Skocz do zawartości
jacek_1970

siła światła dla sps

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie chodzę po ReefCentral i znalazłem taki film.

baniak ładny, wszystko rośnie jak należy i zobaczcie jakie on ma oświetlenie :)

http://www.youtube.com/embed/6H98VmSTpIQ

wcale nie mocne bo lampa wisi calkiem wysoko, jej jasność nie powala.

Kiedyś ktoś tu pisał ze był w Indonezji na rafie,z miernikiem PAR. Chyba kolega od lamp PacificSun.

Ale chyba nie doczekaliśmy się jakie wyniki osiągnął w czasie pomiarów.

W każdym razie czy my nie przesadzamy z tą ilością światła?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, po pierwsze nie wiemy pod czym te krzaki wyrosly (no chyba ze wiemy) a po drugie to kolorami na kolana nie powalają moim zdaniem, ale to tylko moje zdanie.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Kolega" Ma zdjęcia z pomiarów :) - na powierzchni wody - pomiędzy 10 a 16 miernik pokazywał 1 - co oznacza - poza skalą.

Na głębokości dokonywania pomiarów - czyli ok. 1.5m - średnio (5.2h dziennie pokazywał ok. 170-220) - w szczycie - 270umol/m2/s.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I oglądając teraz ten filmik - mogę się założyć - że przy koralowcach jest wspomniane 200-250 umol/m2/s - ponieważ lampy używają bardzo wąskich soczewek(np. 40 lub 60 stopni).

jeśli byłyby to 15 stopniowe - to lampa mogła by być pod sufitem - efekt byłby ten sam..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, nie bylem pewny imienia, dzięki Przemku za przypomnienie pomiarów. i pamiętam ze mieliście za krótkie kable na głębsze pomiary.

Ale powiedz choć na jakiej głębokości występowały Acropory i inne sps najniżej w naturze?

Bo gdzieś mam wykres Par w zależności od głębokości wiec sobie popatrzę w tym kontekście na niego.

A wracając do lamp, ze ma soczewki to zauważyłem, ale ścianę ma tez nieźle oświetloną wiec wcale tak wąsko nie świecą.

Pozdrawiam.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie - w zależności od gatunku - ale największe kolonie były pomiędzy 1.2 a 5m głębokości.

Te pod powierzchnią - raczej w kolorach ładny brąz :)

na farmach - na głębokości ok. 1.8 do 2.5m - i kolory były - jak na zdjęciach które wtedy umieszczałem..

Czyli PAR - na pewno był dużo niższy.. - ale za to jedzenia było w brud..(czego niestety nie jesteśmy w stanie zapewnić w naszych zbiornikach)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, dzięki za info.

To teraz pewnie znów pojade trochę herezją.

Ale jako chemik już tak mam że mol dla mnie to mol.

Dla dokladniejszych rozważań przydal by sie wykres dzienny zmian nateżenia względem czasu od wschodu do switu.

no ale nie mamy poki co wiec pojadę bardzej zgrubnie.

otoz piszesz ze 5 h mamy te 200 umol/m2/s

daje nam to około 5 * 60 * 60 *200 = 3600 mmol/m2 dziennie

ale gdyby dać słabszą lampę, która daje np 80 umol/m2/s należało by świecić proporcjonalnie dlużej zeby odpowwiednia ilość fotonów dostarczyć.

3600000 /(60*60*80) = 12,5 godzin swiecenia pełną mocą nam to zapewni na slabszej lampie.

Bilans energetyczny bedzie ten sam.

Czy praktyka nam coś o tym mówi?

Korale sie oflagują?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktyka mówi nam - że zooxantele muszą dostać określoną ilość energii w OKREŚLONEJ JEDNOSTCE CZASU - co nie oznacza - że możemy tą samą energię dostarczyć w dwa razy dłuższym czasie.

Słowem - RTER(Relative Electron Transport Rate) zależy od PAR - a PAR - od natężenia(ilośći światła wchodzącego w zakres fal odpowiedzialnych za fotosyntezę) w jednostce czasu - konkretnie - 1s.

