Skocz do zawartości
MixEEr

Klimatyzacja szafki pod akwarium :)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zrobiłem obudowę akwarium, i po zainstalowaniu jej całość w środku niesamowicie grzeje, temp w akwa z 26 stopni wzrosła do 27,5 . . . natomiast w szafce dochodziła temperatura do 30 stopni . . .

na ten moment odinstalowałem szafkę, i jest bez, bo takie temp są niedopuszczalne!

moje pytanie, czy zainstalowanie wentylatorów w szafce załatwi problem ? a może jakiś inny patent do chłodzenia systemu ? a może wentylatory w koronie by pomogły ? ale z drugiej strony chciałem akwa przykryć szkłem, i teraz nie wiem czy to dobry pomysł . . .

myślałem tez aby drzwiczki od takiej lodówki turystycznej wmontować w jeden bok szafki :)

http://allegro.pl/lodowka-turystyczna-25l-mocny-agregat-12-230v-hit-i2838881368.html

co o tym myślicie ? nie ukrywam że zależało by mi na możliwie cichym rozwiązaniu . . . ale jednak temp musi się obniżyć, a wydatek na chłodziarkę mi się nie uśmiecha. . .

Pozdrawiam

Mikołaj


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od góry jak akwarium jest zabudowane? może zrobienie wentylacji w górnej części będzie bardziej efektywne od chłodzenia dołu?

Czy lampa jest zabudowana czy to tylko korona?

Wentylator w szafce na pewno pomoże, pamiętaj tylko aby tłoczył powietrze a nie ssał, ponieważ wilgoć go zajedzie.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w lodowkach urystycznych masz ogniwo peltiera, bedzie Ci sie skraplala tam bardzo duza ilosc wody i wszystko zgnije w szafce. daj jeden lub dwa wentylatorki komputerowe na tyl lub bok szafki i masz problem rozwiazany.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory muszą pchać powietrze do szafki? Czy zrobić jakąś dziurę na wylot? Czy mała dziura z tylu na kable wystarczy? Akwarium stoi 3cm od ściany, , , wystarczy tyle? Co do korony korona otwarta na ten moment, bo dopiero jutro jadę do szklaza aby dociąć szybę, i docelowo chciałem zakryć całą górę szybą i zostawia miejsce z jednej strony na wentylator który by był włączany w upały, , , bo nie ukrywam że chciał bym ograniczyć parowanie , , , tylko nie wiem czy ty nie będzie strzał w kolano , , ,

tapnięte z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej będzie jak będą pchać gdyż będą pracowały na suchym powietrzu - w drugą stronę bardzo szybko dojdzie do uszkodzenia silnika.

Dziurę musisz zrobić na wylot - ale wentylator umieść od środka, na zewnątrz daj ładną maskownicę - np. taką:

http://www.leroymerl...-awenta,big.jpg

Tylko wywal tą siateczkę bo będzie niepotrzebnie kurzem zarastać.

Do tego wolnoobrotowy wentylator 120mm 12V - ładowarka od telefonu(czegokolwiek) na 9-12V, podłączasz i działa.

Akwarium od góry bym nie zakrywał(rozumiem że to między lampą a powierzchnią wody?) gdyż bardzo ograniczy ilość światła - będzie ci parowało i zbierał się na szybie kamień/osad, co dodatkowo ograniczy ilość światła.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki, jeśli chodzi o koronę to między lampa a tafla, , , co do dziur w szafce po boku, to chyba nie mam innego wyjścia , , , szkoda że nie wziąłem pod uwagę temp podczas projektowania, bo teraz całe wygłuszenie bierze w łep!

tapnięte z telefonu

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad zapachem jaki będzie się wydobywać z wylotu wentylatora na pokój, w którym zainstalowane jest akwa. Temperatura 28 stopni Celsjusza i do tego zapach z odpieniacza to musi być piękne. Ciekawy jestem jak sobie radzicie z tą chyba jedyną wadą lokalizacji sumpa w szafce pod akwa. Swój mam piętro niżej w oddzielnym pomieszczeniu, ale pozostaje sprawa doboru odpowiedniej pompy obiegowej.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej12345

Gwarantuje Ci, że nawet lekkiech zapachu nie ma z szafki...mam wentylator 120mm x 120mm wyciagajacy powietrze z szafki i jest git.

