Skocz do zawartości
Stani

przykrycie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Za wymianę gazową jest odpowiedzialna powierzchnia wody a nie odpieniacz.

Po co cyrkulacja i po co odpieniacz jak to wszystko się i tak i tak kisi we własnym sosie przykryte pokrywą.

Odpieniacz po to by usuwal to co zbedne z akwarium a cyrkulator po to by poruszal-falowal woda, nie widzialem jeszcze stojacego- kiszacego sie morza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana gazowa jest dzieki np. Kaskadzie, sumpie... No i samo to ze raczej pokrywy nie sa idealnie szczelne.. moze byc strata na oswietleniu ale o wymianie gazowej nie sadze...

Sorry za znaki ale z tel.


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe u prawie kazdego morszczaka gdzie bylem ciemne plamy na suficie od wilgoci - przy bezsumpowym i przykrytym zbiorniku tego niema.

Ja rowniez mam juz drugi zbiornik - zaraz bedzie trzeci i jade bez sumpa na odpieniaczu i nie robilem jeszcze nigdy zadnego testu a wszystko ma sie dobrze.

Fuj gdzie ty chodzisz?

Ja mam dwa akwaria i terrarium z wodospadem nie mam zadnych plam fe a metraz mojego mieszkania to 34m2


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fuj gdzie ty chodzisz?

Ja mam dwa akwaria i terrarium z wodospadem nie mam zadnych plam fe a metraz mojego mieszkania to 34m2

Moze troszke przesadzilem ale faktycznie przy odkrytym baniaku parowanie jest duze i ja osobiscie wolalem go nakryc przez co zszedlem z poziomu wilgotnosci 55-65% do 30-40%.

Pewnie ze mozna osuszac klima,duzo wietrzyc ale zima to ogolnie generuje jakies niepotrzebne koszty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za wymianę gazową jest odpowiedzialna powierzchnia wody a nie odpieniacz.

Po co cyrkulacja i po co odpieniacz jak to wszystko się i tak i tak kisi we własnym sosie przykryte pokrywą.

O ile mi wiadomo, powierzchnia wymiany gazowej w odpieniaczu jest o jakieś 2 rzędy wielkości (100x) większa od otwartej powierzchni zbiornika. Dodatkowo wymiana zachodzi najskuteczniej tam gdzie jest przerwane napięcie powierzchniowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile mi wiadomo, powierzchnia wymiany gazowej w odpieniaczu jest o jakieś 2 rzędy wielkości (100x) większa od otwartej powierzchni zbiornika. Dodatkowo wymiana zachodzi najskuteczniej tam gdzie jest przerwane napięcie powierzchniowe.

Tylko czy zamkniety w szafce odpieniacz napowietrza,jak nie zaciaga powietrza rurą z poza domu,tylko w kółko ciagnie to samo powietrze z szafki ?

A poza tym wiesz jak szybko szyba/pleksa zachodzi solą i utrudnia dostep swiatla dla koralowców?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy zamkniety w szafce odpieniacz napowietrza,jak nie zaciaga powietrza rurą z poza domu,tylko w kółko ciagnie to samo powietrze z szafki ?

A poza tym wiesz jak szybko szyba/pleksa zachodzi solą i utrudnia dostep swiatla dla koralowców?

Nie to samo powietrze z szafki bo szafka ma objetosc najwyzej 200-500 litrow a odpieniek tyle zasysa w godzine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poza tym wiesz jak szybko szyba/pleksa zachodzi solą i utrudnia dostep swiatla dla koralowców?

A co to jest za problem przemyć szybę raz na jakiś czas... No i już widziałem jak u morszczaków T5 i Ledy wyglądają gdzie zamiast osadzać się na szybie/pleksi robi to na lampie.. Myć lampę czy szybę ?


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam że przykrywanie zbiornika co za tym idzie zmniejszenie odparowywania wody i wymiany gazowej wiąze sie tak czy siak z problemami .Czasami nie od razu ale na dłuższą mete coś klęknie . Ciekawe ile osób jedzie na zbiornikach morskich z pokrywą i jak długo , może niech sie wypowiedzą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy zamkniety w szafce odpieniacz napowietrza,jak nie zaciaga powietrza rurą z poza domu,tylko w kółko ciagnie to samo powietrze z szafki ?

A poza tym wiesz jak szybko szyba/pleksa zachodzi solą i utrudnia dostep swiatla dla koralowców?

Jeśli chodzi o mnie, to jestem zwolennikiem otwartego akwarium. Podważam jedynie tezę że wymiana gazowa na powierzchni jest większa niż w odpieniaczu. U mnie nawet lampa wymaga dosyć regularnego czyszczenia, wiec wyobrażam sobie jak wyglądałoby przykrycie. W szafce mam wymuszony obieg powietrza. Planowałem go od razu, ale początkowo wystartowałem bez i miałem okazję zobaczyć jakie są skutki braku odpowiedniej wentylacji w szafce.

Edytowane przez kaspy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw, czy powierzchnia wdmuchiwanych do odpieniacza babelkow powietrza w ciagu powiedzmy dwoch sekund, jest wieksza niz powierzchnia wody w akwarium ? Tam, powietrze styka sie bez przerwy z "nowa" woda... Raczej trudno to przeliczyc "na godzine" czy litry powietrza.

