Skocz do zawartości
mariuszchełm

Przesiadka z malawi na morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dawna patrzyłem na akwaria morskie z dużym zachwytem ale cena założenia i utrzymania mnie zawsze odstraszała.

Dwa lata temu akurat pojawiło się akwarium używane w mojej okolicy za 400zł razem z szafką więc długo się nie wahałem. Zakupiłem 3 gatunki pyszczków i do dnia dzisiejszego jeszcze w nim pływają.

I pomimo że są to też piękne ryby to zdecydowałem się na przejście na morskie akwarium, z tym że postanowiłem wszystko co się da kupić używane tak by zmniejszyć koszty.

Problemem jest to iż w Chełmie gdzie mieszkam jest tylko jeden sklep zoologiczny z dwoma akwariami morskimi ale tylko na pokaz więc po wszystko żywe będzie trzeba gdzieś jeździć ale to dopiero za jakiś czas.

Na dziś sprawa wygląda tak:

1.zakupiłem ok20kg żywej skały + odpieniacz turboflor750+pompa750l/min+jakaś grzałka całość za 550zł

2. zakupiłem filtr osmozy ro7+ bioceramika aquafilter aqua vita filtr osmoza za 440zł

3.zakupiłem kent marine sól 6,4 kg. za 85zł

4. żywy piasek live sand aragonite 9,07 kg 105zł

5. salimetr / aerometr / hydrometr za 21zł

wiem że skały i piasku będzie chyba mało, mam akw. dno ma wymiar 130/35 a wys.45cm ale jak włożę odpieniacz do akwarium to się okaże ile ewentualnie czego dokupić i ile, myślę że np skała do ożywienia będzie na dokładkę dobra(i troszkę zmniejszy koszt)

Co do planu to mam zamiar:

-wyprowadzić pyszczaki

-tył akw pomalować na błękit farbą akrylową wodną(oczywiście z zewn.)

- wszystko wyjąć z akw. z Filtra kubełka tetra ex700 wyjmę wszystko zostawię na razie tylko warstwę(nową) fizeliny jako filtr mechaniczny,

zastanawiam się czy nie wrzucić do środka zeolitu ale na razie jeszcze go nie mam

- jutro ma dojść kurierem skała z resztą rzeczy, włożę ją do wody na 2dni i po niedzieli chcę przełożyć ją do akwarium w wodę ro z solą kenta.

- mam w akw. tylko świetlówki t8 2x36w i pomimo że cała pokrywa jest oklejona lustrem co naprawdę pomaga to będę musiał jeszcze dołożyć chyba t5 2x39W mam nadzieję że wystarczy (ale to za parę dni)

- uruchomię odpieniacz wewnątrz akwarium bo nie mam panela ani sumpa, ale myślę że razem z kubełkiem będą robić dostateczny ruch wody ewentualnie włożę na razie głowicę z filtra aquaela 500l/h( bez gąbki i bioceramiki) bo mi zostanie z wcześniejszego akw.

Mam testy tropi cal 5w1 no3/no2/kh/ph

Wiem że będę potrzebował jeszcze inne testy na pewno wapna.

Ale testy chyba zrobię nie wcześniej niż po tygodniu jak się wszystko zacznie stabilizować.

Wiem że się rozpisałem ale gdyby ktoś z doświadczeniem mógł by mi powiedzieć co ewentualnie muszę zrobić lub dokupić będę wdzięczny.

Pozdrawiam .

post-16509-0-03696100-1353609449_thumb.jpg


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli żywą skałę wsadzisz na 2 dni do wody RO to przestanie być żywa i bedzie tak jak byś kupił suchą tylko ze zdechlizną w środku. Najlepsza zywa skała to taka z działającego zbiornika, porośnięta gąbkami z dużą ilością życia. Jeśli masz w okolicy jakiegoś morszczaka to po odpaleniu zbiornika ukranij mu muł/piasek z różnymi robalami i kawałek skałki zarośnięty gąbkami.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie. Żadnego RO, bo wybijesz wszystko, co na tej skale żyje. Wywalaj pyszczaki, wymyj akwarium, w międzyczasie rozpuść sól w wodzie, zalej akwarium słoną wodą, gdy przyjedzie skała i piach przełożysz je do akwarium, odpalisz cyrkulację i już.

Kubełek możesz dodatkowo wypełnić ceramiką, np. ostatnio popularnym Sopiraksem. Żywej skały ci wystarczy, 20 kg na 200 litrów jest w sam raz. Tylko koniecznie musisz dołożyć jakiś cyrkulator, polecam tanie i niezłe JVP 101. Skałę postaraj się ustawić przestrzennie, nie rób wielkiej kupy na środku, bo porobią się martwe strefy, na tych 130 cm możesz ułożyć kilka wysp, tak, żeby woda je opływała z każdej strony.

