Skocz do zawartości
ralfiwroclaw

Projekt akwarium 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.. jestem w trakcie projektowania akwarium 160(200L) i w związku z tym mam kilka pytań...

W związku z powyższym że jutro jestem umówiony na jutro ze szklarzem na wycenę prosiłbym o pomoc przy doborze najodpowiedniejszych wymiarów:

1) Czy przy wymiarze dna 80x50 lepsza będzie wysokość 40 czy 50cm?

- nie chodzi mi tu o kwestię litrażu i zalewania a raczej o kwestię oświetlania.. bo jak wiadomo przenikanie światła przez taflę wody jest uzależnione od jej głębokości... zakłada się że 1Watt światła na 1L wody... ale przy założeniu jakiej głębokości zbiornika( ja tego nie wiem) Więc moje pytanie czy kosztem tych 40L(10cm wysokości) lepiej będzie jak zrobię je niższe - moim zdaniem przemawia za tym lepsze rozproszenie oraz lepsze dochodzenie promieni świetlnych do życia na rafie,... Może to co piszę to takie "masło maślane" ale sens to jakiś ma... więc prosiłbym o poradę

2) Jaki rozmiar komina do mojego zbiornika?

- Zakładając że rozmiar dna jest 80 x 50 i wysokość 50. Opcja nr 1 oraz opcja nr 2 wysokość 40cm

Na jakiej długości podstawy mam wstawić ściankę działową komina oraz jak powinna ona być wysoka...?

Mam nadzieję że znajdę odpowiedź na forum... Z góry wielkie dzięki

Pozdrawiam

W załączniku skromny projekt.... :smiling:

post-16886-0-85851400-1356631039_thumb.jpg


160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokości, uważam, że 40cm to za mało, chociaż światła będzie więcej przy dnie, odejmując grubość piasku i wysokość tafli wody w najlpeszym wypadku zostanie Ci 35cm wysokości na zagospodarowanie. Ja mam 45 cm wysokości i jestem bardzo zadowolony, przy takich gabarytach zbionika nie zdecydowałbym się na wyższe.

Co do komina zastanów się nad zewnętrznym, mi się świetnie sprawdza i nie zabiera przestrzeni przeznaczonej dla zwierzaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie przed chwilą wyczytałem informacje na temat Overflow Box http://nano-reef.pl/topic/27798-pudelko-przelewowe-overflow-box-zrob-to-sam/page__st__20 i zaciekawiła mnie na koncepcja.. Fajnie byłoby gdyby więcej osób się wypowiedziało w moim wątku wtedy byłby lepszy punkt odniesienia, niemniej jednak dziękuję za poradę...


160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do overflow, wiem że mogą się pojawić poblemy z zapowietrzeniem=zalaniem pokoju ale z drugiej strony ludzie sobie radzą, jednak ja nie chciałem ryzykować.

Mój komin wygląda tak

post-14429-0-67954700-1356632106_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wyliczyłaś wymiary komina..?


160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary sciagnalem ze zbiornikow o podobnych wymiarach. Wazne zebys mogl reke do komina wsadzic w razie czego. Ja mam wymiar 25x25x10cm wciecie pod grzebien przelewowy mam 5cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj byłem u szklarza i podałem wymiary 80x50x50 ale grubość szyby 6mm Guardian nie wiem czy nie za mało będzie..


160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6mm też wydaje mi się mało.. daj 8mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zmieniłem na 8mm..

Nie chcę zakładać kolejnego wątku, więc zapytam tutaj:

Czy takie 2 lampy jak w linku http://allegro.pl/la...2876909046.html rozwiążą problem oświetlenia mojego zbiornika, czy może będe musiał jeszcze coś dołożyć..?

Czy bardziej iść w tym kierunku http://allegro.pl/la...2879780900.html ??

Albo 2 x http://allegro.pl/nowa-lampa-hqi-150w-zarnik-metalohalogen-rx7s-hit-i2900159086.html

Edytowane przez ralfiwroclaw (wyświetl historię edycji)

160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.