Skocz do zawartości
Felipe

[220+60] Morze Filipowe

Rekomendowane odpowiedzi

Od maja próbowałem wbić sobie do głowy wiele informacji na temat akwarystyki morskiej. Wcześniej miałem akwaria słodkowodne, ale szczerze mówiąc, nie były zbyt ambitne..

Jedno wiem i mogę polecić komuś kto planuje założyć morskie... Warto wcześniej czytać, przemyśleć kilkakrotnie sprawy związane z wymiarami szkła, wyborem sprzętu itp..mi zdanie zmieniało się wielokrotnie.

Cały system wymaga jeszcze dopieszczenia, ale akwarium już hula i w wolnych chwilach będę poprawiał co nie dociągnąłem do końca.

1.11.2012 Start zbiornika

Akwarium stoi na szafce z płyty mdf wzmocnionej drewnianym stelażem 40x28mm który potraktowałem lakierem okrętowym. Muszę się przyznać, że obijając szafkę zbabrałem kilka rzeczy dobierając wymiary, ale ratuje mnie to, że oczy zawsze patrzą ponad szafkę :thumbup:

Tak wyglądał stelaż:

imag0159l.jpg

Co do sprzętu:

Akwarium szkło Guardian 8mm 80x60x45

odpieniacz Reef Octopus NW 110-6520B

obieg NJ 3000

cyrkulacja 2x JVP-101

oświetlenie LED 120W

sól Aquaforest FSRS

grzałka 200W

Żywa skała ok.22kg

Piasek 9kg żywy+4,5 suchy

21.11.2012

Podstawowe testy:

temp. 25,5

zasolenie 1025

NO3 1

PO4 0,01

Ph 8

KH 8

Ca 410

Mg 1365

Zbiornik wygląda obecnie jak trawnik w parku..

W zbioniku żyją obecnie dwa pustelniki, jedne ślimak tectus, garbik Chrysiptera parasema, kilka szczepek clavularii, zoa, xenii, discosomy i jeden malutki lps, nie potrafię narazie go zidentyfikować.

Zdjęcia robię telefonem, więc jakość nie powala. Światła jest więcej, przyciemniłem lekko bo zdjęcia wychodzą przepalone. Dodatkowo walczę z mętną wodą, co widać na fotkach. Trzeci dzień w kominie jest 200g węgla i widać poprawę, myślę że już niedługo się woda całkowicie wyklaruje.

post-14429-0-70209300-1353522831_thumb.jpgpost-14429-0-99736600-1353522843_thumb.jpgpost-14429-0-68787300-1353522855_thumb.jpgpost-14429-0-14428100-1353522874_thumb.jpg

Liczę na rady oraz konstruktywne opinie. Może zobaczycie coś co ja przeoczyłem ;)

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wczoraj oby tak dalej i napewno będzie piękny :)) A Oliwia po mnie krzyczała w aucie czemu nie kupiłem kwadratowego akwarium tylko takie duże grrr aż te panie :PP Pozdrawiam i oby tak dalej


Jest:

Akwarium 170x60x60(650L). Odpieniacz Ati 250. Obieg H2O 4500. Skała około 50 kg. Cyrkulacja 2x Tunze 6105

Było

Akwarium 100x55x40(220L). Od pieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała około 24 kg!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość edi

a ja mam wiekszy trawnik;)

jaki wymiar szkla?

jakos szybko tyle zycia... ale zapowiada sie ciekawie.

pozdrawiam mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 20 dni dojrzała już ci woda?Czy miałeś wodę z działającego zbiornika?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sie zapowiada, przypomina troche akwarium Romana (amnor).

Co do światła to dla SPSów bedzie mało przy tym chińczyku, chyba ze dasz drugą. Miękie i lpsy powinien pociągnąć.

Tak po za tym to dałbym sobie czasu z życiem, niech dojrzeje jeszcze. Mętna woda może być od nadmiaru bakteri, jesli nie dolewałeś nic extra to też były w soli AF. Daj cyrkulację na taflę wody i Odpieniacz na full powietrza to powinno się poprawić.