Świetlówki - nie zapomnij o aktynice. Masz pewnie barwę temp. barwową w okolicach 6500K, która jest generalnie uważana za niefajną w morszczyźnie - preferowana temperatura to 10 000-15 000K. Inna sprawa, że te korale, które w naturze żyją sobie tuż pod powierzchnią wody dostają właśnie światło w okolicach 6-7 tyś K (barwa niebieska zaczyna dominować dopiero kilka metrów głębiej), i w niczym im to nie przeszkadza. :).

I nie przeliczaj wszystkiego tak skrupulatnie na złotówki, - wiemy, że morszczyzna tania nie jest - inaczej będziesz potem rozpamiętywał każdą wydaną stówkę. A wydasz jeszcze niejedną :). To hobby, a hobby na kasę się nie przelicza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie porady.

Skałę chciałem namoczyć w wodzie zasolonej nie bezpośrednio z ro ale dzięki za reakcję.

ta skała leżała w solance przez jakiś czas bez światła podobno coś tam na niej jeszcze zostało ale jak zobaczę to ocenię jej stan, sprzedający dał mi taką radę by z dzień pomoczyć a potem dopiero włożyć do akwarium,

a ten sopiraks to co to jest bo nie mogę znaleźć?

a z zabraniem komuś jakiegoś kawałka skałki i piachu to chyba tylko sklep w okolicy(ale spróbuje może trochę dadzą z tej dekoracji)

Co do wykazywania tych złotówek to robię to poglądowo dla innych, by ewentualnie pokazać przyszłym właścicielom morszczyzny jak to się odbyło w moim przypadku. :smiling:


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki 39w beda za krotkie,daj 54w,do tego porzadne odblysniki.np:Aquamedic lub ATI.

Cyrkulacja musi byc zadne tam pompki 500l/h.Najlepiej Tunze lub Koralia 4500l/h x2

Pomysl dalej tez nad automatyczna dolewką.

Co to za bioceramika z filtrem RO?

Zeolitu nie wkładaj do kubelka bo nie kazdy sie nadaje do morskiego.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe w kazdej okolicy znajdzie sie jakis morszczak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ten sopiraks to co to jest bo nie mogę znaleźć?

Heh, nazwa mi się pomerdała :). Siporax, nie sopirax :p. Pogadaj z Luftem, ma w dobrej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe w kazdej okolicy znajdzie sie jakis morszczak :)

To może wskazówek udzielisz koledze przy browarku :cheers:


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam do tego że testów nie ma co robić po tygodniu bo to za wsześnie. Zbiornik nie będzie jeszcze stabilny po tygodniu. Testy które masz o ile to są paskowe to też na wiele Ci się nie przydadzą. Jeśli akwa nie zalane jeszcze to warto pomyśleć nad panelem jak nie chcesz sumpa.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki 39w beda za krotkie,daj 54w,do tego porzadne odblysniki.np:Aquamedic lub ATI.

Cyrkulacja musi byc zadne tam pompki 500l/h.Najlepiej Tunze lub Koralia 4500l/h x2

Pomysl dalej tez nad automatyczna dolewką.

Co to za bioceramika z filtrem RO?

Zeolitu nie wkładaj do kubelka bo nie kazdy sie nadaje do morskiego.

54w cm mi zabierze miejsce pod pokrywą a w tym rogu pokrywy zaplanowałem wystający kubek odpieniacza, zamiast odbłyśników mam naklejone lustro, co do cyrkulacji to poszukam jakiegoś cyrkulatora , zeolitu wtakim razie nie wkładam, zamiast zeolitu włożę chyba matrix, a ta ceramika w ro to jonizator.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lustro w obudowie jest g... warte,daj odbłysniki,majatku nie kosztuja a swiatla odbijaja do baniaka sporo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odbłyśniku kupię, a jonizator jest dla wody pitnej jest w zestawie z mineralizatorem za wyjściem czystej wody ro, tak że mam w kranie wodę do akwarium (bez jonizacji i mineralizacji) i wodę do picia, jeszcze zastanawiam się nad dołożeniem filtra DI.