Mysle, ze nie chcialoby mi sie czyscic szyby na akwarium, a przeciez juz po 2-3 dniach przepuszczalnosc swiatla bedzie slabsza.

Ps: na suficie nie mam grzybow :animier:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś napisał na tym forum, że potrzebę pokrywy dostrzega się jak się znajdzie rano na dywanie rybkę, która kosztowała 200 zł. Trochę mnie tym przekonał. P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za pytanie ale co myslicie aby w koronie zamontować siatkę z poliwęglanu (plastik) taka o oczkach ok 0,5 do 1 cm. aby przestrzec się przed wyskakiwaniem ryb a po drugie przykryć sumpa pleksi ze spadem aby woda skraplała się do środka. Zakladam zbiornik 400l i licze że ktos podpowie bo temat ciekawy.

Projekt korony w moim temacie. Mysle o umieszczeniu siatki pod lampami.

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie posiadam przykrycia ale temat mnie zaciekawił, ponieważ fajnie by było ograniczyć parowanie wody z akwarium w domu - choćby czasami tak jak Stani to zrobił. Ogólnie prawie cały rok mi to nie przeszkadza za wyjątkiem ostrej zimy. Mam zrobioną dodatkową wymuszoną wentylację i jak włączam to w zimę to mi zbyt mocno temperatura spada, trzeba grzać dom i to są dodatkowe niemałe koszta.

Przegrzebałem zagraniczne fora i koledzy prowadzą podobne dyskusje czyli zwolennicy mają poprzykrywane akwaria w ok 90% i twierdzą, że wymiana gazowa zachodzi w odpieniaczu, a przeciwnicy twierdzą, że trzeba takie przykrywki czyścić i nic nie zastąpi wymiany gazowej na powierzchni akwarium.

Z ciekawostek znalazłem inny materiał, który kolega użył do przykrycia swojego akwarium aniżeli szyba czy pleksi. Jest to przezroczysta folia strechowa. Te tymczasowe rozwiązanie dedykowane jest za pewne do posiadaczy lamp ledowych, które wytwarzają mniej ciepła niż t5 czy hqi ale przynajmniej nie trzeba tego czyścić tylko wymienić co jakiś czas.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie rozumiem co za problem macie z czyszczeniem pleksi ? Jak Ja wkładam co 3 dni pod prysznic opłukuje, wycieram i już, nawet nie 5 min, a jest jak nowa. Tym bardziej że czyszczenie lamp chyba jest trudniejsze. Koronę miałem przy 1 akwarium i jakoś mi się nie podoba klocek nad akwarium, ale są gusta i kto co lubi.

Wiecie mnie już kiedyś namówili abym zabrał pleksi z paletek, bo nie wyskoczą, bo ryba nie głupia i kot nie złapie, bo lepiej itd. ... Było tak samo jak z tylko do momentu kiedy mały młody kot (4 miesiące) biegał z paletką w pyszczku po całym mieszkaniu.. Też to forum zawiera kilka fotek martwych błazenków na dywanach ...


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też przykryłem akwarium i sump na wyjazd na 7 dni

i odparowało może 4 litry


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponujecie więc przykrycie baniaka i sumpa? Ja bedę miał oświetlenie ledowe w koronie.Widziałem u kolegi przykrytego sumpa z wycięciami na odpieńka i przewody u niego sie sprawdza.Co o tym sądzicie? Nie jestem pewny jak zrobić u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim małym akwarium jest kompromis, szyba przykrywa 70% akwarium, po bokach przerwy na kaskade i odpieniacz.

P.

Za wymianę gazową jest odpowiedzialna powierzchnia wody a nie odpieniacz.

Raczej zaryzykowałbym twierdzenie, że wymiana gazowa odbywa się wszędzie tam gdzie powietrze styka się z wodą a więc i tu i tu.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponujecie więc przykrycie baniaka i sumpa? Ja bedę miał oświetlenie ledowe w koronie.Widziałem u kolegi przykrytego sumpa z wycięciami na odpieńka i przewody u niego sie sprawdza.Co o tym sądzicie? Nie jestem pewny jak zrobić u siebie.

Ja proponuje tak robic na pewno w okresie grzewczym, latem w zasadzie okna sa caly czas uchylone-otwarte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez 6 lat miałem morskie akwaria z pokrywami i jedyny problem to skraplająca się woda a co za tym idzie konieczność wymuszenia cyrkulacji pod pokrywą, o żadnym "kiszeniu" nie było mowy.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i widzę że warto. Moje pytanie:Czy szyba z pleksi w koronie 3mm wystarczy pod lampami ale nie na całej długości korony powiedzmy pozostanie po 15cm z każdej strony wolne miejsce.

korona 120x55x15 1

Taką zaplanowałem koronę(wysokość będzie 20 a nie 15).

Myślę o mocowaniu pleksi jakieś 1-2 cm od spodu korony.

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pleksi 3mm pod oświetleniem będzie się wyginać ...


1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to jaka grubość proponujesz szer korony 550mm.Pleksi bylaby o wymiarach 550x900 plus minus 1-2 cm.Ważne że nie bedzie miała podpór na długości i szerokości mocowanie tylko do korony.

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.