Skocz do zawartości
TMK

stabilność parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Tak z ciekawości ... Kto ma stabilne parametry?

Podobno sukces to STAŁE niezmienne warunki.

Bo niby ciagle spotykamy ostrzeżenia,że lepsze złe parametry niż ich szybka zmiana na dobre, ze tam KH nie mozna zmienić wiecej dziennie niż ileś tam.

Wydawało mi się że moje śą śrenio stabilne ale są, tylko

Temperatura wahani od 25,1 rano do 26,2 wieczorem.

W porównaniu do upałów niby nic. ale przecież szybkość reakcji chemicznych i enzymatycznych i metabolizm zależy od temperatury. Ten ostatni dość mocno.

pH wiadomo skacze- róznica rano wieczór to 0,2-3 jednostki- a parecież to parametr dość mocno zwiazany z KH Mg i Ca i co za tym idzie obiegiem tych pierwiastków

Ciekawe jak działa stabilność azotanów i fosforanów? powinna być? ale przecież karmimy...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od wakacji przestałem się interesować parametrami w swoim akwarium,oprócz mierzenia i dawkowania KH nic więcej nie robię,nawet wywaliłem absorbery chcąc zobaczyć co się stanie,i efekt jest większy przyrost i pompowanie się na maxa calustrei i innych korali daje mi to naturalny test,i tego się trzy mam.Mój zbiornik zalałem w marcu i dopiero dzisiaj mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić że jest tam wszystko co do życia koralom i rybą potrzeba(oczywiście karmie normalnie i dodaję normalnie to co się wytrąca,stront,jod)wodę podmieniam co 2 tyg,zmniejszyłem ilość podmian wody w miesiącu z 4 na 2 a chce zacząć robić tylko 1 podmianę miesięcznie,zobaczymy co będzie się działo,efekty podmian 2 razy w miesiącu są widoczne więcej wszystkiego rośnie i to mnie cieszy...W skrócie to było by tak mój RM zaczął żyć swoim życiem a ja mu tylko 2 razy w miesiącu pomagam lekko.Bez stresu i testów...

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś ma stałe w swoim akwa...to chyba nie wykonalne mieć stałe warunki...bo nawet w oceanach one się zmieniają,bardziej chodzi o stabilne

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja już od wakacji przestałem się interesować parametrami w swoim akwarium,oprócz mierzenia i dawkowania KH nic więcej nie robię,nawet wywaliłem absorbery chcąc zobaczyć co się stanie,i efekt jest większy przyrost i pompowanie się na maxa calustrei i innych korali daje mi to naturalny test,i tego się trzy mam.Mój zbiornik zalałem w marcu i dopiero dzisiaj mogę z całą odpowiedzialnością stwierdzić że jest tam wszystko co do życia koralom i rybą potrzeba(oczywiście karmie normalnie i dodaję normalnie to co się wytrąca,stront,jod)wodę podmieniam co 2 tyg,zmniejszyłem ilość podmian wody w miesiącu z 4 na 2 a chce zacząć robić tylko 1 podmianę miesięcznie,zobaczymy co będzie się działo,efekty podmian 2 razy w miesiącu są widoczne więcej wszystkiego rośnie i to mnie cieszy...W skrócie to było by tak mój RM zaczął żyć swoim życiem a ja mu tylko 2 razy w miesiącu pomagam lekko.Bez stresu i testów...

Bardzo ciekawe. Ja mam akwarium od grudnia i nadal nie potrafię do końca stwierdzić parametrów patrząc na zbiornik a Ty nauczyles sie tego od marca chociaz praktycznie dopiero pewnie wychodzisz z dojrzewania zbiornika. Ciekawi mnie jak obserwujesz wytracanie sie pierwiastków to raz a dwa to skąd wiesz ile ich dodawać?