jutro będę napełniał akwarium zastanawiam się ile czasu na początku właczać oświetlenie bo z tego co się dowiedziałem to ma być nie za mocne i tylko na kilka godzin a patem wydłużać powoli czas świecenia i włączać kolejne świetlówki aż do 100% zamontowanego oświetlenia, ale nie wiem na jaki czas to rozłożyć. mam t8-2x36w w tym 1 niebieska i t5-2x39.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie możesz "odpalić" wszystkie Twoje świetlówki naraz (bez problemu oświetleniem które posiadasz na początek możesz świecić po 8- 10 godz.). Następnie obserwuj jak przebiega dojrzewanie zbiornika - jakie glony pojawiają się na skale , szybach i piasku , wtedy ewentualnie możesz skorygować czas świecenia .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie na początek włączaj po 4 godziny, żeby glony za szybko nie wystrzeliły i co 2-3 dni wydłuża o godzinę do tych 8-10 godzin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy ma swoją teorie - czasem potwierdzoną w praktyce . Według mnie świecenie po 4-5 godzin na dobe przy nowym zbiorniku to niepotrzebne wydłużanie okresu dojrzewania (który w tym momencie jest zdecydowanie spowolniony). No ale jak pisałem większość z Nas już przechodziła start zbiornika i każdy może mieć swoje spostrzeżenia i inne doświadczenia z tym związane - w zależności od choćby wykorzystanej w tym celu wody, skały ,bakterii, czy również oświetlenia i cyrkulacji, ....


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc włączam oświetlenie na 10 godz.

skała włożona do akwarium tymczasowo cyrkulację robi pompa + aquael + kubełek tetra 700 czekam na cyrkulator.

na skale widać wiele martwych (rzeczy) za małe by je zebrać i dlatego zastanawiam się czy nie pozostawić tej skały na samej szybie gdyż wsypanie piasku zmniejszy cyrkulację na skale w miejscu przylegania do piasku.

z drugiej strony w piasku jest dużo bakterii które by przyspieszyły dojrzewanie zbiornika, co radzicie?

zdjęcia :

http://www.mojalbum.com.pl/Album=FSXPB6IR

wczoraj dolałem do akw. 20L wody z działającego akwarium.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie bym się wstrzymał z piaskiem, ja wsypałem po 3 dniach i drugi raz bym poczekał, trudniej jest usunąć syf jaki leci ze skały.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc się wstrzymam z piaskiem ale martwi mnie taka duża ilość martwych rzeczy na tych skałach, boję się że są efektem tego że skała była źle przechowywana skoro wszystko na niej zdechło. ciekaw jestem czy ta skała ma jakieś resztki życia w sobie i czy nie będę miał przez to dużych trudności w ustabilizowaniu akwarium.


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na jaki model świetlówek wymienić świetlówki t-8 36w (z wcześniejszego akw. malawi) obecnie świecą razem z 2szt. t5 39w sylwania aquastar 10000

oczywiście chcę zostawić statecznik i oprawki na t-8 36w


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamień jedną na Sylwanię Coralstar z przodu, powinno być dobrze.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy sie zdarzaja. Bardzo pomocne jest przedmuchiwanie skaly cyrkulatorem lub zwykla pompka.

Pozdrawiam taplając w talku


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem dwa cyrkulatory jvp (101 i 102 -3000L i 5000L/h) na skałki i niech prąd wody działa na nie, co chwile widać latające paprochy.

ale pojawił sie następny problem temperatura po włączeniu świetlówek t5-39w sylwania aquastar 10000 i tych jvp podniosła sie do 26c gdzie grzała nastawiona na 25c :wallbash: w mieszkaniu 22c, sądziłem że chłodzeniem będę musiał się zająć za jakieś 6mcy gdy wzrosną temperatury a tu teraz za sprawą szczelnej pokrywy trzeba będzie zamontować wentylatorek. na szczęście mam takie dwa z zasilaczem 12v i po niedzieli trzeba będzie wywiercić otwornicą dwa otworki w pokrywie, myślę że wylot będzie do tyłu akw. i chyba wentylatorki zamontuję na zewnątrz akw. bo w środku co dzień rano wszystko zaparowane, tylko zastanawiam się czy powietrze wdmuchiwać do środka czy wyciągać na zewnątrz, i jak zamaskować tą wentylacje by za akwarium na ścianie nie było widać łuny z oświetlenia.

post-16509-0-82082200-1354475345_thumb.jpg


akwarium 130/35/50-ok.200l wody , skała 24kg, odpieniacz deltec mce600 , cyrkulatory JVP 101x2/tunze 9025 , sól aquaforest 2x39w t5 sylvania aquastar,blue , t-8 36w pawer glo, t8 36w sylvania coralstar actynic, lampa led DIY ok. 75w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyle musza wdmuchiwac powietrze do pokrywy,inaczej szybko szlag je trafi.

Wilgotne powietrze raczej im nie bedzie slużyć.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.