Skocz do zawartości
urban15

[128l] Akwarium 80x40x40 z Augustowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przyszedł czas na aktualizację wątku na początek parę zdjęć a następnie opis sytuacji w baniaczku.

Fotka całości lecz widzianej przez boczną szybkę.

53882db3c4510c4fgen.jpg

Kolej na najsilniejszego mieszkańca strongjeżowca który dźwiga skałkę z grzybkiem

13bb94d1ce7591e9gen.jpg

Jak zaczynałem z morskim marzyłem o lasku zoa i teraz mam

e6c187664c775cbbgen.jpg

Ciężkim tematem było utrzymanie trawniczka ale na reszcie się udało rośnie i ma się dobrze.

f9bf674213815e9fgen.jpg

Eufylia u mnie ma małe polipy ale za to jest ich moc.

00ea4694fd4bd73cgen.jpg

Czas na moje najlepsze modelki, na wybiegu londuje monti

b103cfe7da54f06egen.jpg

I ostatnia fotka na dziś.

b5101350c783df65gen.jpg

To tyle ze zdjęć, co do sytuacji w baniaku to po pierwsze Kh trzymam na poziomie 11 czasem spadnie do 10 konsumpcja węglanu jest tak duża że ciężko utrzymać stałe Ca dozuję jak pamiętam i przez to mam poniżej 400. Najgorzej ma się sprawa Mg bo niestety po wlaniu choćby kilku ml roztworu na Mg który posiadam wyskakuje mi Cyjano więc Mg nie leje i boję się sprawdzać ile ono wynosi. Sól czyli RSPC na której jadę pewnie trochę podnosi Mg i dodaje pierwiastków składowych. Kolejna sprawa to walka z glonami wymieniłem wkłady w RO i DI więc odczyt na TDSie spadł z 025 do 001 jupi :baby: . Na tym walka się nie skończyła w filtrze wylądował magiczny wkład prosto z Australii co nim jest tak naprawdę to nie jestem na 100% pewien ale obstawiam na biopellety wersja xl tylko że koloru białego, produkt pochodzi z Olsztyna i u jednego kolegi wyprowadził baniak na prostą i teraz śmiga aż miło, zobaczymy czy i takie cuda u mnie zdziała. Na dzień dzisiejszy nie planuję żadnych inwestycji chyba że w nowy roztwór do Mg oraz z czasem kolejne pompy dozujące.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotki rewelka. Koraliki też... ale ty nie masz czasem cyjano? i to w takim zaawansowanym stadium?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cyjano i dino bywało gorzej bo tak jak pisałem wyżej wszystko wyskoczyło przy okazji podnoszenia parametrów, ale jakoś żadnemu mieszkańcowi to nie przeszkadza więc czekam aż samo zejdzie mam w zanadrzu chemiclena i wiem że działa bo raz już pomogło ale na razie odpuszczam walkę. W baniaczku brak miejsca na jakiekolwiek życie może rybkę ale nie spieszy mi się.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam nie pisałem w swoim wątku od 3 miesięcy niestety dużo pracy i mało czasu na hobby spowodowało straszną katastrofę w akwarium, tuż przed wyjazdem w delegację korale jakby zaczęły mniej polipować zaś po powrocie praktycznie wszystko było zamknięte a ryby ledwo pływały. Co zrobiłem źle nie wiem do dziś, najpewniejsze to to że nazbierało się syfu w clenerze bo nie czyściłem go oprócz wymiany włókniny na świeżą co tydzień oraz coś tam znalazłem po wszystkim jakby zdechły ślimak czy coś innego. Mniejsza o przyczynę opisze skutki dla przestrogi że akwarystyka morska to nic prostego nawet po 3 latach potrafi zaskoczyć, Z akwarium wyjąłem całe życie które trafiło do kolegi Roberta za co bardzo dziękuję bo uratował moje hobby przed rezygnacją.