Powodzenia


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem okolo 40 litrow z dzialajacego zbiornika i reszta swieza solanka na soli aquaforest...moze te bakterie z soli cos pomogly? nie wiem. Ale parametry mierzone w sklepie, fosforany hanka mierzone i w domu jeszcze potwierdzilem jak przywiozlem testy, wiec raczej wiarygodne sa.

Co do zycia to sie wydaje duzo ale w wiekszosci to sa malutkie szczepki. Rybka i kraby smigaja a korale sie otwieraja i pompuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie sie zapowiada, przypomina troche akwarium Romana (amnor).

Co do światła to dla SPSów bedzie mało przy tym chińczyku, chyba ze dasz drugą. Miękie i lpsy powinien pociągnąć.

Tak po za tym to dałbym sobie czasu z życiem, niech dojrzeje jeszcze. Mętna woda może być od nadmiaru bakteri, jesli nie dolewałeś nic extra to też były w soli AF. Daj cyrkulację na taflę wody i Odpieniacz na full powietrza to powinno się poprawić.

Powodzenia

Po prostu podoba mi sie akwarium do obejrzenia z trzech stron. Przyznam sie, ze watek amnora wiele mnie tez nauczyl. Lampa ma narazie ustawiony potencjometr na polowe mocy, dodatkowo chyba ja bede wyzej podwieszal.

Co do metnej wody to odpieniek i cyrkulacja pracuja juz tak dobre dwa tygodnie ale bez jakiegos super efektu. Poprawe widze odkad wrzucilem wegiel.. Narazie czekam az sie calkowicie wyklaruje.

Co do zwierzakow, nie planuje narazie duzych zakupow, chociaz ciezko sie powstrzymac:p Wiem ze musze uzupelnic ekipe sprzatajaca narazie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to pod moim nosem,dosłownie 50 metrów dalej.Testy prawidłowo zrobione bo......ja robiłem,hehe.

Chudy byłeś w Szerokiej ?

Ps.Kurna a ja jeszcze tego baniaka nie widziałem.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to pod moim nosem,dosłownie 50 metrów dalej.Testy prawidłowo zrobione bo......ja robiłem,hehe.

Chudy byłeś w Szerokiej ?

Ps.Kurna a ja jeszcze tego baniaka nie widziałem.

Marek bo tak naprawde nie ma co pokazywac... takie sciepki chcesz ogladac majac perelke u siebie w domu:) ale spokojnie przyjdzie jakis dogodny weekend to zobaczysz wszystko;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar oczywiście że byłem na Szerokiej heheh poszukiwałem kogoś do przemierzenia wody Filip pomógł i doradził :)) I przy okazji podglądnąłem baniaczek i odrazy kontra od dziewczyny czemu ja nie kupiłem kostki bo jej się za podobała Pozdrawiam

ps Filip narazie masz więcej do pokazania niż ja hehe :))

Edytowane przez Chudy112 (wyświetl historię edycji)

Jest:

Akwarium 170x60x60(650L). Odpieniacz Ati 250. Obieg H2O 4500. Skała około 50 kg. Cyrkulacja 2x Tunze 6105

Było

Akwarium 100x55x40(220L). Od pieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała około 24 kg!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Podoba mi się ułożenie skały, miejsce na korale jest a i po bokach dużo przestrzeni do pływania.

Będę dopingował i obserwował baniaczek bo czuje że może z tego wyrosnąć fajna rafka :thumbsup::clap:

PS: Jakie wymiary szkła?

Edytowane przez tuptus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ułożenie skały, miejsce na korale jest a i po bokach dużo przestrzeni do pływania.

Będę dopingował i obserwował baniaczek bo czuje że może z tego wyrosnąć fajna rafka :thumbsup::clap:

PS: Jakie wymiary szkła?