Tu masz artykuł który na pewno Cię zainetersuje - a wszczególności rys.4(Fig.4)

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0025326X12001981

Poczytaj o RTER - jeśli temat Cię interesuje.

Pamiętaj również - że każdy glon(zooxantel) w czasie doby ma cztery ważne fazy - których wzajemne relacje "czasowe" - są bardzo istotne.

Wykres dzienny posiadamy - gdyż pomiary były robione od świtu do nocy.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, poczytam, ale powiedz robiliście takie eksperymenty żeby sprawdzić co będzie?

Bo ja to rozumiem, w naturze słonce świeci ile świeci, rotacji ziemi nie zmienimy i te ich obszernie opisane badania skupiają się jak już widzę na mętności wody i jej wpływie na rafe naturalną. Ale przyroda ma pewne zdolności dostosowawcze i może by sobie zooxantele poradziły jak im się niektóre fazy wydłuża a inne skrócą. A może będzie lepiej?

Ja bym to sprawdził gdybym miał możliwość i laboratorium jakie zapewne posiadacie..

A tak przy okazji planujecie wersje lamp z soczewkami? tak z 30stopni żeby można było je wyżej powiesić i żeby nie marnować światła na pokój, w którym stoi baniak?

Poza tym chyba tez mniej światła się odbija od powierzchni wody jak pada prostopadle? Wiec straty na przejsciu powietrze woda były by mniejsze.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku, a mógłbyś powiedziec mi coś na temat tych faz zooxantelli i ich zależności czasowej?

sory za wtrącenie się do tematu, :D

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksperymenty robiliśmy - i potwierdziły to co można znaleźć w wielu publikacjach.

Dostarczenie za małej energii do koralowca(w jednostce czasu) powoduje namnażanie zooxanteli - do ilości pozwalającej pozyskiwać więcej energii - koralowiec ciemnieje z powodu zwiększenia ilości glonów symbiotycznych - dzięki czemu ilość odbitego światła jest mniejsza - pochłania więcej energii w tym samym czasie co przed foto regulacją(nie pamiętam dokładnej nazwy tego procesu - poszukam w internecie).

Wydłużanie okresu świecenia - nie pomoże - podobnie jak "katowanie" mocnym światłem - ale krótko. Pamiętaj że w trakcie procesu fotosyntezy w tkance koralowca zachodzą procesy których skutkiem ubocznym jest zwiększenie pH w tkance miękkiej - co przy gwałtownej(silnej i bez asymilacji świetlnej) ekspozycji - może powodować wręcz "poparzenie" - wynikające z różnic między ph wody a tkanką koralowca(0.1 pH - to różnica 100% w zasadowości/kwasowości)..

Dlatego też - koralowiec aby ograniczyć ilość wchłoniętej energii - produkuje "marker"(nie pamiętam nazwy - ale też poszukam) - który odpowiedzialny jest za regulację ilości zooksanteli w tkance - i poprzez agresywne oddziaływanie na glony(są na niego "uczulone") dochodzi do eksmisji części glonów z tkanki koralowca(często widoczne po prześwietleniu - "blednięcie" czy też mocne rozjaśnienie tkanki miękkiej koralowca).

W ten sposób - przy pomocy "mieszków" - w których przetrzymywane są zooksantele - koralowiec może regulować ilość pochłanianej energii - ale pod warunkiem - ze zmiany następują powoli..

Ograniczenie ilości światła (w jednostce czasu - PAR) nie spowoduje jego śmierci - (nie mówię o skrajnych przypadkach) - ale na pewno spowoduje ściemnienie tkanki - koralowiec "pójdzie w brąz" - co akurat - musisz się zgodzić - nie jest porządanym efektem :)

Co do cyklu dziennego - muszę poszukać dokumentacji na laptopie - swego czasu mnóstwo pdf-ów kupowałem z bibliotek uczelnianych w stanach - ponieważ wiele uniwerystetów przeprowadza tam regularne badania w tematyce która nas interesuje(oczywiście - mnie także).