U Ciebie w pomieszczenu z sumpem śmierdzi z odpieńka? Ja nawet jak otwierasz szafkę na oścież to nic nie czuje.. no chyba, że zdejmuje kubek do wyczyszczenia to jak otworze pokrywę kubka to wtedy dopiero smród leci.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że zaraz śmierdzi, gdyż to zupełnie dyskwalifikowałoby rozwiązanie. Zastanawiam sie nad tematem, gdyż nie chce mi się wierzyć, że wentylator nie wydmuchuje na pokój (np. mały) zapachu z odpieńka?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj, u siebie mam wygłuszenie z mat i wentylację (dwa wiatraki 9 cm, jeden pcha, a drugi wyrzuca powietrze z szafki), do tego otwory w szafce pod hydraulikę i kable-nie przeszkadza to zbytnio w wyciszeniu szafki. Wentylacja to konieczność, inaczej elektryka i metalowe części będą "gniły". Polecam sterowanie wentylatorami przez zasilacz regulowany, wtedy możesz ograniczyć hałas wiatraków i parowanie wody z sumpa wymuszane przepływem powietrza zimą, a rozkręcić je na maksa skutecznie wentylując szafkę latem. Chociaż porządne wentylatory i tak są ciche :)

Andrzej, jeżeli z zamkniętego kubka nie wali jak z szamba, to w pokoju również nie będzie. A jak wali, to kłania się czyszczenie :) Z wentylacji nie można zrezygnować, prędzej czy później skutki dla szafki i sprzętu będą opłakane.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wentylacji w szafce było już dość sporo napisane.W starym baniaku miałem kilka otworów w plecach i jeden WYCIĄGAJĄCY z boku,osłonięty taką właśnie kratką jak Przemek zapodał.Wentylatorek komputerowy,ten mały podłączony do zasilacza od komórki przeżył u mnie 3,5 roku i poszedł do nowego właściciela z szafką i akwarium.Wyciąganie powietrza jest bardziej efektywne,w sklepach i innych pomieszczeniach użytkowych zazwyczaj są wyciągające.Wentylatorek taki jest bezgłośny a smrodu raczej nigdy nie czułem w żadnym akwarium.

Jeśli chodzi o parowanie to tego nie unikniesz a z jakiego powodu tak się tym martwisz,masz jakiś problem z wentylacją w domu ? Mi paruje chyba z 10 litrów dziennie i raczej chyba 90% ludzi ma otwarte baniaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was, ale ja kubek odpieńka nie mam szczelny, gdyż posiada 4 otwory odpowietrzające.

Co do czyszczenia to się oczywiście zgadzam.

Pomimo wszystko skupiłbym się nad możliwością odprowadzenia wylotu wentylacyjnego na zewnątrz.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Ok, nie kontynuuję tematu. Mam po prostu swoje zdanie na ten temat. Ze względów technicznych oczywiście rozwiązanie szafkowe jest korzystniejsze. Może będzie konieczne zweryfikowanie moich poglądów. Pomimo różnicy zdań życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 2013. :sorcerer:


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ja też mam 4 otwory w kubku swojego odpieńka, ale tak jak Ci mówię, nie śmierdzi nic. Ani jak wiatrak wyciąga powietrze na pokój ani jak otworzę szafkę.

Jak myję kubek to otwierając i wąchając to co w nim jest to czuje smród.

Jakbym miał coś czuć to uwierz mi, że zrobiłbym coś z tym; ludzie, którzy przychodzą do mnie pytali by się czy szambo mi w pokoju wylało :) a tak nie jest. Rozumiem, że może ciężko Ci w to uwierzyć ale tak jest:)

Najlepszego w 2013 ! :):wine:


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek smród to rzecz względna :thumbup: ja uważam ze moje akwa nie śmierdzi,a żona mówi że capi strasznie hehe ciekawe jak inni twoi domownicy odbierają zapachy z akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko opiera się o ................................................................. Panią Żonkę. -_- Najlepszego


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:D No właśnie nikt z osób, które przychodzą nie mówił mi, że coś śmierdzi... :D

Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojej śmierdzi i najchętniej by te akwa piz*..... tylko ze dzieci nawiązują dialog z hepatiuuuuusiem i imperatotttim i jak mówi nie ma serca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja też czasem kręci nosem, wtedy wiem, że mam kubek do wylania i umycia. Lepsze niż przypomnienie smsem :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee u mnie tylko śmierdzi jak odpieniacz przeleje lub jak go czyszczę - wtedy nawet nie pomaga, że sump stoi w osobnym zamkniętym pomieszczeniu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak wyglądałaby w tym względzie statystyka? Żony (partnerki) kontra mężowie (partnerzy).


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.