Skocz do zawartości
Naskar

Pielęgnacja piasku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym się Was zapytać jak pielęgnujecie piach ? Mieszacie co jakiś czas ? Używacie tylko np. ślimaków lub rozgwiazdy ? Chodzi mi o warstwę rzędu 2 , 5 cm.

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doczepię się z pytaniem , mam 30 kg piasku ze zlikwidowanego akwarium , poprzednie akwarium było prowadzone przez 3 lata wzorowo , chcę wystartować z tym piaskiem w nowym zbiorniku , piasek cuchnie jak pierwszorzędna gnojówka albo odkrecona butelka MICROBE-LIFT Special Blend , czyścić go przepłukać w wodzie RO-DI czy też nic nie robić i z całym tym śmierdzącym syfem wlać do startującego zbiornika , przerabiał ktoś takie tematy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasyl,

uzywam slimakow kopiacych, rozgwiazdy piaskowej, babki kopiacej a i tak sie tam napewno zbiera.

Panie Prezydencie,

stary piach sie albo wyrzuca, albo b. dokladnie plucze. Tu troche wody z RO/DI nie wystarczy. Gdy robilem przekladke to plukalem piach z szczepkarium, z prysznicem w wiadrze przez kilka dni. Ten smrod musi wyleciec.

Piasek z akwa wrzucilem do pustego sumpa, wstawilem tam odpieniacz i pompe, ktora robila burze. Kilkakrotnie piach zostal (w solance) przewalkowany z jednego konca sumpa w drugi. Za kazda zmiana pompy, jednak syf lecial. Podlaczylem tez kubelek z wata. Te kilka dni, piach byl caly czas w ruchu. Wyplukal sie w koncu i trafil spowrotem na dno akwarium. Jesli masz go malo i brak warunkow do plukania w solance to bym pomyslal na Twoim miejscu nad kupnem nowego, ale to znowu duzy wydatek, takze chyba.... - plucz. :rambo:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze

http://nano-reef.pl/...-ile-czyscicie/

i tu tez cos jest

http://nano-reef.pl/...ek/page__st__20

PS Stani brales przysznic z piaskiem czy poswieciles sie i sasiadka przez te kilka dni. :thumbup:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chciałbym się Was zapytać jak pielęgnujecie piach ? Mieszacie co jakiś czas ? Używacie tylko np. ślimaków lub rozgwiazdy ? Chodzi mi o warstwę rzędu 2 , 5 cm.

Pozdrawiam

Mam od 3 do 8 cm piachu, dno 3 metry na 70 cm - nie czyszczę robi to za mnie 5 rozdwiad piaskowych, 3 babki i ok. 10 ślimaków. piasek na całej grubości jest biały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Presidento, ja bym taki piach jednak do ogródka wysypał, jeśli tak śmierdzi jak mówisz to nie wiem czy wypłuczesz cały syf...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze pamietacie, jak jedna rozgwiazda jezdzila u mnie na drugiej ? Juz nie mam dwoch...

Grzes,

piachem zrobilem tez sobie pilling, jak na Malediwach.

A sasiadke mam fajna, i ma 19-to letnia corke. (ciemne wlosy, pociagla twarz itd), no ale to nic dla Ciebie, nie ma DSB, przypomina Dolabelle w ataku :innocent:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, pokaż jak wygląda Dolabella w ataku:-D


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/45152-orka-dna/page__hl__%2Borka+%2Bdna

Nie łatwa sprawa z tym piaskiem. Pare ślimaczków nie da rady utrzymać go w czystości.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.

Właśnie się pozbyłem kilkadziesiąt kilogramów piasku z mojego akwa, a to co zobaczyłem w miejscach gdzie cyrkulacja była niedostateczna uświadomiło mi, że piasek ok ale w oceanie. Bomba ekologiczna!!! to mało powiedziane i to mimo rozgwiazd, ślimaków i kiedyś babek... Zresztą to wszystko się zbierało przez lata. Teraz mam szkło na dnie za to polikwidowałem "martwe" miejsca i cyrkulacja jak ta lala. Wracając do dbania o piasek nie wyobrażam sobi, a nawet nie ma takiej możliwości, żeby te kilkadziesiąt kg przepłukiwać podczas podmiany. Pozdrawiam ;)


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena tragedia. Wolałbym już normalny odmulacz za 30 zł i wsypywać piasek z powrotem ( niewielkie ilości piasku się wsysa jak się opanuje tą sztukę ) .


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezla nazwa tego czegos "odmulacz" tylko ile tego mulu tam wejdzie. ja od czasu do czasu dosysam warstwami i robie plukanke w wodzie z podmniany , jak narazie dziala. skala lezy na kratkach wieca pod nimi nie mam piasku


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam normalny i tylko przy podmiance uzywam.

Eheim moze i nie tani, ale jak dziala to mozna by nim machnac raz po raz tak samo jak czyscikiem na szybie.

Szukam czegos przyzwoicie skutecznego z mozliwie jak najmniejsza robota. Cos dla leniwych ;-)

(zanim mnie dopadna ze morskie nie dla leniwych, to poprawie na " dla tych co czasu mniej maja :-D)


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam...czy wasz stary piasek określany mianem ślicznego bielusieńkiego po kilku-kilkunastu miesiącach jest identyczny z tym, który ewentualnie dosypujecie??

Edytowane przez Echindorus (wyświetl historię edycji)

049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sasiadke mam fajna, i ma 19-to letnia corke. (ciemne wlosy, pociagla twarz itd), no ale to nic dla Ciebie, nie ma DSB, przypomina Dolabelle w ataku :innocent:

"Mocno pociagla delikatnie pociagla?"


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.