Sprawa nie jest tania - bo to zazwyczaj 35-45$ za rodział (powiedzmy 20-30 stronnicowy) - ale można wybierać poszczególne - interesujące nas zagadnienia - i kupować to co się chce..

Niestety - tego typu publikacji, poza dosyć nielicznymi opracowaniami na advanced aquarists czy marine biology - w internecie za darmo nie ma :(

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do soczewek:

Oczywiście - w lampach można dawać soczewki - jednak pamietaj proszę , że przenikalność fali pomiędzy środowiskami - zależy od kilku czynników - nie tylko kąta padania - choć on ma największe znaczenie.

W przypadku światła LED polaryzacja fali świetlnej jest taka - że dużo mniej światła(niż w p[rzypadku np. t5) ulega odbiciu od powierzchni wody.. Są pewne źródła światła - jak np. laser - gdzie w zasadzie odbicie - jest na tyle małe - ze w stosunku do takich t5 - pomijalne :)

Wszystkie soczewki mają pewne ograniczenia - przede wszystkim, "tłumią" swiatło nawet o 8-9%.

Jeśli dodasz do tego fakt - że lampa jest wysoko nad akwarium(pomijam fakt że może oślepiać użytkownika - nie światłem bezpośrednim - ale pośrednim rozproszonym przez soczewkę) - oraz fakt że po zwiększeniu odległosci od oświetlanego przedmiotu - spada natężenie/PAR - to różnice nie są zbyt duże - a na pewno nie wiem czy warte ze względów estetycznych(skupione światło poprzez soczewki powoduje widoczne zmniejszenie tzw blików).

Ogólnie - w naszym lampach można zastosować soczewki - jednak (ja osobiście) preferuję instalację lampy w koronie - niemal tuż nad wodą - i ze względów wizualnych(brak oślepiającego światła - większe bliki) - jak i estetycznych - nie wyobrażam sobie lampy pod sufitem oświetlającej metr niżej akwarium - nigdy bowiem nie ograniczysz światła rozproszonego przez soczewki(nawet te najbardziej skupiające) - i "doświetli" Ci to ściany/podłogę w pokoju..

Pewnie straty będą mniejsze - ale nie wiem czy "warte" zachodu..

Oczywiście - to tylko moja opinia w tej sprawie.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A posiadasz fotki tego samego korala z sierpnia i grudnia ? aby potwierdzić że korale nie ciemnieją ??


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzik?

Przepraszam - nie wiem czy rozmawiamy o tym samym Egipcie.

Zdarzyło Ci się latem widzieć zachód słońca w Egipcie o 20-21? :) Chyba się tutaj nieco rozpędziłeś..

Latem najdłużej dzień trwa ok 14 godzin - zimą - jest to niecałe 10.5 godziny(z tego co pamiętam)

W indonezji - skąd importowanych jest bodaj 90% koralowców - to 12 godzin dziennie(bez względu na porę roku) - +/- 30 minut.

Pomijak fakt - że w porze deszczowej (jak i zimą w Egipcie) koralowce mają spowolniony wzrost - oraz nieco ciemniejszą barwę.

Nie zapominaj również, że w wodzie masz setki razy więcej pożywienia - niż w akwarium - nawet przy całodziennym karmieniu - a od tego również zależy wzrost/wybarwienie koralowców SPS(porównaj zbiorniki sps-owe regularnie karmione - i nie karmione)

Odpowiadając na Twoje pytanie

"Np. dlaczego nie podasz czasow i natezenia swiecenia skoro robiliscie calodzienne pomiary."

Ponieważ pozyskanie tych informacji było celem naszej podróży do Indonezji - i związane było ze znacznymi kosztami z tym związanymi..

Informacje te - jak i cała dokumentacja na ten temat wykorzystywana jest przy projektowaniu i budowie lamp PS - w tym programów oświetleniowych jak BALI Par.