Z ryb straciłem brzydala pteropogona garbika do strat dopisałem jeżowca parę ślimaków oraz seriatoporę hestrik reszta zwierzyny była w krytycznym stanie. Na szczęście wszystko co oberwało szybko wróciło do zdrowia u Roberta.

Akwarium świeciło pustkami przez miesiąc gdzie wrzuciłem węgiel poczyściłem pompy i inne ustrojstwa i tak na zmniejszonym świetle do minimum i zwiększonej cyrkulacji chodziło bez mojej ingerencji. Po tym czasie dojrzałem światełko w tunelu gdyż pozostawione podstawy z montipor oraz zoasy zaczęły polipować i nabrały kolorków, to był dla mnie znak żeby wrócić do gry.

Zrobiłem podmiankę poprzestawiałem skałę i zacząłem od nowa ze starym życiem, po paru tygodniach miałem już wszystko u siebie oraz dostałem dwa spski od Maćka (wielkie dzięki) od tamtej pory robię regularne podmianki i dbam o parametry za pomocą ABC+ red seii jak dla mnie złoty środek. Poniżej zamieszczam fotki baniaka jak wygląda obecnie.

2626519a40820a15gen.jpg

Eufylia ostro ruszyła do boju

da1a4263bb0691c7gen.jpg

Część skały przeznaczyłem wyłącznie na miękką stronę rafy

91840013694aa037gen.jpg

Ostatnia fotka moim zdaniem z resztą najlepsza przedstawia Tak zwaną Papaję niby łatwy miękas ale u mnie się przyjął chyba za 4lub 5 razem.

7e5fc3d8ce70860agen.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji niedzieli pstryknąłem parę fotek w 5min efekty są poniżej. Co ciekawe coś mi się dzieje z moim lustrem przecina fotki w różnych miejscach.

Na start porównanie grzybka który trafił do baniaka tygrysa na parę tygodni niebieski u mnie miał 1.5cm zaś teraz jest wielkości 10 grzybków moich.

c90488a0c980b8d5gen.jpg

Pavona nieco bliżej

7784b24defef9f67gen.jpg

Kolejna porcja fot z soczewki

0c9b90703a422ad4gen.jpg

Może ktoś chce szczepkę bo się plewi jak chwast

a6227fb0c44c97d3gen.jpg

Akwarium widoczne z lotu ptaka albo inaczej od góry

b2717123de5aec7bgen.jpg

Niedawny ale bardzo trafiony nabytek, niestety zdjęcie przycięte przez aparat

b4a8be9c45aaab5bgen.jpg

Akwarium i życie ma się dobrze i najważniejsze że co zje jeżowiec to już nie odrasta z całą pewnością zakończył się etap dojrzewania baniaka.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojjj faktycznie aparat do pana doktora powinien trafić.

A baniaczek na żywo wygląda nieporównywalnie lepiej.

Miło, że papaja się nareszcie przyjęła :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam w akwarium wszystko ładnie się kręci więc sprawiłem sobie 3 nowe SPSi czyli montipory czerwona z zielonymi przyrostami zielona i szara w actynice niebieska wszystkie szczepki od kolegi Turborower2000 z miejsca mówię że człowiek godny polecenia szczepki duże i w świetnej kondycji z reszta sami zobaczcie.

87616dcc9ff194fdgen.jpg

Z lewej moja zwykła monti zaś z prawej nowa dla zwykłego śmiertelnika to dwa takie same patyki zaś dla mnie to zupełnie inne zwierzaki.

Kolejna szczepunia

41ecd6ef59f57ce1gen.jpg

Na fotce Rico które mi jakoś się zagnieździło na piasku przy skale

3bfbca839b72cf2fgen.jpg

Na koniec dwie fajne fotki całości

7d9e7190308bb4a5gen.jpg

13a55c44f5bd5171gen.jpg

Na ostatnich fotkach widać że obsada akwarium jest już dawno zamknięta bo po ostatnich zakupach szczepki dwa dni leżały na dnie bo szukałem dla nich miejsca.