Dzięki za miłe słowa, mam nadzieje, że z tego kociołka wyrośnie rafa :thumbsup: Wymiary baniaka dopisałem w sygnaturze i pierwszym poście;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar na pewno cię w następnym tygodniu odwiedzę w pracy. Tylko będzie trzeba się dogadać na kiedy ci by odpowiadało.

Filip jak będę już miał baniak dojrzały to też Cię chętnie zaproszę kawę/herbatę :) Bo narazie to Ja nie mam na co zaglądać ty już przynajmniej coś masz heheh/> Pozdrawiam

Edytowane przez Chudy112 (wyświetl historię edycji)

Jest:

Akwarium 170x60x60(650L). Odpieniacz Ati 250. Obieg H2O 4500. Skała około 50 kg. Cyrkulacja 2x Tunze 6105

Było

Akwarium 100x55x40(220L). Od pieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała około 24 kg!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar na pewno cię w następnym tygodniu odwiedzę w pracy. Tylko będzie trzeba się dogadać na kiedy ci by odpowiadało.

Filip jak będę już miał baniak dojrzały to też Cię chętnie zaproszę kawę/herbatę :) Bo narazie to Ja nie mam na co zaglądać ty już przynajmniej coś masz heheh/> Pozdrawiam

Mi moje pastwisko i osierocony garbik wystarcza żeby siąść z browarkiem przed szkłem i się napawać widokiem :thumbsup: Żona tylko wspomina, że chyba zaczynam chorować na jakąś formę autyzmu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko,że te piwo sam pijesz w samotności,znaczy bez drugiego akwarysty bo żona się nie liczy.Tylko poświatę niebieską widzę z okna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest Zapiecek,zapraszam choć bar raczej niskich lotów z swoją klientelą,ale za to jest otwarty chyba z 20 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest Zapiecek,zapraszam choć bar raczej niskich lotów z swoją klientelą,ale za to jest otwarty chyba z 20 lat.

Dlatego ja tam nie chadzam, wole knajpke z klimatem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25.11.2012

Wiele w moim akwarium nie ma ale mam nad czym myśleć i o czym czytać...

Wczoraj robiłem testy, wyszły następująco..

sól 1025

temp.25,5

PH 8

KH 7,3

NO3 1

PO4 0,01 - wcześniejszy pomiar, teraz nie mierzyłem

Ca 425

Mg 1320

Do zbiornika wprowadziłem kilka żyjątek. Przede wszystkim chciałem uzupełnić braki w ekipie sprzątającej... Dokupiłem sobie dwa ślimaki, poczciwe Tectusy:), krewetkę czyszczącą, ale skubaniec większość czasu siedzi w skałach, wyłazi jak poczuje jedzenie. Dowiedziałem się, że podobno stanie się bardziej śmiała i towarzyska, kiedy w zbiorniku znajdzie się druga krewetka, więc będę musiał nad tym pomyśleć.. Dodatkowo skusiłem się na rozgwiazdę piaskową, wstrzykuję jej w piasek mrożonki i sobie je wcina. Co do dna to jeszcze się mi przyda coś do kopania, bo narazie słabo w tym temacie...

Żonka kupiła mi korale też :thumbsup: mamy pięknego sarco, a na jednej skałce mieszkał z rurówką. Dostałem pierwsze LPSy euphyllie glabrescens i jakiś lps potocznie zwany mózgiem.. Może pomożecie mi go zidentyfikować? Nie wiem czy to favia, favites czy jeszcze coś innego.

post-14429-0-47033000-1353866123_thumb.jpg

Mojego baniaczka nie omijają problemy:( mleko z wody zostało usunięte, wodę mam klarowną dzięki 200g węgla w kominie. Jeszcze w nim leżą, dzis mija tydzień, ale chyba niedługo go wyciągnę.

Na piasku i szybach pojawiają się okrzemki, były wcześniej i są troszke nadal więc się nie przejmuję tym, przyszły to i pójdą.