Stąd też - nie "wypuszczamy" tego do wiadomości publicznej.

pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś czytał artykuł w Advanced Aquarist http://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature dotyczący światła w akwariach rafowych i mógłby skomentować podane w nim informacje? Te naukowe właściwości światła w wodzie morskie, rozumiem piąte przez dziesiąte, a chciałbym zrozumieć.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o 20 NIGDY nie zachodzi słońce w Egipcie... Zapominasz również - że już dwa miesiące przed i po najkrótszym dniu - dzień jest krótszy od najdłuższego tylko o około 30-35 minut. Więc - bez problemu można sobie wyliczyć - ile miesięcy w roku dzień jest zbliżony do "typowego" - zachodu po ok. godz. 18 i wschodu ok. 6 rano.

Poza tym - przeczytaj sobie proszę to co napisałem na temat Indonezji.

Są różnice w wyglądzie tym samych gatunków koralowców pochodzących z Morza Czerwonego - a okolic równika - w Indonezji.

No tak, to inaczej, co bys sie nie zaslania tajemnica ( jakby ona w ogole byla tajemnica ) :-)

Dlaczego w takim razie nie ma w lampach tylko 1 opcji skoro to najlepszy warunki dla korali?

To trzeba zabrac tej zimy na surfing jeszcze miernik swiatla na Bali - no coz ... :-)

Nigdzie nie napisałem że to tajemnica - a jedynie że nie widzę powodu to publikacji informacji na temat tej pracy.

Zadajesz dziwne pytania - faktycznie "weź na surfing miernik światła" i zmierzysz/zznajdziesz "najlepsze warunki dla korali".

No cóż..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super że masz znajomych z webcam... :clap:

Zazdraszczam - i gratuluję merytorycznej dyskusji... Szczególnie że "po egipsku" targujesz godzinę zachodu - najpierw 20-21 - potem 19-20 - a jak się pewnie okaże że nie 20 - to powiesz że ok - 19:00 - oraz "dobra cena" - i "taniej niż w biedronce" :) i dodasz - "ale....".

Jak nie ważne o której - to proszę - nie pisz o tym - bo faktycznie - mam wrażenie że piszesz aby coś napisać - nie koniecznie zainteresowany czyjąkolwiek odpowiedzią - a raczej tym - aby komuś udowodnić swoją rację...

Także - "miernik" w jedną rękę - w drugą "surfing" - i na pewno znajdziesz potwierdzenia swoich tez :)

PS. Nie musisz czuć się zobowiązany do odpowiedzi na powyższe.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jaczał

Później postaram się ogólnie wytłumaczyć jak czytać te wykresy - i rozumieć ten tekst z tego artykułu(szczególnie istotny jest przedstawiający zależność między pigment excitation a emision - ten temat już poruszałem tu na forum kilka miesięcy temu - odszukam go i wkleję linka.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek akurat chcialem sie od ciebie czegos dowiedziec. Pare juz watkow zakladalem o swieceniu ale konkretow od nikogo nie ma - od ciebie niestety tez, mimo iz myslalem ze jestes w stanie cos napisac skoro to podobno mierzyles.

Jak zwykle w twoim przypadku jednak przy braku merytoryki odwracasz kota ogonem.

No nic nie wazne. EOT.

PS. Skoro nie merytoryczna to niech ci nie zasmieca

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie zauważyłem nigdzie w Twoich wypowiadziach jakiegokolwiek zdania - z którego wynikało by że naprawdę próbujesz się coś dowiedzieć. Że tak naprawdę - jesteś zainteresowany uzyskaniem odpowiedzi na pytanie - na które wcześniej nigdzie indziej jej nie znalazłeś..

Chciałem przejrzeć Twoje wypowiedzi jeszcze raz - ale nie wiem z jakiego powodu - wyedytowałeś je - więc cała "dyskusja" jakby straciła sens.

Do modów - czy jest możliwa edycja postów na które ktoś już odpowiedział?

Jeśli tak - to proszę o zmianę tego - bo tym sposobem można "pokaleczyć" wątek - jeśli ktoś wyedytuje swoje posty...


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.