Co do rybek to pływa u mnie Mandaryn wspaniały oraz Salarias Ramosus kupiłem go na glony i jak widzę coś tam skupie ale bez jakiś specjalnych efektów. Oprócz rybek mam małego krabika oraz krewetkę czyszczącą i kilka ślimaków oraz ogromnego jeżowca który jak czasem mu się zachce potrafi ładnie skałkę doczyścić lecz niestety taka krowa potrafi też oderwać szczepkę i zatargać wprost na inną.

Podmiany w akwarium robię co dwa tygodnie i od kilku dni ruszam z dokarmianiem korali kentem acce mrożonkami reefperlsem oraz reefboosterem jak na razie brak jakiś strasznych różnic ale jak na wszystko trzeba trochę poczekać z efektami. Planuję jeszcze ruszyć z fitoplanktonem i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich kibiców mojego baniaka, co tu dużo pisać wszystko żyje i powoli rośnie tak mi się wydaje i dlatego od jakiegoś czasu próbuje różnych dopalaczy wzrostu. Mam już pierwsze spostrzeżenia zmiana podmian z jednej na tydzień na jedną co dwa tygodnie negatywnie wpłynęła na kolorki SPSów (przynajmniej jednego) oraz chyba minimalnie zwolniły przyrosty, niestety nie mam czasu na podmiany co tydzień może w zimę dam radę. Kolejna sprawa to reef buster po czterech ampułkach podawanych przez dwa miesiące brak rewelacji lub jakichkolwiek zmian. Accel Kenta też nie zrobił na mnie wrażenia. Wcześniej jak miałem niskie parametry dawałem dość dużo proszku Red Sei abc+ wtedy widziałem dużą różnicę w przyrostach lecz teraz jak mam ustawione parametry i sypie tyle żeby je utrzymać to już nie mam takich efektów. Ale najlepsze na koniec, od tygodnia podaje KZ Aminoacid jest to dobrze skoncentrowany pokarm i na mój litraż na razie daje krople codziennie czyli dwukrotnie przekroczyłem dawkę producenta, planowałem go kupić od dwóch lat lecz dopiero teraz się skusiłem bo kupiłem opakowanie 10ml na próbę i chyba w końcu jest różnica SPSy jakby zaczynają mieć większe polipy i dłuższe co moim zdaniem świadczy o tym że to dobry produkt zobaczymy co będzie za parę tygodni może wróci niebieski kolorek u jednej szczepki.

Na koniec parę fotek:

3a6abc370b0c1ef6gen.jpg

Teraz ten sam koral ale stojący kilka centymetrów niżej i w innym prądzie wody.

5cfb7cd50129527agen.jpg

Następna monti która mam od szczepki wielkości paru cm

f68d49ce7f34ed77gen.jpg

Kolejna to szczepka seriatopory która wcześniej rosła dużo szybciej co mnie martwi.

61a25aa41e752810gen.jpg

Kolejna fotka przedstawia małe doświadczenie: przykleiłem obok siebie dwie różne montiporki ale z tej samej rodziny po pewnym czasie się zetknęły i zrosły efekty są poniżej.

5214bab1e22cb264gen.jpg

Na koniec zdjęcie całości w pełnej okazałości.

1b9a37bd7648e215gen.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Akwarium wygląda coraz ładniej.Kibicuje temu baniakowi i z niecierpliwością czekam na kazdą aktualizacje.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie jesteś jedyny, który jest zadowolony z Plantici, są z mojego miasta i wiele osób wyszło od nich z ładnymi baniakami. Widzę że wybrałeś sylikon przezroczysty - nie straszyli Cię, że jest mniej trwały niż czarny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sylikonu to o czarnym nawet nie myślałem a przy takich wymiarach i wzmocnieniach na górze nawet nie wspomnieli o gorszej wytrzymałości, akwarium ma już ponad pół roku a sylikon trzyma idealnie brak choćby małego pęcherzyka powietrza w fudze a u mnie jest wykorzystywane na maxa bo poziom wody mam taki że wzmocnienia są częściowo zalane czyli zbiornik wystaje z wody na około 1cm.

