Skocz do zawartości
Mystik

Dolewka - jak to zrobić, żeby było dobrze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z dolewką, a raczej ze stałym stanem wody w akwarium.

Załóżmy, że mamy normalny komin. Poziom wody ustawiony poniżej rewizji i całość tak ustawione, że tyle ile wody spływa tyle pompa podaje do akwarium. Wszystko działa i jest super. Jest cisza spokój i raj na ziemi.

Ale jak wiadomo woda paruje. I paruje zarówno z sumpa jak i z akwarium. Czujnik dolewki jest umieszczony w komorze pompy. Z tym, że więcej wody paruje z akwarium i komina niż z sumpa. Czyli wody mamy coraz mniej, ale czujnik umieszczony w komorze pompy o tym nie wie. Bo tam jeszcze nie odparowało.

I dolewka nie działa.

Ja wiem, że można by to tak ustawić, żeby woda się przelewała rewizją, czyli pompa podaje więcej niż wody spada. Ale tego nie chcę.Przy falach. jak się woda spiętrza, to bardzo w tej rewizji hałasuje.

Mam nawet zamontowaną rurę z pływakiem na spływie. Wszystko fajnie mogłoby działać, ale niestety całość się często zacina i przestaje funkcjonować. Założyłem rurę 32mm na rurę 25mm. Może za mała różnica w średnicach rur?

Co z tym zrobić?


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę mi nie pasuje to co piszesz o parowaniu wody - u mnie mam tak ja ty i dolewka działa, to co odparuje z akwa, komina i sumpa wpływa na poziom wody w komorze z pompą i dolewka normalnie reaguje, poziom wody w akwarium mam raczej stały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spada ci poziom wody w akwarium czy co ??

Według mnie masz zły tok myślenia, woda paruje z akawium, komina sumpa itp, ale top wysokość przelewu i pompa obiegowa utrzymuje poziom w akwarium, czyli jak wyparuje woda z akwarium to uzupelni ją woda z komory pompy obiegowej itd.

Ogólnie każda kropla wody która paruje z całego obiegu odwzorowuje się jedynie spadkiem poziomu w komorze pompy obiegowej.

Edytowane przez jerzyk (wyświetl historię edycji)

120x52x50 (20cm komin z dolewką) + 80x35x40sump, JEBAO DCT-4000, Blau VM 8000 + RW4, grzałka 200w, Deltec sc1455, 90w LED DIY + arduino wschody/zachody + 2x 39T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mi to też nie pasuje , przecież jest to system "naczyń połączonych" więc we wszystkich komorach w sumpie( także w tej z obiegówką) czyli w najniżej położonych mejscach całego systemu- poziom wody powinien być jednakowy .... ? , no chyba że czegoś z Twojego opisu nie zrozumiałem :icon_lampka:


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu masz źle wyregulowany spływ. też mam ten patent co ty na spływie i wiesz mi że nieźle się namęczyłem zanim to wyregulowałem. Ale teraz mam spokój. Poziom wody w kominie nie zmienia się dlatego że woda ci w kominie paruje, tylko dlatego że jeszcze nie do końca jest wyregulowany. Przykręć minimalnie zawór. Rurka która zachodzi na rurkę ze spływu musi mieć jak najmniejsza różnice wew.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cośmi tu nie gra z tym co piszesz - trzeba przyjąć, że obiegowa ma stały wydatek wody w czasie! Z tym się raczej zgodzisz?

Puść rewizją jak najmniejszą ilość wody jaką się da ustalić a rewizje zetnij pod skosem 45 stopni u góry (pomaga). W przypadku, który opisujesz po zaniku prądu woda nigdy by się nie ustabilizowała w akwarium - a jest wręcz przeciwnie - w obydwu szkiełkach jakie teraz prowadzę (jedno z klaszycznym kominem wewnątrz drugie 2 rury w dnie bez komina) po włączeniu zasilania woda z nadmiaru, która spłynie do sumpa potrzebuje ok 1 min na wyrównanie i ustabilizowaine pracy do normalnego stanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aleście zaszaleli :)

Zacznę od końca.

Astis: napisałem, że nie chcę puszczać wody przez rewizję, bo hałasuje jak się robią fale.

