Skocz do zawartości
Marcin14

Kilka pytań odnośnie nowego projektu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was kilka pytań. Odnośnie pytania 3go obrazek :)

1. Co najlepiej podłożyć pod baniak 540L, styropian (jaki gruby) czy matę (gdzie kupić i jaką grubą).

2. Co najlepiej zastosować w kominie do spływu:

a) sitko pionowo włożone do przelotu (wcześniej kawałek rurki)?

B) sama rurka pionowo włożona do przelotu?

c) rurka która "zagina się" o 180* z odpowietrzeniem?

3. Czy przelew między 112L a sumpem 36L zda egzamin i nie będzie się zapowietrzał? Jakiej średnicy rur użyć? Czym większa średnica tym lepiej, czy na odwrót?

Ew. co lepiej zastosować zamiast tego przelewu?

Sump będzie wyżej, ponieważ jest niższy od zbiornika 112L a komin w tym sumpie jest też niski. W sumpie będzie tylko i wyłącznie sprzęt-odpieniacz, grzałka, czujniki. Nie mam zrobionego sumpa z baniaka 112L bo ten baniak to będzie szczepkarium albo konikarium (o ile by się nadawało-musiał bym poczytać o konikach ale jeśli będą to jeszcze trochę czasu minie). Oby dwa zbiorniki 112L i 36L są pod akwarium 540L.

beztytuudnf.png

Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi.

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby moglo by byc ale sa pewne ale:

1)przelew nie bedzie sie zapowietrzał ale jak cos ci go zablokuje to woda w 112 moze sie przelać.

2) sump 36 musi byc nizej niz na obrazku bo w czasie pracy opory na przelewie spowoduja ze w sumpie poziom wody bedzie nizej niz w 112l

3) moze lepiej by bylo przyciac boczna szybe w tej 112 i przykleic tam sumpa zeby woda przelewala sie przez krawedz 112 do 36 albo wywiercic w 112 2-3 otwory w bocznej szybie i tam wstawic rurki do sumpa, ale ich blokada to zalanie wiec mi sie nie podoba, chyba zeby wkleic szybke z grzebieniem wzdluz boku u gory pod skosem, co utworzylo by rynienkę z ktorej przez otwory lala by sie woda do sumpa. wtedy sump moglby stac na poziomie ze 112 bo poziom s wumpie by byl pilnowany przez czujnik dolewki..


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jacek za odpowiedź :)

Woda będzie wszędzie w takiej ilości, że nigdzie się nie przeleje, bo będą marginesy, a komin na pompę obiegową jest na tyle mały, że nigdzie nie będzie nadmiaru, przelać się nie przeleje.

No tak, sump musi być niżej...

Nie chcę właśnie niszczyć tego baniaka, bo mi go szkoda, baniak ma rok, jest prawie wgl. nie porysowany i nie wiem czy kiedyś nie zamienię go na inny i wtedy był by używany jako główny baniak w innym pokoju. Rynne też rozważałem, ale wg. za dużo kombinowania.

Wloty z tego przelewu bym zabezpieczył, żeby nic go nie zatkało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sump o pojemności 36 litrów pomieści sprzęt do 540 litrowego szkiełka

pozdrawiam jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36L będzie tymczasowo, a tak poza tym to czy trzeba czegoś więcej poza odpieniaczem i grzałką? Bo moim zdaniem to wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiś absorber,pompa obiegowa,grzałka ,odpieniacz,

przydała by się jakaś komora która okiełzna bombelki z odpieniacza

no ale powodzenia


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile miejsca przewidujesz w sumpie na odpieniacz ? Wyszukales juz jakis model ? Popatrzyles, jaka powierzchnie zajmie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak zabraknie prądu to woda do pokoju bo te 36 to chyba nie bardzo pomieszczą wszystkiego z góry

te 36 to spłynie z komina :) :) :)

Edytowane przez Jacek_Lublin (wyświetl historię edycji)

..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG... widzisz rysunek? Przecież narysowałem, że poziom wody będzie taki sam w 112L i 36L więc dlaczego piszesz tylko o 36, poza tym 36L będzie na krótko bo docelowo będzie 56, które czeka na wklejenie komór.

Odpowiedzcie mi tylko na te pytania które zadałem i będę wszystko wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Styropian nie jest od tlumienia. Tu by sie przydala gesta pianka.

2) moim zdaniem obojetne, bo splyw bedzie kilka cm zalany. W razie niskiego poziomu w kominie, warto miec Durso, ktore nie zaciaga powietrza "lejkiem".

3)kazdy taki przelew bedzie sie zapowietrzal i stanowil zagrozenie. Jesli masz mozliwosc, to bezpieczniej jest obnizyc sump a w zbiorniku obok zrobic otwor i normalny przelew.

Ps oczywiscie 36 l sump przy tym litrazu to zart :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody będzie tyle, że nigdzie się nie przeleje bo będą marginesy.

Nie chodzi tu o tłumienie tylko o wyeliminowanie drobnych nierówności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

jesli w 112 l przelew sie zapowietrzy, to calosc co pompa z sumpa + splyw z komina + automatyczna dolewka, musi sie tam zmiescic...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I zmieści się, a automatyczna dolewka się nie włączy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej średnicy dać rurki do powrotu (do podłączenia pod pompę obiegową)? Pompa obiegowa new jet 1700l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marcin,

ode mnie taka uwaga:przede wszystkim nie rób za małej przestrzeni między górną krawędzią dolnych zbiorników ,a blatem szafki (lub stalarzem) strasznie to utrudnia wszelkie manewny na "dole". U mnie było to ok. 30 cm czyli stanowczo za mało...

Ps.Może zdradzisz więcej szczegółów nowego projektu?

Pozdrawiam-Majster


...ryby,góry i stare motory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Co najlepiej podłożyć pod baniak 540L, styropian (jaki gruby) czy matę (gdzie kupić i jaką grubą)...

Zajrzyj na stronę http://royalexclusiv.net/Dreamboxen/Dreambox-Zubehoer/Dreambox-Daemmmatte-Unterlage--861.html.

Znajdziesz tam matę, jaką proponują pod sumpa i sam zbiornik. Jest droga, ale będziesz przynajmniej wiedział czego szukać na naszym rynku.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majster, wpadnij to pogadamy na spokojnie :) W piątek zalewam zbiornik :)

Pod baniak kupiłem maty pod panele, w sumie mam ok 1,5cm grubości mat pod baniakiem, pod ciężarem na pewno sprasuje się to dość mocno, ale myślę, że spełni swoje zadanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.