Ponadto szlify wykonane bardzo starannie a cena jaka zapłaciłem była najniższa w kraju, szkło też bardzo przezroczyste jak na zwykłe i nie rysuje się jak przejadę czyścikiem z piaskiem na okładzinie.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmocnienia przy 40cm wysokości? Ja planuję 100x30x60 i wszyscy polecają 10mm. Planuję opaskę 5cm dookoła i czy wówczas działa ona jak wzmocnienie i mogę zastosować szkło 8mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie jest to wzmocnienie łączące dwa boki tylko dwa paski wzdłuż bocznych szyb. Co do grubości i wzmocnień przy danych wymiarach to pogadaj w Plantice albo u kolegi z forum bodajrze o niku LSS. Opaska na około dużo da choć na krótszym boku może okazać się zbędna.

Edytowane przez Debora
Ortografia (wyświetl historię edycji)

Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam dziś fotek nie będzie ale opisze mój dość ciekawy błąd jeśli chodzi o prowadzenie baniaka.

Po kolei zabawę z SPSami zaczełem dość niedawno i od razu zaczeło się od ustawienia jak dla mnie trzech świętych parametrów Mg Ca i Kh. Podniosłem wszystko za pomocą roztworów nasyconych do bailinga, dość szybko mi to wyszło więc zaliczyłem parę plag. W zasadzie Mg i Ca mi powoli schodziło zaś Kh lałem non stop więc kupiłem jedną pompkę z Kh podawałem automatycznie i znowu sukces Kh wskoczyło powyżej 10 i korale zaczeły iść do góry. Widząc sukcesy dokupiłem troszkę spsów i dalej lałem tylko Kh i podmianki raz na tydzień na bogatej soli. Nagle padł mi chyba ślimak i z akwarium zostały wysłane na wakacje wszystkie żyjątka oczywiście po kilku tygodniach wróciły do baniaka gdzie już testowałem. Przed powrotem korali zrobiłem komplet testów bo przez parę miesięcy opierałem się tylko na Kh i jak się domyślacie Mg i Ca derastycznie spadło więc ruszyłem do ataku z proszkiem red seii ABC+ który podnosi trzy główne parametry równomiernie no i tak było bo Kh miałem i tak wysokie więc wszystko ładnie się podniosło na odpowiedni poziom i koraliki zaczeły świetnie rosnąć. I tu pojawia się kolejny błąd oparłem się na instrukcji producenta który gwarantuje parametry na równym poziomie i od miesiąca zaczełem dostrzegać coraz wolniejszy wzrost który tłumaczyłem brakiem dopalaczy dla korali więc szprycowałem baniak coraz nowszymi wynalazkami. W tem w niedzielę mnie oświociło bo od jakiegoś czasu nie dosypuję proszków oraz mierzę tylko Ca bo reszta powinna być na równie wysokim poziomie Ca mam prawie 500 a SPSy stoją w miejscu, i nagle jak grom z jasnego nieba pomyślałem o podstawach czyli o tym z czego koralowce twarde budują szkielet, jak można się łatwo domyślić sprawdziłem Mg i Kh i już niebyłem nawet zaskoczony wynikami Mg=1150 Kh=5.1. W tej sytuacji pewnie mógłbym lać reef bostera na litry do baniaka ale i tak przyrosty by stały w miejscu. To tak po krótce opisałem dość ciekawą sytację która pokazuje że człowiek im więcej wie tym prostsze błędy popełnia. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się właśnie do rozpoczęcia stosowanie ABC+, i czytałem ich ulotki i jest tam napisane że korekty powinny się odbywać preparatami A B C osobno w zależności czego brakuje po pewnym okresie czasu.

Używasz jeszcze czegoś ze stajni Red Sea - chyba wyczytałem że używasz sól Red Sea Coral Pro - czy jeszcze coś poza tym?