Ja to myślę tak: jeżeli stan jest stabilny: ilość wody spadającej = ilości wody wpompowanej do akwarium, to z fizycznego punktu widzenia, dopóki woda w ogóle spływa z komina, to pompa nie wie ile jest wody i w kominie i w akwarium. Dopiero gdy zabraknie wody z komorze pompy zaczyna być problem. Chyba, że mamy układ taki, że pompa podaje więcej wody niż spływa, a reszta przelatuje rewizją.

Parowanie wody zależy od temperatury i jej powierzchni. Temperaturę mamy teoretycznie wszędzie taką samą, ale powierzchnie są różne. Dlatego z akwarium woda paruje szybciej niż z sumpa. Przez co w kominie mamy coraz mniej wody przelewającej się przez grzebień. Ale dopóki spływ się nie zapowietrzy, "na dole" nic o tym nie wiedzą.

Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć :)

Yarcio: to jest całkiem możliwe, że mam źle wyregulowany spływ. I masz rację, że ten patent miał ustawiać stały poziom w kominie. Wtedy rzeczywiście miałoby to bezpośredni wpływ na poziom w komorze pompy i problem byłby rozwiązany. Jakie Ty masz układ rur na tym spływie? Jakie sitko?


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sitko mam 25, a rurkę po prostu dopasowałem. Acha, z tego co pamiętam to ostatecznie wypoziomowałem wodę ustawiając pływaj na rurce przesuwając pływakiem w dół i w górę po milimetrze i zajęło mi to kilka dni, ale teraz mam już od kilku miesięcy spokój i cisze


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"ilość wody spadającej = ilości wody wpompowanej do akwarium, to z fizycznego punktu widzenia" - ale to bledne myslenie.

Ilosc wody spadajacej = ilosc wody wpompowanej do akwarium - (minus) ilosc wody odparowanej.

"dopóki woda w ogóle spływa z komina, to pompa nie wie ile jest wody i w kominie i w akwarium."

Blad - w akwarium jest zawsze staly poziom wody. W wyregulowanym kominie tez. Podobnie w sumpie, poziom jest na wysokosci przegrody do komory pompy. A tam wody ubywa, gdyz woda odparowala z "pojemnikow" o stalym poziomie, czyli wyrownywanym na bierzaco przez pompe.

Pompa nie musi "wiedziec" ile jest wody w kominie lub akwa, ona sobie pompuje. Jak powyzej napisano, jesli litr wody odparuje z akwarium, komina lub sumpa to poziom spadnie nie w akwarium, kominie lub sumpie, tylko w ostatniej komorze, z ktorej pompa pompuje wode do akwarium.

Zrob doswiadczenie. Spusc pol wiadra wody z akwarium to zauwazysz, ze za chwile w akwarium woda wroci do poprzedniego poziomu a w komorze pompy ubedzie pol wiadra (chyba ze dolewka doleje, wlasnie tam).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani.

:thumbup:

Dokładnie tak jak napisałeś.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Przyjmuje do wiadomości :)

Będę testował i sprawdzał. Musicie mi wybaczyć, ale to pierwsze moje akwarium z sumpem i muszę to jakoś wszystko ogarnąć :)

Dzięki za wyjaśnienia!

Yarcio: możesz mi pstryknąć zdjęcie Twojego zestawu rurek?

Edytowane przez Mystik (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, niestety, a.e nie ma takiej możliwości - brak dojścia z aparatem. Komin mam zewnętrzny na tylnej ściance :(


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegos nie rozumem nie mam komina ale przelew pcv moze dategp

Jak w kominieam splyw na samym dole i jest wyregulowany z pompa np poziom w kominie ze 40cmi z niego wyleje z 10 cm

wody to mi pompa nie wyrowna tak? woda dalej splywa w jednym tempie i pompa tez w jednym pompuje

ja mam przelew przy samej tafli to wiadomo ile pompa da tyle wyleci

i w komorze pompy woda sie obniza

Edytowane przez Skala (wyświetl historię edycji)

Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Nie chciałbym do tego wracać, ale ja tak właśnie uważam :)


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie bardzo komplikujesz sobie życie ,dopóki nie będzie woda delikatnie sączyła się przez przelew zawsze będziesz miał problem z dolewka bo braki wody uzupełniane są w komorze z pompa powrotna w przypadku takim jak masz i dobrze zrozumiałem musiał byś mieć dwie dolewki aby jedna uzupełniała braki w sumpie a druga w kominie według mnie bez sensu


6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz zawór na spływie ???

