Skocz do zawartości
michu23

Plany początkującego - morskie 60 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem tutaj raczej nowy. Kieyś już przymierzałem się do postawienia akwarium morskiego ale nie wyszło z kasą... Teraz sprawa się zmienił bo są fundusze, nieduże ale są. Spędziłem ostatnio sporo czasu na czytaniu forum. Chcę spróbować i w związku z tym mam kilka pytań.

Mam pusty zbiornik po słodkowodnym 112 l ale chce zakupic 60 l (60x35x30), odpieniacz Miniflotor zasilany brzeczykiem skalara (ktos powidzial mi ze za slaby wiec juz sam nie wiem moze Hagen Elite 801). Jako pompki cyrkulacyjne chce uzyc to co zostalo po slodkowodnym AquaSzut Turbo 8w i Aquael Turbofilter 350. Filtracja... filtr kaskadowy Hagen AquaClear 150 (tutaj pytanie o to czym go wypelnic - chociaz pytalem tu i tam i mowia niektorzy ze zbedny ten filtr bo i tak niewiele da... Moze jakies podpowiedzi? ), grzalka 100w (po slodkim). Docelowo gdzies z 15 kg skały...

Na poczatek chce kupic ok 4kg zywej skaly i stopniowo cos dodawac. Oswietlenie (moge miec tanie swietlowki Philipsa) ale z braku mozliwosci montazu na poczatek beda 2 x 15 aktyniczna i dzienna, chyba ze polecacie cos innego?

Wode albo bede mial z apteki alebo bede musial kupic filtr RO... Testy - wybralem zestaw JBL za 120 zl (pH, Fe, kh, NO2, NO3).

W akwarium chce miec blazenka, krewetke, slimak... nic szczegolnego.

Jaka sol polecacie? Pokarm? I dodatki do wody? Co ile je aplikowac?

To chyba tyle. Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi. Prosze o wyrozumialosc!


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam cie na priv. mam podobne akwa, moge ci powiedziec jak to u mnie wyglada. Co do soli duzo osob poleca Tropic Marine pro reef. Ja jestem z niej zadowoliny. Jesli o swiatlo chodzi to zainwestuj w t5. Oplaci sie. Filtrem bedzie skala, do kaskady ewentualnie wegiel. Pomysl o piachu. Co do testow jbl, nie stosowalem, ale kraza o nich nie najlepsze opinie.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli akwarium ma 30 czy 35 cm wysokosci zmieszcze tam Miniflotora? jak to rozwiazac?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ma 35 cm to go nie zmiescisz. Moje akwa miało 42 cm wysokosci i wystawał na jakieś 8cm - tzn kubek wystawał i odpieniał dobrze. Jezeli Ci zależy to wezmę miarkę i pomierzę ile dokładnie cm trzeba... Niektorzy skracają, ale ja bym nie ryzykował - wydaje mi się, że miniflotorek jest tak obliczony co do wysokości, żeby bąbelki nie wyaltywały dołem i fabryczna długość jest optymalna.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co odpienek w takim malym akwa? Daj kolka cm zywego piachu, 10-12kg skaly dosc silna cyrkulacje i wystarczy.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miniflotor będzie działał bez problemu w takim akwa. U mnie chodził a miałem 30 cm słupa wody. Także no problem. Z kaskady zrezygnuj. Weź żywy piasek, dobry filtrator, ale niestety po czasie się zabrudzi i glony wyjdą, trzeba go będzie oczyścić. Jeśli chcesz mało skały np 5kg, to zrób sobie akwa oparte o metodę plenum. Będzie bardzo stabilne i spokojnie nawet 3 - 4 rybki będziesz tam mógł trzymać.

Światło daj 2x24 W T5.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach sie zabrudzi??? A niby za jaki czas??? Moje akwarium ma ponad pol roku i piach jest jaki byl. Po prosu w zywym piachu siedza rozmaite stwory (czasem az strach, hehe), ktore go nieustannie przekopuja- reszte glonow zalatwia pustelniki, slimaki etc. Nie radze ruszac piachu wcale.

Swiatla mozesz dac nawet dwa razy tyle i nie bedzie zbyt wiele.

Skaly, rzeczywiscie dobry pomysl z 15kg.


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek plenum przy 30 czy nawet 35cm?? Samo plenum zajmuje conajmniej 10, lepsze 15cm. Tak wiec zostanie tylko 20, a to trochy malo. Mozna zrobic sump i wtedy tam plenum. Ja planuje dodac do mojego panel z kaskada ze szkla, tam bedzie male plenum i refugium dla stworow. Planum robie tylko na probe, zeby zobaczyc jak to wyglada i jak sie sprawdzi na nim opre nowe akwa. W takim akwa odpienek nie jest potrzebny. Wystarczy lr ls dobra cyrkulacja, obsada i podmianki. Pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tak malego akwarium zamiast odpieniacza kupilbym RO i DI i wymienial co tydzien troche wiecej wody.

Zywy piasek pozostaje czysty przez dlugie lata.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planowalem na poczatek zakupic 4-5kg zywej skaly... dla docelowo w ciagu 3-4 miesiecy z 15 hg ma byc, dlatego chce odpieniacz.generalnie to chodzi o to zeby zrobic tak by nie padlo mi to wszystko na poczatku :| bo srodki dosc ograniczone mam. mysle ze sie na odpieniacz jednak zdecyduje.

