Skocz do zawartości
poki538

przywitanie i prośba o pomoc.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczy,

Moi drodzy w najbliższych dniach planuję rozpocząć przygodę z morszczyną.

Z powodu ciężkiej choroby córki kolega jest zmuszony pozbycia się akwa, jest to nano reef 30 AQUAEl, prawdopodobnie zbiornik jest w stanie złym lub bardzo złym z powodu zaniedbania przez ostane półtora miesiąca. Niestety jestem nowicjuszem w akwa morskim i prosiłbym o pomoc w odratowaniu zbiornika.

Czekam na sugestie z waszej strony, każda informacja będzie cenna. Na początek będę miał wodę z działającego zbiornika oraz pomoc chłopaka który pracuje w Kakadu i ma swoje akwarium morskie. Od niego uzyskałem informację że na pewno muszę wymienić żywy piach a co dalej to się okaże. Pewnie będę miał sporo pytań więc z góry proszę o wyrozumiałość i poprowadzenie "za rączkę" przy założeniu zbiornika . Od kilku lat mam małe krewetkarium ale to inna bajka.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dobrze by było gdybyś rozwinął zwrot "stan zły lub bardzo zły" tzn. co tam się dzieje: wysyp glonów czy może obumierające korale. Opisz co zaobserwowałeś może masz jakieś zdjęcie. Najlepiej wszystkie takie sprawy zaczynać od zbadania parametrów wody: pH,kH,NO3,PO4,Mg,Ca. Musisz podać więcej informacji bo inaczej nie wiadomo od czego zacząć!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu zajmie przewiezienie akwarium od A -->B

Moze nie trzeba bedzie demntowac wszystkiego, spusccic 3/4 wody akwarium przesunac na jakis blat heja. Z drugie strony fotka aktulanego stanu pomogla by znacznie wiecej jak zrobic przeprowadzke. Testy to jak wyprowadzic akwariukm na prosta.

Witamy na forum :thumbup:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium odbieram w niedzielę, przewiezienie to ok 30 minut, niestety nie mam żadnych zdjęć to co pisałem o stanie akwa to informacje od obecnego właściciela. Jest zarośnięte co tam żyje nie wiadomo, podobno jest jakaś krewetka i ślimaki, stanu korali nie znam. Podobno są już do wymiany świetlówki i tu pytanie wymieniac na takie jak w standardzie czy założyć coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w stanie pomóc, możesz na mnie liczyć. Zastanawia mnie natomiast, czy choroba córki kolegi, może mieć związek z akwarium. No i tak jak pisali przedmówcy, zdjęcia będą pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna ważna sprawa, zakładając że w akwarium jest syf i trzeba ogarnąć wszystko od początku włącznie z myciem akwa, jak się do tego zabrać. Gdzie przełożyć ewentualne żyjątka na czas sprzątania. Wiem że to trochę wrózenie z fusów ale muszę się przygotować na taką ewentualność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będę w stanie pomóc, możesz na mnie liczyć. Zastanawia mnie natomiast, czy choroba córki kolegi, może mieć związek z akwarium. No i tak jak pisali przedmówcy, zdjęcia będą pomocne.

Córka ma białaczkę i jest w trakcie przyjmowania chemii, lekaż zabronił jakichkolwiek zwierząt w domu. Nawilżacz powietrza tylk z filtrami itd. itp. Ma również do oddania dwa koty, może ktoś jest chętny ? :)

Ja już mam w domu psa, chomika i jedno akwarium ( oczywiście wszystko córki)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie gruntowne mycie i czyszczenie to tak naprawdę start od zera, także żyjątka najlepiej by było dać na przechowanie do jakiegoś znajomego morszczaka. Ale być może da radę przywrócić równowagę bez takich radykalnych środków, wszystko zależy od tego jak bardzo jest zaniedbane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Córka ma białaczkę i jest w trakcie przyjmowania chemii, lekaż zabronił jakichkolwiek zwierząt w domu. Nawilżacz powietrza tylk z filtrami itd. itp. Ma również do oddania dwa koty, może ktoś jest chętny ? :)

Ja już mam w domu psa, chomika i jedno akwarium ( oczywiście wszystko córki)

i oczywiście leakrz a nie lekaż :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się poprosić o jakieś foto aktualnego stanu, może to być bardzo pomocne dla Waszej oceny stanu i dalsze sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moglbys juz rozrobic z 10-15 l solanki i wlac ja do wylozonej folia wanny. Trzeba ja podgrzewac grzalka do 26 °C.