Najbardziej mnie martwi, że chyba zaczeło mnie atakować dino:/ Tak je przynajmniej zidentyfikowałem, brunatne nitki, czy pajęczynki często zakończone pęcherzykami powietrza, w ciągu dnia zwiększa się ich ilość... Narazie obserwuję i raczej czekam, mechanicznie staram się to świństwo odczepić, razem z zielonymi glonami...

A teraz najlepsze.. sprawa z archiwum X... Kupiłem dwa małe błazenki, po kilku godzinach, patrzę a one obsypane białymi krropkami. Długo się nie zastanawiając zacząłem rozrabiać artemię z czosnkiem, ale przez dwa dni nie było poprawy, więc, zacząłem artemię namaczać w roztworze solanki z sokiem z czosnku i tak siup do wody, dodatkowo na noc wlałem około 15ml tego roztworu do baniaka.

Dziś rano rybki obsypane, nas w domu nie było cały dzień, przyjeżdzamy a tu jeden błazenek.... Całe szczęście że jego skóra jest w o wiele lepszym stanie ale gdzie drugi błazen?? Albo padł, ale trupa nie ma. Pomyślałem że pustelnik "zutylizował" delikfenta, ale pogrzebałem w baniaku i ani śladu ryby... Pytam się kota czy miał coś wspólnego ze zniknięciem ryby, ale siedział cicho... Podejrzane.. Sam kombinuję czy nie wyskoczył i go kot nie zeżarł, albo krab go sprawnie usunął... Szkoda bo czosnek przynosi jakieś efekty..

Później wrzucę jeszcze kilka fotek poglądowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dużo za wcześnie ta tego korala,co do ryb w akwarium nie dojrzałym takie rzeczy się dzieją,sam to też oczywiście przeżyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dużo za wcześnie ta tego korala,co do ryb w akwarium nie dojrzałym takie rzeczy się dzieją,sam to też oczywiście przeżyłem.

Co do ryb to wkurza mnie to, że nie rozumie przyczyn jej zejścia, jeśli sugerujesz, że mimo tego, że miała ospę to winę ponosi dojrzewający zbiornik. Wiem, że narazie z rybami daję sobie spokój, zobaczę czy uda mi się ospę usunąć, co ciekawe garbik narazie bez żadnych objawów chorobowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium się jakoś kula, chociaż serce mnie boli jak widzę jego stan. Powiedzieli mi że jestem w gorącej wodzie kąpany, może i racja może i nie.Tak wygląda obecnie skała..

imag0227td.jpg

Dla mnie tragedia :( to jest stan po wczorajszym wieczornym odsysaniu i grzebaniu w piachu. Narazie tylko tak reaguję. Jedynie jeszcze zmniejszyłem natężenie białego światła..

Nie wiem czy reagować już atakiem czy czekać ze względu na młodociany wiek.

Także wyciągnąłem wnioski z przebytej ospy w zbiorniku:

Czosnek w pokarmie nie wiele się zdaje, raczej profilaktyka, z tego powodu padły mi błazny które wysypało już w pierwszy dzień pobytu u mnie w akwarium. Garbik sobie dzielnie radzi z chorobą i jest w coraz lepszym stanie. Stosowałem u niego rozgnieciony ząbek czosnku który moczył się stale w akwarium i na jego szczęście zauważył koleżankę krewetkę czyszczącą. Ta zrobiła z nim porządek :thumbup: regularnie go pielęgnuje, kropki praktycznie znikły i jego forma się poprawiła :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filip ja już dałem sobie spokoj :D Narazie dolewam tylko wody z ro :D Bo strasznie paruje :D Inmar powiedziała że mam wyluzować i narazie dolewać wodę z ro :D bo baniaczek mam za młody i jeszcze dużo rzeczy powyskakuje:)) Zaraz dam zdjęcia jak to u mnie wygląda:D


Jest:

Akwarium 170x60x60(650L). Odpieniacz Ati 250. Obieg H2O 4500. Skała około 50 kg. Cyrkulacja 2x Tunze 6105

Było

Akwarium 100x55x40(220L). Od pieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała około 24 kg!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.