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak xenia zaczyna mniej pulsować wiem że ma za mało jodu...to samo z rico jak są mniej napompowane dodaję stront,a w większości dodawania to staram sie stosować do zaleceń producenta,105L to nie ocean zeby nie zaobserwować zachodzących zmian w systemie...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sam fakt wytracania sie jodu. Gdzie on sie u Ciebie wiec osadza? :) poza tym aby xenia przestawala pilnować to jodu musisz mieć dużo poniżej normy... Ale przecież testów nie używasz :)

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod po prostu wyparowuję z wody i akwarium i przez to się wytrąca.Część wchłoną żywe organizmy część wypłucze odpieniek i tak znika

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem ze z ta stabilnoscia to raczej kolejny mit. Znane sa laguny z rafami wapiennymi gdzie w okresie monsunowym potrafi spasc nawet do 2000mm deszczu w ciagu kilku tygodni. Co wiecej woda deszczowa jako lzejsza unosi sie na powierzchni dopoki falowanie i cyrkulacja nie wymiesza jej z woda morska. Taka ilosc wody w zamknietych lagunach na pewno wplywa na zasolenie i stezenia soli mineralnych. I tak jest dwa razy w roku tam gdzie padaja deszcze monsunowe.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to chyba zależy od szybkości zmiany parametrów,jeżeli sa to powolne zmiany to nie ma obaw zwierzaki z czasem powoli się przyzwyczają,ale jeżeli zmiany zachodzą bardzo szybko to zwierzęta to odczuwają.Kiedyś byłem u chłopaka u którego wszystko rosło jak szalone nie lał nic z powodu likwidacji zbiornika,rhodactisy mu zarosły zbiornik,zoa to samo,sarco i calustrea,glonów miał mnóstwo odpieniacz prawie nie chodził wody nie podmieniał jak mi mówił około 8 miesięcy,miał jedną coralie 900 która była tak zrośnięta że jej widać nie było i wszystko mu żyło i się rozmnażało az strach.Wiec ciężko stwierdzić o co z tymi stabilnymi warunkami chodzi.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bobeer- trzeba chyba rozdzielic miekkie od twardych bo tu roznica w wymaganiach jest kolosalna. Kiedys wystawilem widerko z woda z jakims ulomiek kseni na dnie. Spadl deszcz, wiaderko sie przelalo, a ksenia dalej pulsowala przez kolejne pare dni


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak tak bez dwóch zdań,nie mam zbiornika odpowiedniego na sps,więc może dlatego nie przykładam tak wagi do parametrów wody,mając w nim tylko lps i parę miękkich.

A z drugiej strony w takim razie można tutaj napisać o dwóch stabilnościach parametrów wody...dla sps i dla reszty mniej wymagającej z możliwością powolnej zmiany parametrów bez uszkodzeń korali.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiem, że korale czasem są ponad wodą przypiekane przez słońce i mają się świetnie, A zdarza sięże transport w worku z wodą wg wszelkich reguł je uśmierca.

Xenia to koral wyjatek, koral wariat, koral na miarę nagrody Nobla co najmniej dla tego kto ją zrozumie. Właśniej trzy dni temu w jednym a dzis w drugim akwarium wzieła i zwisa jak martwa.

ale ... Zostawmy naturę i oceany.

Skupmy się na SPSach bo te są najmniej tolerancyjne.

Myślę o parametrach, które możemy mierzyć

Dawniej modne było oświetlenie refugium w nocy, aby wyrównać poziom pH. Na rafach jest stałe.

Wiadomo że tylko dążymy do ideału czyli natury (często z resztą przekombinowujemy by było lepiej np KH)

To co powinno być stabile i stałe? Jak uważam że moje akwarium jest ok i załóżmy że robię pomiary rano i wieczorem


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ostatnio coś mi się pomyliło w sprawie konsupmcji Mg i wedłóg wyliczonych dawek i uzuoełniania straty wyszło mi, że przez 3 dni podniosłem o 120!. Monti zielona "wymieniła" skórę i nie polipuje do dzisiaj, czerwona miała przez chwilę białe i poszczępione końcówki a niebieska nic nie zareagowała. LPS też źle zareagowały i do tej pory nie mogą dojść do siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.