Skocz do zawartości
otarod

wilgoc w domu z powodu akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku niedrożnych kanałów wentylacji grawitacyjnej żadna mikrowentylacja czy nawiewniki nie pomogą. Musi być skuteczna wentylacja grawitacyjna aby wilgotne powietrze mogło opuszczać pomieszczenie. Jeśli nie jesteś w stanie udrożnić kanałów wentylacyjnych lub ich nie masz to pozostaje osuszacz powietrza. Sam miałem podobny problem bo jak się okazało, "fachowcy" którzy budowali kiedyś komin chyba go zamurowali (jest niedrożny) :D

Kupiłem pochłaniacz, który zbierał w okresie zimowym blisko 5l/dobę a i tak w pomieszczeniu odczuwalna była wilgoć.

A, i jeszcze jedno. Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie nawiewników to poczytaj wcześniej o ich montażu. Kanały transmisyjne wykonywane w przyldze okiennej muszą być frezowane a nie wiercone (mniejsza z tym czym je wykonasz ale muszą mieć określony fasolkowy kształt). Polecam higrosterowane, które otwierają się i zamykają w zależności od wilgotności powietrza.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamila rozszczelnianie okna zima robisz nawet dla zdrowia. Glupota jest zamykanie jak nie ma sie okien z mikro wentylacja.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem duży pochlaniacz o pojemności 6l na dobę i po kłopocie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozywiście że normy obowiazywały w XIX wieku realizowano je przez nieszczelne okna i komin pieca z cugiem. :) Jeśli norma nie była spełniona następowało zaczadzenie.

No i dochodzi jeszcze jeden problem. Dawniej jedno piętro często oznaczało jedno mieszkanie i pewnie dobrze to funkcjonowało. Później za komuny dzielono je niemiłosiernie, teraz znów się łączy ale nie do poziomu piętra. Raczej niewielu stać na 240 m2 więc mieszkania są mniejsze. Przy dzieleniu i scalaniu nikt się nie przejmował skutecznością wentylacji a raczej pożądanym układem mieszkania. Efekt jest taki że mam kanał wentylacyjny w odległości 30 cm od akwarium ale teraz należy od do sąsiadów. Gdybym nie miał dużego akwarium pewnie problemu by nie było.

Pzdr

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

ja tez z tym walcze. narazie usuwam nadmiar wilgoci osuszaczem w 20 minut wilgotnosc spada o 15%. a temperatura o 2 stopnie sie podnosi.

po 2 godz. wraca do tego samego poziomu.

wietrzyc trzeba intensywnie i szybko, lepiej nie zostawiac w zimie otwartych okien na noc zeby nie wychladzac scian.

a wilgotnosc ma duzy wplyw na ogrzewanie, im mniejsza tym latwiej nagrzac,

wilgotnosc od 50-70% w temp. 20-25 stopni nalezy utrzymywac.

@otarod w jakim domu mieszkasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.