poziom wody regulujesz zaworem a nie pompą

Edytowane przez michal98 (wyświetl historię edycji)

akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie bardzo komplikujesz sobie życie ,dopóki nie będzie woda delikatnie sączyła się przez przelew zawsze będziesz miał problem z dolewka bo braki wody uzupełniane są w komorze z pompa powrotna w przypadku takim jak masz i dobrze zrozumiałem musiał byś mieć dwie dolewki aby jedna uzupełniała braki w sumpie a druga w kominie według mnie bez sensu

No wreszcie :) Też uważam, że to bez sensu, dlatego wyjściem jest rurka z pływakiem. Ale cieszę się, że ktoś zrozumiał mój tok myślenia.

masz zawór na spływie ???

poziom wody regulujesz zaworem a nie pompą

Hmm, powiedziałbym, że zaworem reguluje fakt czy woda w kominie się podnosi czy opada. Poziom będzie taki jak Tobie wyjdzie w tym momencie, gdy ilość wody spływającej i pompowanej będzie równa. Lub też, gdy przelewamy rewizją, poziom wody określa wysokość rewizji.

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały czas czegoś nie rozumiem, pompa podaje cały czas jednakową ilość wody,

różnica poziomu miedzy akwarium a kominem powinna być 1-2 cm i na tym poziomie powinna zaczynać się zcięcie rurki rewizji,

zaworem regulujesz żeby woda delikatnie sączyła się przez rewizję(nie przelewała),

ustawiasz pływak dolewki w komorze pompy i po temacie ,

woda nie paruje tak szybko ,a pływak reaguje na 2-3 mm spadku wody i uruchamia dolewkę

więc gdzie jest problem ?

po każdej regulacji zaworu poczekaj z 4-5min aż się wszystko ustabilizuje


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem.

W kominie powinna być rurka spływu z zaworem do regulacji poziomu wody w kominie i REWIZJA jako zabezpieczenie w przypadku zapchania się spływu żeby pompa nie przelała wody z sumpa przez akwarium na podłogę.

Rewizja to taki zawór bezpieczeństwa a nie element stałego obiegu wody.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja uważam, niestety dla siebie, podobnie jak BAU. Rewizja jest elementem systemu bezpieczeństwa.

Michal98: żeby było dla Ciebie prościej, wyobraź sobie, że masz komin bez rewizji.

Edytowane przez Mystik (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja uważam niestety dla siebie podobnie jak BAU. Rewizja jest elementem systemu bezpieczeństwa.

Michal98: żeby było dla Ciebie prościej, wyobraź sobie, że masz komin bez rewizji.

I zalane mieszkanie. :whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - chodzi o przestawienie zwrotnicy myślenia, a nie o promowanie jakiś rozwiązań :D


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniał.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy, że masz komin bez rewizji. Zaworem na spływie ustalasz opór dla wody - im większy, tym wyżej wędruje poziom wody w kominie. Dlaczego? Większy poziom wody to wyższe ciśnienie, dzięki któremu przez przekrój rury zmniejszony zaworem przelatuje ciągle ta sama ilość wody, pompowana przez obiegówkę. Czyli co się stanie, gdyby np. ubył nam litr wody tylko z komina? Spada ciśnienie na spływie, czyli również ilość wody spływająca w jednostce czasu i przez chwilę obiegówka będzie pompowała więcej wody do baniaka, niż spływa z komina. Nadwyżka trafi do komina, a poziom wody się podniesie do takiego, przy którym ciśnienie wypchnie spływem dokładnie tyle wody, ile wpompuje obiegówka. Finalnie o odparowany litr wody obniży się poziom wody w komorze pompy.

Jeżeli poziom wody w kominie rośnie lub opada, to obieg "dopasowuje się", bo np. coś lekko przytkało spływ, gdzieś w rurach zgromadziło się powietrze i nagle zostało wypchnięte itp. Przy waveboxie poziom w kominie też może lekko pływać.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz nie używać rewizji, ale zasada jest taka sama poziom w kominie ustalasz zaworem i tyle

u mnie minimalnie przelewa się rewizją ale poziom wody jest stały i możesz ustawić go dowolnie

wiec nadal nie rozumie gdzie masz problem z dolewką ?

dolewka uzupełnia wartość całego obiegu a nie tylko akwarium

Edytowane przez michal98 (wyświetl historię edycji)

akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.