Skocz do zawartości
kermit85

Zmiana światła z 192W t5 na 400W HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim,

powoli przymierzam się do zmiany oświetlenia. Obecnie nad baniaczkiem o wymiarach 80x70x50 mam lampę 8x24W pełną mocą świece 8h a lampa załącza się na 11h. W akwarium mam same spsy, przy dnie talerzówki i chciałbym jeszcze tridacny a reszta mniej więcej w połowie.

Zastanawiam się nad przejściem na HQI 400W z żarnikiem 20000K. Lubie niebieskie światło. Policzyłem sobie koszty eksploatacji takiej lampy i biorąc pod uwagę, że świeciłbym nią 8h i żarnik wymieniał raz do roku wychodzi mi bardzo podobnie jak eksploatacji obecnej lampy.

Czego oczekuję od nowej lampy? Więcej światła dla korali, bliki i żeby było bardziej niebiesko niż jest teraz.

Pytanie do Was: Czy nie przegnę z ilością światła :p? Teoretycznie taki żarnik daje mniej więcej tyle lumenów co 14000K 250W więc nie powinno być problemów, teoretycznie... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbrzydla Ci moja lampka :)?

A nie lepiej 250W zawsze to mniej prądu pozera a dla SPS i tak bedzie OK.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampka działa super ale w marcu mam zmianę świetlówek i tak żeby cieszyło moje oko poszedłbym w 6xblue plus 1xpurple i 1xactinic, światła będzie nadal wystarczająco ale chciałbym mieć niebiesko w akwarium i do tego przyrosty na dobrym poziomie, fajnie by było też trochę rozjaśnić te moje spsiki ;) Co do prądu to wyszyło mi, że 400W rocznie pożre około 400zł więcej ale żarnik zmieniam raz do roku za ok 360zł, komplet świetlówek to też około 360złociszy dwa razy w roku więc wychodzi mi na to samo. :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kermit, ja bym tego nie robił, nie wiem jaką masz lampę t5, ale wbrew pozorom, 400W HQI może Ci na oko dać mniej swiatła, nie mówiąc o kolorach, możesz się zawieść. Jaką masz lampę t5?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wypowiem bo sam ja zrobilem :)

Lampa DIY 4x 2x 24W z trapezowymi odblysnikami.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chłodzeniem wentylatorami czy bez? :) Kermit, ja bym nie zmieniał na HQI, jeśli chcesz więcej światła to pomysl nad ATI lampą.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wentylatorami :p. Seb nie dyskryminuj mojego domowego projektu :)


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb prawde ci powie :-)

ATi tez polecam - super odblysniki a w wersji hybryda - to musi juz byc bega fajne swiatelko :_0

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maciek, jeśli chłodzona to wystarczy odbłyśniki wymienić na ATI i bedzie ogień! :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi, myślałem, że takie HQI 400W to będzie mega moc i wielki skok na przód.

Chłodzenie jest jest ale nigdy go nie odpaliłem :blushing: nie wiedziałem, że ma to taki wpływ na światło.

Biorę się za tuning obecnej - odbłyśniki nowe, kupuje zasilacz do wentylatorów i odpalam chłodzenie i przy okazji zmienię jeden statecznik na ściemnialny. Jak będzie dobrze to może faktycznie zostanę przy T5, podoba mi się Ati Sunpower ściemnialna :thumbsup:

p.s. Maciek lampka jest bomba i nie mam do niej żadnych zastrzeżeń, ale akwarium mi się już prawie zapełniło więc żeby nie było nudno to przynajmniej trochę sprzętu sobie pozmieniam :p

p.s.2 A Maaaciek, pamiętasz jeszcze na jakim zasilaczu leciały te wentylatorki u Ciebie :D? pzdr

Edytowane przez kermit85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PW


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.