Skocz do zawartości
aqua skalar

Lampa led diy troszkę inaczej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ponieważ od dłuższego czasu nie mogę znaleźć odpowiedniego oświetlenia postanowiłem, że złoże coś sam. Problem z którym zamierzam się do was zwrócić nie dotyczy w zasadzie elektroniki, ale optyki. Do oświetlenia mam akwarium 20 litrowe o wymiarach 40x30cm, z tym że lampę chciałbym powiesić naprawdę wysoko. Tzn. ok. 1 metra nad akwarium, albo i wyżej. Generalni im wyżej tym lepiej. I tu pytanie jak się do tego zabrać, jak rozmieścić diody, stosować jakieś soczewki, dodatkowe osłony do regulacji kąta i kształtu wiązki światła?


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma byc w tym akwa? Szczerze to myślę że musisz przemyśleć swój projekt jeszcze raz :-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj sobie oferte Maritex-u. Mają troche soczewek do diód Cree i innych. Ze skupiających pamiętam, że są takie co skupiają światło do 5 stopni. Reszta to matematyka albo metoda prób i błędów i estetyka.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do oświetlenia mam akwarium 20 litrowe o wymiarach 40x30cm, z tym że lampę chciałbym powiesić naprawdę wysoko. Tzn. ok. 1 metra nad akwarium, albo i wyżej.

Zero szans. Spadek wydajności/efektywności między lampą wiszącą 20cm nad wodą a taką wiszącą 100cm nad wodą wynosi ponad 90%. Czyli jeśli dla lampy 20cm nad wodą potrzebowałbyś 20W mocy diód, to dla takiej wiszącej 100cm na akwarium ponad 200W. Przy zastosowaniu dobrych soczewek będzie się to miało jak 10W do 100W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie tak pomyslalem ze moze mozna zastosować troszke mocniejsze (niz teoretycznie przewidziane) oswietlenie, tzn. wiecej Wat z led i wepchnac je do soczewki leflektora ksenonowego. Pewnie i tak jak bedzie 1,5 metra nad akwa to pedzie oswietlac duzo wiecej niz trzeba ale to zawsze jakies skupienie.

To takie moje wolne przemyslenie.

Pozdrawiam

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mowy o takim rozwiązaniu bez wielokrotnego zwiększenia mocy źródła światła. Dowód na żywca:

Latarka na Cree MCE - stara dioda, ale istotna jest proporcja strat. Reflektor odbłyśnik paraboliczny wysoki poler (lustro) 12 stopni (duuuużo lepszy od zwykłych soczewek).

Wysokośc 20cm - 17670 luksów

gallery_9893_1388_68649.jpg

Wysokość 1m - 1620 luksów

gallery_9893_1388_71750.jpg

Strata dziesięciokrotna!

Edytowane przez Radek Ch (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Radek :detective::shock::respect:, chyba petycję do szefostwa forum napiszę, żeby "plusiki" przywrócili. A do tego czas po prostu dziękuję :clapping . Jak to dobrze mieć takie "zabawki" w domu.

Teraz pozostaje mi to wszystko policzyć, również pod kątem finansowym, ale na to mam czas.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się nasuwa jedno pytanie. Dlaczego chcesz lampę tak wysoko ?


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, wszystko ładnie pięknie, tylko mierzysz za każdym razem tę samą wiązkę światła w różnych odległości. Bajer polega na tym, żeby zrobić optykę skupiającą światło tak, by większość trafiła do baniaka z dużej odległości (coś jak thrower kontra flooder w latarkach). Twój pomiar to oczywista oczywistość ;)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo wysokie mieszkanie, prawie 4m, i tak sobie pomyślałem, że gdyby zawiesić lampę pod samym sufitem i odpowiednio skupić wiązkę to można by osiągnąć bardzo ciekawy efekt. Zwłaszcza przy moim zbiorniku :).


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za dużo zachodu :) Chociaż jak zrobisz taką lampe pare setek watt to może ci sie przydać do wiekszego projektu później ale moim zdaniem za dużo zachodu jak już wspominałem ja bym sie nie bawił :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia watów, tylko lustra i optyki. Nikt się raczej w to nie bawi, więc zostaje DIY, ale efekty mogą być różne...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, można by spróbować http://www.sklep.neo...rzech-diod-cree

Przy kącie 10' dioda powinna teoretycznie z wysokości jednego metra oświetlić pow. o promieniu ok. 9 cm. :). Pozostaje tylko kwestia doboru odpowiedniej mocy.

Edytowane przez aqua skalar (wyświetl historię edycji)

Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to wszystko dla 20litrow wody,bez sensu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej Cie ta lampa oślepi po paru miesiącach jak będzie taka silna - poza tym pradu to zeżre pełno.. bez sensu pomysł.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Czyli chcecie zrobić laser zasilany diodami cree? :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.