar wody odparowac (obojetne czy z sumpa czy z akwarium). Z czasem sol z tych kilku litrow zwiekszy zasolenie w calym obiegu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.