Wody z akwarium spusc ile sie uda i przewiez z koralami(w wiadrach itp) i tez do wanny. Tam wloz napowietrzacz i jakas pompke.

Piasku nawet nie zabieraj.

W domu (dobrze zeby to byl dzien wolny) bedziesz mial czas na wymycie zbiornika, potem zalanie do polowy woda z wanny i poustawianie skaly z koralami.

Wazne jest napowietrzanie i nie wychlodzenie korali.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę przywiozłem akwa, szału to raczej nie ma :), postaram się wrzucić dzisiaj fotki ( jak doczytam jak się to robi :) ), wczoraj zalałem akwarium wodą z działającego zbiornika, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to akwarium dzisiaj, mam nadzieje, że da się odratować

DSCF8859.JPG

Co to może być obok zoa i czy wogule żyje? Samo zoa to nabytek przy reanimacji zbiornika.

DSCF8858.JPG

DSCF8871.JPG

Napiszcie co to za stworzenie i czy jest szansa na przeżycie?

Wczoraj chłopak który pomagał mi ogarnąć zbiornik stwierdził że to jest martwe, ale zostawiłem i chyba dobrze bo wydaje mi sie że coś tam żyje

DSCF8882.JPG

a tu zdjęcie z lampą

DSCF8884.JPG

i jeszcze jedno pytanie, czy to krewetka tańcząca?

20121202_191634.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jest martwy:-) to jakaś Pseudogorgonia, zostaw, jest kapryśna ale trudna do zabicia:-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wzruszyłam się :)

uratujesz wszystko :) grunt,ze krewecia żyje :) po takich przejściach będzie nie do zdarcia :)

Jeśli zobaczysz coś co naprawde wygląda zdechło to oderwij to od skały :) reszta się zregeneruje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jest martwy:-) to jakaś Pseudogorgonia, zostaw, jest kapryśna ale trudna do zabicia:-)

Bardzij chodziło mi o zdjęcie poniżej

DSCF8882.JPGDSCF8884.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan tragiczny.... obstawiam, że to Duncanopsammia axifuga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze byc caulastrea. Tylko mocno pokurczona.

Wysane z mojego GT-I8160

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, kolego, całą operację przeprowadziłeś bardzo ładnie, korale żywe, teraz najważniejsze to SPOKÓJ. Bardzo możliwe, że po takim zamieszaniu będzisz miał dojrzewanie od nowa- czyli okrzemki(brązowy nalot), po tem atak glonów a po tem wszystko wróci do normy:). Nie podejmuj żadnych pochopnych kroków, po prostu czekaj i ewentualnie dopytuj. W między czasie zaopatrz się w porządną sól, dobre narzędzie do pomiaru zasolenia (porządnie wykalibrowane), i spokojnie na samych podmiankach pojedziesz z akwarium do przodu. polecam też sprawdzić za parę dni czy jaka będzie reakcja zwierzaków na karmienie: Jest szansa że pseudogorgonia otworzy się jak podrzucisz jedzenie, krewetce należałoby od czasu do czasu coś podać, zoasy dadzą radę bez żarcia, zaś duncanopsammia chętnie coś przetrąci nocą, ale to dopiero jak zacznie się porządnie pompowac i w nocy wystawiać macki. Ale póki co bardzo ostrożnie z karmieniem - zbiornik nie jest jeszcze w równowadze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe...no i super!!! Cieszę się, że udało ci się uratować baniaczek. Sytuacja faktycznie była zła...dobra robota. Mimo to tak jak napisał mathe pacjent zapewne nie odzyskał jaszcze równowagi ( po brawurowej akcji ratunkowej ) więc nie dokupuj życia i uważaj na to co się dzieje w zbiorniku. Tak zwany międzyczas poświęć na czytanie forum, pisanie na forum i obserwacje baniaczka.

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić troche lepsze zdjęcia, i chyba rurówka jakaś też jest " podczepiona"

DSCF8886.JPG

DSCF8887.JPG

I zapytam jeszcze o to stworzenie co to może byc ? Po przywiezieniu wyglądało na całkiem martwe ale zostawiłem i zaczęło nabierać różowego koloru.

DSCF8891.JPG

Sorki za jakość zdjęcia, może uda mi się jutro zrobić lepsze.

Czy krewetka z poprzednich zdjęć to tańcząca czy wundermani? Jestem totalnie początkujący więc wybaczcie pytanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.