EDIT:

Ile proszku ABC+ sypiesz dziennie - tak około w gramach

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lecę na soli Red Sea Coral Pro i nie mam z nią problemów ładnie się rozpuszcza i cenowo była dobra bo kupiłem zaczęte wiadro od kolegi z forum. Oprócz ABC+ i soli nie używam nic innego chociaż jak mi się testy skończą to planuje kupić Red Seii ale zobaczymy jak wyjdzie. Widzisz biorąc pod uwagę korektę płynami A B C chyba należało by rozważyć stosowanie zwykłego Bailinga i po temacie sprawdzony i najtańszy sposób, z drugiej strony może są baniaki którym wystarcza ABC+ ale u mnie nie bardzo to się sprawdza i głęboko się zastanawiam nad przejściem na Bailinga chyba że zostanę na proszku i będę dozował tylko Kh. Pozdrawiam

P.S. Dzienne zużycie przy wysokim Kh to około 2g zaś jak podnosiłem Ca z chyba 320-330 do 450 zużyłem koło 100g a sypałem maksymalnie 10g na dobę.

Edytowane przez urban15 (wyświetl historię edycji)

Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup proszki do ballinga i daj se spokój z firmowymi preparatami.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z okazji wolnej soboty mała aktualizacja

szczepka monti.

b569fbffade30527gen.jpg

tu niestety bez kolorku stylophorka

dziś ruszam z dawaniem jodu zobaczymy z czasem jak się poprawi sytuacja

02e61723d284b3e0gen.jpg

pierwsza talerzówka w baniaku

46341a4bc6d83227gen.jpg

na koniec mój lasek SPSów pięknie rośnie aż strach pomyśleć jak wszystkie zaczną się zarastać. Ale to mi nie grozi bo Mg mam 990 zaś ca 390 ale bailing już leci na ratunek pocztą polską.

93e7cf3219d2a13agen.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im więcej kombinowania tym gorzej, trudno utrzymać parametry na stałym poziomie.

Ja na twoim miejscu poszedłbym za radą Jarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Słąwku bailing już leci pocztą i zamierzam kupić pompki dozujące choć teraz już wiem że przy jednym SPSku można lecieć na podmiankach albo lać dodatki z ręki ale jak się ma kilka SPSków to pompki robią się niezbędne.

Artur nie ma czego zazdrościć zobaczysz sam jak i u ciebie wszystko będzie ładnie zarastać.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że masz silne oświetlenie.... pod moimi świetlówkami SPSy siedzą jak zaczarowane i ani myślą zużywać minerały na swoją rozbudowę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam przy niedzieli mała aktualizacja, stosuję rewelacyjnego Bailinga od Rafal19 i już widać pierwsze efekty SPSy rosną jak szalone a dzięki dozowaniu jodu i accl z KZ oraz zwiększonemu karmieniu również miękasy i Lpsy mają się lepiej i dostrzegam że zaczynają się rozrastać.

Euphylia ma chyba już z 20 parę główek

73658cc99d776f15gen.jpg

Zoa chyba od jodu pompują się że tworzą zbitą strukturę.

443d9bd0f1502681gen.jpg

A to mój wyznacznik No3 i Po4 zamiast zwykłych testów

1e06bfc51b27b1f7gen.jpg

Capnella mnoży się jak chwast.

47be67f8662fbbf6gen.jpg

735a2e5e6c38c875gen.jpg

Tutaj widać jak jedna monti zarasta drugą będę musiał odciąć ten kawałek bo zarastaną lubię bardziej.

f8e775d24663c7d6gen.jpg

A tu małe makro

fb6060b74c729f68gen.jpg

Następna fotka pokazuje zbawienny wpływ jodu na niebieski kolor

981978334414dde3gen.jpg

kolejna monti

1edf42c710230af6gen.jpg

Na koniec seriatopora od Maćka z Ełku

d84109b147a6b89dgen.jpg


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.