Skocz do zawartości
october_rust

glony - mam i ja

Rekomendowane odpowiedzi

z tego co pamiętam jeśli chodzi o testy saliferta to przewidują one w przypadku testów na kh i bodajże na ca zmniejszenie ilości odczynników i wody ale skutkuje to mniejsza precyzją testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj dalem 5 kropli preparatu kenta. wlasnie jestem w trakcie robienia testow wody i poziom mg ma u mnie strasynie wysoki poyiom 2600. moj blad bo przed wlaniem preparatu nie sprawdzilem mg. co teraz zrobic. poczekac kilka dni az bryopsis samo poleci i zrobic pomiane na ubogiej soli czy juz podmieniac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narobiłem niepotrzebnego alarmu a okazało się, że źle mierzyłem poziom mg. Obecnie mg jest na poziomie 1320 i wczoraj dodałem 10g prepartau magnezowego do bailinga. Poziom mg będzie testowany codziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie wydaje, ze to nie Mg zabija bryopsis a "sklad" Kent Tech M. Ja stosowalem Tech M i efekt byl bardzo dobry, po 2 tygodniach bryopsisu nie widzialem, nitki rowniez obumieraly. Niestety po ok 6 miesiacach bryopsis znowu powrocilo. Z Kentem dla mnie problem jest tego typu, ze uzywajac go zaden Turbo nie wytrzymywal w zbiorniku dluzej niz 2-3 dni wiec nie mialo co skal czyscic. Ogolnie rzecz biorac bryopsis to tragedia... szybko opanowywuje zbiornik i jest trudny w zwalczeniu. Ja zdecydowalem sie juz na metode rozpaczliwca zaciagnieta z zagranicznych forow - szorowanie skaly i kapiel w wodzie utlenionej , tam rowniez mozna przeczytac o ostrzykiwaniu ognisk z bryopsisem. Wczesniej sam stosowalem ta metode i musze przyznac ze palilo to bryopsis, ale jakos balem sie dozowac h2o2 do zbiornika bezposrednio. Teraz po tej kapieli (skala na ktorej bylo najwiecej calkowicie potraktowalem h2o2, reszte w roztworze z RO). Jak narazie wszystko zyje, korale sie pompuja... Czytalem rowniez, ze skuteczna metoda na bryopsis jest zamrozenie skaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to jasno napisane przez ludzi ktorzy wpadli na ten sposob ze magnez nie zabija bryopsis ale jeden z dodatkow do akurat Kenta.

Polecaja tez dawkowanie bezposrednio mg na glony strzykawka.

Sent from my iPad using Tapatalk


_______________________________________________________________________________________

450L + Sump 90L szczepkarium, odpieniacz ATI 250 na 2 x Tunze Silent 9430

Moja stronka: http://goralewicz.co

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i mam totalny bajzel w głowie. Leję rozrobuiony preparat magnzowy (ten Preisa do bailinga) a Mg spada. Ktoś może powiedzieć czym to może być spowodowane? Gloniska rozponoszyły się na dobre...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wadliwa partia ? Daj sobie spokoj z innymi preparatami. Mozesz poczytac tutaj i na zagranicznych forach gdzie ludzie juz eksperymentowali z innymi preparatmi. Tylko Kentowski dziala a podniesienie Mg pewnie tylko efekt utrzymuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem też problem glonów i walki magnezem. Podniosłem przeparatem Kenta poziom magnezu do poziomu 2000. Za pomocą zwykłego lania Balinga nie szło więcej nić 1600. Nawet podniesienie Kentem do 2000 i utrzymanie go przez tydzień nie pomogło zwalczyć glonów. Po odstawieniu magnezu do poziomu 1400 wracałem przez miesiąc. Przy poziomie 2000 miękasy zaczęły blaknąć więc po tygodniu zaprzestalem metody.

Wyszedłem z założenia, że będę szukał bardziej wnikliwie przyczyny, niż walczył ze skutkami. Teraz obniżam fosforany i usuwam glony, które zaczynają brązowieć i rozkładać się w akwa (co widać po syfku w odpieniaczu). Mam nadzieję, że na roczek baniaka już będzie ok.

Teraz zszedłem z fosforanami do 0,16 mg/L i glony ustępują. Dałem się zwieść badaniu Salifertem PO4 (zaniżał mi poziom) inne testy wykazały co innego. Na razie referencyjny jest dla mnie Red Sea PO4, małej hanki nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam. Kluczem do sukcesu w walce z glonami jest utrzymywanie NO3 i PO4 na niskim poziomie. Również walczyłem z byropsis preparatem Kenta. Osiągnąłem poziom 2100 i glon rzeczywiście zanikł. Ale po spadku poziomu magnezu zaczął ponownie odrastać. Teraz leję wódkę, stosuje Phosguard i na razie się nie rozrasta. zakupiłem również jeżowca Tripneustes gratilla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosfor mam od dawna na poziomie 003 mierzone malą hanka. więc to co mam to raczej bryopsis. Problem w tym że mimo podawania mg poziom mg w akwa spada zamiast wzrastać. i nie wiem co jest tego przyczyną. Co do walki z glonami to mogę się podpisac rekami i nogami pod tym co napisal Adam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na preparat Fauna Marin Ultra Algea X. Czytałem opinie pozytywne i sam zastanawiam się nad jego uzyciem.

AlgeaX usuwa wszystkie typy glonów, w tym z rodzajów:

  • -Derbesia i inne glony nitkowate
  • -Glony kulkowe (Valonia, ventricaria)
  • -Halimeda, caulerpa
  • -Bryopsis (wymaga dłuższego stosowania)
  • -Dinoflagellates (jeśli dino wrócą po kilku dniach, kurację powtórzyć)


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co powiecie na preparat Fauna Marin Ultra Algea X. Czytałem opinie pozytywne i sam zastanawiam się nad jego uzyciem.

AlgeaX usuwa wszystkie typy glonów, w tym z rodzajów:

  • -Derbesia i inne glony nitkowate
  • -Glony kulkowe (Valonia, ventricaria)
  • -Halimeda, caulerpa
  • -Bryopsis (wymaga dłuższego stosowania)
  • -Dinoflagellates (jeśli dino wrócą po kilku dniach, kurację powtórzyć)

Pozostało mi po kuracji Algea X jedno opakowanie 500ml - oddam gratis pod warunkiem, że odbiorca zabierze również gloniska, które pozostały :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh, myslalem ze ten srodek wart ponad 80zl cos jednak potrafi :crazy:


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhh, myslalem ze ten srodek wart ponad 80zl cos jednak potrafi :crazy:

Może i potrafi coś zdziałać. Nie napisałem, że jest do niczego. Po prostu w moim przypadku nie pomógł.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim wybił całe glony i przede wszystkim dino, które od czasu kuracji nie wraca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim wybił całe glony i przede wszystkim dino, które od czasu kuracji nie wraca

A lałeś zgodnie z instrukcją czy "dodawałeś coś od siebie"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.