No chyba ze zamiast wydac 150 zl na miniflotora + pompke wydac ta kase na wiecej skaly?

ile kosztuje kg piasku? no i ile bym go musial miec? niezbedne minimum na poczatek?

aha! jesli nie zalatwie wody do podmian z apteki... to jakie filtr RO polecacie? te za 230-250 zł są dobre?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak,będzie działać prawidłowo,ja kupiłem filtr ro 75gpd aquafilter za 237zł i jest ok :D


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ah tirno masz akwa 6 m-cy i piszesz o rzeczach o których nie masz pojęcia. Nawet Ci zbiornik jeszcze nie dojrzał. Mam akw 2,5 roku i pod skałami jak je podniosę to z piachu się kupa syfku unosi. Te robaki o których piszesz to Bristle i faktycznie przekoppują ale ja ich już nie widziałem od kilku miesięcy, zaczynam podejrzewać że zostały przetrzebione przez rozgwiazdę piaskową no i co jakiś czas trzeba populację odnowić tych wszystkich robaczków bo zwyczajnie giną one z czasem albo są wypieranę przez inne mocniejsze gatunki zwierząt. Faktycznie do plenum to potrzebaby wyższy zbiornik, ale w panelu bym plenum nie zakładał bo istota jego jest taka że powinna mieć min. 2/3 powierzchni dna zbiornika głównego.

Każdy piasek się z czasem zabrudzi i każdy to powie. Jedyne wyjście to mieć dsb ale nie u nas bo to jeszcze nie możliwe. Jeśli chodzi o gr. dna to 2 cm powinno być ok.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, nie twierdze, ze zjadlem wszystkie rozumy, ale rozumuje tak: skaly nie podnosze i nie mam zwierzakow (duzych) ryjacych w piachu. Zobacz zreszta to co powiedzial Stani powyzej, poza tym nigdy nie slyszalem zeby ktos z zachodnich akwarystow majac semi-DSB lub DSB ruszal piach. A co dojrzalosci akwarium, to.. wiesz, nie wyglupiaj sie- dojrzalo juz kilo czasu tamu, teraz moze co najwyzej "przejrzec":Dozingoff

PS. Czemu uwazasz, ze DSB jest, jak piszesz- "u nas" niemozliwe? Co, ludzie za glupi, czy piachu nie mamy?:D(


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj Panowie juz sie nie sprzeczajcie :) kazdy napewno ma racje :)


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno... skałe planuje zakupic w ReehShop.pl. Cena to 38 zł/kg przy mniejszych ilościach? Jaka skałę i skąd polecacie? Chodzi o koszty niestety... im mniejsze tym lepiej. Na stronie Aquarius (http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=503) znalazłem skałę za 25zł/kg. Co to takiego? Proszę o podpowiedź. Dzięki!


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Otóż brudzenie się piasku czy żwiru świadczy o niedostatecznym obsadzeniu zbiornika ekipą sanitarną. Przy poprawnie działających i obsadzonych systemach (zarówno plenum jak i DSB) wierzchnia część warstwy dna jest wielokrotnie dziennie przekopywana i po prostu nie ma szans aby tam coś zalegało czy zdążyły narosnąć glony. Tu na leży wyraźnie odróżnić DSB od plenum i wspomnieć że gruba warstwa piachu na dnie to jeszcze z plenum wiele wspólnego nie ma.

Istnieje obiegowa opinia że DSB w Polsce jest niemożliwe ze względu na brak dostępności pełnej gamy życia jakie powinno występować w podłożu. Moim zdaniem jest to opinia błędna gdyż DSB zakładane na bazie tego co mozna u nas dostać i co wyjdzie ze skały funkcjonują zupełnie nieźle.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz z Kwidzyna

Masz racje piszac ,ze gdy po kilku latach funkcjonowania akwarium podniesiesz jakis kamien to z piasku bedzie sie unosic brud. To normalne. To pewnie detrytus albo jakies wytracone z wody zwiazki chemiczne przerobione x-razy przez stworzatka mieszkajace w tymze piachu. Ale w drobnym zywym piachu nie powinno byc zadnych brudow. Piach ten b.dlugo nie ciemnieje i nie zarasta glonami wapiennymi. I tak jak piszesz z czasem czesc organizmow i bakterii wyginie.

Ale po kilku latach mozna przeprowadzic wymiane piachu. Np:30% powierzchni odessac szlauchem i wsypac nowy. Po kilku tygodniach z drugiej czesci itd. Myc czy odkurzac tego piachu przewaznie nie potrzeba. To robilem majac nie piach lecz "grys" kralowy - taki do 5mmm. Tam miedzy ziarenkami rzeczywiscie gromadzilo sie duzo brudu. Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem i jestem zwolennikiem piasku żywego. U mnie jest on pięknie biały ale tak jak napisałem problem stanowią miejsca pod skałkami. Nie miałem intencji się wymądrzać czy coś. Jak ktoś się poczuł urazony to sorki. Może masz racje warto sprawdzić co będzie jak się podmieni trochę tego piasku. Niedługo chće zmienić swoją nano na zbiorniczek bez panela i tych duperelek więc moze wtedy.

Aha tomasz czy może sz napisać jakie gatunki zwierzaczków miałeś na myśli?

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do Marcina (martinew). Stosował metodę z powodzeniem i bardzo sensownie dobrał obsadę dna.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystartuję więc bez odpieniacza. Zamiast tego dam żywy piasek. Ewentualnie gdyby zbiornik sobie nie radził to dołożę miniflotora. W jakie testy musze się zaopatrzyć na początek? Jaki to koszt?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem na forum o plenum same pozytywne zeczy tylko niewiele mi mowi co to plenum moze ktos mi wyjasni jak je zalozyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem na forum o plenum same pozytywne zeczy tylko niewiele mi mowi co to plenum moze ktos mi wyjasni jak je zalozyc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.